Сергій Оксаніч Президент компанії КІНТО

25 років без Моісея. Частина ІХ

20 жовтня 2016, 10:25

В попередній частині я вже звертав Вашу увагу до проблем емітентів на українському фондовому ринку. Вони були створені переважно в процесі масової приватизації, що обумовило непрозорість формування їх фінансових результатів та дуже обмежену кількість їх акцій у біржовому обороті. Це пояснюється тим, що:

По-перше, обіг акцій на біржах не залежав від волі емітентів. Вони могли навіть не знати, що їхні акції перебувають у біржовому обороті і, відповідно, ніяких інформаційних звітів від них біржі не отримували.

По-друге, постійне скорочення обсягу постприватизаційних цінних паперів у біржовому обороті через їх концентрацію у руках олігархічних груп та, відповідно, монополізацію ключових секторів економіки.

Ми бачимо зразковий приклад спотворення фондового ринку під впливом екстрактивних інститутів. Коли гірський потік, з каламутною приватизаційною водою, поступово перетворився у гниле болото. І згодом перестав бути цікавим, як для інвесторів, так і для емітентів.

Міжнародний досвід демонструє, що це біда. Але не трагедія. Впровадження інклюзивних інститутів дозволить швидко пробудити зацікавленість до виходу на український фондовий ринок, як нових емітентів, так і повернути постприватизаційних. Для цього треба захистити мажоритарних власників від рейдерських атак, міноритарних акціонерів – від перерозподілу прибутків на користь мажоритарних, та законодавчо простимулювати масове включення населення до процесів інвестиційного накопичення. Тобто, захистити права власності та створити рівні умови для інвестування.

Необхідно відмітити, що включення населення до інвестування можливе двома способами. Перше, шляхом політичного консенсусу інклюзивно налаштованих еліт, і друге, шляхом стимулювання інвестиційної самоорганізації. В першому випадку це впровадження обов'язкової накопичувальної пенсійної системи. В другому – організація умов для відкриття особових інвестиційних та пенсійних рахунків.

В кожній країні з інклюзивними інститутами ці питання обов'язково були вирішені. Щоправда, робилося це в різний спосіб. Так, наприклад, у США віддали перевагу добровільним формам – особовим пенсійним рахункам (IRA) та недержавним пенсійним фондам. Але у більшості країн існує як обов'язкова, так і добровільна форма організації пенсійних накопичень.

Треба підкреслити, що податкове стимулювання є ключовою ознакою всіх добровільних форм організації пенсійних накопичень. Так, у США для власників особових рахунків діє межа щорічного пільгового інвестиційного внеску в сумі 5,5 тисяч доларів, у Великій Британії – 15 тисяч фунтів, в Канаді – 5,5 тисяч канадських доларів, в Японії – 1 мільйон ієн.

Особливе значення приділяється такій формі податкового стимулювання в перехідних економіках, в процесі творення інклюзивних інститутів. Це дозволяє полегшити адаптаційні процеси запуску обов'язкової накопичувальної пенсійної системи та швидше перелаштувати екстрактивно мислячих емітентів. Зробити більш привабливою для емітентів прозорість та передбачуваність і відповідно більшу капіталізованість. З більшими прибутками та більшими податками до бюджету. (Привіт Мінфіну)

Захист прав власності та рівні умови для економічної діяльності є базовими поняттями інклюзивності. Врешті-решт, коли ви чуєте, що хтось виступає проти єдиних тарифів, будьте пильними. Ці люди є адептами екстрактивності. Вони хочуть на популізмі дорватися до влади, щоб залізти до вашої кишені.

В наступній частині про таке: як трансформувати державний сектор економіки; про позитивний для нас досвід Румунії, як державні корпорації стають прибутковими та інвестиційно привабливими для пенсійних коштів.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Yaroslav Yurkiv _ 21.10.2016 14:55
IP: 104.155.16.---
Николай Чаварга:
Не перебільшуйте!
За 10 років Ку Чмо прихватизував серед сваїх, усе, що можна було, а Ющенкові ніц не залишилося на розкрадання, може, тому і руки чисті?:)
Николай Чаварга _ 20.10.2016 17:21
IP: 188.163.73.---
Ігор Пікінер:
Цікавий персонаж Ви, Сергій Оксаніч! Ось ви створили свій "інклюзивний" фонд "Синергія Ріал Естейт". Де Ваша КУА мала практично 100% контроль над діяльністю фонду. І що?, – вартість нерухомості в яку ви інвестували, – впала в доларовому еквіваленті в 22 рази. Хоча в середньому по Україні в 3 рази.

- Дійсно, це цікавий персонаж, вірніше кадра. Такі кадри є дуже цінними для світової закуліси. Колись вони (любі друзі) підмітили, що Ющ є розумово невноцінним, яким легко маніпулювати – а для Юща не нужен нож, ему с три короба наврешь, и делай с ним, что хошь. Зробили з нього великого патріота, і за спиною розкрадали Україну. Ще в більших масштабах це було з Ку Чмо. Це Чмо опустило Україну з 12-го місця на 146-те. А вважало себе великим знатоком і розумником... Як оцей: Врешті-решт, коли ви чуєте, що хтось виступає проти єдиних тарифів...
Елена Величко _ 20.10.2016 14:10
IP: 95.134.167.---
Читала деяких економістів... У світі багато грошей,багато грошей... а от про свій гаманець нічого не написав.
Оце "багато грошей"так як "придуть інвестиції","це дешеві кредити НАМ дають" -все це мантри та омана що нам вішають ті,що зробив економіку України жебрацькою та хоче постійно запозичувати за рахунок держави. "Дешеві кредити" – цевже скоро близько 150 млрд.грн.тільки %, але йпідприємствамайжеусі жебраки, бо гроші брали,Мерси та Канари – а віддавати тепер нема чим,теж наші "дешеві кредити "- це вже відкритий диктат по продажу більш вагомих активів... Тому пане Автор, чи Ви не розумієтечи не дуже щирі,
мова може йти тільки про кардинальні міри вінтересах збереження економічних основних Активів задля
збереження держави та поколінь,а дляцього Ваші рецепти дуже слабкі, треба починати з влади, що почне робити те,що потрібно Україні таукраїнцям,а не власній ду-пппп.
Ігор Пікінер _ 20.10.2016 13:52
IP: 104.199.55.---
Цікавий персонаж Ви, Сергій Оксаніч! Ось ви створили свій "інклюзивний" фонд "Синергія Ріал Естейт". Де Ваша КУА мала практично 100% контроль над діяльністю фонду. І що?, – вартість нерухомості в яку ви інвестували, - впала в доларовому еквіваленті в 22 рази. Хоча в середньому по Україні в 3 рази. Тобто ви особисто поцупили зі своїми подільниками декілька десятків мільйонів гривень з фонду. Ви ж кращий менеджер України! То чому ваша нерухомість обезцінилась в 7 разів швидше ніж в середньому в країні? Поясніть читачам, а то гратися зарозумілими фразами ви можете, а відповідати за результати безпосередньо вашої персонально діяльності не навчилися. А ще нам тут пишете повчання. Частина 1, ... частина 9. А коли ви вже викуп по заявці "Синергія-4 " здійсните? А то вже третій рік пішов? Відповідь ваша "я ваші грошів взяв, "законно" привласнив, а вас обізву майбутнім терористом, - тому грошей не віддам"- повинна бути відома широкому загалу. Щоб вони знали рівень "експерта" в побудові пірамід
Александр 1 _ 20.10.2016 12:40
IP: 188.163.12.---
Здається автор вибрав у статті не дуже вдали терміни: "ексклюзивний інститут" та "екстрактивний інститут", замість зрозумілих усім "громадянського суспільства" (чи "широких верств населення") та олігархів-крадіїв, яких ніяк не можна вважати "екстрактивним інститутом". Чи треба було більш детально пояснити, що саме автор розуміє під термінами, які використовує. А по суті все вірно.
Yaroslav Yurkiv _ 20.10.2016 12:29
IP: 104.199.54.---
Невже і частин буде 25?:)
Иван Гелан _ 20.10.2016 12:16
IP: 213.110.136.---
Не там гроші шукаєте. Сучасний тренд -заробляти на війні і боротьбі з корупцією. В цій країні, простому хлопу мало шансів дожити до пенсії, а отримати гроші з "фондотрасту" – взагалі фантастика.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter