Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

''Комітет Дев'яти'': хто обере директора Антикорупційного Бюро?

09 грудня 2014, 17:43

9 грудня у світі відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією. У цей день на політичній конференції у Мексиці була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції, яку Україна ратифікувала у 2006 році.

9 грудня 2014 року в Україні все ще відзначається один з найвищих рівнів корупції в світі, що є найбільшою перешкодою на шляху нашого економічного і соціального розвитку.

Минуло вісім років з часу ратифікації Конвенції, а скреготіння від тектонічних зсувів корумпованої системи державного управління ми почули тільки після ЄвроМайдану, Небесної Сотні, анексії Криму та військового вторгнення на Сході. Лише сукупність цих факторів, а також наполеглива воля громадян до змін, змусили народних депутатів ухвалити цілий пакет дієвих антикорупційних законів, одним з яких утворено Національне Антикорупційне Бюро – новий орган, що боротиметься з великою політичною корупцією у міністерствах, судах та прокуратурах.

Утворення нових інституцій на папері з гербом ВР – швидше намір, ніж дієва спроба влади "подолати дракона". Як відомо, благими намірами – дорога в пекло встелена. Наскільки гострими виявляться списи президента, Уряду та парламенту стане відомо тоді, коли розпочнеться виконання ухвалених законів, зокрема – створення Антикорупційного Бюро, проведення прозорого конкурсу на посаду його директора, вибивання грошей з бюджету, що в стані хронічної анорексії і так далі.

Директор Бюро має вийти на роботу на початку нового року. Згідно закону, трьох кандидатур на посаду директора має обрати конкурсна комісія з представників Президента, Уряду та Верховної Ради, з-поміж яких не може бути "осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування". Тобто – політиків та чиновників.

Комісія – це дев'ятеро осіб, по троє від Президента, ВР та Кабміну.

Саме вони мають організувати прозорий конкурс, провести публічні співбесіди з кандидатами і обрати трьох найкращих претендентів на пост головного антикоурпціонера країни.

Хто ці люди? Друзі президента? Часті гості парламентських кулуарів? Іноземці Кабміну?

Антикорупційні організації склали список претендентів в конкурсну комісію, чия репутація, професійний досвід та компетенції стануть для новообраного директора Антикоурпційного бюро трампліном до суспільної довіри та громадської підтримки, подушкою безпеки для чесної людини, яка все ж таки має шанс очолити Бюро і почати втілювати в життя поради президента про трьох друзів.

12 комісіантів, підтриманих антикорупціонерами з Реанімаційного пакету реформ, Transparency International Україна, Центру протидії корупції, Центру політичних студій та аналітики, руху ЧЕСНО, це – журналісти, правники та міжнародні експерти з бездоганною діловою репутацією, суспільним авторитетом та щепленням від політичної доцільності:

1. Катерина Горчинська, заступник головного редактора видання "Kyiv Post"

2. Олена Притула, керівник видання "Українська Правда"

3. Сергій Рахманін, заступник головного редактора видання "Дзеркало Тижня"

4. Олекса Шалайський, головний редактор видання "Наші Гроші"

5. Семен Глузман, дисидент та колишній політвязень, правозахиник, президент Асоціації психіатрів України, директор Українсько-американського бюро захисту прав людини

6. Андрій Марусов, голова правління Transparency International Україна

7. Микола Козюбра, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри державно-правових наук Національного університету "Києво-Могилянська академія", екс-суддя Конституційного суду України

8. Віктор Мусіяка, один з авторів тексту Конституції України, Професор Києво-Могилянської академії

9. Міка Аалто, керівник антикорупційного блоку місії радників ЄС в Україні, фінський прокурор зі спеціалізацією у фінансових та корупційних злочинах з двадцятирічним досвідом.

10. Богдан Вітвицький, федеральний прокурор США з 25-річним стажем роботи зі спеціалізацією у розслідуванні фінансових злочинів, українець за походженням

11. Джованні Кеслер, директор Європейського бюро по боротьбі з шахрайством (The European Anti-fraud Office)

12. Богдан Футей, довічний суддя федерального суду США з більше ніж 25-річним суддівським досвідом, українець за походженням.

Від імені антикорупційних організацій та громадських рухів закликаємо Президента Петра Порошенка, спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана та Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка розпочати 9 грудня публічне обговорення складу "Комітету Дев'яти" з числа запропонованих активістами претендентів.

Комісія має бути сформована прозоро, відповідально та вчасно, без партійних квот або кулуарних політичних домовленостей, адже це – фундамент майбутнього Антикорупційною бюро, за будівництвом якого суспільство слідкуватиме так само прискіпливо, як за подіями на Сході.

powered by lun.ua
Коментарі — 72
Теодор Дяків _ 10.12.2014 20:44
IP: 94.179.177.---
Вибачають за дубль – ненароком...
Теодор Дяків _ 10.12.2014 20:43
IP: 94.179.177.---
Микола Злочевський:
Теодор Дяків:
- Пане Теодор, коли Ви говорите про систему влади, притому уже на протязі років тільки на УП, забуваючи про роль особи, тобто, не називаючи персоналій, то це нонсенс. Нікого до відповідальності через наявність такої системи не притягнеш. Це те, про що Вам говорили постійно ЮМ і Вілла. Де вони, до речі?
- Не знаю, хто такі ЮМ і Вілла, але за два роки від часу обгрунтування необхідності і неуникності ЗМІНИ СИСТЕМИ ВЛАДИ ця тема не тільки набула значного поширення в суспільстві, але й отримала свій розвиток у відповідній ідеологіі, програмі та плані дій з іі реалізаціі. Були надіі, що ГП стане тою новою, дійсно політичною силою, яка візьметься реалізувати цей суспільно-політичний проект, але не сталося... Зараз іде обєктивний процес формування сусп.-політичного Руху для реалізаціі цієі ідеі.
Теодор Дяків _ 10.12.2014 20:42
IP: 94.179.177.---
Микола Злочевський:
Теодор Дяків:
- Пане Теодор, коли Ви говорите про систему влади, притому уже на протязі років тільки на УП, забуваючи про роль особи, тобто, не називаючи персоналій, то це нонсенс. Нікого до відповідальності через наявність такої системи не притягнеш. Це те, про що Вам говорили постійно ЮМ і Вілла. Де вони, до речі?
- Не знаю, хто такі ЮМ і Вілла, але за два роки від часу обгрунтування необхідності і неуникності ЗМІНИ СИСТЕМИ ВЛАДИ ця тема не тільки набула значного поширення в суспільстві, але й отримала свій розвиток у відповідній ідеологіі, програмі та плані дій з іі реалізаціі. Були надіі, що ГП стане тою новою, дійсно політичною силою, яка візьметься реалізувати цей суспільно-політичний проект, але не сталося... Зараз іде обєктивний процес формування сусп.-політичного Руху для реалізаціі цієі ідеі.
Serhij Shinkaruk _ 10.12.2014 19:58
IP: 31.144.38.---
Мені здається, що треба буде ще за прозорість цього бюро поборотись. Не розслаблятись!
Serhij Shinkaruk _ 10.12.2014 19:56
IP: 31.144.38.---
Мені здається, що треба буде ще за прозорість цього бюро поборотись. Не розслаблятись!
Serhij Shinkaruk _ 10.12.2014 19:54
IP: 31.144.38.---
Мені здається, що треба буде ще за це бюро поборотись. Не розслаблятись!
Сергей Колесников _ 10.12.2014 18:35
IP: 93.126.85.---
хорошо бы – 13-й, но выбран 12-ю, так каждый из них будет нести ответсвенность.
Кирилл Животовский _ 10.12.2014 17:24
IP: 46.172.249.---
А почему эти люди, а не родственники "небесной сотни"?
Ганна Путова _ 10.12.2014 16:02
IP: 178.94.67.---
liberia:
Я здогадуюся.:)
Валентина Шолуденко _ 10.12.2014 14:38
IP: 130.185.62.---
Абсолютно підтримую всіх кандидатів! Але впевнена на 100% що буде головувати все рівно людина Порошенка! І кулуарні перемовини вже давно тривають, а про громадське обговорення можете забути! Невже ви забули в якій країні живете? Країні олігархів! Олігархів при владі!
Romko IF _ 10.12.2014 12:04
IP: 89.162.240.---
весь світ чхав на нейтралітет Фінляндії, кому вона потрібна в глобальних інтересах?

А ось Україна – це ЗОВСІМ ІНШЕ питання!

тут всякі думають і клеють нейтралітет Швейцарії, Фінляндії – так ніби вони несуть загрозу сусідам чи мають спірні моменти з ними!

Якими ми б не були нейтральним чи в НАТО – проблема (маскілі) не вирішиться! тому краще бути в військовому союзі, бо гарантій нейтралітету нам ніхто НЕ ДАСТЬ!
Svitlana Shlapak _ 10.12.2014 11:35
IP: 95.132.97.---
дуже дивує присутність журналістів у цьому списку. Абсолютно ризикованим для становлення демократії в Україні є перехід журналістів у владу і, тим самим, ослаблення четвертої гілки – преси/медіа. Невже не зрозуміло, що чесним, порядним журналістам потрібно підсилювати цю четверту гілку. Хто, як не журналісти, мають пильнувати і за Антикорупційним бюро також? Чому не діяти по принципу "кесарю-кесареве"? Я б особисто однозначно віддала б перевагу останнім 4-м з запропонованого переліку, а журналістів попросила б залишатися на своїх місцях, адже перехід в законодавчу і виконавчу владу відомих журналістів і так ослабив 4-ту гілку. А цього допускати не можна
Ojhc _ 10.12.2014 11:15
IP: 91.223.177.---
Допустимо, обрано і призначено найкращого з можливих претендентів на посаду директора Бюро. Він почав працювати і вимагати від своїх підлеглих безумовного виконання кримінально-процесуального законодавства при розслідуванні злочинів, які могли бути вчинені вищими посадовими особами минулої, і не тільки, влади. Такі розслідування, як правило, повязані з отриманням документів/доказів, в тому числі і банківських, від різного роду закордонних установ. А це буває достатньо доооовго. А суспільство вимагає вже і зараз затримати, арешувавти, відібрати майно і.т.д. І тут два варіанти розвитку подій, або директор піддасться вимогам обуреного суспільства і допуститься порушення процесуальних норм, через що можуть постраждати і невинуваті, або протягом дуже короткого терміну під стінами Бюро ми побачимо пікети з вимогою відставки справедливого і законослухняного директора. Тому, не зайвим було б законодавчо надати новопризначеному директору імунітет від раптових звільнень на вимогу ВР, През, інш
Валерия Байкова _ 10.12.2014 11:08
IP: 78.111.187.---
Это видимо решит Порох, поставит своих людей. Для кума же Стеця сообразил свое министерство, личное...
Sarmi _ 10.12.2014 11:04
IP: 95.132.4.---
Недовіра усім цим реформаторам-люстраторам-президентам-спікерам-прем*єрам-міністрам-іноземцям! В їхніх планах лише пограбувати народ і якомога безболісніше для себе-коханих лягти під путлера.
Sarmi _ 10.12.2014 10:39
IP: 95.132.4.---
Хоча експерт швидше за все з першої когорти.
Sarmi _ 10.12.2014 10:38
IP: 95.132.4.---
Кого не призначить цей лі.пе.ць.кий шоколадник той обов'язково виявиться або мо.ц.ка.л.е.м (лошкіни-вілкіни, гундареви, клямкіни) або мо.ц.квогаварящим (грузини, полтораки) або крадієм або нікчемою або неписемним експертом. Це вже тенденція.
Распутин _ 10.12.2014 10:31
IP: 46.33.228.---
Вчера,во t одного из N-х отключений света,пережидая "лихолетье",сел за NB просмотрел ленту новостей,затем ушел в мир музыки.Глядел на безупречное исполнение Its a mans world в лицах Л.Паваротти и Д. Брауна,словом,балдел,в голове билась мысль.Такие разные люди,разные культуры и т.д.Откуда такие шедевры?А ведь ответ на поверхности.Высочайший профессионализм,любовь к музыке,к своему делу,безграничное уважение к зрителям,друг к другу,к самому себе,наконец.Т.е. боязнь не допустить брака,туфты,лажи...И таких примеров много.В науке,спорте,кино...И,видимо,этого не хватает нашим слугам народа...В этом плане общество обогнало своих поводырей...Такими же безупречными должны быть решения,экономические реформы,Система общественных отношений.Во всяком случае,к этому Должны стремиться и депутаты ВР,и КМУ,и АП.Да,в конечном итоге,и мы с Вами,Друзья.
Sarmi _ 10.12.2014 10:30
IP: 95.132.4.---
З таким! рівнем освіченості ці висуванці пе.ці лі.пе.ць.ко.го (знову цензура на УП!) "далеко" нас заведуть. Але, сподіваюсь, недовго. Бо терпець урветься. Це суцільне приниження українців має колись закінчитися.
Viktor Smola _ 10.12.2014 10:05
IP: 95.133.1.---
Минулої суботи бачив як автівка з прапорами автомайдану,порушуючи правила дорожнього руху на шаленій швидкості промчала повз пост ДАІ, де обмеження швидкості 50! Будуємо нову країну???
Юрий Наш _ 10.12.2014 09:46
IP: 46.203.250.---
кто сказал,что когда этим людям понесут круглые суммы за покрытие коррупции (возможно уже несут),то они откажутся? кто сказал,что именно эти люди – светила демократии и неподкупные чиновники? кто сказал,что без драконовских законов, вплоть до пожизненного за коррупцию,казнокрадство и мздоимство,кто-то испугается какого-то там Бюро?
djtel _ 10.12.2014 07:40
IP: 91.231.240.---
Назар Мухачов:
Без проблем можу підтвердити все. Самооборона Дзиндзю за водіння в нетверезому стані регулярно збиралась бити під Українським домом. Окрім цього він разом із Чорновіл їздив і вивозив кошти з постійними недостачами. Просто їх покривали, а потім була співпраця з 11 сотнею – "медведями". І я за свої слова відповідаю повністю. А те, що ви живете в рожевих окулярах та вірити у "нових громадських лідерів" – проблема вашої зашореності. Зокрема через своє водіння (п*яним) він і не отримав в свій час посади в
ДАІ, принаймі це було однією з причин – Самооборона ще була сильною і не дозволила б. Це питання навіть на Нараді Сотників піднімалось, так само як і про Чорновіл.
А що, Чорновіл та Дзиндзя Є в цьому списку, розумовий нЕдоумок? Відповідальник) (уев.
Gerda Kornet _ 10.12.2014 06:20
IP: 46.8.81.---
mihaylenco:
Вже відколи говоримо "владноможці повинні усвідомлювати, що їх життя й ламаної копійки не варте, якщо будуть зловживати довірою народу", бо народ поставить їх на місце і т.д., пройшло два серйозних майдани, а віз і нині там. Напевне причина в нас самих. На жаль, більшість отого ж таки народу вимагає одне, а думає і виконує точно як вони. Та й відділяти полову від зерна ще не вміємо. Видать маємо те, що заслужили...
Микола Злочевський _ 10.12.2014 05:15
IP: 46.185.103.---
Теодор Дяків:
Не треба бути глибоким аналітиком щоб спрогнозувати – Антикорупційне бюро буде мати такий же ефект, як закони "Про відновлення довіри до судовоі системи" та "Про очищення влади" (люстрацію). Ніякі закони чи бюро в цїй с и с т е м і влади працювати не будуть.
Пане Теодор, коли Ви говорите про систему влади, притому уже на протязі років тільки на УП, забуваючи про роль особи, тобто, не називаючи персоналій, то це нонсенс. Нікого до відповідальності через наявність такої системи не притягнеш. Це те, про що Вам говорили постійно ЮМ і Вілла. Де вони, до речі?
Yuri Yurieff _ 10.12.2014 01:58
IP: 37.53.33.---
Ниже повторы – из-за сбоев
Порошенко2 Свобода слова568 Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter