Віктор Трегубов публіцист, член політради партії "Демократична Сокира"

Доля Нацбанку та гривні: НБУ та МВФ проти Офісу президента та Коломойського

16 жовтня 2020, 04:45

Сьогодні може вирішитися майбутнє української фінансової системи.

І не на нашу користь. Принаймні, якщо ви, шановний читач, отримуєте зарплатню в гривнях.

Що відбувається?

Відбувається довге протистояння. З одного боку – нетривкий союз Офісу президента, Коломойського та залежних від останнього представників Ради Національного банку України. З іншого боку – керівництво Національного банку.

Чому це важливо?

Тому що від цього прямо залежить доля українського бюджету, фінансової та банківської системи, а також, як не дивно, української зовнішньої політики.

Які інтереси у сторін?

Сторона Ігоря Коломойського (що включає не тільки його, а його впливових партнерів – Боголюбова та братів Суркісів) зацікавлена у контролі над НБУ, а також над вже державним Приватбанком. Бо саме державний Приватбанк та НБУ протистоять йому у судах, в тому числі міжнародних, у справах про вимивання грошей з Привату перед його націоналізацією. Через ці справи він у розшуку ФБР, під слідством у Великій Британії та змушений був полишити своє давнє місце проживання в Швейцарії, а згодом і в Ізраїлі, щоб повернутися до України. Він зацікавлений як в розвалі цих справ, так і в особистій помсті низці чиновників та екс-чиновників Нацбанку.

Сторона Офісу президента зацікавлена в контролі над ключовим фінансовим регулятором країни. В першу чергу – задля можливості покривати бюджетний дефіцит випуском гривні, а також для можливості керувати кредитуванням.

З іншого боку – сторона МВФ та команди Національного банку – точніше, того, що залишилося від команди попереднього очільника установи, Якова Смолія. Останні зацікавлені в збереженні незалежності регулятора та утриманні макрофінансової стабільності. І не зацікавлені ані здаватися Коломойському, ані брати участь в малограмотних авантюрах колишніх продюсерів гумористичних шоу.

Переламним моментом протистояння стала відставка голови НБУ Смолія. Останній пішов під політичним тиском – після особистої розмови з президентом. На той момент команда влади не соромилася визнавати, що такий тиск є – президент прямо обіцяв "дожати" банківську систему до стану покірності.

Сором'язливість прийшла пізніше – після розмови з представниками Міжнародного валютного фонду та іншими закордонними кредиторами, включно із посольствами ЄС та США. Там президенту, як ще не дуже досвіченому політику, ввічливо пояснили, що контроль політиків над банківською системою – це не те, чим варто пишатися. А також те, що незалежність банківської системи загалом і Нацбанку як регулятора зокрема – одне з великих досягнень України минулого часу. І спроба його "відкотити" буде мати наслідком припинення кредитування України міжнародними донорами – просто тому, що вони не будуть впевнені, що ці кредити не підуть на виконання політичних авантюр чи договорняків із олігархами.

Тоді команда президента опинилася у "віделці". Ініціювавши заміну старої команди Нацбанку, вони не змогли довести її до кінця – західні партнери прямо пов'язали подальше кредитування із збереженням команди Смолія, навіть після його уходу та приходу на його місце нового керівника, Кирила Шевченка.

Допомогло те, що Рада НБУ – наглядовий огляд Нацбанку – знаходиться під частковим оперативним контролем групи Коломойського. Деякі члени команди Смолія пішли на пониження із ліквідацією посад. Але залишалися два заступники – Сологуб та Рожкова. Нещодавно Рада НБУ оголосила їм обом догану та недовіру через їхні коментарі пресі, зокрема часопису Kyiv Post. Це – формальна причина їх прибрати.

Але як?

За даними "Нового времени. Бизнес", які підтверджуються і джерелами автора цих рядків, схема була обрана феєрична за своєю нахабністю. І дуже примітивна: Рада НБУ викидає Рожкову та Сологуба. Публічний рознос має відбутися просто сьогодні або найближчими днями. Після чого Офіс президента влаштовує демонстративний рознос голові Ради – Богдану Данилішину. Мовляв, шановні західні партнери, це не ми. Це все він. Рада НБУ взагалі незалежний орган, ми й не знали, що так може трапитися. Вибачте. Дайте грошей, буржуїни.

