Ірина Славінська Літературний оглядач

Голодомор: немає правильних слів

24 листопада 2012, 04:08

Я не пам'ятаю, коли вперше почула про Голодомор. Мені здається, що я завжди знала це слово. І, по-моєму, отаке вроджене знання є найстрашнішим у всій цій історії.

Я пішла до школи 1994 року. Пам'ятаю тексти з "Читанки" на якісь подібні теми. Не впевнена, що там Голодомор прямо називався Голодомором, але щось було. У віці молодшої школярки ті історії сприймалися на регістрі почуття провини. Ніби це я особисто не догледіла малих дітей, які померли чи то з голоду, чи то від несподіваного переїдання на дуже і дуже голодний шлунок. Ніби це я особисто не змогла врятувати сусідів.

Почуття провини регулярно повертається, коли я читаю про масові трагедії: я плачу через усе, що пов'язане з Голокостом, геноцидом вірмен і тутсі, через ГУЛАГ і концтабори, через переслідування усіх меншин у всі часи.

Інший спогад: тексти про Голодомор у школі завжди читалися дещо екзотично. Бо ті тексти були про село. А я досі до кінця не впевнена, чи знаю точно, як виглядають різні рослини, наприклад, лобода.

Сучасніша репліка на цю ж тему: біля будинку, де я живу, є риночок, де стоїть зеленар, у якого купую всю зелень. Якось він намагався разом із щавлем продати мені пучок лободи. На мою відмову сказав таке: "Що ви, це дуже смачно. Он у женщіни запитайте". Та "женщіна" була доволі похилого віку. Замість відповіді вона відвела очі. Глибина перспективи і ширина трактувань цієї короткої сцени мені розкрилася не одразу.

Шкільний спогад: я вже трохи старша. Однокласниця розказує, що її дідусь не може спокійно жити, якщо на кухні на столі не лежить ціла хлібина, обов'язково і тільки ціла.

Пам'ятаю всі хлібні забобони. Хліб не можна кидати, не можна його недоїдати – тільки шанобливо, тільки все до крихти. Сьогодні з почуттям провини вдається боротися: з хлібу, що лишився, я сушу корисні та практичні сухарі.

Спогад підлітковий: мені 13 років, і я перший раз у Франції, шкільний обмін. Одного разу з кимось із дорослих трапилося говорити про СРСР. Я дуже мало про це знала – той період історії вчать лише в старших класах... Не пам'ятаю змісту тієї розмови. Здається, мені було потрібно пояснити, що за часів СРСР в Україні була м'ясорубка, а не "житниця Європи". І я намагалася розказати про Розстріляне Відродження (про це теж чомусь ніби завжди знала) та про Голодомор.

Відсутність адекватного слова мене тоді вразила. Напевно, це був мій перший досвід неперекладності. Називати Голодомор геноцидом я тоді ще не вміла. Назвати його просто "famine artificielle" було замало і ні про що. Моя спроба говорити про Голодомор в результаті якось стухла. Ну бо що може сказати про історію 13-річний підліток? Можливо, я просто знала замало правильних слів – я ж говорила іноземною мовою. До речі, описана історія трапилася в такій ну дуже глибокій провінції – в регіоні Пуату-Шарант, про який зараз багато говорять.

В старшій школі художні тексти про Голодомор, які ми читали на уроках літератури, видалися взірцем несмаку. Тоді я захоплювалася європейським декадансом межі 19 і 20 століть.

Пам'ятаю доросліший епізод. Після Помаранчевої революції про Голодомор почали говорити більше. І коли при Ющенку вперше відзначали День пам'яті жертв Голодомору, моя добра подруга обурювалася, що говорять про померлих, замість того, щоб дбати про живих. І я, другокурсниця, намагалася щось доводити, але знову знала замало правильних слів. А потім подрузі подзвонила мама, вони довго про щось говорили. І моя подруга більше не обурювалася через День пам'яті.

Пам'ятаю, перекладала – писала французькі субтитри до одного з фільмів про Голодомор. Багато плакала. І через смуток, розчулення, і через все ту ж неможливість знайти слова. Перекласти "трудодень" і "колхоз", "закон про три колоски" і "пайок", "батьки з'їли дітей" та інші слова. Їх дуже легко перекладати по одному, але разом їх важко скласти в словосполучення та речення.

Іноді намагаюся крізь крихти сімейних історій уявити, як жили мої прадіди та прабаби в 1932 і 1933 роках, а також потому. Я розумію, що цього уявити собі неможливо. І тому неможливо добрати правильних слів.

А коли слів мало – треба діяти.

Діяти просто

24 листопада о 14-00 прийдіть на метро "Арсенальна", візьміть участь у вшануванні пам'яті жертв Голодомору.

Якщо ви не в Києві – 24 листопада о 16-00 просто запаліть на своєму підвіконні свічку. Нехай горить і нагадує.

powered by lun.ua
Ірина Славінська _ 24.11.2012 11:50
IP: 94.27.71.---
Друзі, вибачте, я вимикаю можливість коментувати, бо тексти ботів і тролів читати геть несила. Якщо комусь є, що сказати, ви все можете висловити свою думку, написавши мені на ФБ або в пошту.

Зустрінемося на "Арсенальній"!
chapl _ 24.11.2012 11:48
IP: 197.221.241.---
golodomora ne bilo:Большего бреда никогда не читал. Внашей семье на Полтавщине у бабушки из 12 детей выжило трое. Заградотряды конфисковывали любую пищу. В село и из села никого не выпускали. Люди умирали, как мухи. Выжило наверное 20 %. Остальных уничтожили голодом. Это и был самый настоящий геноцид.Отравленное зерно... По всей тогдашней Украине... Да уж, до такого надо додуматься. А может все украинцы были прост японскими шпионами, мешая строить светлое будущее для горстки негодяев из ленинского политбюро, руководимого гением всех времн и нарород, а попросту кровавым убийцей джугашвили, и их просто надо было расстрелять...
VDD _ 24.11.2012 11:43
IP: 46.211.121.---
golodomora ne bilo:
Українські селяни в 1932-33 роках масово умирали з голоду. Це факт. Неспростовний. Умирали тому, що не мали що їсти. Не мали тому, що влада забирала в них хліб і все їстівне і перекривала шляхи міграції з охоплених голодом районів. Це факт. Неспростовний. Влада на чолі зі Сталіном знала про голодомор в Україні і не зупинила його, хоч мала всі для цього важелі, отже, здійснювала злочин масового людовбивства свідомо. Це факт. Неспростовний. Спонукальним мотивом злочину (голодомору) було бажання заволодіти українським хлібом, який розглядався як єдиний ресурс на закупівлю обладнання для проведення індустріялізації. Треба було забрати весь хліб, щоб закупити належну кількість обладнання. Це факт. Неспростовний. Отже, маємо всі факти злочину, який кваліфікується як геноцид (масове людовбивство) у формі голодомору: факт убивства, спосіб убивства, інструменти убивства і мотиви убивства. Вивчайте документи, а не радянські підручники, шановний.
Xuato _ 24.11.2012 11:37
IP: 213.238.8.---
vsegda6 _ Ви мудрий наш, я Вам про приклад жорстокості влади комуністів, в подавлені будь чого, якщо це потрібно ЦК в Кремлі, а Ви про Росію. Факти так просто не викинеш і не сховаєш майже десять мільйонів замучили тож матеріалу достатньо і для міжнародного трибуналу над виконавцями і їх слугами. Тож умовляю Вас – не флудіть.
Xuato _ 24.11.2012 11:25
IP: 213.238.8.---
vsegda6 _ Не уважение це коли на могилах замучених геноцидом серуть корови і будуть маєтки. щодо націй то підніміть статистичні дані про етнічний склад населення України Кубані і все стане на свої місця. Мудрий Ви наш.
Lexa62 _ 24.11.2012 11:23
IP: 91.124.62.---
vsegda6:
я говорю по памяти, но можно поискать в интернете. Сталин, когда узнал про масштаб голода в Украине расстрелял всю партийную верхушку киевскую включая косиора, какой геноцид?
**************************
А потом дедушка Сталин узнал, что украинцкв пойманых а России при попытке достать еды расстреливали. Очень возмутился этим, и убил дедушку Кирова.
(Сказки для марсиан)
Xuato _ 24.11.2012 11:19
IP: 213.238.8.---
vsegda6 за вашою логікою євреїв в гетто вбивали євреї з поліції гето (Judischer Ordnungsdienst), тоді, де геноцид це раз, а друге, існувала держава СРСР у неї існувало ЦК, політбюро, вождь, прокуратура НКВД ГПУ армія і тд. таким чином органи влади на тій території яка підлягала геноцид є злочинною і відповідальною за будь-які дії. В Новочеркаську розстріляли ж мирну демонстрацію і рука не здригнулась. Отож мудрий Ви наш
Гоцка _ 24.11.2012 11:14
IP: 77.126.100.---
Ох-х. Про голодомор знаю давно зі слів виживших тоді. Страшні були часи, українців убивали голодною смертю.
Але чому сьогодні ми терпимо україножерів? Чому не даємо їм належної відсічі? Ви тільки подивіться як вони глумляться над всім українським, а ще кажуть, що не було ніякого Голодомору. Та дай їм волю – вони влаштують ще страшніший геноцид українців.
Не можна бути такими благенькими, маємо захищатися у будь-який спосіб.
samurai _ 24.11.2012 10:58
IP: 46.33.234.---
Нашому поколінню про Голодомор було відомо не з шкільних підручників, там лише про голод у блокадному Ленінграді трохи згадувалося, а з перших вуст, від тих, хто пережив. Вони називали його "голодівкою" і вирізняли "першу, або велику" (1932-33 роки) та "другу, або повоєнну" (1946-47 роки). Розповідали й про активістів, своїх же сільчан, які "трусили зерно" по хатах, вигрібаючи все начисто. Колективізували українське село "добровільно-примусовим" способом: спершу розкуркулення, потім голодівка... А пізніше, з тією ж гвинтівкою, що для цього їм радянська влада видала, служили німцям у поліцаях. І після колимських лагерів ще й доноси на "дітей розкуркулених ворогів" писали...
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:54
IP: 99.30.226.---
Xuato:
кампания по изъятию ворованного хлеба, вскрытию хлебных ям – с последующим предоставлением продовольственной помощи тем, кто при этом реально остался без еды, спасла миллионы украинских крестьян реальным спасением от той беды, которую они на себя навлекли в 1932 году массовым воровством с последующим употреблением ядовитого зерна.

Именно сознательная политика Советской власти, направленная на силовое перераспределение хлеба, нормирование и адресное перераспределение в пользу наиболее пострадавших, – единственная мера, спасавшая от намного более тяжелых последствий. Значительную часть испорченного зерна удалось спасти и на городских элеваторах и хлебозаводах.

Фактически надо ставить вопрос о том, что в 1933 году Сталин СПАС Украину. Но разве историкам сейчас можно про такое писать? Напишешь – и грантов больше не дадут.
Xuato _ 24.11.2012 10:50
IP: 213.238.8.---
Був неврожай все згнило – гаразд приймемо цю казочку фарисеїв, але тоді чому СРСР не допоміг Україні, чому Іспанії допоміг за 1000 км, а власному суб'єкту союзу – зась.
Потрібен хліб для індустріалізації – гаразд, але чому забирали картоплю бурякі і все їстивне.
Партія не знала про голод – гаразд, тоді чому регулярна армія під командуванням Якіра оточувала області і ж/д станції і не давала людям поїхати від голоду на будови комунізму
Отже те, що це геноцид інспірований урядом з Кремля однозначно для нас і інших порядних націй, окрім, тих народів, які це не визнають і наражаються пройти це жахіття в себе!
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:44
IP: 99.30.226.---
maxnovskij:
Больной "антониевым огнём" -спорынья, опухший, деталь нижней части правой створки Изенгеймского алтаря, художник Маттиас Грюневальд, предположительно 1506-1515 годы, ныне в музее Унтерлинден, Кольмар (Франция).

ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8B%D0%BD%D1%8C%D1%8F
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:37
IP: 99.30.226.---
VDD:
Как же отреагировал Сталин, узнав о неурожае? Нам говорят: продолжал экспортировать хлеб в Германию, закупая там станки для военных заводов, выгребая в колхозах последнее. Ложь. Стоит лишь посмотреть величину экспорта хлеба по годам:

1930 г. – 4, 7 млн. тонн зерна вывезли из СССР на экспорт

1931 г. – 9, 4 тонн (рекорд вывоза!)

1932 г. неурожайный – 1, 7 млн. тонн (резкий спад вывоза)

1933 г. неурожайный – 1, 6 млн. тонн

1934 г. – 0, 7 млн. тонн

Итак, мы видим неожиданную вещь: экспорт зерна в голодные 1932-1933 годы резко падает, примерно в пять раз. А в 1934 году, когда урожай стал стабильным, Сталин вообще свёл экспорт на нет – делал зерновой резерв!
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:36
IP: 99.30.226.---
maxnovskij:
golodomora ne bilo:

maxnovskij:

golodomora ne bilo:

maxnovskij:
golodomora ne bilo:

. То же случилось и в голодомор 1933 года.
дурик, ты хоть сам осознаёшь масштабы территории от Кубани до Казахстана?? И количество погибших-8 млн?? М все от гибка?? Шоб ты сам опух))
Понимаешь, опухших от голода не бывает. Ты хроники блокадного Ленинграда видел?
VDD _ 24.11.2012 10:20
IP: 46.211.121.---
Чому й досі тривають суперечки про голодомор: геноцид це чи ні? Адже все так ясно. Сталіну треба було здійснити індустріялізацію СРСР. Коштів на закупівлю промислового обладнання не було. Єдиним ресурсом був хліб українських селян. Влада ухвалює відібрати цей хліб і закупити обладнання. Сталін усвідомлював, що позбавивши селян хліба, прирікає їх на смерть, себто здійснює злочин масового людовбивства. Проте це його не зупиняє. Хліб відбирають, мільйони селян гинуть з голоду, але внаслідок цього СРСР стає індустріяльною державою. Отож, спонукальним мотивом злочину проти людяности (масове людовбивство у формі голодомору) було бажання Сталіна індустріялізувати країну. Таким чином голодомор відріжняється від геноциду лише мотивацією, а не суттю. Адже масове людовбивство українців з метою їх пограбування (голодомор) і масове людовбивство українців за те, що вони українці (геноцид) є масовим людовбивством українців. Тому голодомор є однією з форм геноциду, а не щось принципово инакше.
autumn _ 24.11.2012 10:18
IP: 37.52.34.---
golodomora ne bilo:
Що твої родітєлі вживали, коли тебе робили?
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:15
IP: 99.30.226.---
maxnovskij:
golodomora ne bilo:

maxnovskij:
golodomora ne bilo:

чудила, чё ты пхнёшься со своим ником куда тя не просят?? Тебе убогому решать шо было, шо небыло??
Повторяю. Голод был. Голодомора не было. Хохлобасы потравились спорыньёй.
шоб ты сам потравился спорыньёй
люди "пухли от голода", то есть, отекали – раздувались животы, лица, ноги. Никогда в истории такого не происходило: жертвы голода 1921 года, когда всё зерно выгребали продотряды, узники ГУЛАГа, немецких концлагерей и даже голода 1947 года, умиравшие от истощения, становились прежде живыми скелетами, но не опухали! А вот возьмите нынешних бомжей, пьющих всё, что горит: у них опухшие рожи, отёкшие ноги, раздутые животы – яркий признак цирроза печени, вызванного отравлением. От него они и умирают. То же случилось и в голодомор 1933 года.
autumn _ 24.11.2012 10:12
IP: 37.52.34.---
golodomora ne bilo:
Нікала, чё ти куріш?
Mackalj _ 24.11.2012 10:11
IP: 195.16.79.---
Блядство мацкало-кацапське розбазікалося... Голодомору не було, війни в Чечні не було, домовленості між Сталіном та Гітлером про розподіл Польші не було, викривлення історії Катериною2 не було, і на світових картах 13-15 століття була не Московія-Татарія, а Російська Федерація, і до 17 століття московія не платила дань татаромонголам і кримському ханству... Бидломаса, мля...
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:08
IP: 99.30.226.---
Юошминальд:
golodomora ne bilo:
=======================================
Ирина сейчас не в сети, поэтому она не может врезать по твоей наглой продажной роже, что очень успешно сейчас делает Наталья Соколенко, отслеживая твои ублюдочные изрыгания. Поэтому, мерзота, ты перешел сюда.
Соколенко коменты закрыла ещё вчера.)))
Юошминальд _ 24.11.2012 10:06
IP: 94.45.91.---
golodomora ne bilo:
=======================================
Ирина сейчас не в сети, поэтому она не может врезать по твоей наглой продажной роже, что очень успешно сейчас делает Наталья Соколенко, отслеживая твои ублюдочные изрыгания. Поэтому, мерзота, ты перешел сюда.
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:02
IP: 99.30.226.---
В Средние века в год, когда из-за погодных условий развитие спорыньи усиливалось, из-за употребления хлеба из зерна, поражённого спорыньёй, возникали эпидемии так называемого "Антониева огня" (эрготизма) – пищевого токсикоза алкалоидами спорыньи. Склероций спорыньи содержит большое количество алкалоидов, наиболее ядовитый из которых – эрготинин, при употреблении в пищу вызывающий судороги и длительные спазмы гладкой мускулатуры; также при отравлении наблюдаются расстройства психики, нарушение глазодвигательной функции, а спустя несколько месяцев – осложнённая катаракта, большие дозы приводят человека к гибели. В настоящее время методы агротехники позволили практически избавиться от спорыньи в сельскохозяйственных посевах.
autumn _ 24.11.2012 10:02
IP: 37.52.34.---
Sankt Petersburg:
О 3,14дор-гадський ти вже тут.?
golodomora ne bilo _ 24.11.2012 10:01
IP: 99.30.226.---
golodomora ne bilo:
maxnovskij:
golodomora ne bilo:

чудила, чё ты пхнёшься со своим ником куда тя не просят?? Тебе убогому решать шо было, шо небыло??
Повторяю. Голод был. Голодомора не было. Хохлобасы потравились спорыньёй.
Спорынья́, или ма́точные ро́жки (лат. Claviceps) – род грибов семейства спорыньёвых (Clavicipitaceae), паразитирующий на некоторых злаках, в том числе, на ржи и пшенице.
Юошминальд _ 24.11.2012 10:00
IP: 94.45.91.---
Sankt Petersburg:
Слава героям, слава голодомору, слава Україні!
====================================================
Редкий идиот.
Корупція1296 Україна та Європа1068 Aтака Путіна1189 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter