КУДИ ПІТИ ВЧИТИСЯ або ЯК ВСТУПИТИ В УНІВЕРСИТЕТ США
Як тато я дуже тішуся академічними досягненнями своєї доньки та пишаюся її успіхами. Цього року вона з відзнакою (summa cum laude) закінчила NYU (New York University) з математики та психології та пішла до Кембріджу в аспірантуру. П'ять років назад ми разом напрацювали низку методів, які допомогли визначитися із майбутньою професією та вибором університету. А ще моїй доні пощастило познайомитися з чудовою пані, яка розповіла їй все про систему вищої освіти в США. Багато хто з майбутніх студентів мріють про навчання та успішну академічну кар'єру, але не зустрічають чарівну пані. Тому сьогодні я хочу поділитися всім тим, що стосується вступу в вузи США та допомогло моїй дитині отримати фахову освіту мрії. Інформація нижче – фактичний передрук її власної статті у Фейсбуці.
Минулого тижня мої діти (в мене ще є син, йому 16 років, і він саме зараз займається підготовкою до вступу в його університет) запустили некомерційний проект, щоб допомогти іншим українським дітям отримати найкращу освіту. Він присв'ячений вступу не лише в університети США, але й в інші вищі учбові заклади світу, які пропонують спеціальні умови українцям. Проект лише стартував і буде оновлюватися – долучайтеся, будь ласка, до наповнення цього ресурсу та бази даних. Якщо знаєте про такі спеціальні програми – пишіть на сайті або в коментарях.
www.u4u.net.ua
Найближчим часом ми проведемо також семінал, щоб охочі могли задати свої запитання стосовно вступу та навчання в США. Якщо цікаво, то ставте '+'
Отже...
Чому навчання в Америці?
👉 Зв'язки та можливість роботи. На університетських кампусах постійно відбувається рекрутинг. Більшість друзів дочки змогли одразу знайти роботу з шестизначною річною зарплатою. Після випуску, іноземні студенти можуть залишатися на один-два роки в США для праці, а потім подаватися на візу по працевлаштуванню.
👉 Гнучкість. Навідміну від університетів Європи, в Америці не очікують що 17 чи 18-річна людина одразу знає що вона хоче робити решту свого життя. Отже, перші два роки в більшості вузів учні не мають конкретного направлення і можуть брати будь-які класи. Зазвичай, до кінця другого курсу учень повинен вибрати свій фах (чи фахи, вони називаються majors).
👉 В США приймають український шкільний диплом. На відміну від Британії та інших країн Європи де потрібно пройти додатковий рік, в США можна почати навчання зразу після закінчення школи в Україні.
👉 Науковий внесок. Наскільки це не прикро, наука сконцентрована в Америці. Мати Американський бакалавр відкриває академічні двері у всіх країнах світу.
👉 Культура та мова. Від гіперполярізованої політики до захоплення аніме та Тейлор Свіфт, Американська культура унікальна і дуже цікава.
Коли починати думати про вступ?
До складання тестів та подачі документів, бажано почати готуватися в 10-му класі, але чим раніше тим краще. Подавати документи треба восени в 10-му класі (або за рік до початку навчання в ВУЗі; більшість дедлайнів в кінці грудня). Підготовка складається із здачі пробних тестів, шкільній/позашкільній активності та активному пошуку себе.
Як вибрати університети?
Кожен університет унікальний та пропонує унікальний досвід і можливості. Університет може бути великий/маленький, публічний/приватний, старий/новий, міський/за-міський, більш або менш направлений на дослідження (R1/Libera Arts) і тд. Звісно, важливо щоб університет пропонував програму з предмету що вас цікавить (major).
Донька хотіла навчатися в великому міському університеті з фокусом на дослідження та прикладну математику. Вона вибирала університети та робила табличку в екселі, де відмічала кожен університет що її цікавить: характеристики та дедлайн подачі.
Раджу подаватися в 10-20 університетів щоб мати вибір.
Зазвичай, приватні університети частіше приймають міжнародних студентів і дають їм більше фінансової підтримки. Локація університету теж важлива оскільки це відкриває можливості для нетворкінгу та роботи. Інформацію про університети та їх ранк в світі можна знайти тут: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2023
Які документ та тести потрібні?
👉 TOEFL/IELTS (міжнародний тест на знання англійської)
👉 SAT/ACT (американський тест з математики та мови; не обов'язковий для більшості вузів якщо подаватися в 2022/2023, дізнатися чи універ вимагає результати можна тут: https://supertutortv.com/college/test-optional-2023-what-colleges-are-which-arent/)
👉 Шкільний табель за 8-10 класи (High-school transcript)
👉 Персональне есе (Personal statement)
👉 Список шкільних та позашкільних досягнень
👉 Інформація про батьків та фінанси родини
👉 2-3 рекомендаційні листи
👉 Гроші на подачу (від $0 до ~$100 за кожен вуз; майже у всі вузи можна попросити податися безкоштовно якщо фінанси родини інакше не дозволяють, дуже раджу скористатися цим)
Як подати документи?
Є дві основні платформи через які апліканти подають документи до університетів: commonapp.org та coalitionforcollegeaccess.org. CommonApp більше популярна та має більше університетів-партерів.
Як підготуватися до тестів?
Онлайн курси, просто курси, книжки по підготовці, готуватися разом з друзями, Khan Academy та інші онлайн ресурси. Гарний ресурс для SAT.
Секрет успіху: починати підготовку заздалегіть, вкладати регулярні зусилля та швидко отримувати зворотній зв'язок. У тебе все вийде!
Як знайти позашкільні активності та чому вони важливі?
Американскі вузи стараються дізнатися кожного апліканта як унікальну людину, і оцінюють чи та людина буде гарним доповненням до університету. Позашкільна активність дозволяє університету зрозуміти апліканта краще та відзначає його серед інших.
Такою активністю може бути що завгодно: дебатний клуб, громадська активність, професійна фотографія, гра в музичному гурті і тд. Я б приділяла особливу увагу активностям що покращують життя інших та показують лідерські якості.
Як написати персональне есе?
Есе це можливість розповісти про себе – життя, мрії та досягнення. Есе треба змінювати під університет та іноді потрібно написати декілька додаткових есе на інші теми. У есе є специфічна (але не обов'язкова) структура:
👉 круте перше речення та цікавий вступний параграф
👉 3-4 параграфа на попередні досягнення, чому вони навчили і що абітурієнт зрозумів про своє майбутнє завдяки ним (як вони впливають на вибір фаху та універу)
👉 фінальний параграф (який якось повертається до першого параграфу) що підсумовує чому ти найкращий кандидат, як ти підходиш університету і тд, плюс сильне останнє речення
Есе займає одну-дві сторінки А4. Обовязково перевір граматику та правильність написання (наприклад, Grammarly.com). Рекомендовано поділитись своїм есе з друзями, вчителями та близькими, щоб отримати коментарі та побачити можливості покращення. Ось ще деякі поради: https://www.bestcolleges.com/resources/college-application-essays/
Фінансові умови та стипендії для українців
Університети США можуть бути дуже дорогими. Але вони також можуть бути дуже щедрими з фінансовими умовами для студентів, що їх дуже цікавлять. Деякі університети гарантують повну або часткову стипендію, що дозволить студенту навчатися не залежно від фінансових можливостей родини (need-blind admission).
Зазвичай, під час або одразу після подачі аплікації потрібно відіслати фінансові документи родини щоб кваліфікуватися на фінансову підтримку. Якщо фінансова пропозиція університету не подобається, краще позвонити чи написати їм, пояснити ситуацію та попросити розглянути кращу пропозицію.
З початком війни багато вузів створили спеціальні стипендії чи програми для українців, які часто гарантують 100% фінансову підтримку. Ось деякі ресурси що агрегують стипендії:
👉 https://www.scholarshipsads.com/search/scholarships-for-ukrainian-students-in-usa/
👉 https://www.scholars4dev.com/tag/scholarships-for-ukrainians/
👉 https://erudera.com/resources/list-of-universities-helping-ukrainian-students/.
Ukrainian Global University це дуже крута ініціатива що має багато університетів-партерів, https://uglobal.university.
Поділившись досвідом та знаннями, моя доня та я сподіваємось, що ця стаття допоможе молодим та талановитим українцям отримати гарну освіту та кращі можливості в житті.