Схема, що могла б спрацювати у якомусь творі для не дуже прискіпливої аудиторії. Наприклад, у серіалі "Слуга народу". Схема, на яку у МВФ та Світовому банку просто покрутять пальцем у скроні та ввічливо попрощаються. Бо виправдання вже зовсім для слабких розумом.

Чим це нам загрожує?

Дефіцит бюджету – кількасот мільярдів гривень. Без західної макрофінансової допомоги залишається два варіанти. Або емісія (курс гривні виходить в космос), або східна макрофінансова допомога. І мова, на жаль, не про Китай з Японією.

Я переконаний: в Офісі президента впевнені, що проскочать. Там іраціональна віра у фарт та харизму лідера. Там були щиро здивовані, що не спрацювало з Путіним, який не піддався хлопчачому шарму "найвеличнішого лідера сучасності". Сподіваються, що піддасться МВФ, ВБ та посольства.

Але так не буде.

Пристібніть ремені.

powered by lun.ua
Коментарі — 6
Max Mykhaylenko _ 16.10.2020 15:28
IP: 31.134.105.---
Все нормальные уже ушли в доллар, евро и фунт. У Зеленского гиперинфляция в глазах. Даже на совщаков уже не хватает.
Віктор Совщак _ 16.10.2020 09:06
IP: 188.163.12.---
Там були щиро здивовані, що не спрацювало з Путіним, який не піддався хлопчачому шарму "найвеличнішого лідера сучасності". ---Зі статті... Погана память у автора...Ще рік назад казав, що ось тільки Путін зустрінеться з Зеленським, так і "накрутить" його на свою користь... А виячвилося -навпаки... Автор або того або гроші отримує "незаконно" -не відробляє як положено
Віктор Совщак _ 16.10.2020 09:03
IP: 188.163.12.---
Сьогодні може вирішитися майбутнє української фінансової системи...Зі статті... Я не первий десятоу, а то вже і немало десятків живу на цьому світі, . і весь цей час, будучи за фахом економіста, слідкую, що відбувається у фінансовій сфері, як України, так і світу... Підніміть і Ви, бажаючий, інтернет, і почитайте, що і хто впливає на стабільність валюти, . інфляцію, біржові коливання...Не було ще у світі прецедента, коли б звільнили посадову особу чи декілька національного банку...і валюта мала різке коливання...Сьогодні, у 21 сторіччі... все залежить від економічних передумов...А що ж ці умови в Україні сьогодні? Стабільні...Все йде передбачувано (подивіться,наприклда, як росте парк авто в Україні, це ж економіка, гроші то звідкілля)...Оскільки гроші, то товар, відповідно і є ринкові ціни на них (курс). Він може коливатися в межах не суттєвих...
Alexander Vasilevsky _ 16.10.2020 08:48
IP: 93.73.67.---
Клоуни просто крадуть наші гроші:- (
abo-abo _ 16.10.2020 08:28
IP: 195.114.148.---
... ну, писати "у "віделці", звичайно, можна... як якийсь новітній суржик... але краще "у виделці"... а ще краще "на роздоріжжі"... або "між двох вогнів"... та й ремені краще "пристебнути"... хоч суті описаного явища це все, звичайно, не змінить... така вже вона хитросрака ця срака з двох сідниць... хоче й рибку з*їсти – й на прутень не сісти...
Grenader45 _ 16.10.2020 07:42
IP: 77.123.93.---
..."дєрзкій, как пуля рєзкій".)
З якихось конопель з'явився хлоп, на раз-два видав усі розклади, поставив всіх на свої місця, розтумкав недалеким що по чому...
І усе це з виглядом людини, поцілованої самою Гонтарєвою.
Так і хочеться сказати – "вьюноша блєдний, со взором горящім", це у демсокирі ти вглядаєш інтелектуалом, а на загал, не вивозиш.) Іди звідки прийшов і "вражай" офісних дівчаток... чи хлопчиків (що більш ймовірно) своїм "шармом".
Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter