Олена Трегуб Директор Департаменту міжнародних програм в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі

Усе буде ''МТД'' або прокляті ''технічною допомогою''...і сміх, і сльози

20 квітня 2016, 17:11

Чи знаєте Ви, що в українському законодавстві немає визначення міжнародної допомоги, яке б відповідало визнаному світом з 1961 року визначенню ОЕСР допомоги розвитку як "допомоги від офіційних донорів (урядів і міжнародних організацій) з метою сприяння економічному розвитку та добробуту країн, що розвиваються"?У цю допомогу входять і гранти, і пільгові кредити, і дорадчо-екcпертна підтримка – технічна допомога.

Термін допомога розвитку (development assistance) , можна замінити термінами міжнародна допомога, зовнішня допомога (international aid, foreign aid) . Слово міжнародна допомога можна також замінити словосполученням "фінансова та технічна допомога", щоб зробити наголос на тому, що країні передаються не тільки фінансово-матеріальні ресурси, а і експертиза, знання, технології, накопичені країною-донором.

Натомість українське законодавство у цій сфері, наріжним каменем якого є постанова 2002 року N153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" подарувала нашим чиновникам і громадянам чудовий термін – "міжнародна технічна допомога" – МТД.

Наші чиновники вживають терміни "міжнародна допомога" і "міжнародна технічна допомога" як синоніми. Різницю між ними не помічають навіть найвищому рівні. У зв'язку з тим, що на базі МЕРТ згідно із стратегічними документами (Програма діяльності Кабінету Міністрів України) розбудовується офіс Національного координатора допомоги, ми отримували від Прем'єр-Міністра кілька разів розпорядження про прискорення створення єдиного центру координації, в одному випадку, "міжнародної допомоги", у іншому випадку – "міжнародної технічної допомоги".

Ще я помітила, що мої колеги-чиновники люблять слово "технічна", бо воно у них асоціюється із чимось, що можна помацати, наприклад технікою.

Насправді, між поняттями "міжнародної допомоги" і "міжнародної технічної допомоги" величезна різниця.

Технічна допомога – це якраз те, що не можна помацати. Це не гроші, і не товари. Це експертна допомога – порадою, консультантами, тренінгами.Технічна допомога є лише однією із модальностей міжнародної допомоги, вона критикується експертами через низьку результативність і високу вартість, тоді як інші види допомоги – наприклад, інвестиційні гранти чи секторальна бюджетна підтримка – вважаються більш бажаними формами допомоги для країни, що розвивається.

Україна реєструє усі проекти міжнародної допомоги згідно із 153 постановою як "технічну допомогу". Тобто інвестиційний грант для прокладення велосипедних доріжок – це у нас МТД. Побудова молочного цеху – МТД. Передача радіолокаційних установок зі США- МТД. Передача безкоштовно карет швидкої допомоги із Китаю – МТД. Навіть передача гігієнічних наборів для переселенців – МТД. Усе – МТД!

По суті ж 153 постанова реєструє не технічну допомогу, а міжнародну допомогу, яка яка надається на безповороній основі, на підставі чого донори звільняють цю допомогу від податків і ввізних мит. Бюджет окремого проекту міжнародної допомоги може складатись із 30% технічної допомоги і 50% інвестиції. Це не справа законодавства аналізувати компоненти діяльності, і називати весь цей проект технічною допомогою. Це справа аналітиків у офісі національного координатора порахувати, який відсоток усієї допомоги витрачається саме на технічну співпрацю.

Ця помилка у законодавстві з 2002 року призвела до більш серйозних наслідків, ніж може здатися на перший погляд.

По-перше, чиновники завчили термін МТД і він для них став означати "те, що не треба повертати". Тому коли приходить консультант міжнародної фінансової організації, пропонує кредит на проект розвитку і запитує який відсоток коштів чиновники хочуть витрати на технічну допомогу. Наші відповідають "Давай побільше!" – тодто побільше консультатів за кредитні кошти. Вони не розуміють, що технічна допомога може оплачуватись як безповоротними коштами, так і за рахунок кредиту. І що технічну допомогу можна легко профінансувати грантом, а не оплачувати її із кредиту.

