Тарас Шевченко Співголова Ради Реанімаційного пакету реформ, співініціатор громадського руху "ЧЕСНО", ініціатор Кампанії "За безпечні дороги", директор Центру демократії та верховенства права.

850 грн за ремені безпеки. Що сталося і що далі?

21 вересня 2018, 14:19

18 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект N8492 про підвищення штрафів за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів. "За" проголосували 240 народних депутатів з усіх фракцій. Ми дуже вдячні народним депутатам за підтримку законопроекту розробленого в рамках нашої Кампанії "За безпечні дороги". Далі трохи детальніше, що означає цей законопроект і що далі:

1. Що зміниться?

Закон змінює розмір штрафу за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів від 51 до 850 гривень. Це відбудеться шляхом внесення зміни до пункту 5 статті 121 Адміністративного кодексу України.

2. Хто сплачуватиме штраф?

Штраф будуть сплачувати водії як у тому випадку, коли самі були непристебнуті, так і у випадку, коли вони перевозять непристебнутих пасажирів. Це пов'язано з назвою статті закону, яка залишається без змін: "Порушення ВОДІЄМ правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами". Водій відповідає за пасажирів, яких везе. У світі немає єдиної практики в одних країнах штрафи платять лише водії, в інших також і пасажири.

3. Чи можуть патрульні виписати водію одночасно кілька штрафів і за ігнорування паска безпеки водієм, і за таке ж порушення пасажирами?

Теоретично це можливо, оскільки непристебнутий водій і перевезення непристебнутих пасажирів можна розцінюватися як окремі порушення. Однак на практиці ми не знаємо досвіду, щоб у таких випадках виписували більше одного штрафу.

4. Чи зобов'язані пристібатись пасажири позаду?

Так. Пасажир зобов'язаний користуватися ременями безпеки позаду, якщо вони облаштовані. Чинні Правила дорожнього руху забороняють водієві перевозити непристебнутих ременями безпеки пасажирів. Фактично цей закон не змінює правил. Однак поінформованість людей про обов'язковість ременів безпеки позаду є вкрай низькою.

5. Якщо на старому авто ременів позаду немає?

Якщо заводська конструкція не передбачає ременів безпеки позаду, у такому разі штраф застосовуватись не може. Правила дорожнього руху чітко вказують обов'язок користуватись ременями у авто, які ними обладнані. Зрізати чи демонтувати наявні ремені заборонено. За це окрема відповідальність за пунктом 31.4. Правил дорожнього руху.

6. Чи дійсно підвищення штрафів впливає на рівень користування ременями безпеки?

Досвід країн, які ухвалили закони про високі штрафи за ігнорування ременів безпеки показує дуже хорошу динаміку. Наприклад, у Нідерландах рівень користування ременями безпеки до ухвалення закону – 15%, після -86%; у Данії до ухвалення закону – 5%, після – 94%, у Іспанії до ухвалення закону – 25%, після – 86%. Це дані Всесвітньої організації охорони здоров'я.

7. Що далі і коли запрацює закон?

Закон був ухвалений у першому читанні 18 вересня. Після цього депутати мають протягом двох тижнів до 1 жовтня включно подати пропозиції до нього. Це можуть бути, наприклад, пропозиції збільшити чи зменшити розмір штрафу. Далі профільний Комітет Верховної Ради розгляне законопроект та підготує текст до ухвалення у другому читанні. Після цього має відбутись ще одне голосування за законопроект у сесійній залі.

За умови швидкого розгляду на ці процеси піде 1-2 місяці, тобто закон може бути ухвалений у листопаді. Ми дуже сподіваємося, що це станеться до Тижня безпеки дорожнього руху, який пройде з 12 по 18 листопада.

Наступним етапом є підпис Президента і опублікування закону, після чого він вступить у силу через 3 місяці. Тобто нові штрафи можуть запрацювати з початку березня 2019 року.

Мета закону не штрафи, а зміна поведінки людей. Ми знаємо, що вже зараз українці почали змінювати свої звички. Українці дізнаються про важливість ременів безпеки і починають їх більше використовувати. За це ми дуже вдячні журналістам.

Якщо бажаєте більше дізнатися про ремені безпеки та інші шляхи як зменшити смертність на дорогах, нижче документи Всесвітньої організації охорони здоров'я. Ця організація є найбільш авторитетною в світі в цій сфері.

http://www.who.int/roadsafety/projects/manuals/en/ (eng)

http://www.who.int/roadsafety/projects/manuals/ru/ (рос)

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Taras Shevchenko _ 21.09.2018 22:14
IP: 91.204.213.---
Сергій Перевертун:
Аварії від дурнів. Смерті – він ігнорування ременів. Аварійність знизить автофіксація швидкості, яка сподіваюся також скоро запрацює.
Василь Трофанивский _ 21.09.2018 21:12
IP: 46.133.126.---
Anatol Zubenko:
А як це позначиться на аварійності? Прогнозую:-аварійність зросте, що тоді ще придумаєте срані реформатори? Чим поясните, хоча з вас станеться,недоумки...
По-моєму, ВРУ це зборище не просто НЕДОУМКІВ, а НЕДОЛЮДКІВ.
Anatol Zubenko _ 21.09.2018 19:30
IP: 94.153.158.---
А як це позначиться на аварійності? Прогнозую:-аварійність зросте, що тоді ще придумаєте срані реформатори? Чим поясните, хоча з вас станеться,недоумки...
Olexiij Babenko _ 21.09.2018 18:50
IP: 37.53.33.---
Мета закону – зміна поведінки людей!
Далеко пойдете товарищ реформатор.
Александр Зубр _ 21.09.2018 15:01
IP: 93.74.171.---
Сергій Перевертун:
А якій в Україні штраф за проїзд подвійної смуги або червоний сигнал світлофора? Аварії на дорогах не від пристібнутих реминів, а від дурнів які порушують швидкісний режим, колір світлофору, та дозволяють собі ігнорувати дорожню розмітку... тому в першу чергу треба чі питання вирішувати, а не штраф за ремінь.
По Вашей логике не надо наказывать тех, кто ссыт в лифте, пока рядом с домом туалет не построят?
Дмитрий Троян _ 21.09.2018 14:59
IP: 178.92.142.---
Якщо посилатись на європейську практику штрафів за ремині безпеки, то і розмір штрафу приймайте у прцентному відношенні до європейської (можливо середньої) зарплати. Це буде хоч трохи відповідати реаліям рівня життя.
Сергій Перевертун _ 21.09.2018 14:35
IP: 185.117.241.---
А якій в Україні штраф за проїзд подвійної смуги або червоний сигнал світлофора? Аварії на дорогах не від пристібнутих реминів, а від дурнів які порушують швидкісний режим, колір світлофору, та дозволяють собі ігнорувати дорожню розмітку... тому в першу чергу треба чі питання вирішувати, а не штраф за ремінь.
Корупція1242 Aтака Путіна1158 Уряд реформ368 Україна та Європа1014 Мовне питання184
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter