Віктор Пилипишин Лідер ГО "Кияни передусім"

На порозі демонополізації?

26 січня 2011, 16:07

Писати про проблеми ЖКГ в Києві -справа невдячна. По-перше, об цю тему зламали перо сотні публіцистів та журналістів. По-друге, за останні 20 років зрушити з місця комунальну реформу так і не вдалося. Але це не привід посипати голову попелом. Буде продуктивніше поглянути на корінь проблеми і визначити причини хронічного занепаду комунального господарства.

Такі звичні побутові радості як гаряча вода, тепло, чисті двори та під'їзди з кожним роком стають для нас більше приємними спогадами, ніж реальністю. Можна довго говорити про збитковість ЖКГ, зношеність інфраструктури, застаріле законодавство. Але краще назвати причину краху комунальної системи одним словом – монополія.

Житлово-комунальне господарство Києва являє собою гібрид радянської системи та сучасного дикого капіталізму. Постачання енергії зосереджено в руках трьох приватних монополістів – "Київенерго", "Київводоканалу" та "Київгазу". У свій час нас переконали, що приватний власник ефективніше управлятиме цими компаніями ніж місто. Насправді, ми просто замінили державну монополію на приватну, нічим не кращу, а місцями навіть гіршу. Причому, передавши комунальні активи в чужі руки, міські керівники "забули" нав'язати новим власникам порядок надання послуг за рахунок нових технологій та економії, а не лише за рахунок підвищення тарифів. Замість цього монополісти надовго присмоктались до бюджетних грошей. Практика так званих компенсацій за різницю між діючим та міфічним "обґрунтованим тарифом" перетворила їх на залежних. Тепер вони й місяця не можуть прожити без чергової дози бюджетних вливань. У результаті замість розвитку маємо проїдання монополістами грошей киян. Останній приклад красномовний – Київ бере кредит на 800 млн. грн. для компенсації. Це 20% від суми, яка потрібна для модернізації тепломереж столиці.

Монополію ми сприймаємо як даність. Натомість для Європи це не типово. В Лондоні газ та електроенергію постачають 40 компаній, воду – 4. Причому постачальників можна змінювати коли завгодно. Головне – не частіше ніж раз на тиждень. Іноді буває так, що, наприклад, вдень купують електроенергію в одної компанії, вночі – в іншої, тому що так дешевше. Якщо є право вибору, є конкуренція. Якщо є конкуренція, росте якість послуг. Якщо росте якість послуг, люди готові миритися з ростом тарифів.

В Європі обирають не тільки компанію-надавача послуг, але й систему, за якою за ці послуги сплачують. Як правило є три варіанти – плата за лічильником, фіксована абонентська плата та комбінований варіант. У нас такого вибору не існує. Якщо лічильники на воду встановлюють вже в масових масштабах, то з тепловими приладами обліку все набагато гірше – з 10 тис. будинків ними обладнані тільки 1,5 тис. Якщо індивідуальні лічильники дають суттєву економію конкретній людині, то теплові лічильники на будинок дозволять місту економити значні суми. До того ж, у "Київенерго" немає навіть прямих договорів між компанією і отримувачем послуг.

У магазині ви купуєте товар і персонально розплачуєтесь на касі. Уявіть тепер, що менеджери приблизно порахували кількість покупців, вартість куплених товарів і розділили суму пропорційно між усіма. Подібна система розрахунків діє сьогодні в столичному ЖКГ. Колись ми вже проходили радянську продрозкладку, сьогодні проходимо розкладку вартості комунальних послуг.

Але монополія не обмежується лише водою, газом та теплом. У кожному мікрорайоні ЖЕК є своєрідним міні-монополістом. Прибирання територій, ремонт комунікацій, утеплення будинків, десятки інших послуг – все це ми можемо отримати тільки від ЖЕКу. На нього в людей нарікань найбільше. Це природно – адже він знаходиться найближче до них. До того ж, більшість не розуміє, що отримуючи 4% від суми платіжки за комуналку, житлова контора постійно балансує на грані виживання.

Сьогодні нібито дали "зелене світло" реформам у цій сфері. Але головне щоб усе не звелося до створення ОСББ. Самі по собі товариства співвласників житла нічого не вирішують. Тим більше, що сьогодні за своєю ідеологією вони більше нагадують радянські кооперативи. Все залежить від того в яких умовах вони працюватимуть, яким буде законодавство, якими будуть їх права та відповідальність. Проект нового Житлового кодексу передбачає, що на ринок пустять лише ті компанії, які відповідатимуть кваліфікаційним вимогам Кабміну. Залишилось спостерігати як підбір за цими критеріями втілюватиметься на практиці, щоб зрозуміти чи буде в цій сфері справжнє конкурентне середовище і прозорі відносини, або ж все закінчиться приватизацією ЖЕКів та створенням однієї монопольної приватної структури.

Проект Житлового кодексу розширив нішу приватних управляючих компаній на ринку. Але зберіг бар'єри для конкуренції. Так місцева влада зможе в примусовому порядку призначити мешканцям управляючу компанію, якщо ті протягом року не зможуть визначитись. Договори з такою компанією ніби письмові та індивідуальні. Але з іншого боку, з подачі тої ж влади, проект такого договору можна опублікувати в місцевій пресі і він автоматично вступить у силу. Мешканці з газет дізнаються, про умови надання послуг. На щастя, друге читання цього документу ще дає шанс виправити ці помилки. Інакше ефекту ми не отримаємо.

Демонополізація – головна умова реформи ЖКГ. Без цього, без встановлення зрозумілих відносин, без контролю над підприємствами ЖКГ ми приречені й далі топтатися на місці. Тільки запасів міцності у нас обмаль. Жити третє десятиліття поспіль на інерції радянських потужностей вже неможливо. Тож чекати і втрачати час особливо не доводиться. Або ж ми реформуємо систему сьогодні, або завтра Київ очікує крах. Але будемо оптимістами. Сьогодні, принаймні, від безплідних розмов перейшли до якихось дій. Головне, щоб в результаті ми не отримали косметичний або капітальний ремонт радянської житлово-комунальної системи, а створили дійсно нову модель європейського зразка.

powered by lun.ua
Коментарі — 52
aniz _ 27.01.2011 09:34
IP: 89.209.6.---
як для мене то в тексті розкрито важливі питання які дійсно примушують замислитись про те наскільки "правильно" побудована "політика" в нашій країні...
aniz _ 27.01.2011 09:34
IP: 89.209.6.---
як для мене то в тексті розкрито важливі питання які дійсно примушують замислитись про те наскільки "правильно" побудована "політика" в нашій країні...
Vikk_L _ 27.01.2011 09:27
IP: 89.209.6.---
Автор все по делу говорит. Демонополизация необходима, причем уже давно. У людей должно быть право выбора – услугами какой компании пользоваться. Соответственно, появится конкуренция и повысится качество услуг. Вот только кто будет заниматься необходимыми реформами? А начинать действовать надо уже прямо сейчас.
mute _ 27.01.2011 07:45
IP: 195.211.146.---
Шановний Вікторе.
Підтвердить, або спростуйте, факт будівництва Вами маєтку у чорнобильській зоні.
Мова іде про 30-и кілометрову зону і про два десятка маєтків будівництво яких затіяли київські олігархи. Чекаємо на Вашу офіційну відповідь. З повагою, київські злидні.
european _ 26.01.2011 22:24
IP: 93.75.96.---
Віктор Пилипишин:
european:
Перш ніж звинувачувати перевіряйте інформацію. Сьогодні меморіальний комплекс на вул. Нагірній знаходиться у комунальній власності Шевченківського району як незакінчене будівництво. В 2009 р. я звернувся до Кабінету міністрів з проханням передати його в державну власність, щоб проблема вирішувалась не на місцевому, а на державному рівні. Але, на жаль, мені відмовили.
я не розумію, що ви заперечуєте. що хоам, який був побудований і освячений Патріархом Філаретом (а я був на цій події), захопили з вашого благословіння московські псевдокозачки з Одеської області, і він відтоді стоїть пусткою? то такі ви власники, Шевченківський район??? хто там хазяїн? може сходимо туди разом, візьмемо пароха з каплички, що за 10 метрів?
не блюзнарствуйте!
ledovv@gmail.com _ 26.01.2011 20:59
IP: 109.162.43.---
Хороший текст. Но странно, что автор украинский чиновник от младіх ногтей.
Что-то не то здесь. Не верю в принципе. Автору.
Текст хороший.
Oбрали тo їжте _ 26.01.2011 20:09
IP: 173.193.221.---
.
Интерью с Тимошенко – полная версия!
.
http://sokrati.ru/1itk
Курзя _ 26.01.2011 19:37
IP: 77.123.39.---
Очень хотел прочесть разъяснения г-на Пилипишина на мой комментарий, видно сказать НЕЧЕГО!!!!
romaivanova _ 26.01.2011 18:51
IP: 95.81.52.---
Пане Вікторе, дивилася сюжет програми "ГРОШІ". Там були і ви згадані добрим словом. Що скажете?
Віктор Пилипишин _ 26.01.2011 18:38
IP: 95.133.213.---
gf83:
В будь-якому випадку залишати все як є вже неможливо. Сьогодні треба вкласти величезні кошти в реконструкцію старих будинків та комунікацій. Порядок цифр йде вже не на мільйони, а на мільярди. З часом вони тільки зростатимуть. 50-70% будинків потребують вже не просто поточного, а капітального ремонту. Відтягувати реформи більше нікуди.
Віктор Пилипишин _ 26.01.2011 18:37
IP: 95.133.213.---
european:
Перш ніж звинувачувати перевіряйте інформацію. Сьогодні меморіальний комплекс на вул. Нагірній знаходиться у комунальній власності Шевченківського району як незакінчене будівництво. В 2009 р. я звернувся до Кабінету міністрів з проханням передати його в державну власність, щоб проблема вирішувалась не на місцевому, а на державному рівні. Але, на жаль, мені відмовили.
Курзя _ 26.01.2011 18:34
IP: 77.123.39.---
А не кажется ли Вам, г-н Пилипишин, что беда с вопросом ЖКХ в городе Киеве связана с тем, что для достижения своих меркантильных желаний, политики проводили откровенно популистскую линию по вопросу тарифов, сознательно их занижая, и на этом вопросе манипулировали сознанием киевлян. Приведу одни пример: Даже после повышения тарифов на водоснабжения и водоотведения, стоимость 1 м3 для киевлян обойдется 2, 78 грн., а у нас в городе за эту же услугу мы уже ВТОРОЙ год платим 4,15 грн. за 1 м3. Мы питьевую воду получаем из скважины и транспортирование её производится на 10 км, а в Киеве очистить днепровскую воду, доведя её до требований санитарных норм обходится дороже, чем воду из скважины, да и транспортировка её происходит на большие расстояния, а в результате она получается дешевле. ПОЧЕМУ? Так же почему дисциплинированным плательщикам в Киеве предусмотрена 10% скидка? Чем киевляне отличаются от остальных жителей Украины, в чем привилегии у них? Продолжаете заигрывать? Тогда не плачьте!!
porsh _ 26.01.2011 17:20
IP: 89.209.6.---
european:
вау...я так порсмотрю. все вам нравиццо в лифтах нагаженіх кататься. Ноя тут не помошница. Єто уже к вашим кураптором с детства надо вопросі задавать.
porsh _ 26.01.2011 17:14
IP: 89.209.6.---
Відрадний:[/B
100% Есть конкуренция. епсть качество. а мы видим все наоборот сегодня. вот. к примеру, взять Ахметова. И он как любой собственник делает правильно. другое дело, что его давно должны прищучить государственные мужи. А не прищущат. Так вот. Взять Донецк. Он там все скупил. Работает чел на него в одной из контор. Получил зп, пошел купил пожрать в ахметовском супермаркете. Не факт какого качества. Захотел шоу, пошел на ахметовский стадион. И так далее...Короче, фактически выходит, что все деньги ему назад и вертаются. А ЖКХ...Да оно ему надо?? Люди пускай ходят и моются в чем есть.
european _ 26.01.2011 17:11
IP: 93.75.96.---
porsh:
european:
По ящику, извините. хрени всякой насмотрятся, потом когда им говорят на мясо – это рыба, они кивают дружно головушкой))) Васенька, тебе за ЖКХ говорят, или у ттебя лифт не обоссаный в параднячке? Дядя как раз этот лифтик предлагает решитьь как починить...
_____________
не тикай.
він керував моїм районом, дякую. добре пам'ятаю, як він в 1-у школу завіз гральні автомати, щоб потім самолічно перед телекамерами їх демонтувати.
і про рекет кнгарень теж знаю, цілком згодний з Борисовичем. Я Пилипишину і двох гривень не довірю.
а вам, porsh, все засцяні ліфти в очах. спробуйте там не сцяти...
Відрадний _ 26.01.2011 17:09
IP: 95.133.213.---
В принципе, все по делу написано.
Но дело в том, что у каждого монополиста есть сильнейшее лобби в парламенте и правительстве и, соответственно, правила игры прописываются под них, а не для простых жителей, конечных потребителей услуг.
porsh _ 26.01.2011 16:55
IP: 89.209.6.---
Борисович:
У Вас товариччч с громким ником наверно не все дома как я погляжу))) Вам про проблемы людские. а вы все каких то чертей ловите. Еще раз скажу, уже говорила одному ниже, у вас что. в лифте не обоссано? Или вы никогда в таких не ездили? Если нет, то Вам либо очень повезло, либо очки купите)) Удачки, целую, обнимаю
Борисович _ 26.01.2011 16:51
IP: 92.49.200.---
Пилипишину захотелось примкнуть к Цушко?

С чего бы это цветочник-дерибанщик книжных магазинов вдруг занялся антимонопольной политикой государства?

Вот в Луганске правозащитники, не будучи монополией, оказали услуги судьям:)
gf83 _ 26.01.2011 16:47
IP: 89.209.6.---
всё опять же зависит от людей – тех, кто будет отвечать за изменения! если опять всё будет делаться не для удобства людей, то лучше оставить всё как есть, чем поверх старого штукатурку ложить
porsh _ 26.01.2011 16:41
IP: 89.209.6.---
european:
По ящику, извините. хрени всякой насмотрятся, потом когда им говорят на мясо – это рыба, они кивают дружно головушкой))) Васенька, тебе за ЖКХ говорят, или у ттебя лифт не обоссаный в параднячке? Дядя как раз этот лифтик предлагает решитьь как починить...
porsh _ 26.01.2011 16:38
IP: 89.209.6.---
На самом деле тут, как говрят, умом Рассссею не понять...Люди наши вроде и хотят жить хорошо, да только не хотят сами для этого ничего делать. И это тема глобальная. Тут надо с молоком матери прививать к ответственности за все, что происходит во круг. Не пошел раз на выборы, получай Януковича...Дал взятку в Жэке, а не накапал куда надо и не записал на видео, тоже получай...Дело. как говорил один мудрый дядя "в голове"...Разруха господа именно тамссс. Автору спасибо. что эту тему частенько поднимает. Если не говорить, то ваще все сгниет к чертовой матери
alexa71 _ 26.01.2011 16:32
IP: 95.135.28.---
А не пробували платити по факту?
european _ 26.01.2011 16:32
IP: 93.75.96.---
Пилипишин. Ви продали новозбудовану церкву Київського патріархату – храм Миколая Чудотворця на Татарці – Московській патріархії. не виключаю, що Ви би і під синагогу його віддали, і під мечеть, та хоч шаманам, аби гроші та ласка Ваших керівників (а вони шукають ласки в Москві). Така ваша "демоно-полізація" і взагалі господарська діяльність.
І ви маєте нахабство повчати нас! тьху.
Cristal_C _ 26.01.2011 16:29
IP: 89.209.6.---
В нашей стране качество услуг наверно не станет выше даже при наличии конкуренции. Просто придётся выбирать лучшее из худшего.
aniz _ 26.01.2011 16:26
IP: 89.209.6.---
Без сумніву зміни потрібні. зараз у нас все потребує пильного контролю... питання в тому чи ті хто контролюють гідні це робити і чи можуть взагалі...
ONLINE
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter