Віктор Пилипишин Лідер ГО "Кияни передусім"

Житловий кодекс: дев'ять новацій, які ускладнять нам життя

07 лютого 2011, 10:06

Проект нового Житлового кодексу наробив багато галасу в Україні. На жаль, в більшості все звелося до панічних чуток про те, що завтра будь-кого зможуть виселити з власної квартири. Серйозного аналізу ризиків ніхто не провів. Натомість з ухваленням кодексу пов'язані як очевидні плюси, так і не менш вагомі мінуси. Головний – не в самому тексті, а в процедурі його ухвалення. Ніхто не зміг зрозуміло пояснити людям, чому сьогодні треба форсувати житлово-комунальну реформу, що в результаті ми отримаємо і як все це співвідноситься з європейським і російським досвідом. Нестача інформації та громадського впливу, мов іржа, роз'їдає довіру громадян до змін. У підсумку отримаємо традиційне – "вийшло як завжди". Поки що в запасі є час. Треба використати його, щоб зважити усі "за" та "проти" цього проекту і внести необхідні зміни.

Запропонований нам Житловий кодекс містить в собі дев'ять проблемних точок, кожна з яких в перспективі може нам серйозно ускладнити життя.

1. Стаття 106 передбачає введення плати за управління житлом. Це значно полегшить наш гаманець. Зрозуміло, що ні управдом, ні бухгалтер, ні інший персонал новоствореного ОСББ за "дякую" працювати не буде і це нормально. Але традиції цивілізованого домоуправління в нас немає. Є ризик, що керівництво будинку неконтрольовано нараховуватиме собі космічні зарплати, а мешканці навіть не зможуть апелювати до суду. Адже Кодекс не передбачає якихось нормативів, обмежень чи контролю з боку держави над цією процедурою. Теоретично все це в руках людей, які на загальних зборах визначать розмір оплати для домоуправлінців. Але досвід Росії свідчить, що не все так просто. Після того як в тамтешній Житловий кодекс внесли зміни стосовно товариств співвласників житла, наприклад, в Москві як гриби після дощу почали виникати "липові" ОСББ. Існують вони лише на папері, керівництво справно отримує зарплати та міські субсидії, але реальні функції управління здійснюють державні Дирекції єдиного замовника (організація, якій підпорядковується певна кількість ремонтно-експлуатаційних підприємств, аналогів нашим ЖЕКам). Мешканці не мають жодного впливу на фінансову діяльність цих товариств. Це велика спокуса для корупції та махінацій, яку ми сьогодні ще можемо попередити.

2. ОСББ самостійно не зможе обслуговувати будинок. Воно має найняти для цього управляючу компанію (УК) (стаття 143). Але шанси на те, що в цій сфері буде конкуренція мінімальні. На ринок допустять тільки ті УК, які відповідатимуть кваліфікаційним вимогам Кабміну. А що це за вимоги сьогодні невідомо. Якщо ж мешканці протягом року не визначаться, то місцева влада у примусовому порядку призначить їм управляючу компанію. Тобто ринок формуватимуть знову не споживачі, а чиновники. В Росії це привело до знищення конкуренції. Дирекції єдиного замовника за підтримки влади обслуговують більшість старих будинків. Вони завжди на крок попереду приватників – у них є підстраховка з боку держави у вигляді дотацій та могутнього лоббі. Урезультаті на ринку не створені рівні умови для всіх. Це означає, що чекати зменшення собівартості послуг і покращення їх якості не доводиться.

3. Кодекс стверджує – спільне майно мешканців (горища, підвали тощо) можна використати для надання "соціально та економічно доцільних для власників (співвласників) багатоквартирного будинку послуг/діяльності" (стаття 150). У ході операцій з цим майном домоуправління може взяти на себе якісь зобов'язання, які потім виконати не зможе. У результаті власність перейде в інші руки. Це може бути як неумисно, так і умисно. В останньому випадку матимемо справу з нечистоплотними рейдерськими схемами. При бажанні, запобігти цьому не важко. В Кодекс треба внести норму за якою право на виконання кожної такої операції домоуправлінню мають делегувати мешканці. При цьому враховуватимуть спроможність людей виконати зобов'язання та встановлюватимуть запобіжні ліміти, щоб в результаті майно не було відчужено.

4. Людям можуть нав'язати умови співпраці з управляючою компанією. Згідно кодексу може бути два види договору. Письмовий – персонально з кожним мешканцем, та публічно запропонований (стаття 153). Останній вступає в силу після публікації в місцевій пресі. Тобто ОСББ не тільки не зможе вибрати кращу для себе управляючу компанію, але й платитиме їй на продиктованих згори умовах. Щоб перетворити ЖКГ на розсадник корупції кращого придумати важко. Коло знову замикається на чиновниках, які, по-перше, даватимуть путівку управляючій компанії на ринок а, по-друге, влаштовуватимуть добровільно-примусову "підписку" будинків на послуги цих компаній.

5. За несвоєчасну сплату за компослуги вам можуть нарахувати пеню, навіть більшу, ніж борг (стаття 112). Здається 0,1% за кожен прострочений день не так і багато. Але якщо раніше розмір пені обмежувався – вона не могла бути більшою за суму боргу, то тепер всі запобіжники знято. Киянам не треба тішити себе тим, що міська влада публічно пообіцяла в столиці таку пеню не стягувати. По-перше, фактично існує прихована пеня – два тарифи (підвищений та понижений), залежно коли заплатиш до чи після 20 числа поточного місяця. По-друге, національне законодавство має пріоритет над постановами КМДА. А в Кодексі про пільги для киян нічого не сказано. Сьогодні 98% киян справно платять за комуналку. І від стягнення пені найбільше постраждають не вони, а бюджетні організації – школи, дитячі садки, лікарні. Їхні борги ростимуть аж поки не залишиться два варіанти – або списати їх, або ж закрити цей заклад і продати приміщення.

6. Буде створена нова квартирна черга. Кодекс дає право тим, хто сьогодні має право на квартиру від міста переоформити документи і стати в нову чергу. Таких бажаючих сьогодні в Києві більше 115 тис. сімей. Процедуру перереєстрації зможуть пройти тільки люди з міцними нервами, оскільки кілька тижнів бюрократичної тяганини їм гарантовано. В процесі хтось обов'язково "загубиться". А хтось навпаки під шумок отримає житло. Плюс в тому, що чергу нарешті впорядкують.

7. У Ваш будинок, під'їзд чи квартиру без дозволу завжди матимуть право навідуватись представники Держжитлокомунінспекції (стаття 174). Ця норма була б доречна в радянські часи. Але як її узгодити з правом на приватну власність?. Як мінімум треба встановити чіткий перелік порушень після яких інспектор може раптово до Вас завітати. Інакше матимемо якусь надзвичайну службу, яка наділена більшими повноваженнями, ніж міліція та СБУ.

8. Примусове виселення тепер дозволене (стаття 167). Поки що тільки у випадку, якщо Ваш будинок йде під знесення чи реконструкцію. Чи дадуть Вам квартиру у своєму мікрорайоні? Чи отримаєте Ви юридичні гарантії реконструкції Вашого жила? Чи будуть якісь санкції, якщо умови реконструкції порушать? Чи проводитимуть коректну експертну оцінку житла? На усі ці питання в проекті Житлового кодексу Ви відповіді не знайдете. Сподіваюсь, що до другого читання в парламенті автори їх нададуть. Проект Кодексу не гарантує права власників житла при відселенні. Сьогодні 84% квартир в Україні приватизовано. В статті 166 йде мова тільки про наймачів (орендарів), тобто людей, які отримали ордер, але не приватизували житло. Їм гарантується компенсація у вигляді квартири з такою ж кількістю кімнат і з не меншою площею. Але більшість киян (і мешканців інших великих міст) вже давно є власниками. Вони таким чином опиняються поза законом.

9. Більше 70% українців сьогодні живе в містах. З кожним роком ця цифра зростає. Тому Житловий кодекс – це документ, який змінить життя більшості громадян. Логічно було б влаштувати попереднє широке експертне та громадське обговорення. Навіть Податковий кодекс (хоча можливо й формально) обговорювався в суспільстві. Те, що інформацію замовчують викликає тотальну недовіру до ідеї реформ. За даними Інституту ім. Горшеніна майже 30% українців нічого не чули про заплановану реформу ЖКГ. 62% переконані – новий Житловий кодекс ніяк не вплине на якість послуг. Люди не довіряють ініціативам влади і це не в останню чергу її провина. Як відомо, там, де закінчується довіра будь-які реформи приречені на провал. Ми втратили два десятиліття через те, що політики боялися сказати людям правду і грались в дешевий популізм. Сьогодні ми цього собі дозволити вже не можемо. Процес змін не означає, що завтра ми прокинемось в новій країні. Але якщо нічого не робити з пострадянського болота ми не виберемося ніколи. Тому слід чесно сказати людям про всі плюси та мінуси проекту Житлового кодексу, провести кваліфіковане обговорення з експертами та спеціалістами, врахувати їх думку і з цим багажем поправок і напрацювань виходити на друге читання документу в парламенті. Звичайно не обійдеться без ображених і незадоволених, але тоді, принаймні, більшості людей буде зрозуміла логіка дій влади і вони будуть готові піти на тимчасові жертви, щоб в перспективі отримати житлово-комунальне господарство європейського зразка.

powered by lun.ua
Коментарі — 43
snigurka11 _ 13.02.2011 23:04
IP: 94.76.65.---
Oho:
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
Найдите на сайте Устав ЖСК и ОСББ
snigurka11 _ 13.02.2011 23:01
IP: 94.76.65.---
Поищите на сайтах устав ЖСК И ОСББ- там есть нюанс. но разницы я не вижу большой. Просто выбирается правление- нанимаются обслуживающий персонал. бухгалтер.заключаются договора и все.Но для горадминистрации устав ЖСК- ничто. Нет законов настоящих. при которых люди могли бы жить спокойно хотя бы в этом плане. Никто не знакомит с генпланом благоустройства. никаких планов по ремонту водоснабжения-ничего. Люди делают ремонты за свой счет. а потом приходит постановление о выселении. потому что кому-то захотелось на вашем месте вознести многоэтажку. Нужно внимательно отслеживать каждое слово в их дурацких законах. чтобы не было поздно.
Химера _ 12.02.2011 23:06
IP: 94.244.132.---
В рад. союзі ком. послуги не повинні були перевищувати 15% від середньої зар.платні мешканця!
А зараз зар.плата 900грн, ком.послуги 600грн і ще хочуть піднімати... мабуть до 100% зарплатні.
А якщо у вас прописаний якийсь "блудний син" то права на подачку-субсидію ви вже не маєте. Держава дуже захищає право на житло тих хто в бігах і виписати їх можна тільки через суд з свідками (котрі бояться і відмовляються поставити свій підпис бо блудний з"явиться і вб"є...)
Без адвоката наші юридично неграмотні люди подати зискову заяву не зможуть, а адвокати беруть дуже дорого. Ось так можна лишитися без даху над головою, бо сплатити всю зарплатню або пенсію за ком.послуги людина не зможе, субсидію не дадуть, а на адвоката та суд грошей немає.
Nekrasov _ 11.02.2011 16:14
IP: 83.170.226.---
До речі, зовнішні мережі знаходяться у власності відповідних організацій, які зобов'язані підтримувати їх в належному стані, тому тих, хто "адекватно і безропотно" скинувся на "замену внешних труб" просто тупо розвели.
Nekrasov _ 11.02.2011 15:57
IP: 83.170.226.---
Oho _ 07.02.2011 14:27
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
З тієї ж причини, з якої колгоспи не могли обробляти землю. І до речі, не могли лишатися колгоспами, а одразу ж перетворилися в державні підприємства, до того ж без гарантованої зарплати.
Партизансько-самодіяльну ідилію, яку малює Патсо: "Есть у нас две женщины-неплохие организаторы,денег не просят. Два года назад по их инициативе весь дом сбросился... просто жильцы должны вести себя адекватно,вот,например,на замену внешних труб безропотно сдали все квартиры" держава намагається закріпити законодавчо. Поселимо в кожен будинок парочку "неплохих организаторов", та ще й щоб грошей не просили – і вперед, до світового рівня ЖКГ!
А ще це мені дуже нагадує недоброї пам'яті ентузіасток батьківських комітетів, тих, що, голосячи: "это же для наших детей!" вибивали з нас гроші на заміну "этих позорных штор". І здавали "безропотно" навіть ті, хто з радістю повісив би ті "позорні" штори в себе вдома.
Солоха777 _ 10.02.2011 09:44
IP: 95.133.156.---
На самом деле из блога еще раз становится видно, как бело-голубая власть ставит нас на колени. Сперва они приняли налоговый кодекс, сейчас – жилищный, затем – трудовой. Что дальше?
Загнать всех в рабство???
А Пилипишин просто не боится говорить!
.
Witcher _ 10.02.2011 09:39
IP: 89.209.6.---
Ключові слова:
Логічно було б влаштувати попереднє широке експертне та громадське обговорення.
Одразу видно, що його не було, або було формальне. Експерти проект і в очі не бачили, а якщо бачили, їх думка нікого не цікавила. Отак і живем. І потім дивуємся, чому у нас такі закони паршиві.
Zabava_ _ 10.02.2011 01:05
IP: 178.94.13.---
Шановні, а від чого таке ставлення до автора? Аргументи є? Ви ж заходите, читаєте кожен раз – то ви вже його прихильники)))) Чого так ругаєте – боїтесь його?))) Собаки лають – караван йде...

Отак і в житті – є люди які свторюють громадські організації, вкладають гроші у дитячі будинки, можуть допомогти людині, якій стало зле посеред вулиці...А є такі (і їх більшисть!!!), що буде гавкати на все, а само навіть з місяця не зрушить, щоб зробити хоч маленьке, але добре діло. Поміркуйте над цим.
r_neron _ 09.02.2011 21:29
IP: 91.195.97.---
Цілком підтримую попередніх авторів. Пилипишин краще б робив якісь реальні речі замість того, щоб піаритися і намагатися видати себе за "свого чувака". Не вийде. Фальш і награність відчутні. Нагадує ситуацію, за якої злодій, щоб не бути впійманим на гарячому кричить: "Туди, я бачив... він туди побіг... доганяйте!!!"
abas _ 09.02.2011 21:03
IP: 92.112.64.---
авторе блогу, кому це "нам"? розкажи краще, в якому палаці ти мешкає? і де він знаходиться? і які комунальні пільги ти собі зробило, "начальнику"? радник хрЄнів!
nona x _ 09.02.2011 09:39
IP: 91.204.182.---
ТАКИЙ ЖИТЛОВИЙ КОДЕКС, НЕ МОЖНА ЗАСТОСОВУВАТИ!!!!! БО ЗАВТРА ВОНИ БУДУТЬ ВИРІШУВАТИ ------ КОМУ ЖИТЬ, А КОМУ ПОМЕРТИ!!!!! (А ЦЕ БОГ ВИРІШУЕ)
Кандиба _ 08.02.2011 20:28
IP: 93.73.32.---
atem:
+1
atem _ 08.02.2011 18:26
IP: 95.132.62.---
Уважаемый Виктор Петрович, сначала почитайте "ЗАУВАЖЕННЯ до проекту Житлового кодексу України" Головного Юридичного Управління. Затем, если есть, что добавить, добавьте. Но только в форме конкретных предложений, а не сплошным "пиаром". Удобно жить в своём доме и рассуждать о Житл. Кодексе, о ЖКХ, и т.д. Я думаю, Вы можете достучаться до авторов законопроекта. Многих Вы знаете лично! Вы это сделали? Нет? Если да, опубликуйте здесь Ваши конкретные замечания и предложения по законопроекту.
"Люди не довіряють ініціативам влади" Проанализируйте, пожалуйста, почему люди не поверили в своё время, Вашим инициативам и Вам лично?
Oho _ 07.02.2011 22:00
IP: 217.83.48.---
al1974:
Oho:
Хорошо, а каким образом с неплательщиками будет бороться управляющая компания?
Если вопрос мне то я без понятия...
Этот вопрос к любому, кто может дать ответ
al1974 _ 07.02.2011 20:14
IP: 92.112.195.---
Oho:
Хорошо, а каким образом с неплательщиками будет бороться управляющая компания?
Если вопрос мне то я без понятия. По-моему, управляющая компания такой себе "третий лишний"... Тот же ЖЭК только вид сбоку – вместо того чтобы общаться с одним конкретным жильцом будет общаться с группой жильцов в лице ОСББ.
Oho _ 07.02.2011 18:39
IP: 217.83.55.---
al1974:
samp:
Oho:
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
С какой стати? ОСББ имеют право открывать банковские счета. Да и вообще ОСББ наделено кучей прав как отдельная юридическая сущность. Вот чего оно не может – так это эффективно бороться с неплатежами. А если неплательщик – мать-героиня, ветеран-чего-то-там или еще какой начальник то вообще суши весла. После чего начинаются конфликты "он не платит (или платит частично) а чего я должен (должна)?" и на этом ОСББ дохнет де-факто.
Хорошо, а каким образом с неплательщиками будет бороться управляющая компания?
al1974 _ 07.02.2011 17:29
IP: 92.112.195.---
samp:
Oho:
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
С какой стати? ОСББ имеют право открывать банковские счета. Да и вообще ОСББ наделено кучей прав как отдельная юридическая сущность. Вот чего оно не может – так это эффективно бороться с неплатежами. А если неплательщик – мать-героиня, ветеран-чего-то-там или еще какой начальник то вообще суши весла. После чего начинаются конфликты "он не платит (или платит частично) а чего я должен (должна)?" и на этом ОСББ дохнет де-факто.
al1974 _ 07.02.2011 17:23
IP: 92.112.195.---
Патсо:
просто жильцы должны вести себя адекватно,вот,например,на замену внешних труб безропотно сдали все квартиры.
Гордитесь – таких домов как у Вас один на тысячу. На самом деле часто сами жильцы и активисты ведут себя неадекватно выдумывая разные дурацкие начинания. И что – все поддерживать?
4ерный_Тракторист _ 07.02.2011 17:22
IP: 91.207.98.---
власть делает все чтобы усложнить нам жизнь. все кодексы направлены против народа, с целью ободрать и забрать последнее
Патсо _ 07.02.2011 16:31
IP: 195.93.160.---
Живу в девятиэтажке не первой и не второй свежести. Есть у нас две женщины-неплохие организаторы,денег не просят. Два года назад по их инициативе весь дом сбросился и мы поменяли в подвале все коммуникации.Работала частная бригада. В квартирах почти все делали ремонты тоже пользуясь услугами частников.Предложений на эти дела -выше крыши,рынок услуг и легальный и нелегальный на сегодня имеется. От ЖЭКа имеем в основном только уборку территории. и обслуживание лифтов.
Не понимаю,что даст нам официальный статус,просто жильцы должны вести себя адекватно,вот,например,на замену внешних труб безропотно сдали все квартиры.
Led_Zeppelin _ 07.02.2011 15:45
IP: 193.43.95.---
Oho:
...Я задаю эти вопросы, пытаясь понять всю эту "кухню" т.к. понимая суть, можно вести дискуссии
_______________________________________________________________________
Зрозуміти треба (і можна) лише одне: хочуть розікрасти ще невкрадену комунальну власність ЖЕК-ів. От і все. Потім неможливо буде відновити все це, хоча й трухляве, господарство, що ще сяк-так щось робить...
MAX103 _ 07.02.2011 15:43
IP: 95.132.201.---
Самое интересное начнется после того как в каждом доме создадут по несколько ОСББ. Каждое заключит договор со своей управляющей компанией. В результате людям будут приходить по несколько счетов от разных компаний. Это будет полный беспредел.
Zabava_ _ 07.02.2011 15:23
IP: 193.93.186.---
Сама глупость – управляющие компании. Это лишнее звено. Либо нынешняя власть не понимает самой сути создания ОСББ, либо понимает очень хорошо и для этого создает фикцию.
Oho _ 07.02.2011 15:13
IP: 217.83.54.---
Led_Zeppelin:

samp:
Oho:
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
Да и на сбор их самих трудно уговорить людей, которые не готовы отвечать за совместную собственность.
__________________________________________________________________
А ще ж треба буде вести бухгалтерську звітність... Хто це робитиме?
Но ведь " Стаття 106 передбачає введення плати за управління житлом... Зрозуміло, що ні управдом, ні бухгалтер, ні інший персонал новоствореного ОСББ за "дякую" працювати не буде і це нормально" т.е. и бухгалтер и др.персонал у ОСББ предусмотрен.Если всеми бухг. и обслуживающими делами должна будет заниматься управ.компания, то тогда какие функции будут у ОСББ?Я задаю эти вопросы, пытаясь понять всю эту "кухню" т.к. понимая суть, можно вести дискуссии
gala_mur _ 07.02.2011 15:07
IP: 82.207.40.---
Банда ПРдунів замилили розікрасти майно ЖРЕПів, та ще й привласнити кілька тисяч квартир "боржників". Якщо б до справжніх боржників застосовувались крайні міри, а то ж візьмуться за якихось трудяг-держапрацівників, які на зарплату не здатні оплати усе, що нам навішує цей уряд. А міліонери-пофігісти, які мають тисячні борги, відмажуться взятками.
Корупція1412 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter