14 березня 2023, 18:38

Корупціонери при владі – "не на часі"? Яна Матвійчук про пил в очі довкола розкрадань під час війни

"На часі" чи "не на часі" говорити про корупцію під час війни? Я вважаю, що якраз-то дуже "на часі". Правоохоронні органи теж так вважають, але дивляться на проблему під вигідним для корупціонерів при владі кутом. Зараз активно затримують та судять чиновників, які були при владі 8 і більше років тому, але закривають очі на тих, хто краде зараз, у найтяжчі для України часи. Створюється така пилова завіса довкола корупції?

Наприклад, доволі давніми справами, які підняли правоохоронні органи, є справи Пивоварського, Коболєва та Дихне.

Зараз ці три справи подають у пакеті "суди над реформаторами". Але я вважаю, що не можна їх подавати під одним соусом, бо ці випадки дуже відрізняються. Щодо затримання Коболєва та Дихне я не беруся робити висновки – хай цим займається суд. Що ж стосується справи Андрія Пивоварського, то тут є багато аспектів, з якими я не згодна.

Чому судять Андрія Пивоварського?

На посаді міністра інфраструктури, Андрій Пивоварський змінив порядок сплати портових зборів, щоб українські порти стали конкурентоспроможнішими. Комусь із портових баронів довелося посунутися. Комусь прищемили хвіст. Навішувати на нього сьогодні наслідки цього рішення, мовляв, завдав збитків, це притягнуте за вуха звинувачення, як помста за ухвалене в рамках службових повноважень рішення. Пивоварський не став мільярдером, як деякі українські політики, які жодного дня не працювали у бізнесі. Пивоварський діяв у межах Закону, проте хтось побачив можливість збагатитися і вирішив привласнити термінали, які приватний бізнес звів на власні кошти.

Актуальні корупційні скандали

Українські медіа протягом останніх тижнів публікували багато розслідувань щодо чиновників, які наживаються під час війни.

Наприклад, журналістами було визначено, що Міністерство оборони закуповувало продукти для Збройних Сил України за завищеними цінами.

Міноборони підписало договір з компанією ТОВ "Актив компані", яка була заснована зі статутним капіталом 1000 грн. А ще у 2021 році податкова служба анулювала свідоцтво ПДВ цієї компанії, оскільки ТОВ "Актив компані" не надавали декларації та не мали поставок.

У 2019 році ця ж компанія фігурувала у кримінальному провадженні, оскільки від їхнього імені на участь у тендері був поданий підроблений акт.

Після публікації журналістами матеріалу у відставку пішов заступник міністра оборони В'ячеслав Шаповалов. Йому оголосили про підозру та заарештували на 2 місяці.

Але чомусь про закупівлі Міноборони за завищеними цінами почали говорити журналісти, а не, наприклад, НАБУ. Не було гучних і показових затримань та обшуків. Чому правоохоронні органи не займаються актуальними розкраданнями, а починають піднімати старі справи, які зараз насправді "не на часі". Складається враження, що між чиновниками існує "кругова порука" у межах якої правоохоронці створюють видимість розкриття гучних корупційних скандалів, які ж, по факту, не мають очевидних ознак. Можливо, корупція, яка відбувається зараз, просто вигідна всім і тому про неї мовчать?

НАБУ почало змінювати підхід до вибору справ?

Нещодавно було призначено нового директора НАБУ. Ним став Семен Кривонос. І майже одразу ж він взявся за українських корупціонерів, які можливо таки дійсно крадуть і привласнюють. Декілька днів тому НАБУ спільно із САП повідомили про підозру народному депутату України IX скликання та ще трьом особам. Їх підозрюють у спробі заволодіння земельною ділянкою площею 8 га у Києві.

На мою думку, саме такі актуальні справи про корупцію та рейдерські захоплення треба підіймати зараз, а не займатися старими чиновниками, справи яких можуть почекати і до закінчення війни.Отже, я вважаю, що правоохоронним органам не треба зараз займатися пошуком старих справ. Навпаки, треба викривати тих корупціонерів, які орудують зараз, а не приховувати їх. Зараз Україна бореться за своє виживання і корупціонери при владі можуть здати країну ворогу шляхом розкрадання казни та зниження обороноздатності. Тому "на часі" ловити на гарячому саме тих, хто краде зараз, а не займатися довжелезними розслідуваннями та судами над екс чиновниками.

Лебідь, щука і рак. Яна Матвійчук про полярні підходи до політики Гетманцева та Федорова

5% податку для великого бізнесу – це добре, для ФОПів – надто мало. Данило Гетманцев суперечить сам собі і не помічає абсурд у своїх твердженнях...

Путін про історію – нудна маячня старого діда. Яна Матвійчук про історичні ляпи інтерв'ю Карлсона з путіним

У інтерв'ю Такеру Карлсону путін читав брехливу, але дуже нудну лекцію з історії України. Я закінчила історичний факультет Університету Шевченка, тому давайте розбирати найголовніші пропагандистські тези про історію від цього старого маразматичного діда...

Такер Карлсон поховав заживо українську дипломатію? Яна Матвійчук

До москви приїхав американський телеведучий та політичний оглядач Такер Карлсон. Він взяв інтерв'ю у путіна. Хоча інтервʼю і було максимально нудним, затягнутим та 100% буде незрозумілим американським виборцям-республіканцям, все ж це певний провал для української дипломатії...

Яна Матвійчук – Як Україні подружитись з релігійними республіканцями та отримати допомогу?

Є імовірність, що наступний Президент США буде республіканцем. Як Україні отримати підтримку республіканців? Як вести переговори і де знаходити спільні точки дотику? Ви, мабуть здивуєтесь, але більшість американців є практикуючими християнами...

Яна Матвійчук – форум у Давосі поширює соціалізм у Західному світі, що спричинить його загибель

Соціалізм та колективізм – кращі друзі "західних" еліт. Яна Матвійчук підбиває перші підсумки Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Західний світ помітно слабшає...

Яна Матвійчук: Національна стратегія доходів до 2030 року – підстава від Мінфіну

Чиновники презентували Національну стратегію доходів до 2030 року. Ця Стратегія нібито має на меті витягнути Україну з економічної кризи та залежності від грошей партнерів...