Сергій Оксаніч Президент компанії КІНТО

25 років без Моісея. Частина Х

24 жовтня 2016, 10:40

В попередній частині про таке: як екстрактивні інститути нівелюють значення фондового ринку, як для інвесторів, так і для емітентів; як включити населення до інвестування та змінити екстрактивне мислення емітентів.

Перед тим, як перейти до питань державного сектору економіки, я ще раз нагадаю Вам квінтесенцію таких понять, як інклюзивні та екстрактивні інститути. Інклюзивні – створюють передумови для стійкого економічного розвитку країни, та всілякої самореалізації її громадян. Екстрактивні – це застій, деградація та тотальна корупція на всіх щаблях влади (див. частина ІІ). Відповідно, у першому випадку, державний сектор економіки мінімізується і ставиться під контроль ринкових відносин та громадськості. У другому випадку, приватизація всіляко гальмується, чи проводиться на неконкурентних (корупційних) засадах під конкретного покупця.

Вже третій рік поспіль кожний новий уряд заявляє про грандіозні плани приватизації, які кожного разу не виконуються. Тобто, проблеми державного сегменту корпоративного сектора економіки тільки нарощуються. Де до таких загально-секторальних проблем, як непрозорість формування фінансових результатів та незадовільний стан корпоративного управління, додаються ще деякі специфічні. Перш за все, мова про високий рівень політизації процесів управління державними підприємствами і, відповідно, їх більш збиткову діяльність. В результаті – незадовільна оцінка потенційними інвесторами вартості підприємств, що пропонуються до приватизації. (Приклад з Одеським припортовим заводом).

Одним із найбільш успішних прикладів комплексної трансформації державного сегменту та корпоративного сектору в цілому є досвід Румунії. 2005-го року там було створено закритий інвестиційний фонд Fondul Proprietare. Активи фонду були сформовані за рахунок 15-20% пакетів акцій державних корпорацій, переважно енергетичних та інфраструктурних.

Державний корпоративний сектор Румунії мав ті ж самі проблеми, що й ми маємо сьогодні – корупція, збитковість, непрозорість в управлінні, нездатність до розвитку. Передбачалось, що представники фонду ввійдуть до спостережних рад усіх корпорацій з їхнього портфелю та будуть там адаптовувати правила кодексу корпоративного управління ОЕСD (світова організація, що об'єднує найбільш успішні країни з інклюзивними інститутами). Таким чином, повинна була поліпшитись керованість підприємств, зростати їх доходність та капіталізація. Але тільки 2010-го року, коли в результаті міжнародного тендера керуючим фондом став один із найбільших глобальних гравців Franklin Templeton Investment Management (обсяг активів під управлінням складає 850 млрд. доларів), ситуація з фондом почала динамічно розвиватися.

Саме завдяки зусиллям Templeton та підтримці міжнародних фінансових організацій парламент Румунії суттєво посилив захист прав портфельних інвесторів. Це дозволило значно підвищити серед іноземних інвесторів інтерес до Фонду, його активів та до інвестування в Румунію в цілому. За останні 5 років державні румунські компанії за участю Templeton провели 10 успішних IPO на загальну суму більш 1,5 млрд. доларів.

Fondul Proprietare став для Румунії ще одним інклюзивним інститутом. Він прискорив процес адаптації країни до вимог ЄС, капіталізував та зробив Бухарестську біржу однією із найпривабливіших в Центральній Європі, став успішним прикладом трансформації державного корпоративного сектору.

Запуск подібного Фонду в Україні дозволив би перенести всі наведені вище позитиви в нашу економіку, прискорив би процес розбудови в країні інклюзивних інститутів. Такі державні корпорації, як Нафтогаз, Укрзалізниця, Енергоатом, Ощадбанк, Укргазвидобування, морські та авіаційні порти, розподільчі енергокомпанії та інші, нарешті зможуть отримати корпоративне управління за міжнародними стандартами і відповідне підвищення їх прибутковості та інвестиційної привабливості. Нарешті, з'явиться можливість досить швидкого насичення фондового ринку якісними цінними паперами, що відповідають вимогам накопичувальної пенсійної системи та забезпечать дохідність пенсійних коштів.

powered by lun.ua
Коментарі — 4
Ігор Пікінер _ 25.10.2016 07:49
IP: 104.155.22.---
Яка лицемірна особа цей пан Оксаніч!. Я є "інвестором" його фондів "Синергія Ріал Естейт" та "Синергія-4". Пан Оксаніч особисто разом з подільниками привласнив мої цінні папери. Розмір інвестування – біля 230 000 гривень. Якщо перевести це в неоподатковуваний мінімум. Пан Оксаніч тісно співпрацював з урядом Азарова, парламентом та президентом Януковичем. Писав закони та нормативно-правові акти під свій бізнес. Порушуючи елементарні та базові засади Конституції України. Яка, як всім відомо, є Основним законом України. І після цього цей горе-експерт лізе зі своїми блогами в "Українську правду". Навіщо? Шукати нових довірливих для його фінансових пірамід? Пане Оксаніч, ви вже третій рік валяєте дурня. А перед цим ви ще три роки обманювали інвесторів. Розповідаючи який ви великий менеджер та очолювана вами КУА. А реальні результати та ваші дії свідчать про те, що ви обманщик та шахрай. Тому пишіть хоть сто своїх статей, – від шахрайства можна відбілитися лише поверненням привласненого.
Mykola Sakhno _ 24.10.2016 13:54
IP: 46.219.240.---
сформуйте на основі Ваших текстів (і особливо цього що вище) доступний для розуміння пана Гройсмана та/або порошенка план/пропозицію та, наприклад, через форму депутатського запиту (депутат завжди знайдеться) добийтеся, щоб він/вони дав/дали чітку відповідь.
треба щоб політика ставала публічною – щоб усі могли побачити хто є хто, а не голосували за однотурових хапуг
Andrey Kononenko _ 24.10.2016 12:59
IP: 188.163.73.---
Дайте уже этому Оксаничу Моисея...
Иван Гелан _ 24.10.2016 11:03
IP: 213.110.136.---
Активи фонду були сформовані за рахунок 15-20% пакетів акцій державних корпорацій, переважно енергетичних та інфраструктурних.
Бажано назви таких Українських корпорацій. Можливо ви знаєте прибуткові державні корпорації. Чи у вас буде унікальний борговий фонд?
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter