21 листопада 2018, 22:39

Про Революції. 5 років після

/5 років з Майдану.

Важко якось згрупувати свої думки та почуття. Багато боротьби, багато роботи, багато інформації, мало результатів, мало світла у тунелі. Розпач і надія, злість, ненависть і любов, і дружба. Яке дивне все-таки життя. 5 років розчарувань та помилок – більше, ніж усього іншого.

Сьогодні – нас на холодному Майдані людей 100. Ми йшли сюди з відчуттям злості, а тут – почали посміхатись один одному. Навколо – чути сміх, не дивлячись ні на що.

Сьогодні тут – знову залізні холодні високі конструкції. Майдан знову заставлений, фото ікон, священники на фото, жовті стрічки і герби – повним ходом підготовка до Томосу.

Сьогодні – тут більше циніків, ніж мрій. Але ми є...
/

"Революції, справжні революції, – це НЕ ті, які змінюють політичну форму правління чи членів уряду, а ті, які змінюють суспільні інститути і відносини власності, – вони назрівають несвідомо, поки випадкові обставини не запалять іх."

Ернандо де Сото "Інший шлях. Невидима революція у третьому світі"

Ернандо дещо знав про революції, економіку та бюрократію.

Прийшов час подорослішати та визнати правду: наша Революція Гідності, наш Майдан – не змінили і не перезапустити державні та суспільні інституції.

Не привели до зміни відносин власності, чи рівності перед законом та судом.


Запиту на зміну інституції та відносин власності – все ще немає. Політичної волі – тим паче.Втім, такий запит може формуватися лише або знизу, або згори.

...Ми застрягли у пошуку винних, у технологіях, в амбіціях, в лозунгах, у процесі.

Ми дозволили себе розділити, завести у коридори переговорів, слоганів та вітряків, з яких немає виходу. І вже завалений вхід. Ми дозволили завести себе у лабіринти брехні і забули про "Велику картину", про глобальну картину необхідних змін, яку бачили раніше, яку відчували на Майдані, за яку боролися.

А робота кожного з нас у своєму маленькому куточку над окремих шматочком пазлу – неефективна. І не може бути такою.

Що робити?

[1] Створювати запит.

Формувати розуміння важливості нових інституції та перезавантаження існуючих. Заміни не лозунгів, облич чи людей на посадах, а саме інституцій. Створення гарантій іх незалежності та ефективності.

І важливість захисту власності, рівного для всіх, як базис для перезавантаження. І рівність усіх перед цим захистом і законом. Створювати запит на це – глобальний та невідворотній.

[2] Ставати владою.

Добиватися влади. Не боятися влади. Йти у владу, політику, громадську активність. Підтримувати похід кожного нашого потенційного союзника. Підтримувати один одного.

[3] Покладатися на власні сили.

Не на них, не на іх згоду, подачки чи компроміси, не на іноземців, не на американських експертів, МВФ чи ЄС, а – на себе, чорт візьми. Боротися за себе і свою країну.

[4] Об'єднуватися.

Об'єднуватися за спільними ідеями перезавантаження інституцій та частинами роботи.

Об'єднуватися, як ми раніше вміли, не навколо однієї людини чи одного плакату, а – навколо одних спільних запитів та одних спільних вимог.

Заради глобальної картини, країни щасливих людей та країни можливостей.

Ми пройшли величезний шлях, і одночасно зробили, здається, лише маленький-маленький крок. Але ми – є.

Нас менше кожен раз на холодному пустому Майдані. Але я знаю, що нас – багато.

Ми – йдемо далі. Ми – віримо. Віримо у себе. Ми не здаємося. А поки ми не здаємося – ми переможемо.


*матеріал із телеграм-каналу автора: https://t.me/XrumMP

powered by lun.ua

Вето Зеленського на закон про відновлення конкурсів на держслужбі – що далі?

➡ Від новин гарних – до не дуже Буквально нещодавно писала у своєму блозі на "Українській правді" про гарні новини щодо прийняття у ІІ читанні Верховною Радою Закону про відновлення конкурсів на державну службу...

Про відновлення конкурсів на держслужбу, посилення ролі Парламенту та "боротьбу з хаосом"

Друзі, нарешті гарні новини: Парламент прийняв у ІІ читанні Закон про відновлення конкурсів на державну службу! Із чим я всіх щиро вітаю! 👏 Закон всього на 7 сторінок, але надзвичайно важливий, і "народжувався" з неабиякими труднощами майже рік...

Парламент обмежив повноваження "тимчасових міністрів"

Сьогодні Парламент обмежив повноваження "тимчасових міністрів" на посадах. А ще визначив для Прем'єра 30 днів для подачі реальних кандидатур міністрів...

Держслужба або поїзд без гальм

І знову про розруху у державному управлінні та наш поїзд, що несеться без машиніста чи гальм. Нещодавно Кабмін (знову) призначив нового (знову) голову Державної митної служби...

Що означає Заява GRECO та Венеційської комісії до Верховної Ради?

Чи не вперше в історії незалежної України – до українського Парламенту зробили спільну Заяву дві головні інституції Ради Європи, відповідальні за верховенство права та антикорупційну політику: GRECO та Венеційська комісія...

Послання Зеленського АБО паралельна реальність Президента

У Верховній Раді сьогодні – щорічне послання Президента Зеленського про внутрішнє та зовнішнє становище у країні. Таке послання – вимога Конституції і завжди гарна ілюстрація мислення голови держави та його власної реальності...