12 серпня 2023, 20:35

Вода буде: Відновлення водопостачання після катастрофи на Каховській ГЕС

Хочу розповісти вам про один із самих важливих і масштабних проектів нашого Агентства. Текст довгий, але дочитайте до кінця – вам точно буде цікаво.

У ніч з 6 на 7 червня російські окупанти підірвали Каховську гідроелектростанцію. Внаслідок вибуху було зруйновано машинний зал та греблю. На відновлення водосховища знадобиться не один рік. Лише для його наповнення до необхідного рівня потрібно мінімум два роки. І ще роки – на відновлення балансу екосистеми.

Однак підрив Каховської ГЕС спричинив не лише екологічну катастрофу. Після підриву греблі ГЕС сталися проблеми з подачею води до Кривого Рогу, Марганця та Нікополя.

На другий день після катастрофи Агентству відновлення було поставлено завдання знайти альтернативні способи подачі води до регіону.

"Старожили" казали, що у попередні роки був розроблений проект будівництва водогону, який дозволив би постачати воду до регіону від Карачунівського водосховища. На той момент були відсутні точні дані щодо довжини траси водогону, обсягів необхідної води для перекачування, кількості населених пунктів, що постраждали й інформації щодо ландшафту траси, що безпосередньо впливає на кількість необхідних насосних станцій.

Утім, часу на пошук інших варіантів не було. Ми зібрали всіх, хто пам'ятав той старий проект, і вже за три доби після катастрофи розпочали проектування нового водогону з нуля.

На пʼятий день після катастрофи паралельно з проектуванням розпочались роботи. Це один з найбільш амбітних проектів такого масштабу з часів Незалежності.

Будівництво передбачає облаштування 3 ланок магістральних водогонів загальною протяжністю 144 кілометри за маршрутом:

(1) Карачунівське водосховище – Кривий Ріг – Південне водосховище

(2) Хортиця – Томаківка – Марганець

(3) Марганець – Нікополь – Покров

ТРУБИ ТА НАСОСИ

Перша проблема, з якою зіткнулися наші проектанти та підрядники – відсутність труб. В загальному для будівництва водогону потрібно 350 кілометрів труб, оскільки на окремих ділянках потрібно від 2 до 4-х паралельних ниток.

На жаль, потужностей українських підприємств не вистачає для виробництва труб у такій кількості та за такий короткий термін. В Україні ми знайшли лише 25% від загальної потреби у трубах. Допомогли виробники з сусідніх країн. Наразі матеріали поставляються з Польщі, Італії, Румунії та Туреччини, і це не є гуманітарною допомогою. Все закуповується за гроші й за 100% передоплатою.

Але ще більшою проблемою стала нестача насосів. Після аналізу знімків з космосу маршруту виявилося, що для перекачування води в такому ландшафті необхідно не 14 насосних підстанцій, а 44 з підвищеною потужністю. Зазвичай виготовлення одного такого насосу займає від 7 до 12 місяців.

У нас немає стільки часу. Ми зв'язались з виробниками, наші посольства, МЗС та Міністерство допомагали у цьому процесі. Окрема подяка Офіс Президента України за підтримку. Зараз насоси вже транспортуються до України з Польщі, Швеції та Австрії.

ЩО ЗРОБЛЕНО ЗА НЕПОВНІ ДВА МІСЯЦІ

На початку наступного тижня ми надамо повний статус по кожній ділянці окремо.

На сьогодні майже на 100% завершено всі роботи з очищення існуючих каналів. Земельні роботи з укладання траншеї на стадії завершення – 88%. В Україну вже доставлено третину всієї необхідної труби, решта – в дорозі. І майже 15% труби вже змонтовано.

Зараз можемо повідомити, що найбільш значущі прогреси були досягнуті на ділянці річки Інгулець – Південне водосховище. Перша нитка водогону на цій ділянці буде готова до введення в експлуатацію до вересня та забезпечить водопостачання для Кривого Рогу.

ВАРТІСТЬ БУДІВНИЦТВА

Остаточна вартість всього проекту буде визначена лише після проведення експертизи проектно-кошторисної документації для всіх трьох гілок водогону. На даний момент ОЧІКУВАНА вартість складає близько 13,5 мільярда гривень.

Попри масштабність проекту, підрахунки кошторису нескладні. Довжина труб та кількість насосів буде підтверджена спеціалістами; ціни на ці матеріали є у публічному доступі, і також будуть підтверджені митними деклараціями та договорами закупівлі. Обсяг земляних робіт та робіт з облаштування перевірятимуть незалежні інженери-консультанти.

Тим не менш, з огляду на велику вартість проекту та його значення, ми впровадили триступеневу систему перевірки усіх даних.

По-перше, на кожній ділянці водогону працюють представники технічного нагляду, які, у тому числі, контролюють та фіксують обсяги виконаних робіт.

По-друге, окремо на всіх ділянках найняті незалежні інженери-консультанти з міжнародним досвідом, які цілодобово працюють на об'єктах і зобов'язані підтвердити та нести відповідальність як за обґрунтованість технічних рішень, так і за обсяги та вартості матеріалів.

По-третє, після закінчення всіх експертиз проект пройде додатковий технічний аудит міжнародною компанією, яка забезпечить незалежний звіт. Вибір цієї компанії буде здійснений нашими партнерами з Проєкт USAID "Економічна підтримка України", які також погодились оплатити роботи з проведення аудиту, за що ми щиро їм вдячні.

Триступеневий рівень перевірки даних та кошторисів має гарантувати, що проект буде виконаний якісно, вчасно та, що дуже важливо, максимально прозоро.

ЩО ВАЖЛИВО. Всі звіти разом із результатами аудиту та експертизи, а також кошторисами для кожного виду матеріалів, будуть опубліковані Агентством у повному обсязі.

Щиро дякую усім за роботу: підрядним організаціям та нашій команді Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області. І окремо за сприяння та співпрацю – особисто голові Дніпропетровської ВЦА Сергію Лисаку та керівнику військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

Вода буде.

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури УкраїниБлог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому Трипільська ТЕС не була достатньо захищена та чи вдасться ворогу знищити українську енергосистему

Через втрату Трипільської ТЕС виникло багато питань про ступінь захисту енергетичних об'єктів України від атак ворога. Агентство відновлення захищає лише частину енергетичних об'єктів розподільчої мережі, але далеко не всі...

Проєкти відновлення: зустрічі держави і бізнесу

До кінця листопада плануємо провести чотири великі зустрічі з представниками будівельного ринку прифронтових областей, які найбільше постраждали від воєнних дій...

Нові правила тендерів відновлення

Наприкінці літа Агентство відновлення розпочало перші тендери на проектні та будівельні роботи з відновлення житла та соціальної інфраструктури...

У Ягідному розпочинається відбудова житла: відновлюємо одне з найбільш постраждалих українських сіл

Розбиті й понівечені житлові будинки, зруйнований сільський клуб, спалена військова техніка окупантів на вулицях та школа, яка перетворилася на вʼязницю для 370 людей – таким село Ягідне на Чернігівщині бачили ті, хто приїздив туди після деокупації...

Розпочали відновлювальні роботи у Макарові Київської області

Це один із населених пунктів, який найбільше постраждав через вторгнення російських військ. Відбудова житла у таких містах і селах – один із наших пріоритетів...

Запрошуємо на тендери з відновлення Посад-Покровського 

Агентство відновлення оголосило перші 2 тендери на будівництво 13 житлових будинків у селі Посад-Покровське Херсонської області. Усього буде проведено  9 тендерів – від 5 до 14 будинків у кожному...