По-друге, коли донори запитують наших чиновників, що їм потрібно і які взагалі їхні пріоритети для розвитку і реформ, наші відповідають – "Давай побільше МТД – технічної допомоги". А потім обурюються, чому присилають тільки консультантами.

Це і комічна ситуація, і трагічна водночас. Бо показує низьку спроможність наших державних інституцій і низький освітньо-професійних рівень наших держслубовців, які пишуть постанови і закони.

Ми цілий рік боремось на рівні КабМіну замінити термін МТД на МД, але виявляється це неможливо. І блокується юристами міністерств. Бо термін за 14 років проник як у інші документи, підзаконні акти і навіть закони, так і у свідомість чиновників усієї України. Тому виявляється, щоб дати правильне визначення терміну "міжнародна допомога" потрібен цілий закон. Без правильного визначення міжнародної допомоги неможливо налагодити координацію (централізована прозора інформація і контроль + децентралізована імплементація) на рівні МЕРТУ – національного координатора. Бо як можна координувати те, чого немає.

P.S. Проілюструю різні форми допомоги метафорою. Уявіть ви розвиваєте країну – будуєте будинок.

Технічна допомога – донори оплатили консультантів, які провели тренінг як закладати фундамент чи намалювали для вас план будівництва

Інвестиційний грант – донори дали вам гроші конкретно на закупівлю цегли і оплатили кладку цегли.

Бюджетна пітримка – донори дали вам гроші, щоб ви самі закупили неохідні матеріали і оплатили роботи по будівництву на ваш розсуд, згідно вашому плану будівництва.

Освітні обміни – донори відправили ваших інженерів на навчання в унівеститети США.

Передача обладнання і товарів – донори прислали черепицю безкоштовно з-за кордону.

Кредитний проект розвитку МФО – донори дали вам пільгову позику для побудови даху (матеріали плюс робота), із позики оплатили тренінг, який навчив як класти дах.

Регіональні програми співробітництва – донори сказали вам самим подавати заявки у фонди, із яких теоретично можна взяти безповоротні кошти для вашого будинку, але їх можуть забрати сусіди, які будують інші будинки, якщо не поспішити.

Макрофінансова допомога – донори позичили гроші на будь-яку вашу нагальну потребу, наприклад оплату боргу за світло у будинку.

Гуманітарна допомога - донори терміново дали насос, який відкачав воду, коли у вас прорвало трубу і відкачали воду.

Цей перелік можна продовжувати, бо сфера міжнародного розвитку не стоїть на місці, а еволюціонує, винаходить нові ефективні інструменти надання допомоги. Але суть зрозуміла: міжнародна допомога – це усі види допомоги ззовні, щоб вам побудавати свій будинок і утримати його від руйнування чи конфіскації за борги.

PS 2 Якщо Вам здається, що тема вузько-професійна і Вас як громадян не стосується, Ви навіть не усвідомлюєте, що зі своїх кишень оплачуєте технічну допомогу експертів. Взагалі ідеться про портфоліо проектів і програм на мільярди доларів.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Віктор Бондарук _ 21.04.2016 11:40
IP: 78.26.162.---
Олено, виходячи з коментарів, цей запис не дійшов до Вашого читача. Поширю на ФБ, там у мене є кілька грантоєдів (як і я), може щось скажуть. Від себе – проблема піднята правильна, стратегічна. А на тактичному рівні хотілося б від Вашого департаменту більш наполегливого відстоювання інтересів прикордонних областей у транскордонних програмах ЄС.
Miki2 _ 20.04.2016 21:55
IP: 178.94.61.---
Pixel:
Miki2:
Олена, ви мене сьодні хором прикончіте... Зранку слухав промисловців/підприємців разом з Кінахом, – це перший аперкот, тепер вже Ви, мем, докАнуєте мене, як чєсного і дуже впєчатлітєльного чєловєка...
От скажіть, будь ласка, невже з Вашим портфелем важко зробити одну дуже просту справу, яка сама напрошується для виконання після того, що Вами тут викладено?
Я, як експерт по програмі ОБСЄ/Президента, спробую знайти з Вами контакт і висловити свою пропозицію.

Ви дуже правильно робите, коли не закладаєте такі кричущі проблеми в шухляду. Я насправді знайомий з подібним на своїй "шкурі" вже доволі давно. Це специфічна кадрова біда всього постсовкового періоду.
- – - – - -
Мікі, от і я згодний, що руденька Олена нічогенько собі виглядає!...знайти контакт... висловити... А то Ставнійчук, Ставнійчук... Не напишу, що про неї думаю, бо боюсь бану.
Та нє-е-е, я весь в роботі, тут зовсім інше, ... але Олена, канєшно, дєвушка дуже цікава
Pixel _ 20.04.2016 21:35
IP: 94.178.192.---
Валерий Николаев:
Pixel:
Музыкальная пауза.
В музыкальной паузе вопрос: не помню, я вам уже говорил, что вы шизофреник?
- – - – - – -
фОРУМЧАНИН Валерий Николаев! ВИ ОТРИМУЄТЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗА ХАМЬОЖ НА ФОРУМІ УП!
НАСТУПНИМ БУДЕ ТОТАЛЬНИЙ ІГНОР.
ВАС ПОПЕРЕДЖЕНО!
Pixel _ 20.04.2016 21:25
IP: 94.178.192.---
Miki2:
Олена, ви мене сьодні хором прикончіте... Зранку слухав промисловців/підприємців разом з Кінахом, – це перший аперкот, тепер вже Ви, мем, докАнуєте мене, як чєсного і дуже впєчатлітєльного чєловєка...
От скажіть, будь ласка, невже з Вашим портфелем важко зробити одну дуже просту справу, яка сама напрошується для виконання після того, що Вами тут викладено?
Я, як експерт по програмі ОБСЄ/Президента, спробую знайти з Вами контакт і висловити свою пропозицію.

Ви дуже правильно робите, коли не закладаєте такі кричущі проблеми в шухляду. Я насправді знайомий з подібним на своїй "шкурі" вже доволі давно. Це специфічна кадрова біда всього постсовкового періоду.
- – - – - -
Мікі, от і я згодний, що руденька Олена нічогенько собі виглядає!...знайти контакт... висловити... А то Ставнійчук, Ставнійчук... Не напишу, що про неї думаю, бо боюсь бану.
Pixel _ 20.04.2016 21:21
IP: 94.178.192.---
Игорь Рыбаков:
Хто куда, а мы на митинг!

На майдані коло церкви революція іде. – Хай чабан! – усі гукнули, – за отамана буде. Прощавайте, ждіте волі, – гей, на коні, всі у путь! Закипіло, зашуміло – тільки прапори цвітуть... (Павло Тичина, 1918г.)

Со времени майданной революции микромайданы в Украине продолжаются по сей день.
В то время, когда на Донбассе, отгородившемся от европейских "благ" и "ценностей" проводят концерты, массовые гулянья и праздники, в "свободной" Украине растет недовольство достижениями, результатами и новой политикой "революции достоинства".
Микромайданы уже стали национальной забавой...Практически, каждый день люди выходят на митинги, забастовки, акции протеста. Бастуют пенсионеры...
- – - – -
Форумчани,
та Вован Запєрдоллєр же вже був "Рибаковим"? Невже це він по другому колу пішов? От халепа:)!
Miki2 _ 20.04.2016 20:17
IP: 178.94.55.---
Олена, ви мене сьодні хором прикончіте... Зранку слухав промисловців/підприємців разом з Кінахом, - це перший аперкот, тепер вже Ви, мем, докАнуєте мене, як чєсного і дуже впєчатлітєльного чєловєка...
От скажіть, будь ласка, невже з Вашим портфелем важко зробити одну дуже просту справу, яка сама напрошується для виконання після того, що Вами тут викладено?
Я, як експерт по програмі ОБСЄ/Президента, спробую знайти з Вами контакт і висловити свою пропозицію.

Ви дуже правильно робите, коли не закладаєте такі кричущі проблеми в шухляду. Я насправді знайомий з подібним на своїй "шкурі" вже доволі давно. Це специфічна кадрова біда всього постсовкового періоду.
Vova Lutsenko _ 20.04.2016 17:33
IP: 23.251.142.---
Алена, как Вы оказались на госслужбе в Министерстве? был какой то конкурс? или Вас прислали из-за границы в качестве технической допомоги?
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter