Віктор Пилипишин Лідер ГО "Кияни передусім"

На порозі демонополізації?

26 січня 2011, 16:07

Писати про проблеми ЖКГ в Києві -справа невдячна. По-перше, об цю тему зламали перо сотні публіцистів та журналістів. По-друге, за останні 20 років зрушити з місця комунальну реформу так і не вдалося. Але це не привід посипати голову попелом. Буде продуктивніше поглянути на корінь проблеми і визначити причини хронічного занепаду комунального господарства.

Такі звичні побутові радості як гаряча вода, тепло, чисті двори та під'їзди з кожним роком стають для нас більше приємними спогадами, ніж реальністю. Можна довго говорити про збитковість ЖКГ, зношеність інфраструктури, застаріле законодавство. Але краще назвати причину краху комунальної системи одним словом – монополія.

Житлово-комунальне господарство Києва являє собою гібрид радянської системи та сучасного дикого капіталізму. Постачання енергії зосереджено в руках трьох приватних монополістів – "Київенерго", "Київводоканалу" та "Київгазу". У свій час нас переконали, що приватний власник ефективніше управлятиме цими компаніями ніж місто. Насправді, ми просто замінили державну монополію на приватну, нічим не кращу, а місцями навіть гіршу. Причому, передавши комунальні активи в чужі руки, міські керівники "забули" нав'язати новим власникам порядок надання послуг за рахунок нових технологій та економії, а не лише за рахунок підвищення тарифів. Замість цього монополісти надовго присмоктались до бюджетних грошей. Практика так званих компенсацій за різницю між діючим та міфічним "обґрунтованим тарифом" перетворила їх на залежних. Тепер вони й місяця не можуть прожити без чергової дози бюджетних вливань. У результаті замість розвитку маємо проїдання монополістами грошей киян. Останній приклад красномовний – Київ бере кредит на 800 млн. грн. для компенсації. Це 20% від суми, яка потрібна для модернізації тепломереж столиці.

Монополію ми сприймаємо як даність. Натомість для Європи це не типово. В Лондоні газ та електроенергію постачають 40 компаній, воду – 4. Причому постачальників можна змінювати коли завгодно. Головне – не частіше ніж раз на тиждень. Іноді буває так, що, наприклад, вдень купують електроенергію в одної компанії, вночі – в іншої, тому що так дешевше. Якщо є право вибору, є конкуренція. Якщо є конкуренція, росте якість послуг. Якщо росте якість послуг, люди готові миритися з ростом тарифів.

В Європі обирають не тільки компанію-надавача послуг, але й систему, за якою за ці послуги сплачують. Як правило є три варіанти – плата за лічильником, фіксована абонентська плата та комбінований варіант. У нас такого вибору не існує. Якщо лічильники на воду встановлюють вже в масових масштабах, то з тепловими приладами обліку все набагато гірше – з 10 тис. будинків ними обладнані тільки 1,5 тис. Якщо індивідуальні лічильники дають суттєву економію конкретній людині, то теплові лічильники на будинок дозволять місту економити значні суми. До того ж, у "Київенерго" немає навіть прямих договорів між компанією і отримувачем послуг.

У магазині ви купуєте товар і персонально розплачуєтесь на касі. Уявіть тепер, що менеджери приблизно порахували кількість покупців, вартість куплених товарів і розділили суму пропорційно між усіма. Подібна система розрахунків діє сьогодні в столичному ЖКГ. Колись ми вже проходили радянську продрозкладку, сьогодні проходимо розкладку вартості комунальних послуг.

Але монополія не обмежується лише водою, газом та теплом. У кожному мікрорайоні ЖЕК є своєрідним міні-монополістом. Прибирання територій, ремонт комунікацій, утеплення будинків, десятки інших послуг – все це ми можемо отримати тільки від ЖЕКу. На нього в людей нарікань найбільше. Це природно – адже він знаходиться найближче до них. До того ж, більшість не розуміє, що отримуючи 4% від суми платіжки за комуналку, житлова контора постійно балансує на грані виживання.

Сьогодні нібито дали "зелене світло" реформам у цій сфері. Але головне щоб усе не звелося до створення ОСББ. Самі по собі товариства співвласників житла нічого не вирішують. Тим більше, що сьогодні за своєю ідеологією вони більше нагадують радянські кооперативи. Все залежить від того в яких умовах вони працюватимуть, яким буде законодавство, якими будуть їх права та відповідальність. Проект нового Житлового кодексу передбачає, що на ринок пустять лише ті компанії, які відповідатимуть кваліфікаційним вимогам Кабміну. Залишилось спостерігати як підбір за цими критеріями втілюватиметься на практиці, щоб зрозуміти чи буде в цій сфері справжнє конкурентне середовище і прозорі відносини, або ж все закінчиться приватизацією ЖЕКів та створенням однієї монопольної приватної структури.

Проект Житлового кодексу розширив нішу приватних управляючих компаній на ринку. Але зберіг бар'єри для конкуренції. Так місцева влада зможе в примусовому порядку призначити мешканцям управляючу компанію, якщо ті протягом року не зможуть визначитись. Договори з такою компанією ніби письмові та індивідуальні. Але з іншого боку, з подачі тої ж влади, проект такого договору можна опублікувати в місцевій пресі і він автоматично вступить у силу. Мешканці з газет дізнаються, про умови надання послуг. На щастя, друге читання цього документу ще дає шанс виправити ці помилки. Інакше ефекту ми не отримаємо.

Демонополізація – головна умова реформи ЖКГ. Без цього, без встановлення зрозумілих відносин, без контролю над підприємствами ЖКГ ми приречені й далі топтатися на місці. Тільки запасів міцності у нас обмаль. Жити третє десятиліття поспіль на інерції радянських потужностей вже неможливо. Тож чекати і втрачати час особливо не доводиться. Або ж ми реформуємо систему сьогодні, або завтра Київ очікує крах. Але будемо оптимістами. Сьогодні, принаймні, від безплідних розмов перейшли до якихось дій. Головне, щоб в результаті ми не отримали косметичний або капітальний ремонт радянської житлово-комунальної системи, а створили дійсно нову модель європейського зразка.

powered by lun.ua
Коментарі — 52
Відрадний _ 06.02.2011 14:37
IP: 93.74.94.---
все реформы в сфере ЖКХ от нынешней власти заключаются в поднятии тарифов, а качество обслуживания при этом не улучшается... Все стабильно...
porsh _ 04.02.2011 10:31
IP: 89.209.6.---
Witcher:
нарор, давно понятно, что такая система жкх как у нас себя из жила. Власть как мониполист – г... полное!!! Тоже самое происходит и с любым собственником. Нам реально нужно привлекать к этому частные фирмы, создавать корнкуренцию, тогда и качество будет. А жильцы должны все объединиться в некие сообщество по принцуипу этого ОСББ
Witcher _ 03.02.2011 15:57
IP: 89.209.6.---
selbst
Сподобався ваш коментар – тільки от всі питання риторичні. І, справді, не до Пилипишина.
Я з усім у статті погоджуюсь, окрім одного – що новій владі щось вдасться зробити з цього питання. Переконаний, що ні.
atem _ 02.02.2011 19:53
IP: 46.200.21.---
Теперь стало всё понятно. Серёжа получил по шее, а Виктор Петрович умолк. Если это не правда, скажите что-нибудь, господин Пилипишин.
porsh _ 31.01.2011 10:57
IP: 89.209.6.---
selbst:
Вопросы как по мне актуальные, только чего их-то Пилипишину задавать? Он что. представитель власти? Или это риторические вопросы...
selbst _ 29.01.2011 00:52
IP: 93.74.124.---
Господин Пилипишин!
Почему прокуратура не занимается криминальным руководством "Киевэнерго", которое не только нелегально, через криминальные схемы завладело стратегическим предприятием "Киевэнерго", но и постоянно шантажирует киевлян отключением отопления, горячей воды, электричества?
Почему прокуратура не выяснит, каким иностранным компаниям и на каком основании принадлежат 40% акций "Киевэнерго"?
Почему прокуратура не проконтролирует, куда уходит разница в цене газ-мазут. Киевляне платят тариф за дорогой газ, а ТЭЦ-6 по ночам, нелегально работает на самом дешевом, неочищенном мазуте. Не только разворовываются огромные деньги, а это приводит и к катастрофическому ухудшению экологической ситуации в Киеве, – миллионы киевлян травятся ядовитыми химическими выбросами.
Или прокуратуре запрещено трогать "своего" Ахметова, который сегодня полностью контролирует "Киевэнерго"?
romaivanova _ 28.01.2011 18:55
IP: 95.81.43.---
Пане Вікторе, я не є чиїмось замовником. Я аподивилася сюжет і у мене виникли запитання. Я – журналіст з 13-літнім досвідом роботи у провінції і з меншим на всю Україну, який наразі не має власного ані кола, ані двора.
aniz _ 28.01.2011 10:19
IP: 89.209.6.---
нам стоит учится на примере европейцев, только важно не очень сильно перестраивать их опыт под "себя" так как получится в результате то что имеем и сейчас. нам нужны кардинальные перемены. сейчас невероятная пора, переход в новую эру и без изменений не обойтись!
Witcher _ 28.01.2011 10:14
IP: 89.209.6.---
Як завжди "многа букаф", але, знову ж таки, як завжди, правильно)
Питання в тому чи вистачить новій "блакитній" владі розуму (бажання) втілити це все в життя. Я особисто сумніваюсь.
porsh _ 28.01.2011 10:06
IP: 89.209.6.---
Mykyta_Voronenko:
С таким же успехом и вас можно обвинить в воровстве. А вообще, в нашей системе не может быть кристально чистых. Вы небось зпшечку в конвертике получаете либо получали? В налоговаую не бось забыли звякнуть...Ну так вот, не плюйте как говорят колодец, а то пить придетяс))) Удачки вам...И от тюрьмы да от сумы не зарекайтесь
Zabava_ _ 28.01.2011 09:29
IP: 178.94.173.---
Треба подякувати Віктору Петровичу, навіть якщо писав не сам. Але ж схвалив цей матеріал, тобто думки збігаються...Якщо б простим людям частіше пояснювали такі прості, але завуальовані речі, то мабуть держава українська набула б таки справжньої незалежності.
Нажаль, багато тут "роботів на роботі", а більшість "читак" продивиться перший та останній абзац... Але ж люди добрі, замислюватися треба, бо не мавпи ви, банани на голову не падають.
Коментаторам "вумникам": що ви суєте свою...маячню про децентралізацію куди не треба? Трошки б розібралися чи шо, а не як колишній Президент. У великому місті дешевше централізовані послуги теплопостачання. У селі на печі – дешевші дрова. Чому – читайте нижче коментар Пилипишина Курзі.
І ще є питання по прибудинковим територіям. За новим ЖК вони не належатимуть громаді. Це ж так, Вікторе Петровичу?
Mykyta_Voronenko _ 27.01.2011 23:08
IP: 95.158.0.---
Дуже забавно спостерігати як людина, яка погрязла в корупції, без честі і совісті намагається моралізувати. Віктор, ви вже років 15 лишніх на волі ходите. Хочите своє гниле нутро завернути в золотисту обгортку? Ну, можливо хтось і купиться. Але мені буде дуже шкода тих людей, бо вони знов стануть тим електоральним стовбом, по якому подібні вам мавпи забираються на вищі щаблі влади.
atem _ 27.01.2011 21:05
IP: 178.94.162.---
Виктор Петрович, для понимающих людей в этом форуме давно известно про хлопчика по имени Сергей, который пишет всякие разные комментарии в Вашу пользу. Если хотите что-то дальше всерьёз публиковать в блогах и настроены на дискусию, то откажитесь от его услуг. Иначе свой подорваный (в болгах) авторитет Вы не вернёте. Серёжа, привет!
КУРАЖ _ 27.01.2011 20:50
IP: 93.72.24.---
А мы должны иметь возможность не только выбрать себе жек по вкусу, но и поменять его в любую минуту на соседний.
Мне не нравится нынешняя власть, но намерения ее отличные... Посмотрим на результаты.
Господин Пилипишин подскажите, пожалуйста, кто в КМДА может справедливо решать спорные вопросы по коммунальным платежам? Кто может заставить жек не нарушать Тарифы утвержденные КМДА.
Еще раз спасибо за вашу полезную активность...
КУРАЖ _ 27.01.2011 20:50
IP: 93.72.24.---
Браво Пилипишин! Я как жертва Жековского произвола говорю вам трижды спасибо!
Тема перезревшая и невероятно актуальная...
Но не все то, что дает хорошие плоды в Европе или США сможет плодоносить у нас.

В государстве центр решения спорных вопросов – Суды. Но наши суды не способны выносить справедливые правовые решения... Поэтому настоящей конкурентной среды создать в ближайшие сто лет не удастся, стало быть монопольки еще долго будут жить.
Отсюда вывод: На первом этапе отказываться от жеков не следует. Пусть живут. Более того пусть возникают новые, пусть конкурируют между собой. Нужна лишь нормальная законодательная база для наших взаимоотношений с жеками, в том числе и экономическая заинтересованность жеков в примени новых технологий, снижении потерь и улучшении качества услуг.
rock333 _ 27.01.2011 19:18
IP: 188.163.53.---
Юлія Тимошенко проводила соціальну політику – виплатила 5 млн. людей по тисячі гривень, підвищувала пенсії, заробітні плати, купувала в сільські амбулаторії автомобілі! Тимошенко – народна героїня!!!!!!!!!!!!!!!!

А злочинний, кагебістський режим двічі судимого зека-рецедивіста Януковича гнобить народ – постійно підвищує тарифи на ЖКХ, ціни, зокрема ціна бензину коштує вже 1 євро! Гречка коштує 26 гривень!

Корупціонер-кровосісь Азаров, який вкрав в Гурзуфі 6, 5 га землі – обкрадає малий і середній бізнес, відмиває гроші з бюджету!, постійно обдурює народ!

Янукович за народні гроші кукпує собі вертольоти-самольоти, а люди голодують!

Донецька мафія чинить політичні репресії проти опозиції – Тимошенко і Луценко – та громадянського суспільства, підприємців!

яНУКОВИЧ І аЗАРОВ ГАНЬБЛЯТЬ уКРАЇНУ В СВІТІ!
Киянин _ 27.01.2011 15:55
IP: 89.162.186.---
Найвищий ступінь децентралізації теплопостачання – поквартирні системи опалення. При цьому різко здешевлюється вартість будівництва житла, адже відпадає потреба в спорудженні інженерних мереж і теплових вузлів. Зрештою, й ціна реалізації таких квартир зазвичай на 10-15 відсотків вища за аналогічні помешкання з централізованим обігрівом. Щоправда, проблеми починають виникати у будинках, висота яких понад 10 поверхів. Хоча, скажімо, в Італії, США і Канаді вже кілька десятиліть поквартирну систему опалення застосовують у будівлях заввишки 16-17 поверхів.
І нікого в такому випадку не цікавить що діється в Київенерго...
Киянин _ 27.01.2011 15:53
IP: 89.162.186.---
Наші закордонні сусіди давно збагнули, що ключ до енергозбереження в житлово-комунальному господарстві – децентралізація теплопостачання, поквартирний облік енергоресурсів, своєчасний і стовідсотковий збір коштів за послуги. Тому реформа житлово-комунальної сфери та енергозбереження – це, як мовиться, два боки однієї медалі. Тільки послідовне і кваліфіковане впровадження сучасних енергозберігаючих технологій та обладнання у наш побут дасть змогу на державному рівні домогтися реальних, а не декларованих змін на краще. Навіть Російська Федерація, яка ліпше, ніж Україна, забезпечена природним газом, уже десятки років досліджує витрати на опалення, порівнюючи переваги та недоліки централізованого (ТЕЦ, районні котельні), будинкового (дахові котельні) та поквартирного опалення. Відомо, що втрати "централізованого" тепла становлять 25-30 відсотків узимку і 60-70 відсотків улітку.
porsh _ 27.01.2011 15:41
IP: 89.209.6.---
Віктор Пилипишин:
Виктор, не обращайте внимания на наезды. Гадят те, кто больше не просто ничего не делать не хочет, а и думать ни о чем не хочет. Такие вещи им чужды))) Ясно и конику, что ЖКХ – одна из 5-ти самых больных тем нашего бытия...
Ahvanasij _ 27.01.2011 13:29
IP: 95.133.213.---
Вікторе Петровичу, питання може не по темі але всеж. Як Ви ставитесь до ідеї стягнення пені за несвоєчасну сплату за компослуги? Наскільки я знаю в нас люди платять майже 100%. Навіщо тоді така норма?
Віктор Пилипишин _ 27.01.2011 13:28
IP: 95.133.213.---
Курзя:
Дякую за те, що прочитали статтю. Судячи з коментарів більшість коментаторів її не читали. Але в одному я з Вами не згоден. Київ не має бути націлений на досягнення високих тарифів. Навпаки, інші міста мають прагнути до зниження тарифів. Різниця в їх рівні між різними містами пояснюється просто. В Києві та в інших великих містах велика кількість споживачів. Чим більше споживачів на території, тим менше постійні витрати на одиницю виробленої продукції чи якоїсь послуги. Це звичайно якщо не торкатися якості управління, технологій та інших речей, які впливають на собівартість продукції.
Віктор Пилипишин _ 27.01.2011 13:26
IP: 95.133.213.---
[ledovv@gmail.com:
Дякую, що прочитали статтю. До речі, для інформації – чиновником "от младих ногтей" я працював лише останні 5 років. Хоча вважаю, що основною проблемою країни є той факт, що суспільство не підготувало професійних і порядних чиновників. І поки ми будемо мати таку ситуацію, поки основними критеріями для чиновника залишатиметься партійність, клановість або кумівство нічого доброго чекати державі не варто.
Віктор Пилипишин _ 27.01.2011 13:21
IP: 95.133.213.---
mute:
Критикам та їх замовникам. Вступіть в нормальну професійну дискусію. Готовий провести лікбез по міському господарству, так як знань у вас явно не вистачає. Сподіваюсь ви не є однією командою, яка виконує замовлення. Можна було б бути більш креативним і знайти для мене будиночок не в глухому селі Чорнобильської зони, а десь в Конча-Заспі, з гарною ділянкою на кілька гектарів, на 4-5 поверхів. Таким чином можна б було добросовісно відпрацювати замовлення. Якщо ви не в цій команді готовий і для Вас побудувати будиночок в Чорнобильській зоні при умові що Ви там будете жити. А взагалі такі питання вирішуються в суді. Що я й збираюся зробити в найближчий час.
porsh _ 27.01.2011 11:43
IP: 89.209.6.---
gf83:
Согласна)) Народ пеной плюется, а чего плюется, сам не понимает))) Мой совет – тряпки, молотки, швабры в руки – и модернизировать ЖКХ!
gf83 _ 27.01.2011 09:46
IP: 89.209.6.---
перечитываю комменты и смешно – кто о чем, но только не по теме при чем пахнет заказушной мочиловой!
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter