3 листопада 2014, 11:39

ВО ''Свобода'': подолати газову залежність від Росії

Брюссельські тристоронні домовленості про відновлення постачання російського газу в Україну та його транзит в ЕС через українську територію – сумнівний компроміс, далекий від українських національних інтересів.

За брюссельськими домовленостями, українська влада пішла на принизливі поступки Путіну в кількох принципових аспектах:

По-перше, уряд погодився до кінця року погасити газовий борг перед Росією в розмірі 3,1 млрд. дол., хоча це питання є предметом розгляду Стокгольмського арбітражного суду, на чому неодноразово наголошували високопосадовці.

Погашення боргу в умовах російської військової агресії на Донбасі, анексії Криму, в тому числі захоплення українських газових родовищ і видобувних платформ "Чорноморнафтогазу" на чорноморському шельфі, є політично помилковим рішенням. Не визнаючи Росію державою-агресором та, як наслідок, не розірвавши з нею дипломатичні відносини (на чому ще з березня наполягала "Свобода"), влада погодилася сплатити Путіну мільярди доларів, які буде використано на фінансування війни проти України.

По-друге, ціна російського газу для України залишається значно вищою порівняно з вартістю газу, який Україна купує за реверсом з країн ЕС. Ціна транзиту російського газу нашою територією також залишається без змін, незважаючи на рішення українського уряду про необхідність її підвищення до середньоевропейського рівня.

Брюссельські домовленості ще раз показали: незважаючи на урядові запевнення, Україна залишається критично залежною від російського газу, а Росія продовжує використовувати цю залежність як інструмент політичного та економічного шантажу нашої держави. Саме тому мінімізація газової залежности від Росії та досягнення енергетичної незалежности України має стати головним завданням уряду для зміцнення національної безпеки на найближчий рік.

Для цього "Свобода" пропонує ухвалити на законодавчому рівні та реалізувати наступні заходи:

1) диверсифікувати газовий імпорт: не більше ніж 30% газопостачання від однієї держави або компанії;

2) впровадити енергоощадні технології у виробництві і житлово-комунальному секторі та обов'язковий облік використання енергоносіїв;

3) збільшити внутрішній видобуток енергоресурсів та стимулювати розвиток альтернативної енергетики;

4) реформувати державну компанію "Нафтогаз" та ліквідувати корупційні схеми в паливно-енергетичному комплексі.

Уряд повинен забезпечити ефективне управління українською газотранспортною системою та підземними сховищами газу. Саме "Свобода" не допустила ухвалення минулим парламентом рішень про приховану приватизацію цієї стратегічної інфраструктури.

Тільки після ліквідації критичної залежности від російського газового монополіста Україна зможе домогтись адекватної, ринкової, неполітичної ціни російського газу для своїх потреб та за транзит російського газу своєю територією.

Брюссельські газові домовленості були досягнуті за активної участи керівництва ЕС, яке зацікавлене в стабільності транзиту російського газу українською територією в зимовий період. Разом з тим, позиція Европейського Союзу щодо зусиль України з подолання газової залежности від Росії є досить непослідовною.

Незважаючи на тривале обговорення, ЕС досі не вжив дієвих заходів для припинення будівництва в обхід України російського газогону "Південний потік", хоча ця ініціятива "Газпрому" прямо суперечить вимогам "Третього европейського енергопакету" щодо демонополізації доступу до газогонів. Зокрема, в розпал російської агресії проти України до будівництва "Південного потоку" приєдналась Австрія.

Також ЕС та европейські компанії досі не прийняли пропозицію української влади щодо купівлі російського газу европейськими споживачами на східному, а не на західному кордоні України, що дало би змогу зменшити російський вплив на транзит газу українською територією.

Україна як асоційований член ЕС повинна більш активно домагатися підтримки Европейським Союзом політики, спрямованої на усунення енергетичної залежности від Росії.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ДЕСЯТІ БАНДЕРІВСЬКІ ЧИТАННЯ: "Філософія української перемоги. Візія Великої України"

Така вже, очевидно, планида Бандерівських Читань – проходити на тлі визвольної боротьби, пожеж війни і полум'я вогнів, – цілком відповідно до життя того, кому вони присвячені...

Вимоги очільників органів місцевого самоврядування щодо відсічі агресії РФ

Заява очільників органів місцевого самоврядування, обраних від ВО "Свобода", про відсіч вторгненню московського агресора. Восьмий рік триває московська агресія проти України...

Де Україні шукати союзників на міжнародній арені?

Де на міжнародній арені є українські союзники? І головне – що слід зробити, щоб виграти дипломатичну війну проти Москви? Восьмий рік поспіль влада веде цю політику, м'яко кажучи, провально...

Закон про особливий статус Донбасу: як і хто веде Україну до капітуляції?

Що об'єднало у спільному голосуванні здавалося б непримиренних опонентів з "Європейської солідарності", "Слуг народу" та ОПЗЖ? Путінські хотілки з федералізації України...

Вагнергейт: скандал з Єрмаком та Зеленським

Журналісти із Bellingcat опублікували першу частину свого розслідування. І воно миттю стало топ-темою всіх українських ЗМІ. З'явилися тисячі коментарів – і від аналітиків, і від політиків, і від свідомих громадян...

Бандера – наш Герой! Покрова – наше свято!

14 жовтня – День створення Української Повстанської Армії. Про УПА я знаю не з підручників. Рідний брат моєї бабусі – лікар-хірург Петро Скобельський – боровся за Незалежність у лавах УПА...