Угода про асоціацію дасть можливість українському бізнесу збільшити свої прибутки
На днях мав цікаву розмову з одним із переговірників Української команди по ЗВТ+ з ЄС Тарасом Качкою. Ось до якого цікавого висновку я прийшов – Угода про асоціацію та угода про ЗВТ+ реально може збільшити прибутки українському бізнесу
Ось мої невеличкі висновки:
Поки що про угоду про вільну торгівлю з ЄС у головах людей відклалося, що вона є складним та величезним документом, є складним компромісом та не завжди на користь України.
Ми чули багато дискусій з цього приводу, але є потреба ще раз повернутися до механіки роботи цієї угоди в майбутньому і наголосити на тих конкретних перевагах, які угода дає українській економіці.
Передусім – мова йде про те що угода про вільну торгівлю з ЄС це лібералізація фактично всіх товарів. Це означає, що на всі українські товари, які ввозяться до ЄС – мито буде ліквідовано. Відповідно, українські експортери в ЄС зможуть збільшити свої прибутки. Як це буде відбуватись?
1. Які виробники виграють – беручи до уваги класичні статті нашого експорту, угода стає надзвичайно вигідною для виробників м'яса, птиці та яєць, які вже отримали право експортувати в ЄС свою продукцію. Їм це вигідно зараз, а після ухвалення угоди – вони зможуть продавати кожну тону продукції щонайменше на 300 Євро дешевше. Що є надзвичайною конкурентною перевагою. Ті самі 300 Євро можна буде економити на кожній тоні яєць. Це лише кілька прикладів того, що навіть квоти, які комусь видаються маленькими, дають нашим виробникам конкретні переваги. При цьому не одноразово – а щороку і без обмеження в часі. Інший приклад можна показати на експерту зерна. За умови укладання ЗВТ ми зможемо додатково експортувати ще 2 мільйони тон зернових. Наприклад ми зможемо додатково продавати ще 350 000 тон ячменю, а це додатковий прибуток понад 30 млн. Євро щороку.
2. Які захисні механізми для чутливих українських товарів – Україна зберігає захист для чутливих товарів – досить складні механізми контролю за імпортом автомобілів та експортом насіння соняшнику та лому кольорових металів дають нам можливість захистити своїх виробників впродовж тривалого перехідного періоду (від 10 до 15 років). Додатковим важливим чинником для аграрного сектору є те, що ЄС відмовився від застосування експортних мит на сільськогосподарську продукцію. Це повинно досить позитивно вплинути на ринок свинини, де українське м'ясо конкурує на своєму ж ринку з німецьким фактично і може навіть бути дорожчим ніж імпортоване м'ясо. Таким чином угода про вільну торгівлю навіть посилить захист національного виробника у порівнянні з сьогоднішньою ситуацією.
3. До ринку яких видів послуг в ЄС ми отримаємо доступ – наші виробники та надавачі послуг можуть на рівних умовах брати участь в процедурах закупівель в усіх державах-членах ЄС.
Післяслово: Перелік прикладів можна продовжити. Наприклад, наші імпортери матимуть додаткові гарантії спрощених та прозорих процедур митного оформлення, що хоч і побічно, але є позитивом для багатьох підприємств. Таким чином варто не просто узагальнювати, а час від часу повторювати собі, що угода про вільну торгівлю не лише журавель модернізації в небі, але і набір чітких преференцій вже від першого дня її дії. І відмовлятися від такого потужного стимулу для економіки було би щонайменше немудро.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.