Ірина Славінська Літературний оглядач

Мова

03 липня 2012, 18:25

Я зараз не буду коментувати те, що відбулося у ВР. Скажу про інше.

Я білінгв від народження (як і чи не всі кияни), але протягом останніх 10 років свого життя я свідомо розмовляю українською мовою на вулицях міста, в магазинах тощо (виняток – іноземці, з якими я можу спілкуватися російською, французькою та англійською). Я всі ці 10 років дивуюся, чому інфраструктура вперто не враховує моїх потреб. Я можу зрозуміти аргументи про "невигідність" україномовних ЗМІ. Але я вперто не розумію, чому працівники сфери послуг не говорять зі мною українською мовою.

Наприклад, у понеділок у турагенції "Tez Tour" купувала путівку – це була вже третя зустріч із менеджером. Кожного разу я говорила українською, а менеджер відповідала мені російською. Я досі не розумію, чому людина, котрій завдяки мені та іншим туристам платять заробітну платню, не може створити ситуацію мовного комфорту та порозуміння для своїх власних клієнтів і de facto роботодавців.

Або от сьогодні пішла в салон "Софія" робити манікюр. Провела там доволі багато часу, але за весь цей час ані адміністратор, ані майстер манікюру жодного разу не відповіли мені українською мовою. Хоча ситуація аналогічна: я клієнт, я плачу, я прийшла вчасно і взагалі виконала свою частину контракту. Ці люди так само працюють і отримують бабло завдяки клієнтам.

Звісно, зараз тут в коментах хтось запитає, чи складно мені-білінгву прийняти таку ситуацію. Зрештою я справді розумію російську та можу нею спілкуватись із ближніми.

Але це хибна та маніпулятивна постановка запитання. Я клієнт. І я замовляю музику. Я не повинна миритися з тим, що мене обслуговують некваліфіковані працівники сфери послуг.

Я не думаю, що причина описаних вище ситуацій полягає в суто мовних матеріях. Причина в меншовартості самих клієнтів. Після СРСР дуже міцно прижився в Україні комплекс вахтера. Цей комплекс змушує працівників інфраструктури надавати собі надто великого значення та забувати про "клієнт завжди правий".

Клієнти натомість забувають про свою значимість і плекають власний комплекс меншовартості та комплекс вахтера ближнього свого.

Чомусь клієнт мовчить і не просить книгу скарг, не кличе старшого адміністратора чи директора. А варто. Спершу треба вбити раба в собі, а тоді вже говорити про "вила" та "снайперські гвинтівки".

До речі, на цю ж тему дотепно висловився мій колега Олександр Зінченко:

(Додаю також переклад російською. Тепер буду завжди додавати його до якихось важливих для мене особисто записів. Принагідно дякую панові Фішбейну за слушну ідею)


Я сейчас не буду комментировать то, что произошло в ВР. Скажу о другом.

Я билингв с рождения (как почти все киевляне), но последние 10 лет своей жизни я сознательно говорю только на украинском на улицах города, в магазинах и т.д. (исключение – иностранцы, с которыми я могу говорить по-русски, по-французски и по-английски). Все эти 10 лет я не перестаю удивляться тому, как инфраструктура игнорирует мои потребности. Я могу понять аргументы о "невыгодности" украиноязычных СМИ. Но я не понимаю, почему работники сферы услуг не говорят со мной на украинском языке.

Например, в понедельник я покупала путевку в турагенстве "Tez Tour". Это была уже третья встреча с менеджером. Каждый раз я говорила на украинском, а менеджер отвечала мне на русском. Я до сих пор не понимаю, почему человек, который получает зарплату благодаря мне и другим туристам, не может создать ситуацию языкового комфорта и взаимопонимания для своих клиентов и de facto работодателей.

Или вот сегодня я пошла в салон "София" делать маникюр. Провела там немало времени, но за все это время ни администратор, ни мастер маникюра ни разу не ответили мне на украинском языке. Ситуация аналогична: я клиент, я плачу, я пришла вовремя и вообще выполнила свою часть контракта. Эти люди работают и получают бабло благодаря клиентам.

Сейчас в комментариях кто-то спросит, сложно ли мне-билингву просто принять такое положение вещей. Ведь я действительно понимаю русский язык и могу на нем общаться с ближними.

Но это глубоко порочная постановка вопроса. Я клиент. Я плачу. И я заказываю музыку. Я не должна мириться с тем, что меня обслуживают неквалифицированные работники сферы услуг.

Я не думаю, что причина описанных выше ситуаций лежит исключительно в плоскости языка.

Причина – это комплекс неполноценности самих клиентов. После СССР очень крепко в Украине прижился комплекс вахтера. Этот комплект заставляет работников инфраструктуры ощущать завышенное чувство собственной важности и забывать о правиле "клиент всегда прав".

Клиенты в свою очередь забывают о собственной значимости и нежно питают свой комплекс неполноценности и чужой комплекс вахтера.

Почему-то клиент молчит и не просит жалобной книги, не зовет старшего администратора или директора. А зря. Сначала нужно убить раба в себе, а потом уже говорить про "вилы" и "снайперские винтовки".

Кстати, на эту тему очень остроумно высказался мой коллега Алекандр Зинченко:

powered by lun.ua
Коментарі — 56
ooo _ 04.07.2012 11:21
IP: 213.160.135.---
мені в даній ситуації було б все одно якою мовою зі мною розмовляють. Головне, щоб манікюр був добре зроблений)! Тим більше, у вільному суспільстві людина розмовляє тією мовою, якою бажає. А нав"язувати, змушувати і тим самим думати, що силою змусиш говорити українською -це просто маячня і велика помилка. Я говорю українською і нічого і ніхто на мене не вплине.Коли мені зручно, я спілкуюся російською. І дуже задоволена що володію вільно не тільки однією мовою)! НЕ СТВОРЮЙТЕ ПРОБЛЕМ ТАМ ДЕ ЇХ НЕМАЄ. Суспільсто штучно наелектризоване мовною проблемою. Насправді зараз набагато більше інших гострих соціальних проблем якими варто перейматися щоб жити достойно.
Michael Mayevsky _ 04.07.2012 01:49
IP: 91.201.241.---
Чому всі 300 підписантів відомого листа на захист мови не біля Кириленка, Ляпіної?
Ну хоча б 200, 100, 50?
То навіщо було з листом те шоу?
slboda _ 04.07.2012 00:50
IP: 92.249.122.---
Після 10.04.2010 слідкував за дослідженнями трагічних подій над Смоленськом, які провадили окремі групи блогерів та сеймова комісія Мацеревіча. Отримані результати цілком спростували версію подій представлену рапортом МАК. (За розпорядженням Медведева Путін очолював слідства, що ведуться російською стороною). Зруйнування 4-го блоку ЧАЕС потребує поновного розслідування. Без цього не можна братися за побудіву нових реакторів на українських АЕС із участю держави, що підриває будинки зі своїми громадянами. Путінським ПРихвостням не вірю.
Jafar _ 03.07.2012 23:24
IP: 95.133.165.---
"меня обслуживают неквалифицированные работники сферы услуг"
С маникюром что то не так или путевку на Соловки вместо Хургады продали?
Sergii _ 03.07.2012 23:07
IP: 93.126.72.---
И еще, если Вы позиционируете себя как литературный обозреватель, то не позорьте себя фразами " працюють і отримують бабло завдяки клієнтам". Ну не должен литературный обозреватель говорить "бабло". Даже на фоне общего упадка культуры...
Sergii _ 03.07.2012 23:02
IP: 93.126.72.---
Спершу треба вбити раба в собі, а тоді вже говорити про "вила" та "снайперські гвинтівки".

Только не раба, а жлоба, который искренне убежден, что если он платит деньги за путевку или услуги, то он может требовать от персонала исполнения всего чего пожелает... И не надо кривить душой – Вы платите только за то, что покупаете и не более того. Предложите менеджеру турбюро или парикмахеру дополнительно доплатить 20% за обслуживание на любимом языке и, я убежден, он с радостью согласится... Что, не согласны тратить кровные деньги на ерунду? Или боитесь показаться полной дурой перед персоналом? Отож:) Кстати, а ведь найти хорошего парикмахера или надежное турбюро с низкими ценами совсем непросто...Поэтому очень сомневаюсь, что Вы когда-нибудь пойдете из-за языка скандалить к администратору. Прическа и хороший отдых безусловно важнее:) И это радует, поскольку здравый смысл однозначно побеждает в Вас комплекс злобного и не самодостаточного жлоба!
Peyto _ 03.07.2012 21:34
IP: 91.124.10.---
Відповідаю автору – усі з ким вона мала справу насправді не просто нейтрально ставляться до національної мови, а зневажають її в силу психологічної закономірності – те від чого відрікаються починають з часом ненавидіти. Вони себе почувють в лещатах – з одного боку статус національної мови постійно кидає докори сумлінню, викриває похоження, а з іншої – стереотипи говорять, що українське має низький статус. В останньому ж і полягає затримка – насправді, послуговуючись російською, вони виявляють свій низький статус – показуть, що їхні предки в ході реалізації асиміляторської політики були настільки залякані і травмовані, що відреклись від національних цінностей. Відтак, жертви за визначенням не можуть мати високого статусу в нормальному суспільстві. Хіба що – в зоні суспільної свідомості, яка зробила можливим прихід до влади дважди-несудимих.

Таким чином, варто приглянутись до свого білінгвізму як ознаки несвідомого проживання ролі жертви політики ворожих урядів.
Max Mykhaylenko _ 03.07.2012 21:27
IP: 193.34.62.---
Ті, хто через силу спілкується українською, ще й не рідною їм – секта. Маленька жменька на тлі російської та суржика. Спроба цієї жменьки сумнівним тоталітарним методом примусити громадян України – нової держави, створеної на теренах радянської провінції у 1991 році, розмовляти "винаходом жалюгідних політиків-невдах" Громадянської війни, до чиєго розвитку айбільш долучився кат Лазар Каганович, провалилася. До речі, саме сьогодні:)))) А українську мову врятує лише двомовність, принаймні її, можливо незабаром, припинять ненавидіти після дурнуватих експериментів "гімнотворців" і потрібно їй буде справді змагатися за місце під сонцем у вільній конкуренції. Не ридай, Славінська, не заберуть ваш шмат хлібу з фуа-грою, а от міфи заберуть. Як забрали ів німців та інших наці.
La Rossa _ 03.07.2012 21:24
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
===
Ги-ги,
як каже Чаленко
А якщо на життєвому шляху трапляться тварини, які розуміють виключно парканну риторику, як тоді порозумітись чи себе відстояти?
Не знаю.
Я в такі ситуації волію не попадать. А Чаленко, думаю, з них не вилазить. Хто на що вчився.

===
А стосовно другого епізоду – так достатньо є поганоусвідомлюваних бажань чи мотивів... Нє, роботе?
Ми так і будемо бавитися у словожонглювання?
Прошу навести мені приклад погано усвідомленого бажання або мотиву
.
Та запросто.
От я погано усвідомлюю, що я хочу зробити з Колісніченко... але хочу йому відомстити.
Тобто, ненависть деконструктивна – але емоції зашкалюють.
La Rossa _ 03.07.2012 21:05
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:

Е ні... розумійте різницю. Шляхетний – не значить безхребетний, чи не войовничий. Значить – духовний.
Але до стану тварини з парканною риторикою я ніколи не опускаюсь

А стосовно другого епізоду – так достатньо є поганоусвідомлюваних бажань чи мотивів... Нє, роботе?
merja _ 03.07.2012 20:47
IP: 178.94.59.---
Що за дурість – подавати переклад російською?... Для кого? для чого?
ганна-ахметова _ 03.07.2012 20:46
IP: 93.74.80.---
нахабне г...о само до мене чіпляється і не розуміє, що я відповідаю не конкретному г...у, а всім жлобам у його ницій морді
Сергій Лавренюк _ 03.07.2012 20:44
IP: 89.252.3.---
Стосовно ідеї додавати роспереклад, то я навамки віднині відмовляюсь "розуміти" язик калєснічєнка-ківалова
La Rossa _ 03.07.2012 20:41
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
La Rossa:
===

Лімітується, лімітується
Нема нічого безконечного під сонцем: все має свій початок і свій кінець
-

Ми вчора зупинилися на:
Кицю, не передергуйте.
Я ж трохи про ынше – а не про життя негідників на зоні.
Але якщо Ви ніколи в житті ніколи не мали досвіду поганоусвідомлюваних бажань та потреб – то я Вам
НЕ ВІРЮ.


Що це таке – "поганоусвідомлюваних бажань та потреб"?
.
Шляхетність – це ж спосіб усвідомлення себе та все навкруги, а не щось кількісне (що можна комусь дати – а комусь не вистачить)... Інтелегентність – що вичерпна? тоді це не інтелегентінсть – а так... гра на публіку.

Стосовно другого епізоду – так Ви ж видрали його з контексту:) Маніпулятор.
Там дискус крутився навколо "cвідомості" – і Ваші заяви, що всі все усвідомоюють (навіть божевільні частково).
Нащо я Вам вказала – що це не так, бо чуттєва природа йде НЕ через розум. І Ви це знаєте.
LMM _ 03.07.2012 20:39
IP: 79.135.193.---
Навіщо цей переклад російською, Ірино...?
Для кого...?
Марнуєте дорогоцінний час. Це поганий приклад. Час потрібно цінувати.
Altae _ 03.07.2012 20:39
IP: 93.72.117.---
korova:
...Іринко, Ви,як завжди, молодець. РЕСПЕКТ!
Ірино, залогіньтесь.
ганна-ахметова _ 03.07.2012 20:35
IP: 93.74.80.---
вже кожне г...о вказує людям, де їм бути і чим займатися. Видно Банко-мати (матюгальники з Банкової) зовсім знахабніли. Але на цю мерзобанду знайдеться управа
La Rossa _ 03.07.2012 20:25
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
La Rossa:
Пане Графо, фі.
Де Ваша легендарна львівська шляхетність?
===

На всіх плебейок не вистачає шляхетності, лімітована
:))
Шляхетність – не лімітується.
То Ви щось плутаєте... краще цигарочку запаліть.
La Rossa _ 03.07.2012 20:22
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
.
===

Був би ближче і сам би підтягся до Українського дому, хоч подивитися, відчути дух зібраних – який він
.
Я Вам завтра розкажу.
І нафоткаю.
ганна-ахметова _ 03.07.2012 20:22
IP: 93.74.80.---
Rossa:
-Grafo-:
ганна-ахметова:
Г...о каже, що виноград зелений, бо натовкла його пикою у його вонюче лайно
===

Мудра жінка, якій відмовили, делікатно зайде за куліси
Глупа буде брутальнішою зі злоби, а відтак і смішнішою
:)
Пане Графо, фі.
Де Ваша легендарна львівська шляхетність?
Нагадуєте Блеба ((((придумуєте казна що...
Не зачьот.
Це сьогодні воно не в ударі, а днями такі перли сипало підзаборні, що я після кожного підходу до компа руки з милом мила. Що у цього г...р щось з психікою ясно, але до такого ступеня дійшло зараз. Мабуть агонію Банко-матів (матюгальників з Банкової) викликають проблеми контактів з уПиРями, Не хочуть гроші платити задурно
ганна-ахметова _ 03.07.2012 20:16
IP: 93.74.80.---
Г...о ще дурніше ніж видається, але що чекати від жлоба з банкової
La Rossa _ 03.07.2012 20:14
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
ганна-ахметова:
Г...о каже, що виноград зелений, бо натовкла його пикою у його вонюче лайно
===

Мудра жінка, якій відмовили, делікатно зайде за куліси
Глупа буде брутальнішою зі злоби, а відтак і смішнішою
:)
Пане Графо, фі.
Де Ваша легендарна львівська шляхетність?
Нагадуєте Блеба ((((придумуєте казна що...
Не зачьот.
La Rossa _ 03.07.2012 20:12
IP: 93.74.246.---
-Grafo-:
La Rossa:
===
Не хочу царапати душу, ні насміхатися, правду кажу, але як сьогодні наша опозиція?
З такими можна чогось доробитися?

Може хоч тепер буде зрозуміло, чому я проти них, чому кажу, що це не ті люди, які мають нахил і здібності до державотворення?
.
Яке суспільство – така і опозиція.
Але це не привід сидіти на березі, коли знищують державостворюючу культуру.
Я так думаю.
Завтра приєднаюсь до акції під українським домом.
Дмитро Антонюк _ 03.07.2012 20:09
IP: 93.72.187.---
А мені прекрасні грузини, в яких щодня купую смачнющі солодощі під домом відповідають українською.
ганна-ахметова _ 03.07.2012 20:06
IP: 93.74.80.---
Г...о визнає, що воно г...о
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter