15 квітня 2024, 15:46

Яна Матвійчук – скорочення чиновників дасть дрони ЗСУ. Оновлення влади в Україні

Українці, як папуги, з року в рік повторюють одне і те ж – "Треба скоротити кількість чиновників. Чиновники шкідливі. Україні не потрібен такий великий держапарат".

Але що ми отримуємо натомість – обіцянки-цяцянки. Нам вже роками говорять про те, що от точно буде скорочення чиновників. Але давайте відверто, ну не будуть чиновники скорочувати самі себе з власної доброї волі і покликів совісті. Ми маємо тиснути на них. Але щоб мати змогу чинити тиск – мають бути аргументи. Аби далеко не ходити – я їх вам надам.

Аргумент N1

Кількість держслужбовців в Україні станом на січень 2024 року – 159 904 особи. Це, наголошую, чиновники зі статусом "державний службовець". А окрім них є ще сотні тисяч чиновників, які статусу "держслужбовець" не мають, але також працюють на державу. Сумарно, за приблизними підрахунками, кількість всіх чиновників в Україні складає понад 1,8 млн осіб.

У органах місцевої влади працюють 944 тис осіб, у міністерствах – 560 тис, на держслужбі – 160 тис, у держагентствах – 155 тис, у держіспекціях – 2,8 тис, у нацкомісіях – 1,8 тис.

Чи треба нам така кількість чиновників? Очевидно, що ні.

Аргумент N2

Чиновники дорого обходяться державі. Ціна держави пише, що у 2024 році на державних службовців планують витратити 112 млрд грн. У минулому році ця цифра складала 99,79 млрд грн. Не зовсім зрозуміло, яким чином у одній реальності існують обіцянки скорочення чиновників та збільшення видатків на їх утримання.

А зараз дещо підрахуємо. Якщо би скоротити 50% держслужбовців – це реально і навіть треба зробити, то видатки на них можна би було скоротити на 56 млрд грн. За ці 56 млрд грн держава могла би закупити приблизно 1 млн 240 тис FPV-дронів (якщо розраховувати, що один якісний добре укомплектований дрон коштує 45 тис грн).

Така кількість дронів допомогла би нам змінити хід війни. ЗСУ всіяли би позиції росіян дронами-камікадзе.

Станом на лютий 2024 року в Україні воювали 470 тис російських окупантів. Якби Україна мала 1 млн 240 тис крутих дронів, то на одного окупанта би точно мінімум 2 FPV-дрони. Вірогідність росіян вижити на війні в Україні зменшилася би у 2 рази. Але з дронами за 45 тис грн у окупантів не було би навіть шансу дізнатися чи влучить у них другий дрон – вони б до цього просто не дожили. Але замість того, щоб мати такий смертельний рій дронів – ми маємо смертельну для нашої країни кількість чиновників.

Аргумент N3

Чиновники нічого не створюють, а лише споживають. Від діяльності чиновників не виникає жодної доданої вартості на ринку. Окрім того, що на утримання чиновників йде значна частина грошей з держбюджету, чиновники ще й крадуть і займаються корупцією.

Грузинський економіст Каха Бендукідзе, міністр економіки Грузії у 2004-2008 роках, якось сказав: "Якщо у вас буде в 10 разів менше чиновників, вам як мінімум легше стежитиме, хто з них прокрався. Зменшуйте кількість точок, за якими слід стежити".

І це твердження Бендукідзе є виправданим, оскільки тільки шляхом скорочення кількості чиновників ми зможемо позбутися зайвих регуляцій, непотрібних законів і "покращень" та знизити корупцію. Наразі ж ми маємо тільки те, що корупція просочилася від найвищих до найнижчих рівнів по всіх гілках влади. І викоренити її можна тільки одним шляхом – скоротити кількість чиновників.

Насправді, аргументів щодо скорочення держапарату та кількості чиновників можна навести ще декілька десятків. Проте, навіть вищенаведених трьох має бути достатньо для того, щоб провести реформування та швидке скорочення. Єдина можливість – це провести скорочення шляхом "quick&dirty". Без довгих нарад, роздумів і розрахунків – це ми вже робимо з 2014 року. Зараз треба взяти і відрізати один раз, замість сім разів відміряти.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Демографічна криза і нестача робочої сили. В Україну завозять робітників з країн Африки та Азії. Огляд від Яни Матвійчук

Демографічна криза в Україні поглиблюється. ООН повідомила, що у Європі як біженці наразі перебувають 5,8 млн українців: 4,5 млн в ЄС і сусідніх країнах...

Пенсія у Польщі – щаслива, в Україні – злиденна. Яна Матвійчук про внесок українців до польського Пенсійного фонду

Пенсія в Польщі багата і щаслива, а наші пенсіонери мають виживати на декілька тисяч гривень. Пенсійний фонд Польщі вперше за 5 років вийшов у профіцит і завдячує цим українцям...

Латиніна – "харошие рускіє" за імперію. Портніков проти Латиніної. Аналіз Яни Матвійчук

Український письменник і журналіст Віталій Портніков та московитська публіцистка Латиніна зіткнулися у палкій дискусії. Латиніна намагалася просувати тезу, що українці та московити спільно працювали на благо побудови імперії...

Українці в Польщі залишаться надовго – відкривають бізнеси та купують квартири. Яна Матвійчук про економічні втрати

Українці в Польщі все більше обживаються і вкладають гроші у бізнес та нерухомість. Українські громадяни платять значні податки та витрачають мільярди євро у Польщі...

Яна Матвійчук – скорочення чиновників дасть дрони ЗСУ. Оновлення влади в Україні

Українці, як папуги, з року в рік повторюють одне і те ж – "Треба скоротити кількість чиновників. Чиновники шкідливі. Україні не потрібен такий великий держапарат"...

Лебідь, щука і рак. Яна Матвійчук про полярні підходи до політики Гетманцева та Федорова

5% податку для великого бізнесу – це добре, для ФОПів – надто мало. Данило Гетманцев суперечить сам собі і не помічає абсурд у своїх твердженнях...