Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Тест від Маланюка. Перевір, чи ти часом не малорос?

04 березня 2013, 13:33

Українська прес-група, видавництво газети "День", минулого року випустила серію українознавчих брошур "Бронебійна публіцистика". Такі собі захалявні книжечки для того, "щоб розумний читач не мав жодного шансу розминутися зі своїми розумними посередниками". Минулої неділі я так і не розминувся з Євгеном Маланюком у вигляді двох його робіт – "Нарисів з історії нашої культури" та "Малоросійства".

Вже скоро 60-років, як написано цей "есей". Вже 45 років, як нема Маланюка. Вже 22-й рік незалежності України, а проблему малоросійства не вирішено й досі. Маланюк правильно оцінив її глибину: "Це є та проблема, що першою встане перед державними мужами вже Державної України. І ще довго, в часи тримання і стабілізації державності, та проблема стоятиме першопляновим завданням, а для самої державності – грізним мементо... Малоросійство бо – наша історична хвороба (В.Липинський називав її хворобою бездержавності), хвороба многовікова, отже хронічна. Ні часові застрики, ні навіть хірургія – тут не поможуть. Її треба буде довгі-довгі десятиліття – ізживати".

Хіба воно не так і є?

Варто проштудіювати опис малоросійства, зроблений Маланюком, щоб зрозуміти, наскільки міцне коріння цього явища, і що нічого не робиться, щоб його покорчувати.

"У нас фатально закорінилося майже переконання, що малорос – то, мовляв, неосвічений, примітивний, недорозвинений українець без національної свідомості, словом, як то кажуть темна маса. Вистачить, мовляв, його при помочі "Просвіти" просвітити, переконати й усвідомити – і справа полагоджена. Але кожен, хто давав собі труду зупинятися на цій проблемі, знає, наскільки вищеподана схема відбігає від дійсності. Малоросійство, хоч явище часте і кількісне, – найменш дотикало основну нашу національну масу – селянство (що нас не мусить особливо тішити, бо не маса творить історію). У нас малоросійство було завжди хворобою не лише пів-інтелігентською, але – й передовсім – інтелігентською, отже поражало верству, що мала виконувати ролю мозкового центру нації. І в цім – суть проблеми.

... Всупереч популярній у нас думці, малоросійство то не москвофільство і не ще якенебудь фільство. То – неміч, хвороба, каліцтво внутрішньо національне. Це – національне пораженство. Це, кажучи московською урядовою мовою XVII століття, – шатость черкасская, а кажучи мовою такого експерта, як цариця Катерина Друга, це – самоотверженность малороссійская. Малоросійство – це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна капітуляція. Капітуляція ще перед боєм.

В нормальній, незмалоросійщеній психіці кожного сина народу існують своєрідні "умовні рефлекси" національного інстинкту: чорне – біле, добре – зле, вірне – невірне, чисте – нечисте, Боже – диявольське. В малоросійстві ці рефлекси пригасають і слабнуть, часом аж до повного їх занику.Що ж таке малоросійство? Це також затьмарення, ослаблення і – з часом – заник історичної пам'яти. Тому і колишній Петербург, і теперішня Москва, розпоряджаючи зцентралізованим шкільництвом, таку велику вагу надавали й надають науці Історії...

Малоросійство, як показує досвід, одночасно плекається також систематичним впорскуванням комплексу меншовартості ("ніколи не мали держави", "темне селянство", "ґлупий хохол" і т.п.), насмішкуватого відношення до національних вартостей і святощів. Це – систематичне висміювання, анекдотизування й глузування зі звичаїв, обичаїв, обрядів, національної етики, мови, літератури, з ознак національного стилю, реалізації якого ставляться систематичні, плянові й терором підперті перешкоди".

Тільки на тлі імлисто-хиткого, зрадливо-безформенного, невиразно-обопільного і, часом, просто юдиного малоросійства можна відчути й зрозуміти, чому саме ім'я Гетьмана Мазепи прошиває ворога, як жагуча стріла, чому це ім'я змушує тремтіти його, як ту євангельську осику, на якій Юда повісився, чому сама згадка про Мазепу кидає ворога в холодний піт.

І має цілковиту рацію. Мазепинство бо й є яскравою протилежністю, яскравим запереченням, нещадним демаскуванням і найрадикальнішим ліком саме на малоросійство. Бо що ж є Мазепинство, як не чинна свідомість Нації і інстинктивно зв'язана з тією свідомістю політична і міліарна воля Нацією бути? Навіть за ціну Батурина чи Полтави".Коментарі — 24
1954again _ 06.03.2013 02:47
IP: 62.91.33.---
фу!
хай українські націоналісти йдуть *батися з російськими націоналістами (приміром Мєдвєдєв з Чаленком).
хай *буть один одного і дадуть спокій іншим...
бо за*бали вже, що ті, що інші...
Олег Медведєв _ 05.03.2013 14:58
IP: 212.90.181.---
МАзепа викликає презирство тільки у таких от контужених, а не нормальних.
Олег Медведєв _ 05.03.2013 14:57
IP: 212.90.181.---
Радянська пропаганда – страшна сила. Вже 21 рік нема СРСР, а стільки контужених залишилося, і навіть не думають лікуватися
Олег Медведєв _ 05.03.2013 14:56
IP: 212.90.181.---
львицкий:
Це ти заблудший русский человек.
Олег Медведєв _ 05.03.2013 14:55
IP: 212.90.181.---
Северянин:
Ну ще напишіть маячню Петра, що Мазепа домовився з лютеренами-шведами попалити православні церкви. Поширювати таку маячню можуть або свідомі брехуни-пропагандисти Русского мира, або дебілодауни, нездтані до найпростішого аналізування інформації.
Олег Медведєв _ 05.03.2013 14:53
IP: 212.90.181.---
Rмед-брат:
Коли приказки придумував ще сам народ, казали так: "Від Богдана до Івана не було гетьмана". А ті прислів я, які цитуєете Ви, складали в ЦК. ТОму або свідомо тиражуєет цю брехню, або у Вас трошик недоганяє, якщо Ви не розумієте походження цієї "народної творчості".
Natalkaua _ 05.03.2013 10:27
IP: 93.180.227.---
львицкий:
Русофобия-вот основа любой "легитимной" власти на Украине последние 20 лет. Это касается и внутренней и внешней политики властей. Во внешней политике характерен" постулат": мы идем в Европу, этим они как-бы открещиваются от той разрухи,которую они устроили в хозяйстве и в головах "украинцев". Это мол,не мы, это последствия кремлевского правления, одновременно лезут и к России,понимая,что без нее не проживешь,стараясь чего-нибудь выторговать и для себя,при этом уже бьют себя в грудь: мы же" братья"! Признать,что Россия уже нашла свой путь-это признать несостоятельность русофобской националистической идеологии,несостоятельность украинской власти. Поэтому и выпускаются на "сцену" такие вот "медведевы" с замшелыми "малоросскими" теориями, что-бы окончательно запудрить мозги современным украинцам, отвлечь их от современного мира.
Будь ласка, що це за шлях, який Росія знайшла?
Хаїм Грець _ 05.03.2013 09:19
IP: 83.63.255.---
vicsat:
Історії нині нема...тріщить нині по швам жидо-ізТОРія...Біблейському світу по всій видомості не більше 165 років від р...х...я б не ризикував нині проводити хоч якісь історичні паралелі...на радість жидам...
Оце вам, пані та панове, і є сучасний типовий малорос або ж багно коричневе. Від українця відміняється, як ніч від дню, бо єдине, чим заклопотаний – маячною боротьбою з жидами під власним ліжком. З рідною мовою зазвичай має суттєві проблеми, які поясняє браком часу через ту ж боротьбу.
gy65 _ 05.03.2013 06:12
IP: 94.179.75.---
Как и положено обычному Бютовскому депутату, Медведев активн пропагандирует межнацинальну. рознь.
И ему не понятно, что эта пропаганда бьет рикошетом по его политсиле.
Северянин _ 04.03.2013 22:31
IP: 77.122.12.---
львицкий:
А Медведев надеется что историю Мазепы все знают в изложении нынешних бывших преподавателей "Истории КПСС". Что не упоминается что Мазепа присягнул польскому королю и выторговал себе феодальные владения в Литве...Ну и где же борьба за независимость?
Северянин _ 04.03.2013 22:28
IP: 77.122.12.---
Автору – А что раньше появилось – Трехизбенка или термин "малорос"?
jatagan _ 04.03.2013 22:09
IP: 95.111.206.---
львицкий:
Ну, а Мазепу Медведев чего сюда приплел? По Медведеву получается пусть лучше"украину " оккупируют шведы,чем жить с русскими. Поэтому они и у фашистов были подручными. Однако отдать ни Крым, ни западную Украину,ни Черновицкую область, ни Закарпатье,ни юго-восточную Украину,которые завоевали русские он не хочет. И никакая украинцы ни "нация" -это просто заблудшие русские люди.
===Это кто у фашистов был подручными? 1,2 миллионная армия Власова, РОА...?Украинцы народ, нация...А на месте Москвы ещё жабы "квакали" когда уже была Русь-Украина... И если кто, чего то там и завоёвывал в западной Украине, так это руський люд, а не русские. Учите мат часть шовинюги...
Donner _ 04.03.2013 18:19
IP: 94.178.149.---
Fedot22:
Fedot22:
Mikrobiolog:
Успокойтесь товарищ. Русь вы, русины. Как румыны осколок от Великой империи ни чего (кроме названия) не имеющий общего с Римлянами так и вы осколок Руси (имею ввиду Галичину) не имеющий ни чего общего с русскими. Что же вы галичане так яросно убивали русинов в Талергофе только за то, что они не хотели называться украинцами и требовали разрешить им учиться и общаться на русском языке?...
Ну ти ж пацак-баганосєц з ІІІ риму.
Fedot22 _ 04.03.2013 16:57
IP: 195.5.125.---
Moldoveanu:
Вы имели ввиду Великого предателя? Не зависимо от того кого он предал уважения к предателю нет и не может быть.
Fedot22 _ 04.03.2013 16:55
IP: 195.5.125.---
Mikrobiolog:
Успокойтесь товарищ. Русь вы, русины. Как румыны осколок от Великой империи ни чего (кроме названия) не имеющий общего с Римлянами так и вы осколок Руси (имею ввиду Галичину) не имеющий ни чего общего с русскими. Что же вы галичане так яросно убивали русинов в Талергофе только за то, что они не хотели называться украинцами и требовали разрешить им учиться и общаться на русском языке?...
Fedot22 _ 04.03.2013 16:42
IP: 178.158.106.---
"...чому саме ім'я Гетьмана Мазепи прошиває ворога, як жагуча стріла..."

Сколько можно во всех кто не согласен с Вами видеть врага? Да и имя Мазепа у нормального человека вызывает презрение, но ни как не страх...
vicsat _ 04.03.2013 16:35
IP: 95.135.40.---
Історії нині нема...тріщить нині по швам жидо-ізТОРія...Біблейському світу по всій видомості не більше 165 років від р...х...я б не ризикував нині проводити хоч якісь історичні паралелі...на радість жидам...
RichCountry _ 04.03.2013 16:08
IP: 95.133.139.---
Прочитав текст, пришёл к выводу, что либо с украинством что-то не то, либо я далёк от этнического украинства и всего, что с ним связано.
Олег Медведєв _ 04.03.2013 15:51
IP: 212.90.181.---
Moldoveanu:
Дякую
Описався
evrideu _ 04.03.2013 15:28
IP: 190.80.112.---
Потрібно щоб з садочка, зі школи починалась любов до свого – рідної природи, мови, звичаїв, плюс виховання у сім'ї. Дитина, яка виростає, приходить у дорослий світ зі своїм стержнем. Цьому ж ці діти будуть навчати і своїх дітей.
У нас все життя була така політика (за допомогою москалів), що своє, українське, то не престижне і більшість, не задумуючись, цьому піддавалась. Якщо люди будуть більше цікавитись своєю історією, думаю, що зрозуміють весь обман і приниження українців і як протест до сьогоднішньої політики сабачника та всіх інших минулих і сьогоднішніх антиукраїнців, будуть принциповими.
Igor_kyiv_ _ 04.03.2013 14:36
IP: 77.47.128.---
красти не треба – і все зразу устаканиться. А то обряди приплели, мазепу...
Natalia Berdadyn _ 04.03.2013 14:25
IP: 95.135.18.---
хочу купити цю книжку
tototik12 _ 04.03.2013 14:19
IP: 78.154.163.---
Mikrobiolog:
В оригіналі: землі навколо Львова – Мара Русь, землі навколо Києва – Велика Русь.
--
Цей оригінал вже давно втрачений де факто і мусить бути забутий. Так само як італійцями втрачено і підхоплено румунами назву "римляни". Той хто апелює на користь старої назви вкраденої потенційним могильником нації – колаборант.
tototik12 _ 04.03.2013 14:16
IP: 78.154.163.---
Pofigist:
малороссийство – суть способность мыслить не прямолинейно,
мышление простирается немногим далее предвыборных агиток, становится потенциальным "малороссом"
---
Ваши априорные вбросы на уровне методички рауправления КГБ СССР – давно известны и никому не интересны. "Малороссийство" – суть отказ от своей идентичности в пользу чужой. Что ж такое "широкое мышление" никак не практикуется русскими людьми, а только вбрасывается для деморализации иных народов? Сами бы отказались от русского языка, помыслили бы шире вначале)))
Корупція1189 Україна та Європа973 Aтака Путіна1136 Уряд реформ353 Свобода слова556
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Арсен Аваков

МВС України впроваджує перший мотиваційний іпотечний пакет – як основу чесної та гідної служби

Іван Крулько

Президентський злам-2

18
Ігор Попов

Необхідно дати реальну можливість трудовим мігрантам голосувати на виборах

6
Ігор Луценко

Про науку соціологію і суд

Віктор Уколов

Нові опитування свідчать про стагнацію позиції

Сергій Лямець

Коболев готовится получить новые миллионы. Что стоит за планами убрать правление ''Нафтогаза''

3
Тетяна Чорновол

Портнов іменем України буде вирішувати чи законно конфіскували активи Януковича

Ірина Федорів

Самопроголошений голова Коцюбинського вивів бюджетні мільйони аферистам. Де правоохоронці? Де держава?

11
Юрій Мірошниченко

Маю надію, що рівень політичної культури в Україні зростатиме!

2
Юрій Луценко

Закликаю творити перемоги і пишатися перемогами один одного

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter