Сергій Пантюк Український письменник

29 листопада на "Фільмо-ТІКу" – "Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939"!

25 листопада 2012, 18:06

29 листопада 2012 року о 18:30 год. у приміщенні благодійного фонду "Смолоскип" (м. Київ вул. Межигірська, 21) продовжує свою діяльність новий підпроект Толоки інтелектуальних комунікацій – "Фільмо-ТІК".

Нагадуємо, що учасники цього підпроекту переглядатимуть документальні та художні фільми переважно історичної тематики і обговорюватимуть їх. Передуватиме перегляду невелика лекція експерта, суголосна темі фільму.

Цього разу буде перегляд і обговорення документального фільму

"Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939"

(режисер Тарас Химич, продюсер Тарас Чолій, композитор Любомир Соломченко).

Вступне слово – Іван Коломієць, культуролог, політолог, дослідник історії Підкарпатської Русі.

Запрошуємо усіх співгромадян, які мають бажання шукати істину в історії та сьогоденні. Вхід вільний!

Додаткова інформація за тел. 067 538 90 41

Довідка. 10 вересня 1919 року Закарпаття під назвою Підкарпатська Русь увійшло до складу Чехословацької республіки. У міжвоєнний період в краю були сприятливі умови для національного та культурного відродження русинів-українців. Втім Европа готувалась до нової війни. 29 вересня 1938 року відбулась Мюнхенська конференція. Частина Чехословаччини – Судети – перейшла під владу Третього Райху. Щоб зберегти країну, чехословацький уряд був змушений надати автономію Словаччині та Підкарпатській Русі. 14 березня 1939 року проголошено Карпатську Україну.

У фільмі поєднано три сюжетні лінії – розповіді очевидців, маловідомі документи, майстерно відзняті краєвиди та художні сцени. У звуковій палітрі кінострічки гармонійно переплетені авторська та етнічна музика.

Для створення фільму використано кадри кінохроніки кінооператора Каленика Лисюка, чехословацькі військові хроніки, а також матеріали британського журналіста Майкла Вінча та кореспондента американської газети New York Times Ен МакКормік, які працювали тоді в Карпатській Україні як міжнародні спостерігачі.

Важливою лінією у документальній стрічці є спогади очевидців й учасників подій міжвоєнного періоду на Закарпатті. Загалом до фільму було опитано понад 20 людей. Зокрема, у фільмі використано уривки спогадів з інтерв'ю Степана Стойки, Євгена Гладишевського, Юрія Сливки, Василя Белея, Богдана Пришлякевича, Анастасії Халахан та інших. Деякі з очевидців вже померли (Михайло Петричко та Панько Попович).

У фільмі відтворено культурне життя, елементи одягу та побуту русинів-українців Закарпаття, реконструйовано костюми січовиків Карпатської Січі, однострої пластунів, майстерно відзняті гірські пейзажі. Такі деталі роблять фільм колоритним та ознайомлюють сучасного глядача з культурними особливостями місцевості та людей, що жили у 1919-1939 роках. Навіть спеціально відзняті художні сцени, використані у фільмі, відтворені на основі історичних фактів.

Стрічка є новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для України та Центрально-Східної Европи. Це епічна розповідь про історію розвитку й становлення цього мальовничого куточку України. Адже багатонаціональний край в минулому неодноразово ставав причиною воєн і геополітичних конфліктів.

Коментарі — 13
сашко з ковеля _ 26.11.2012 12:38
IP: 46.247.147.---
Служив строкову в Мукачево. Чудовий український (наголошую) край і людей поганих не зустрічав принаймі. Автор даремно підтирає троляк приблудних. Нехай їхня показна глупота буде загальновідомою. Обсміяний ворог – переможений ворог.
ioat2008 _ 26.11.2012 11:30
IP: 194.165.46.---
Craig McFarland:
Закарпаття багатонаціональне, а Craig McFarland там, напевно, ніколи не був і просто щось йому наснилось
Barol _ 26.11.2012 10:44
IP: 91.226.34.---
Craig McFarland:
Kalyna:
Закарпатська Україна це перший зрив українського народу за свою свободу.
Украинцев там не было вплоть до 45-го года, когда они по зову товарища Сталина поехали советизировать этот венгерский край.

30 років проживаю на Закарпатті. Досі не знав, що моя дружина та вся величезна закарпатська сім'я її батьків, виявляється, не українці:-))))
Mиxaйлo Apxaнгeл _ 26.11.2012 03:44
IP: 178.95.155.---
У гірських районах Карпатської України загони "Карпатської Січі" продовжували боротьбу з угорськими регулярними частинами до кінця травня 1939 р. У кінці березня 1939 р. президент республіки Августин Волошин і частина уряду на чолі з прем'єром Ю. Реваєм виїхала через Румунію в еміграцію. При захисті Карпатської України, за різними даними, загинуло від 2 до 6,5 тис. осіб.

Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.
Карпатська Україна одна із перших у Європі провела організований військовий спротив фашизму.
Слава героям Карпатської України, які віддали своє життя за свободу і демократію у Європуі і вільну Українську Державу у Європі!
Mиxaйлo Apxaнгeл _ 26.11.2012 03:34
IP: 178.95.155.---
6 березня 1939 року Гітлер вирішив остаточно ліквідувати Чехословаччину, окупувавши Богемію і Моравію та давши дозвіл на окупацію Угорщиною Карпатської України.

В ніч з 13 на 14 березня 1939 р. хортистська Угорщина, за підтримкою гітлерівської Німеччини розпочала війну проти Карпатської України. Прем'єр А. Волошин віддав наказ видати резервну зброю Карпатській Січі. Після зіткнень із чеськими військами під командуванням генерала Прхали, що намагалися роззброїти карпатоукраїнські війська, Карпатська Січ бере під контроль територію країни, хоча в цей час угорські війська вже захопили перші українські села: Підгіряни, Кольчине і Коропець.
З перших же годин угорського вторгнення частини Карпатської Січі вели кровопролитні бої з переважаючими силами противника по лінії Ужгород-Мукачево-Берегово-Севлюш. Найбільший бій відбувся на красному полі. 16 березня 1939 р. зазнавши значних втрат, ворог зумів захопити Хуст, а 18 березня, більша частина території Карпатської України була окупована
Mиxaйлo Apxaнгeл _ 26.11.2012 03:33
IP: 178.95.155.---
12 лютого 1939 р. відбулись вибори до Сойму Карпатської України, на яких абсолютну більшість голосів виборців (близько 94 %) здобули кандидати Українського Національного Об'єднання. 15 березня 1939 р. Сейм (голова А. Штефан) проголосив повну державну самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція Карпатської України (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн "Ще не вмерла Україна". Герб – червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі. Президентом Карпатської України було обрано А. Волошина, який призначив прем'єр-міністром нового уряду суверенної держави Ю. Ревая. Заступником голови сейму (спікера) Карпатської України у 1939 року, референт преси й інформації С. Росоха
Mиxaйлo Apxaнгeл _ 26.11.2012 03:30
IP: 178.95.155.---
Чехословацький уряд погодитися надати Карпатській Україні статус автономної республіки. 8 жовтня 1938 р. було утворено перший автономний уряд на чолі з А.Бродієм (затверджений центральною владою 11 жовтня 1938 р.). 22 листопада 1938 р. празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, після чого Чехо-Словаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців.
26 жовтня 1938 року А.Бродія, який намагався проводити проугорську політику, було усунуто з посади голови уряду і прем'єр-міністром Карпатської України обрано Августина Волошина.
Столицю Карпатської України 10 листопада було перенесено до Хусту.
Для захисту державної незалежності і боротьби з угорськими та польськими терористичними формуваннями було створено збройні сили Карпатської України – Організацію Оборони "Карпатська Січ", велику допомогу в створенні якої надала Організація Українських Націоналістів. Уряд А. Волошина активно розбудовував українську державу
Mиxaйлo Apxaнгeл _ 26.11.2012 03:24
IP: 178.95.155.---
Після розпаду Австро-Угорської імперії закарпатські українці активно виступали за об'єднання Карпатської України з іншими українськими землями. 21 січня 1919 року на Народних Зборах ("Соборі Русинів") у Хусті, де зібралося більше 400 депутатів з усього Закарпаття, було проголошено злуку Карпатської України з Українською Народною Республікою. Однак несприятлива міжнародна ситуація і критичне становище Директорії УНР внаслідок агресії більшовицької Росії, не дозволили здійснити надії закарпатських українців на возз'єднання в єдиній Українській державі.
На основі рішень Сен-Жерменського мирного договору 1919 р. і Тріанонського мирного договору 1920 р. Карпатська Україна увійшла до складу Чехо-Словаччини на правах автономії. Проте реальний автономний статус Карпатської України, передбачений договорами, так і не був забезпечений чехословацьким урядом. У 1920-30-х рр. українська громадськість і політичні партії на Закарпатті активно виступали за надання Карпатській Україні автономії
Kalyna _ 25.11.2012 23:47
IP: 99.234.40.---
Craig McFarland:
Оце хвора на фашизм російська лють! Господи сохрани з такою потворою зустрітись десь у темній вуличці,вбє неодмінно!!!
Фільм "Срібна земля" цікавий, віддає данину тим,хто воював за Закарпатську Україну мін. і для мойого діда який там десь і загинув. Ми до нині не знаємо де його могила. Тому я обурена висловами тут русофобських фашистів! Закарпатська Україна це перший зрив українського народу за свою свободу. Нам навязували і досі навязують брехливі русофобські теорийкі,що ми не ми а вони. Перестаньте брехати!! За юдашівські срібняки московські продаєте свої душі,жалюгідні безбатченки!
Andr1k _ 25.11.2012 22:08
IP: 194.44.169.---
Viktor Dneprov:
Долой укроокупантов с земли русинской
Так українці і є русини.
Ви що пропонуєте українцям (русинам), забиратись із своєї української (русинської) землі?

...мозок в російських н@цюків з року в рік стає все меншим і меншим:))).
Andr1k _ 25.11.2012 22:02
IP: 194.44.169.---
Дякую автору за цікаву інформацію.
KWM _ 25.11.2012 19:44
IP: 37.229.69.---
Підповзли одразу записні тролі. Фільму не дивилися, але про все вже знають. Як у них записано в інструкції. Фільм насправді вражаючий. Про ту сторінку в історії Закарпаття, що продемонструвала всьому світові український дух закарпатців. Фільм – про честь і одвагу, про людей Чину.
ХІХІХІ _ 25.11.2012 19:39
IP: 46.118.224.---
1. Мадяри, рідні брати угрів, прийшли в Європу з під Уралу, тому вони підтримують Московську імперію. 2. Землі, які вони загарбали за Карпатами, навіть за тисячу років, вони не змогли колонізувати бо їх мало. Там як жили автохтони гоцули, лемки, гайналі, білі хорвати, бойки, ромуни та інші, так і живуть. Навіть у теперішній державі мадярів, багато сіл та містечок з українцями, правда змадяризованими. 3. Тому на Закарпаття хай мадярони не зазіхають, а то можливо вже треба зробити переоблік території Мадярщини. А то все мріють відновити свою мініімперію.
Уряд реформ308 Корупція1100 Aтака Путіна1113 Україна та Європа918 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте