КУДИ ІНВЕСТУВАТИ МІЛЬЙОН. Частина XXVІI про те, як важко бути маленьким
Офіс фінансової компанії.
Льоня ]мне в руках рекламний буклетик, проходить в кабінет менеджера з продажів.
Льоня. Доброго дня...ось тут в метро роздавали реклямку...
Менеджер. Вічні цінності не рекламуються. Про них лише слід інколи нагадувати.
Льоня. Ви тут рекламуєте...себто нагадуєте, що берете кошти під управління і обіцяєте фіксований прибуток на рівні сорока відсотків (помічає на лацкані піджака менеджера масивну бляху у вигляді пентаграми). Це правда?
Менеджер (радо посміхаючись). Авжеж, авжеж! Мінімум сорок відсотків! Усе прораховано нашими аналітиками. Вкладаєте в наш фонд сьогодні – через рік отримуєте. Жоден банк не здатен на такі щедроти.
Льоня (згадуючи науку Філі). Але ви, як інвестиційна компанія, не маєте права обіцяти ніякі фіксовані відсотки! Це ж заборонено...
Менеджер. Комусь, може, і заборонено. А за нами такі люди стоять, що нам можна.
Льоня (розглядає дипломи, розвішені на стінах). А ліцензія на здійснення інвестиційної діяльності у вас є?
Менеджер. Ти що – з Держфінпослуг? Якщо щось не подобається – ми тебе не кликали. Прийшов нам економічну теорію читати?! Так іще ліцензію хочеш! Ходить тут усяка дрібнота та вчить (змінюється в обличчі).
Раптово у Льоні паморочиться в голові, і він стає крихітним, як гномік. Льоня в паніці вивертається з-під підборів відьмака-менеджера і з криком "Фі-і-і-ля!!!" біжить додому.
Квартира Льоні Голубка.
Льоня сидить у вигляді гноміка, поруч замислений Філя.
Льоня. Може, не треба було так відверто демонструвати свою обізнаність в інвестиційній проблематиці?...
Філя. Якби ти справді був обізнаним, то на таку рекламу навіть вухом не повів би. Це ж шахрайство чистої води! Не треба було лізти у відьмацький офіс. Відьмаки зрозуміли, що ти їх розкрив і зможеш знову зірвати плани по залученню клієнтів, яких потім кинуть. Ех... боюсь, я не зможу тебе розчаклувати.
Льоня (розпачливо). А хто зможе?
Філя. Думаю, слід звернутися до професорки Яги. Тим більше, вона давно запрошувала тебе на свій семінар про інститути спільного інвестування.
Льоня. Мені зараз не до інвестицій... Телефонуй Язі!
Заміський будинок на курячих ніжках.
Яга виходить в сукні від Gucci і люлькою в зубах. Всередині її будинку на диванах сидять ошатні гості. Один із студентів Яги готує РРТ-презентацію, налаштовує проектор.
Яга. Постраждалого з собою взяв?
Філя (вказує на Льоню, який сидить на плечі). Зі мною.
Яга (проходячи до гостей). Справа складна. Чаклунство сильне. Щоб розчаклуватися, він має пройти всі премудрості інвестиційної науки. Сьогодні почнемо з теоретичної частини, потім я влаштую йому практичні випробовування на Дереві Бажань... (Льоня закриває маленькими ручками очі і плаче).
Льоня. Ну за що вони так познущалася наді мною?
Яга. Відьмацьке коло звужується. Ці злидні сподіваються, що ти приповзеш до них і проситимеш повернути тебе в нормальний вигляд. За це вони вимагатимуть "проінвестувати" твій мільйон. Ми мусимо переграти їх. Я навчу тебе інвестиційної науки, ти нарешті інвестуєш свій мільйон, і чари розвіються. Після цього ти станеш для відьмаків нецікавим, а твій мільйон – недосяжним. Докладу максимум зусиль! У мене з Великим Магістром та його кодлом свої рахунки. Це вони перетворили мене на Бабу Ягу. А знаєте, якою красунею я була!?...
Філя саджає на диван Льоню-гноміка. Той уважно роздивляється малюнки, що виникають на екрані. Яга входить в образ лектора-віщуна.
Яга. Отже, шановні, що таке гра на фондовому ринку – забаганка чи необхідність? Наше життя побудоване так, що чим більше ми маємо, тим більшого хочемо. А тому нам весь час чогось не вистачає. Для того, щоб кожного разу придбавати те, що нам не вистачає, необхідно заощаджувати і примножувати. Дивіться на малюнок.
Наші бажання: автомобіль, квартира, оплата навчання дитини, безбідна старість. Де взяти? На фондовому ринку? Але фондовий ринок – не поле чудес з країни дурнів. Це місце, де дурням не місце. Фондовий ринок розкриває можливості тільки розумним (затягується димом із люльки). Вік людини можна розділити на три періоди. Протягом першого ми вчимося та залежимо, переважною мірою, від батьків. Тоді грошей ми не заробляємо. Другий період – активний. На нього припадає працездатний вік і більшість наших накопичень. Протягом третього періоду ми знову не можемо працювати на повну, а тому проїдаємо накопичення, зроблені протягом періоду другого. Тобто в першому ми ще не можемо, а в третьому – вже не можемо. А тому другий період слід використовувати максимально.
Один із присутніх. Пані Яго, а ви дасте сьогодні рекомендації щодо банківських накопичень? Банки-установи? Чи банки-ємності?
Яга. Майте терпіння. І те, й інше – банки та склянки – є досить традиційними для наших людей. Але я вважаю, хоч і не зовсім байдуже, що ви оберете: склянку чи банк. Інфляція в Україні має сумну динаміку. Вона щоденно поїдає пасивні заощадження громадян. Дивіться на наступний слайд.
Яга. Для того, щоб зупинити знецінення коштів, деякі громадяни конвертують свої заощадження у долари, сподіваючись на їх стабільність. Проте і долар підвладний інфляції та курсовим коливанням. Тому я пропоную інший спосіб заощадження та примноження капіталів: інвестування в цінні папери. До цієї мети є два шляхи – самостійне інвестування та спільне інвестування. При самостійному інвестуванні коштів у цінні папери необхідно володіти значним обсягом інформації та вміти аналізувати макроекономічні дані, фінансові показники компаній-емітентів, проводити технічний аналіз тощо. Більшість людей не мають на це достатньо часу, технічних можливостей і професійних знань. Не забуваймо, що інвестування на фондовому ринку є вкрай ризикованим!... Але щоб зробити процес доступнішим і дешевшим, компанії з управління активами пропонують громадянам вкладати гроші в інвестиційні фонди, активами яких вони управляють. Спільне інвестування у фонди – це перевірений світовою практикою спосіб для дрібних інвесторів отримати ті ж переваги, які мають великі інституціональні інвестори – банки, страхові компанії, пенсійні фонди... Про особливості спільного інвестування я розповім після невеличкого кави-брейку.
Студент гасить проектор. Гості гомонять і йдуть до столічка з кавою.
(Продовження в наступному пості)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.