Ольга Стефанишина Реформатор закупівель медичної галузі та антикорупційна активістка, колишня заступниця міністра охорони здоров'я України з питань євроінтеграції (2018–червень 2019). Народний депутат від партії Голос.

Радуцький підказав, де збираються пиляти бюджет?

24 січня 2020, 13:48

"Міша [Радуцький] хоче в наглу бюджет ділити". Другий день поспіль ЗМІ публікують таку імовірну переписку народного депутата від "Слуги народу" Павла Павліша із заступником міністра охорони здоров'я Андрієм Семиволосом. Депутат і чиновник обговорюють, як збагатитися в кріслі посадовця і як голова профільного комітету зібрався дерибанити гроші платників податків.

В соцмережах скандальна переписка, звісно, теж швидко стала популярною. Одні впевнені, що це фейк, монтаж і провокація. Інші – доводять автентичність фото. Але ніхто навіть не здогадувався і не припускав, де саме цей імовірний розпил бюджету може відбуватися. Втім, вже пізно ввечері фігурант переписки Михайло Радуцький сам вказав це місце – державні закупівлі ліків і медичних виробів. Ще ніхто навіть не зрозумів, де джерело корупції, а він уже виправдався і написав про нові стандарти прозорості в державних закупівлях. Наголосивши на їх "проукраїнськості".

А я нагадаю, що загальний бюджет на закупівлі ліків – майже 10 мільярдів гривень.

А тепер по порядку.

Саме з 2020 року мають відбутися важливі зміни в державних закупівлях ліків. Якщо останні кілька років закупівлі здійснювали для України міжнародні організації (про ефективність і результати можна прочитати тут) , то відтепер частину закупівель має взяти на себе новостворене державне підприємство "Медичні закупівлі України".

Це природньо, бо рано чи пізно Україна повинна сама навчитися купувати ефективно і прозоро. Але для того, щоб так і сталося, є кілька необхідних умов.

По-перше, треба створити всі законодавчі передумови: закупівлі на міжнародному рівні, спрощена реєстрація ліків, звільнення від ПДВ тощо. Є цілий пакет законопроектів, який вже давно потрібно ухвалити в Парламенті. Поки що проекти законів пройшли лише перше читання.

По-друге, мусить бути створена Наглядова Рада при державному підприємстві. Це – необхідна умова, адже це підприємство розпоряджатиметься мільярдами гривень. До неї мають увійти українські і міжнародні експерти. Втім Наглядову Раду не лише не створюють, за моєю інформацією, цю ідею взагалі відклали щонайменше до вересня. Якраз, щоб держпідприємство встигло провести всі торги без Наглядової Ради.

По-третє, необхідно створити умови, щоб на тендери виходили не фірми-прокладки, а безпосередні виробники. В іншому випадку ми можемо повернутися в ситуацію до Революції Гідності, коли МОЗ управляла Раїса Богатирьова, а тендери ділили між собою кілька компаній-прокладок, якими володіли кілька людей в Україні. Серед них – Петро Багрій, фігурант численних антикорупційних розслідувань, компанії якого перепаковували іноземні ліки і продавали їх державі за завищеними цінами. І саме зараз ці "друзі" можуть почати агресивну кампанію проти закупівель ліків через міжнародні організації. Бо саме через них Богатирьова і компанія кілька років втрачали шалені брудні прибутки з відмиву державних грошей.

Саме тому важливо переходити до закупівель через державне підприємство поступово. Адже воно повинно показати ефективність – закупівлі напряму у виробників (а не компаній-прокладок), за цінами, не вищими, ніж це зараз роблять міжнародні організації.

АЛЕ! За моєю інформацією, підприємство досі тримають у підвішеному стані. Немає чіткого і затвердженого переліку: які саме програми будуть передавати до ДП, а які залишаться за міжнародними організаціями. Міністерка Зоряна Скалецька, очевидно, не приймає рішення без погодження Михайла Радуцького.

І тривожним тут є не лише те, що народний депутат прямо втручається в роботу виконавчої гілки влади. А ще і те,що в очолюваний ним комітет і з його подачі повертаються люди, які кілька років чекали свого реваншу.

Так, з усіх зачинених дверей стирчать вуха щонайменше одного відомого "екс-переможця" багатьох тендерів МОЗ – того самого Петра Багрія.

За кожним засіданням комітету сумлінно наглядає Дмитро Підтуркін – екс-радник Богатирьової. Я не пригадую жодного засідання комітету, яке б він пропустив. Саме за його "радництва" до 40% коштів перевитрачалося на закупівлях МОЗ, про що були відкриті справи СБУ.Стає вже більш зрозуміло, навіщо створили зашкварну експертну раду при комітеті. До неї, окрім інших одіозних персон, увійшла знову-таки пов'язана з Петром Багрієм Олена Алєксєєва – директор Асоціації "Виробники ліків України", де Багрій є президентом.

Просочився до експертної ради і Віктор Сердюк, засновник ВБО "Рада захисту прав та безпеки пацієнтів", яку пов'язують із одіозною власницею компанії-дистрибютора "Людмила-фарм". Вона до реформи закупівель ліків через міжнародні організації теж "вигравала" чимало державних замовлень.

Присутність і вплив на процеси іншого відомого "фармацевта" Олександра Чумака залишається очевидною.

У цих умовах потрібно дмухати на холодне, а тут мало не щодня випливають усе нові "гарячі новини". Зараз треба увімкнути всі можливі запобіжники і максимально дати можливості державному підприємству робити свою роботу ефективно. І не допустити, щоб інструмент прозорості перетворили в інструмент боротьби за схеми і почали "в наглу бюджет ділити". Адже реванш у державних закупівлях ліків може стати чорною плямою на репутації ЗЕленої команди.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
Олег Турчин _ 25.01.2020 21:46
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
Людина, яка щось знає про реформу, поінформована, що в лікарнях реформи ще не було.))
Критикувати, не знаючи нічого про реформу, може і Ляшко.
Віктор Совщак _ 25.01.2020 20:42
IP: 35.235.226.---
Олег Турчин:
Можливо ми лікуємся в різних лікарнях... В наших (м.Миколаїв) реформів без лапків не було з... Короче давним давно... Я особисто платив кучу грошей неоднарозово... Щодо Ляшка- від "штатний" критикан – Тобто регулярно -як працівник в штаті, отримув за "критику"...
Олег Турчин _ 24.01.2020 15:32
IP: 35.235.227.---
Віктор Совщак:
А варіант, щоб бюджет працював на медицину, як робили реформатори, ви не розглядаєте, чи він вам не подобається?
І чому слово реформатор берете в лапки? Вам не потрібні реформи в медицині? Наведений вами Ляшко теж великий критик реформ, по тій же причині, по якій він- "Яркий приклад" для вас.
Олег Турчин _ 24.01.2020 15:31
IP: 35.235.227.---
Радуцький в ФБ пише (мабуть звертається до створеної ним "експертної ради"):
" А якщо серйозно, то моя порада для тих хто ніяк не може зрозуміти що відбувається – така:

Замість того, щоб витрачати кошти на хабарі та медіа війни, зменште рівень своїх апетитів та почніть поставляти ліки за людськими цінами людської якості. Я знаю що це можливо, адже 20 років будучи у бізнесі купував ці самі ліки та обладнання дешевше ніж ви звикли продавати державі..."
Віктор Совщак _ 24.01.2020 14:14
IP: 35.235.227.---
"Міша [Радуцький] хоче в наглу бюджет ділити". – каже "реформатор"... Тобто треба було б тихенько красти собі, ділитися щоб не гавкали... Ну як всі 28 років – всі мали і ті хто при владі і ті хто в "опозиції" – Яркий приклад – Ляшко... Такий був везунчик – все в нього виграші...
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter