Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Листопадовому чину – 100! Важливі уроки

01 листопада 2018, 13:50

Рівно століття тому з Листопадового Чину почалась історія Західно-Української Народної Республіки. Галицькі українці включилися у визвольну боротьбу, яку наддніпрянські українці вели вже два роки.

Я не буду переповідати історію – це добре роблять професійні історики. Хочу зупинитися на головному – політичних уроках столітньої давності. Уроках, які так нічому й не навчили сучасну ліберальну політичну псевдоеліту.

Урок перший: "великі питання в житті народів вирішуються не голосуванням більшості, а залізом і кров'ю". Керівництво ЗУНР правильно розуміло ці нетолерантні, але чесні Бісмаркові слова. Тому одним з перших законів було ухвалено закон про організацію війська. Розпочалася робота зі створення Української Галицької Армії. ЗУНР за найкоротший термін створила чисельне дисципліноване і боєздатне військо. Вражаючий контраст із центральнорадівськими мрійниками. І приклад для сучасної воюючої України. Бо теперішній злодійській політичній еліті навіть московська агресія не відкрила очі на важливість армії.

Урок другий. ЗУНР швидко налагодила ефективний апарат державного управління, врегулювала судоустрій, шкільну освіту, мовне питання, громадянство, взялася до аграрної реформи. І це все за кілька місяців. На тлі активних бойових дій, коли уряд переїхав спершу в Тернопіль, а далі – в Івано-Франківськ (тоді – Станіславів). Влада ЗУНР в екстремальній ситуації виконувала реальну роботу без штучного пафосу, без галасливого піару, не волаючи "мова, віра, армія". Це я до того, що війна не заважала ЗУНР впроваджувати дієві реформи і зміцнювати державу.

Урок третій. Міжнародна ситуація. Тоді на українські землі чигали большевики, московити-білогвардійці, поляки, які, не встигнувши відновити свою державу, одразу атакували ЗУНР, румуни і мадяри. Ситуація схожа на теперішню, лише на кілька порядків гірша. "Міжнародна спільнота" у вигляді Антанти зайняла зовсім не проукраїнську позицію. Тодішні міжнародні "спостерігачі" переконали УГА зупинити успішний Вовчухівський наступ на Львів. Вони зініціювали переговори з поляками, що дозволило останнім виграти час. Врешті це саме Антанта передала Польщі озброєну до зубів 80-тисячну армію Галлера. І це вирішило долю ЗУНР... Це я про усілякі "мінські" та "нормандські" формати і їхню шкоду українським національним інтересам.

Урок четвертий. Кінець 1918 року – це час, коли віками розділені кордонами різних держав частини української нації з непереборною силою потяглися одне до одного, у одну-єдину Українську Державу. Століття поневолення не вбили відчуття єдності. Це показує, які сили, які несамовиті потуги таяться у нас із вами, які непереможні резервуари могутності має в собі наша нація. Ніщо на цьому світі не здатне стримати нашу життєву жилу і волю до життя.

Урок п'ятий. Нам потрібна тяглість державотворчої традиції. Ми маємо на законодавчому рівні визнати: Україна – спадкоємиця УНР. І знаково, що саме народні депутати-націоналісти зареєстрували у парламенті законопроект "Про правонаступництво України щодо Української Народної Республіки". Це історичний документ. Він свідчить: шанс, який нація виборола для Української Держави, не буде змарновано. Ми добре засвоїли уроки історії і знаємо, що для української перемоги нам потрібно насамперед опертя на двигун і творців революції – українську націю.

Це наш обов'язок перед нацією, перед поколіннями українців, які боролися за нашу Незалежність. Це й моя персональна відповідальність перед родиною, перед одним із моїх предків Льонгином Цегельським (на світлині – справа), одним із батьків-засновників ЗУНР, автором Акту Злуки. Тільки так ми зреалізуємо нашу місію: аби наші діти і внуки, усі наступні покоління українців уже не мусили боротися за Україну. Нехай вони щасливо живуть і самі творять своє майбутнє. На СВОїй, БОгом ДАній землі.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
bayda2013 _ 03.11.2018 01:23
IP: 46.173.112.---
Так, уроки столітньої давності, на жаль, так нічому не навчили ні ліберальну псевдоеліту з її показним ура-патріотизмом, ні вас, квасних патріотів з галасливими вихваляннями, що от, ми подали вагон чудових законопроектів, хоч на виході – нуль. Одна гризня, п"ятдесят відтінків сірого іде на вибори президента від національно-патріотичного табору в час війни, при наявності загрози повномасштабної агресіі москви.
Схаменіться.Ведіть необхідну роботу скромно, без галасу, шукайте компроміси задля загального блага,
бо впертість, отаманщина не дадуть результату і тепер, як і 100 років назад.
Індра _ 02.11.2018 09:45
IP: 94.76.81.---
От автор пише: депутати-націоналісти зареєстрували у парламенті законопроект "Про правонаступництво України щодо Української Народної Республіки". Це історичний документ.
АЛЕ: автор повинен глибше глянути на свою країну – у д-ра Юрія Шилова є напрацювання, наукова стаття, під назвою "Право на землю" де він показує на усних та письмових джерелах, що українська земля належала нам, аратам-артам-оріянам-антам-сарматам-русам-українцям ОДВІЧНО. Інші народи Європи не мають такої глибокої історії, вони всі є зайдами на своїх теперішніх землях. Тому нам треба чітко визначити границі проживання нашого етносу від глибини тисячоліть і офіційно заявити право на свою землю. До нас має відійти частина нинішньої Московщини (відомо, які саме землі), частина Брестської області в Білорусі, південно-східна частина Польщі, лівий берег Дунаю в Угорщині. До Білорусі має відійти Смоленська область, 100 років тому там повстала Смоленска Білоруська Народна Республіка – це важлива для нас земля, джерело Дніпра
Кучер Толик _ 01.11.2018 17:35
IP: 35.235.227.---
Індра:
Львов нужно отдать Польше.
Індра _ 01.11.2018 17:13
IP: 94.76.81.---
В нашій мові немає московського слова "урок" (також і "заняття") натомість є: виклади, навчання, лекції. Автор мав би вживати слово "наука". Наука перша, наука друга і т.д.
Індра _ 01.11.2018 17:10
IP: 94.76.81.---
Коля Уткин:
Закарпатье нужно отдать, это тиран Сталин её присоединил к Украине.
Від Закарпаття треба просунутися до Дунаю, бо лівий берег – то одвічна слов'янська земля, перш за все русів-українців та словаків. Мадяри-угорці збройно витіснили словн з их рідної землі. Але слов'яни озволили угорцям жити лише навколо озера Балатон – теж суто слов'янськаземля, яку по правому березі Дунаю захопили угорці. Слов'яни віддали ту землю приуральским заґарбниками. Але не дозволяли просуватися на лівий берег! Нині Україна має виствити вимогу передати в управління лівобережні землі Дунаю слов'янам. Всі угорці повинні відійти на правий берег або навіть назад – на історічєскую родіну.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter