15 квітня 2024, 15:46

Яна Матвійчук – скорочення чиновників дасть дрони ЗСУ. Оновлення влади в Україні

Українці, як папуги, з року в рік повторюють одне і те ж – "Треба скоротити кількість чиновників. Чиновники шкідливі. Україні не потрібен такий великий держапарат".

Але що ми отримуємо натомість – обіцянки-цяцянки. Нам вже роками говорять про те, що от точно буде скорочення чиновників. Але давайте відверто, ну не будуть чиновники скорочувати самі себе з власної доброї волі і покликів совісті. Ми маємо тиснути на них. Але щоб мати змогу чинити тиск – мають бути аргументи. Аби далеко не ходити – я їх вам надам.

Аргумент N1

Кількість держслужбовців в Україні станом на січень 2024 року – 159 904 особи. Це, наголошую, чиновники зі статусом "державний службовець". А окрім них є ще сотні тисяч чиновників, які статусу "держслужбовець" не мають, але також працюють на державу. Сумарно, за приблизними підрахунками, кількість всіх чиновників в Україні складає понад 1,8 млн осіб.

У органах місцевої влади працюють 944 тис осіб, у міністерствах – 560 тис, на держслужбі – 160 тис, у держагентствах – 155 тис, у держіспекціях – 2,8 тис, у нацкомісіях – 1,8 тис.

Чи треба нам така кількість чиновників? Очевидно, що ні.

Аргумент N2

Чиновники дорого обходяться державі. Ціна держави пише, що у 2024 році на державних службовців планують витратити 112 млрд грн. У минулому році ця цифра складала 99,79 млрд грн. Не зовсім зрозуміло, яким чином у одній реальності існують обіцянки скорочення чиновників та збільшення видатків на їх утримання.

А зараз дещо підрахуємо. Якщо би скоротити 50% держслужбовців – це реально і навіть треба зробити, то видатки на них можна би було скоротити на 56 млрд грн. За ці 56 млрд грн держава могла би закупити приблизно 1 млн 240 тис FPV-дронів (якщо розраховувати, що один якісний добре укомплектований дрон коштує 45 тис грн).

Така кількість дронів допомогла би нам змінити хід війни. ЗСУ всіяли би позиції росіян дронами-камікадзе.

Станом на лютий 2024 року в Україні воювали 470 тис російських окупантів. Якби Україна мала 1 млн 240 тис крутих дронів, то на одного окупанта би точно мінімум 2 FPV-дрони. Вірогідність росіян вижити на війні в Україні зменшилася би у 2 рази. Але з дронами за 45 тис грн у окупантів не було би навіть шансу дізнатися чи влучить у них другий дрон – вони б до цього просто не дожили. Але замість того, щоб мати такий смертельний рій дронів – ми маємо смертельну для нашої країни кількість чиновників.

Аргумент N3

Чиновники нічого не створюють, а лише споживають. Від діяльності чиновників не виникає жодної доданої вартості на ринку. Окрім того, що на утримання чиновників йде значна частина грошей з держбюджету, чиновники ще й крадуть і займаються корупцією.

Грузинський економіст Каха Бендукідзе, міністр економіки Грузії у 2004-2008 роках, якось сказав: "Якщо у вас буде в 10 разів менше чиновників, вам як мінімум легше стежитиме, хто з них прокрався. Зменшуйте кількість точок, за якими слід стежити".

І це твердження Бендукідзе є виправданим, оскільки тільки шляхом скорочення кількості чиновників ми зможемо позбутися зайвих регуляцій, непотрібних законів і "покращень" та знизити корупцію. Наразі ж ми маємо тільки те, що корупція просочилася від найвищих до найнижчих рівнів по всіх гілках влади. І викоренити її можна тільки одним шляхом – скоротити кількість чиновників.

Насправді, аргументів щодо скорочення держапарату та кількості чиновників можна навести ще декілька десятків. Проте, навіть вищенаведених трьох має бути достатньо для того, щоб провести реформування та швидке скорочення. Єдина можливість – це провести скорочення шляхом "quick&dirty". Без довгих нарад, роздумів і розрахунків – це ми вже робимо з 2014 року. Зараз треба взяти і відрізати один раз, замість сім разів відміряти.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Вибори в США 2024: демократи проти республіканців. Думки Яни Матвійчук після візиту до Штатів

Вибори в США наближаються. Але що від виборів в США очікувати українцям? Я, Яна Матвійчук, протягом двох тижнів була в Нью-Йорку та Вашингтоні, де займалася адвокацією України і знаю, що відбувається в США зсередини...

Податки в Україні шалено ростуть: Гетманцев "зжирає" бізнес та громадян

Податки в Україні шаленими темпами продовжують рости. Головним "ідейником" збільшення податків є Данило Гетманцев. Чиновник постійно "виводить бізнес з тіні" і шукає можливості для підняття податків...

Курська АЕС та Запорізька АЕС – зброя для знищення економіки. Огляд Яни Матвійчук

Курська АЕС стала об'єктом для дискусій зовсім недавно, відколи ЗСУ почали наступальну операцію на Курщині. Наразі Курська АЕС не перебуває під контролем ЗСУ, але наша артилерія вже може її дістати...

Українська жінка – берегиня економіки. Видатки на війну на плечах українських жінок? Яна Матвійчук

Українська жінка тримає на собі значну частину економіки. Через виклики, які постають через повномасштабне вторгнення, жінки почали займати посади, які раніше стереотипно вважалися "чоловічими"...

Бізнес під час війни та нова роль жінок. Яна Матвійчук про зміни у веденні малого і середнього бізнесу під час війни

Бізнес під час війни – малий та середній – це основа економіки. Для розвитку малого та середнього бізнесу під час війни, треба реалізувати реформи, щоб відкрити рівні можливості у створенні власного бізнесу для всіх громадян, а не лише для крихітної глобалізованої еліти та чиновників при владі...

Демографічна криза і нестача робочої сили. В Україну завозять робітників з країн Африки та Азії. Огляд від Яни Матвійчук

Демографічна криза в Україні поглиблюється. ООН повідомила, що у Європі як біженці наразі перебувають 5,8 млн українців: 4,5 млн в ЄС і сусідніх країнах...