10 лютого 2012, 12:40

Європейська інтеграція та Україна: які наступні кроки?

Що має відбутись, щоб Україна почала отримувати користь від Угоди про асоціацію з ЄС та пов'язаної з нею Угоди про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі (УГВЗВТ), завершення переговорів щодо яких було оголошено на саміті Україна-ЄС 19 грудня 2011 р.?

Важливо зрозуміти, що Угода про асоціацію та УГВЗВТ не вступлять в силу без певних подальших кроків. Поки цього не станеться, ці угоди не зможуть виправдати своєї мети і створити передумови для довготермінових реформ та економічного зростання України. Деякі з цих кроків є технічні, інші – політичні. Якщо говорити про них по черзі, то:

(і) парафування угоди. Це технічний процес, який не вимагає політичного рішення. Разом з юристами, перекладачі та інші експерти працюють над узгодженими текстами, щоб усунути невизначеність або різницю в значенні того, що було узгоджено; цей процес ймовірно триватиме кілька місяців.

(ii) Наступна стадія - підписання угоди. Для того, щоб це сталося необхідне політичне рішення Ради ЄС, яка представляє всі країни-члени ЄС. Оскільки Рада ЄС прийматиме рішення про підписання цілого пакету угод (тобто Угоди про асоціацію, включно з УГВЗВТ), на жаргоні ЄС це звучатиме як підписання "змішаної угоди". Це означає, що рішення Рада має прийняти одностайно: кожна окремо взята країна має проголосувати "за".

(iii) Після підписання Угоди про асоціацію, її мають ратифікувати 30 парламентів: 27 парламентів країн-членів ЄС, Парламент України, Європейський Парламент та Парламент Хорватії, яка незабаром набуде членства в ЄС.

Технічні деталі того, як відбувається підписання та ратифікація, є важливі, оскільки ЄС та країни-члени висловили занепокоєння тим, що нещодавні судові процеси над лідерами опозиції в Україні виглядають політично мотивованими та вибірковими. Вони чітко та недвозначно заявили, а надто під час саміту Україна-ЄС 19 грудня 2011 р., що, якщо лідери опозиції, ув'язнені в результаті недосконалих судових процесів, не будуть звільнені та не отримають можливості брати участь у політичній діяльності, то малоймовірно, що Угоду про асоціацію буде підписано чи ратифіковано, як вказано вище (етапи (іi) та (ііi)).

Механізми для підписання та ратифікації означають, що вимоги всіх урядів країн-членів мають бути задоволені до того, як можна буде підписувати Угоду про асоціацію, а також що вимоги всіх парламентів країн-членів, включно з Хорватією та Європейським Парламентом, мають бути задоволені перед тим, як її можна буде ратифікувати. Тому виглядає малоймовірним, що якийсь із цих етапів відбудеться, поки лідери опозиції залишаються ув'язненими і не зможуть займатись політикою в результаті недосконалих судових процесів.

Таким чином, ці важливі угоди як найбільш важливий інструмент для здійснення європейської інтеграції України не почнуть діяти.

PS: Як я помітив, у деяких кабінетах вважають, що навіть якщо неможливо буде підписати чи ратифікувати Угоду про асоціацію та УГВЗВТ, деякі елементи цих угод можна буде ввести в дію попередньо, на тимчасовій основі. На практиці це також виглядає малоймовірним. Я незабаром напишу про це в своєму наступному блозі.

Photo © DR

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому Україна важлива і що далі?

Озброєні до зубів російські війська захопили Крим, частину суверенної території України, населення якої за чисельністю близьке до населення Латвії та площа якої більша за Ізраїль...

Вступ до спортивного клубу; права геїв і Елтон Джон; та прощання з Києвом

Я приїхав до Києва 14 червня 2008 р., коли йшла злива, та відвідав концерт Пола МакКартні на Майдані Незалежності. Сьогодні я відбуваю, відвідавши концерт Елтона Джона та групи Queen на Майдані Незалежності 30 червня та відчувши пульсуючу енергетику Києва перед класичним фіналом Чемпіонату Європи з футболу між Іспанією та Італією 1 липня...

На знак пошани до британців в Україні

Слухачі розташувались у тіні високого дерева. Оркестр і хор завмерли в тиші. Над нами нависла велика занедбана будівля з розбитими вікнами і (несправжніми) попередженнями про радіацію...

Тонка розповідь про жахи війни

Святковий стіл накрито. На столі виставлено склянки, між ними – самовари та акордеони. Навколо – тисячі облич дивляться з темряви. Однак ніхто з них уже ніколи не зможе їсти чи пити...

#Євро-2012 у #Донецьку

- Тож, ви вболіваєте за Англію? - Так. - А звідки ви? - Ми росіяни. Велика кількість російських уболівальників у футболках із символікою англійської збірної, які вочевидь підтримували Англію, стала однією з несподіванок під час візиту в Донецьк, який я і наша консульська команда здійснили напередодні групового матчу Євро-2012 між Англією і Францією 11 червня...

Вага на вісь і Андріївський узвіз

На крутому схилі, покритому бруківкою, допитливим туристам пропонують безліч українських сувенірів, розкладених на ятках. Удалечині виблискує ріка...