Віктор Пилипишин Лідер ГО "Кияни передусім"

Житловий кодекс: дев'ять новацій, які ускладнять нам життя

07 лютого 2011, 10:06

Проект нового Житлового кодексу наробив багато галасу в Україні. На жаль, в більшості все звелося до панічних чуток про те, що завтра будь-кого зможуть виселити з власної квартири. Серйозного аналізу ризиків ніхто не провів. Натомість з ухваленням кодексу пов'язані як очевидні плюси, так і не менш вагомі мінуси. Головний – не в самому тексті, а в процедурі його ухвалення. Ніхто не зміг зрозуміло пояснити людям, чому сьогодні треба форсувати житлово-комунальну реформу, що в результаті ми отримаємо і як все це співвідноситься з європейським і російським досвідом. Нестача інформації та громадського впливу, мов іржа, роз'їдає довіру громадян до змін. У підсумку отримаємо традиційне – "вийшло як завжди". Поки що в запасі є час. Треба використати його, щоб зважити усі "за" та "проти" цього проекту і внести необхідні зміни.

Запропонований нам Житловий кодекс містить в собі дев'ять проблемних точок, кожна з яких в перспективі може нам серйозно ускладнити життя.

1. Стаття 106 передбачає введення плати за управління житлом. Це значно полегшить наш гаманець. Зрозуміло, що ні управдом, ні бухгалтер, ні інший персонал новоствореного ОСББ за "дякую" працювати не буде і це нормально. Але традиції цивілізованого домоуправління в нас немає. Є ризик, що керівництво будинку неконтрольовано нараховуватиме собі космічні зарплати, а мешканці навіть не зможуть апелювати до суду. Адже Кодекс не передбачає якихось нормативів, обмежень чи контролю з боку держави над цією процедурою. Теоретично все це в руках людей, які на загальних зборах визначать розмір оплати для домоуправлінців. Але досвід Росії свідчить, що не все так просто. Після того як в тамтешній Житловий кодекс внесли зміни стосовно товариств співвласників житла, наприклад, в Москві як гриби після дощу почали виникати "липові" ОСББ. Існують вони лише на папері, керівництво справно отримує зарплати та міські субсидії, але реальні функції управління здійснюють державні Дирекції єдиного замовника (організація, якій підпорядковується певна кількість ремонтно-експлуатаційних підприємств, аналогів нашим ЖЕКам). Мешканці не мають жодного впливу на фінансову діяльність цих товариств. Це велика спокуса для корупції та махінацій, яку ми сьогодні ще можемо попередити.

2. ОСББ самостійно не зможе обслуговувати будинок. Воно має найняти для цього управляючу компанію (УК) (стаття 143). Але шанси на те, що в цій сфері буде конкуренція мінімальні. На ринок допустять тільки ті УК, які відповідатимуть кваліфікаційним вимогам Кабміну. А що це за вимоги сьогодні невідомо. Якщо ж мешканці протягом року не визначаться, то місцева влада у примусовому порядку призначить їм управляючу компанію. Тобто ринок формуватимуть знову не споживачі, а чиновники. В Росії це привело до знищення конкуренції. Дирекції єдиного замовника за підтримки влади обслуговують більшість старих будинків. Вони завжди на крок попереду приватників – у них є підстраховка з боку держави у вигляді дотацій та могутнього лоббі. Урезультаті на ринку не створені рівні умови для всіх. Це означає, що чекати зменшення собівартості послуг і покращення їх якості не доводиться.

3. Кодекс стверджує – спільне майно мешканців (горища, підвали тощо) можна використати для надання "соціально та економічно доцільних для власників (співвласників) багатоквартирного будинку послуг/діяльності" (стаття 150). У ході операцій з цим майном домоуправління може взяти на себе якісь зобов'язання, які потім виконати не зможе. У результаті власність перейде в інші руки. Це може бути як неумисно, так і умисно. В останньому випадку матимемо справу з нечистоплотними рейдерськими схемами. При бажанні, запобігти цьому не важко. В Кодекс треба внести норму за якою право на виконання кожної такої операції домоуправлінню мають делегувати мешканці. При цьому враховуватимуть спроможність людей виконати зобов'язання та встановлюватимуть запобіжні ліміти, щоб в результаті майно не було відчужено.

4. Людям можуть нав'язати умови співпраці з управляючою компанією. Згідно кодексу може бути два види договору. Письмовий – персонально з кожним мешканцем, та публічно запропонований (стаття 153). Останній вступає в силу після публікації в місцевій пресі. Тобто ОСББ не тільки не зможе вибрати кращу для себе управляючу компанію, але й платитиме їй на продиктованих згори умовах. Щоб перетворити ЖКГ на розсадник корупції кращого придумати важко. Коло знову замикається на чиновниках, які, по-перше, даватимуть путівку управляючій компанії на ринок а, по-друге, влаштовуватимуть добровільно-примусову "підписку" будинків на послуги цих компаній.

5. За несвоєчасну сплату за компослуги вам можуть нарахувати пеню, навіть більшу, ніж борг (стаття 112). Здається 0,1% за кожен прострочений день не так і багато. Але якщо раніше розмір пені обмежувався – вона не могла бути більшою за суму боргу, то тепер всі запобіжники знято. Киянам не треба тішити себе тим, що міська влада публічно пообіцяла в столиці таку пеню не стягувати. По-перше, фактично існує прихована пеня – два тарифи (підвищений та понижений), залежно коли заплатиш до чи після 20 числа поточного місяця. По-друге, національне законодавство має пріоритет над постановами КМДА. А в Кодексі про пільги для киян нічого не сказано. Сьогодні 98% киян справно платять за комуналку. І від стягнення пені найбільше постраждають не вони, а бюджетні організації – школи, дитячі садки, лікарні. Їхні борги ростимуть аж поки не залишиться два варіанти – або списати їх, або ж закрити цей заклад і продати приміщення.

6. Буде створена нова квартирна черга. Кодекс дає право тим, хто сьогодні має право на квартиру від міста переоформити документи і стати в нову чергу. Таких бажаючих сьогодні в Києві більше 115 тис. сімей. Процедуру перереєстрації зможуть пройти тільки люди з міцними нервами, оскільки кілька тижнів бюрократичної тяганини їм гарантовано. В процесі хтось обов'язково "загубиться". А хтось навпаки під шумок отримає житло. Плюс в тому, що чергу нарешті впорядкують.

7. У Ваш будинок, під'їзд чи квартиру без дозволу завжди матимуть право навідуватись представники Держжитлокомунінспекції (стаття 174). Ця норма була б доречна в радянські часи. Але як її узгодити з правом на приватну власність?. Як мінімум треба встановити чіткий перелік порушень після яких інспектор може раптово до Вас завітати. Інакше матимемо якусь надзвичайну службу, яка наділена більшими повноваженнями, ніж міліція та СБУ.

8. Примусове виселення тепер дозволене (стаття 167). Поки що тільки у випадку, якщо Ваш будинок йде під знесення чи реконструкцію. Чи дадуть Вам квартиру у своєму мікрорайоні? Чи отримаєте Ви юридичні гарантії реконструкції Вашого жила? Чи будуть якісь санкції, якщо умови реконструкції порушать? Чи проводитимуть коректну експертну оцінку житла? На усі ці питання в проекті Житлового кодексу Ви відповіді не знайдете. Сподіваюсь, що до другого читання в парламенті автори їх нададуть. Проект Кодексу не гарантує права власників житла при відселенні. Сьогодні 84% квартир в Україні приватизовано. В статті 166 йде мова тільки про наймачів (орендарів), тобто людей, які отримали ордер, але не приватизували житло. Їм гарантується компенсація у вигляді квартири з такою ж кількістю кімнат і з не меншою площею. Але більшість киян (і мешканців інших великих міст) вже давно є власниками. Вони таким чином опиняються поза законом.

9. Більше 70% українців сьогодні живе в містах. З кожним роком ця цифра зростає. Тому Житловий кодекс – це документ, який змінить життя більшості громадян. Логічно було б влаштувати попереднє широке експертне та громадське обговорення. Навіть Податковий кодекс (хоча можливо й формально) обговорювався в суспільстві. Те, що інформацію замовчують викликає тотальну недовіру до ідеї реформ. За даними Інституту ім. Горшеніна майже 30% українців нічого не чули про заплановану реформу ЖКГ. 62% переконані – новий Житловий кодекс ніяк не вплине на якість послуг. Люди не довіряють ініціативам влади і це не в останню чергу її провина. Як відомо, там, де закінчується довіра будь-які реформи приречені на провал. Ми втратили два десятиліття через те, що політики боялися сказати людям правду і грались в дешевий популізм. Сьогодні ми цього собі дозволити вже не можемо. Процес змін не означає, що завтра ми прокинемось в новій країні. Але якщо нічого не робити з пострадянського болота ми не виберемося ніколи. Тому слід чесно сказати людям про всі плюси та мінуси проекту Житлового кодексу, провести кваліфіковане обговорення з експертами та спеціалістами, врахувати їх думку і з цим багажем поправок і напрацювань виходити на друге читання документу в парламенті. Звичайно не обійдеться без ображених і незадоволених, але тоді, принаймні, більшості людей буде зрозуміла логіка дій влади і вони будуть готові піти на тимчасові жертви, щоб в перспективі отримати житлово-комунальне господарство європейського зразка.

powered by lun.ua
Коментарі — 43
Led_Zeppelin _ 07.02.2011 15:02
IP: 193.43.95.---
samp:
Oho:
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
Да и на сбор их самих трудно уговорить людей, которые не готовы отвечать за совместную собственность.
__________________________________________________________________
А ще ж треба буде вести бухгалтерську звітність... Хто це робитиме?
samp _ 07.02.2011 14:58
IP: 89.252.1.---
Oho:
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
Да и на сбор их самих трудно уговорить людей, которые не готовы отвечать за совместную собственность.
samp _ 07.02.2011 14:55
IP: 89.252.1.---
Oho:
Хотябы пототму, что негде хранить аммортизационные средства.
Oho _ 07.02.2011 14:27
IP: 217.83.54.---
Кто-нибудь может объяснить почему ОСББ не может обслуживать дом?
al1974 _ 07.02.2011 13:17
IP: 95.134.143.---
Нинель Ткаченко:

А если считаете что начальники ЖЭКов живут как миллионеры – идите работать начальником ЖЭКа:) Создавайте частный ЖЭК и будете купаться в деньгах:)

PS. В реальности начальники ЖЭКов, конечно, люди не бедные. Но и до миллионеров им оооочень далеко. Особенно в провинции. Бедные "миллионеры" на шевроле-заз лачетти годами собирают...
al1974 _ 07.02.2011 13:10
IP: 95.134.143.---
Нинель Ткаченко:
Вы бредите. Там того воровства – на копейки (меньше 10% от валовых доходов). Ключевые проблемы ЖКХ: высокий износ зданий и коммунальных сетей, высокий уровень неплатежей, низкая производительность труда (низкая степень автоматизации/механизации – тот же снег часто лопатами сотрудники убирают а не снегоуборочный трактор), низкая культура труда (на такие зарплаты с такими условиями идут не самые лучшие профи) и низкая культура руководства (никаких стратегических решений – только латание текущих дыр где что повылазило и закупка инструмента/материалов теми кто в этом не смыслит). А воруют в ЖЭКах _ВСЕ_ – от начальника и заканчивая слесарями и дворниками (кому что доступно – кто деньги на фиктивных коммандировках и откатах при закупках а кто трубы/рубероид/etc и инструмент).
al1974 _ 07.02.2011 13:09
IP: 95.134.143.---
Нинель Ткаченко:

Вы бредите. Там того воровства – на копейки (
Led_Zeppelin _ 07.02.2011 12:30
IP: 193.43.95.---
al1974:
По-моему, инициативы с ОСББ обречены. Геморроя много а пользы мало...
_____________________________________________________________________
А у нас ніхто запитувати не збирається: пропхнуть. Їм треба ще розікрасти комунальне майно ЖЕК-ів. От їм буде й "польза"... Створення ОСББ ініціюється виключно для того щоб розікрасти залишки комунальної власности ЖЕК-ів і землю під ними... Банда є банда.
Нинель Ткаченко _ 07.02.2011 12:14
IP: 95.135.53.---
al1974:
главное -прекратить воровство и наладить строгий контроль за деятельностью ЖЭКов и все будет нормально.А то получается что начальники этих жэков живут как миллионеры при том что хозяйство приходит в убыток...где то совсем недавно была статья (иль на Украинской правде иль на ЭК) где автор статьи по полочкам разложил и на конкретных примерах доказал что у нас все нормы и так завышены и отчисления на амортизацию этого хоз-ва в тарифы заложены НО ВСЕ РАЗВОРОВЫВАЕТСЯ и если нам поднимут тарифы то качество услуг не повысится просто эти начальнички и их боссы СТАНУТ ЕЩЕ БОГАЧЕ
porsh _ 07.02.2011 11:30
IP: 95.135.70.---
al1974:
вот именно))) И самое страшное, что все все понимают, а делать ничего в нужном русле не будут. Их власть не вечна, а быстротечна. Надо успеть все себе сделать!дом если заниматься глобально, то временит много уйдет.
al1974 _ 07.02.2011 11:27
IP: 95.134.143.---
Я это все к тому что и старая схема с ЖЭКами работала бы прекрасно если бы ЖЭКам дали возможность эффективно бороться с неплательщиками а гражданам – эффективно наказывать недобросовестные ЖЭКи. Ну и прочих поставщиков коммунальных услуг тоже касается (электрика/тепло/etc). А то что пытаются нагородить – глупость, которая никаких реальных механизмов решения основных проблем не предлагает. Да и по остальным (не-ЖЭКовским) проблемам решений нет. Допустим я хочу сменить поставщика отопления. НЕ МОГУ. И поставщика электроэнергии – тоже не могу. И поставщика воды не могу. Тогда какой им стимул улучшать качество услуг если я все-равно никуда от них не денусь? А конкуренты не спешат появляться потому что полно неплательщиков и нет работающего механизма борьбы с ними. И чиновники препоны ставят.
al1974 _ 07.02.2011 11:14
IP: 95.134.143.---
По-моему, инициативы с ОСББ обречены. Геморроя много а пользы мало. Кто и как может/будет разбираться с неплательщиками? Само ОСББ? А если неплательщиками являются функционеры ОСББ ("управдом" тот же)? Какие права будут иметь в таких случаях поставщики услуг? Перекрывать кислород всем жильцам или только неплательщикам? Если только последним то как (например для вывоза мусора)? Что и как жильцы могут сделать если руководство ОСББ будет сдавать нежилые помещения в аренду по заниженным ценам кладя разницу себе в карман? Как избежать абсурда со здачей в аренду лифтов или лестничной клетки/корридоров и установления платы за пользование этими помещениями? И т.п.
SurferUa _ 07.02.2011 11:02
IP: 77.87.34.---
Жизнь становится все лучше и веселее. Жду реализации египетского сценария.
porsh _ 07.02.2011 10:54
IP: 95.135.70.---
По поводу недостатка инфы – это в точку. Только не кажется ли вам, что никто и не собирался ничего пояснять...Меньше знают, дольше живут. Я смотрю эти ребятки вообще мало чего хотят пояснять. И если бы не Интернет, то вообще бы ничего не и не поясняли.
Чехов _ 07.02.2011 10:46
IP: 77.239.189.---
чому нами намагаються керувати?!?! чому те, що людина повинна мати і прописано в Конституції – намагаються відібрати!!! Може ще за використання повітря скоро будемо платити!?!?!?!?!?!
Gillan _ 07.02.2011 10:25
IP: 85.240.213.---
Хама с кривосисем и Ко -- на нары за ПОСЯГАТЕЛЬСТВА НА ПРАВА ЛЮДЕЙ!
klio88 _ 07.02.2011 10:25
IP: 188.231.131.---
Дякую за інформацію...
Gillan _ 07.02.2011 10:24
IP: 85.240.213.---
Короче,надо ВСЕМ ВЫХОДИТЬ НА МАЙДАН И ВЫКИДЫВАТЬ БАНДУ ИЗ ВЛАДЫ! Пусть ставят эксперименты над собой! Прежде чем ухваливать разного рода КОДЕКСЫ надо реформировать судебную систему,чтобы человек мог обратиться за защитой своих прав! В нынешних условиях, с карманными судами ПРАВА ГРАЖДАН БУДУТ НАРУШАТЬСЯ НА КАЖДОМ ШАГУ! Банду шнырей – гнать пинками в зад!
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter