Відкриті списки чи пряме народне голосування? Як воно там за океаном?
Конгрес Сполучених Штатів Америки, як відомо, складається з двох палат – Палати представників і Сенату. Як представники, так і сенатори обираються прямим народним голосуванням за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах. Сенатори обираються строком на 6 років, а конгресмени – всього на 2. Представників в Конгресі – 435, а сенаторів – 100.
Ніяких відкритих списків в Сполучених Штатах немає. Апріорі – все відкрито і прозоро. Виборці знають свого депутата особисто, адже в ході передвиборчої кампанії майбутній представник народу проїжджає з туром весь свій округ.
Нагадаю, що у США нині живе понад 321 мільйон громадян. Це означає, що на одного сенатора або представника приходиться 600 000 громадян, тоді як на депутата ВРУ всього 100 000. За американськими стандартами, депутатів у Верховній Раді мало б бути не більше 75-80, тоді як за Конституцією їх 450.
Що ж робити?
Цілком логічно, щоб у Верховній Раді було не більше 10 представників від кожної області України. Це вдвічі менше ніж їх є зараз. Правильно і зрозуміло було б, якби обирались вони прямим народним голосуванням за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах, так само, як у США. Строк їхньої каденціі мав би бути не більше 4 років.
А щодо питання недоторканості, то треба покінчити з цим раз і назавжди, аби ніхто і ніде вже не міг спекулювати цією темою. Ні в США, ні в Євросоюзі депутата не можна заарештувати просто так, за підозрою, можливо виключно за фактом злочину, якщо депутата застали на гарячому під час його скоєння. Механізм же відкликання депутата та імпічменту президента повинен бути прописаний в основному Законі країни і діяти як годинник. Інакше будь-які зміни до виборчого законодавства втрачають всякий глузд і сенс.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.