1 червня 2021, 12:26

Мрії, страхи та сподівання середнього класу

Сьогодні перший день літа 2021 року. На початку 2020 року (ще до коронавірусу) моя дружина зробила нерепрезентативне дослідження українців середнього класу шляхом глибинного телефонного інтерв'ю. Було опитано 120 людей, віком 25 – 60 років. Зараз, коли ситуація з короновірусом змінюється на краще, хотів би поділитись з вами його результатами.

Опитання стосувалося туризму, страхування та пенсійних накопичень.

Туризм. Українці люблять мріяти, фантазувати. Більшість опитаних з натхненням і енергією говорять про свої бажані подорожі та очікувані зустрічі з новими місцями. Говорять про те, як планують напрямки та виділяють бюджет для найближчих подорожей. Натхненно розповідають про свої минулі мандрівки та діляться планами на майбутнє. Хочеться сподіватись – вже зовсім скоро ми зможемо вільно подорожувати і мрії здійсняться.

У відповідь на питання яку країну мрієте відвідати перше місце посіли США, друге – Італія, третє розділили між собою Норвегія, Нова Зеландії, Іспанія та острів Балі, які набрали однакову кількість голосів. В Антарктиду мріють потрапити аж три людини. На питання з ким ви зазвичай подорожуєте 70% відповіли, з родиною та друзями. Більшість планують подорож заздалегідь, та переважно відпочивають активно. Коли обирають Єгипет і Туреччину переважно купують через турфірму, в інших напрямках все частіше обирають авторські тури, або самі все організовують. Оптимальна кількість подорожей для 40% опитаних чотири рази на рік. Ще 40% хочуть подорожувати більше шести разів на рік. Лиш би були гроші та час!

Страхування. Наскільки люди охоче відповідали на запитання про туризм, настільки ж їм було неприємно говорити про ризики. Говорити та думати про те, що щось може трапитись зі здоров'ям, життям або майном. Українцям не хочеться думати про неприємні речі та говорити про страхові поліси. Значна частина вважає, що, якщо про це не говорити, то зі мною нічого не трапиться. Однак ризики існують і, на жаль, не можна купити поліс після настання страхового випадку. Можна лише закликати наших громадян подивитися у вічі своїм страхам і відповідально вивчити можливі варіанти убезпечення себе, своєї родини і свого майна.

Більшість не користуються послугами страхових компаній. Проте є виключення – всі власники авто купують ОСАГО (це обов'язковий вид страхування). 90% подорожуючих за кордон купують страховий поліс на час мандрівки. Нерухомість застрахована у 8 осіб з 120. Поліси добровільного медичного страхування є у 6 осіб, це корпоративні страховка здоров'я за яку платить роботодавець. 14 людей придбали поліс за десь 100 гривень, коли оформлювали карту в банку і не знають, що саме він покриває. 10 осіб мають страховий поліс на випадок виникнення "критичних захворювань". Поліси накопичувального страхування є у 5 осіб.

Пенсійні накопичення. Ще одна сторона майбутнього – це фінансова незалежність у вигляді грошей на майбутнє. Тут всі як один чудово знають, про необхідність мати кругленьку сумму заощаджень, бажано в іноземній валюті, та нерухомість, щоб здавати її в оренду. Але зовсім мала частина опитаних відкладають гроші, і ще менша, робить це регулярно. Однак, для того щоб мати заощадження треба регулярно і дисципліновано відкладати 10-15 (або більше) відсотків свого доходу і тоді шанси на фінансово незалежне майбутнє будуть набагато вищими.

На питання – коли ви хочете вийти на пенсію 22 людини не збираються припиняти працювати, бо робота приносить їм справжню радість. Тому будуть займатися улюбленою справою якомога довше. Решта опитаних працюють, щоб "заробляти гроші". І планують вийти на пенсію коли за законом належить, або ще раніше.

Більше половини опитаних зараз не мають накопичень і майже нічого не відкладють на майбутнє.

Два десятки опитаних чекає пенсію від держави, хоча відзначають, що вона навряд чи буде достатньою для того, щоб комфортно жити. Для 46 осіб 1000 доларів на місяць – це цілком достатня сумма для пенсії, 19 осіб хотіли б 1500, інші – не визначились.

Прагнення 1000 доларів пасивного доходу на місяць і відсутність чіткого плану заощаджень і накопичень – так можна описати українську пенсійну реальність середнього класу.

Виснавки робіть самі. Подорожуйте, убезпечуйте своє майбутнє за допомогою страхування та дисципліновано відкладайте гроші в надійні програми пенсійних заощаджень. Якщо ви ще не маєте планів на подорожі цього літа, страхування та довготермінові накопичення – можливо ця стаття буде точкою відліку, з якої ви почнете діяти.

Літо починається – дійте!

powered by lun.ua

Освіта – найкраща інвестиція в самого себе

Навіщо людині потрібні гроші? Деякі витрачають на нового коника у гаражі або брендову річ у гардеробі. Але таке споживання нерозумне. Звичайно, гроші потрібні для існування, але також вони потрібні для здійснення важливих проектів направлених у майбутнє...

Мрії, страхи та сподівання середнього класу

Сьогодні перший день літа 2021 року. На початку 2020 року (ще до коронавірусу) моя дружина зробила нерепрезентативне дослідження українців середнього класу шляхом глибинного телефонного інтерв'ю...

Щаслива старість українця. Як забезпечити собі гідну пенсію?

Деякі мої друзі-підприємці, айтішники або співробітники компаній розраховують на пенсію від держави на рівні забезпечення як у Європейських країнах...

МЕТАНОЯ.MBA 2.0 – ЯК ЗНАЙТИ СЕБЕ ТА БУТИ СОБОЮ

"Білка в колесі", що потрапила в "день Бабака"...знаєте таких людей? Життя на хвилі: робота – дім – робота – друзі по п'ятницях – кіно на вихідних – таке швидкоплинне та майже позбавлене сенсу...

YOLO КУЛЬТУРА

У всьому поганому шукай гарне. За що ми можемо бути вдячними ковіду? Наприклад, за більш усвідомлене ставлення до свого життя. Як казав мій улюблений професор з МІМ Макс Абрамович Гольцберг: "Більшість людей ходить на роботу не приходячи до тями"...

Американський День Фінансової Незалежності / Financial Independence Awareness Day

Сьогодні, 25 квітня, вже третій рік поспіль США святкує день фінансових накопичень та фінансової грамотності. Фінансова незалежність – це мрія кожного, але не багато хто з нас знає про те, як по-справжньому цього досягти...