Лі Тернер Генеральний консул та директор місії Великобританії з питань торгівлі та інвестицій у Стамбулі. Колишній Посол Великої Британії в Україні (2008-2012)

Чому Україна важлива і що далі?

03 квітня 2014, 15:15

Озброєні до зубів російські війська захопили Крим, частину суверенної території України, населення якої за чисельністю близьке до населення Латвії та площа якої більша за Ізраїль. Президент Путін каже, що Крим "завжди був невід'ємною частиною" території Росії та оголошує його остаточну анексію.

Як ми маємо на це реагувати?

Я щойно повернувся до Стамбула після чотирьох тижнів роботи у Лондоні над розв'язанням кризи в Україні. Я працював в Україні з 2008 по 2012 рік, а у Москві – у 1992-1995 роках. У мене є друзі і в Україні, і в Росії, та відчуваю глибокий зв'язок з обома країнами. Було дуже тривожно впритул слідкувати за тим, що Міністр закордонних справ [Великобританії] назвав найглибшою політичною кризою 21-го століття.

Як сказав Прем'єр-міністр Кемерон, намагання Росії анексувати Крим за допомогою збройних сил надсилає тривожний сигнал усій Європі. Це удар в серце заснованій на правилах міжнародній системі, від якої залежить уся наша безпека.

Як не дивно, своїми діями Росія призводить якраз до тої нестабільності, з якою, за її словами, вона хоче боротися.

Нещодавно Україну відвідав помічник Генерального Секретаря ООН. Він сказав, що не побачив жодних доказів будь-яких поширених або системних порушень прав етнічних росіян. Верховний Комісар ОБСЄ з питань національних меншин сказав, що "немає жодних доказів жодного насильства чи загроз щодо прав російськомовних громадян" у Криму.

Усе правильно. Привід для Росії захопити Крим – щоб "захистити" російськомовних громадян, яким щось загрожує – є повною нісенітницею. Вони все вигадали.

Так хто все ж таки загрожує людям в Україні? Введення російських військ у Крим, як це видно на відео, де професійні військові заходять у кримський парламент, призвело до поранень, а також смерті принаймні одного українського військовослужбовця. ООН висловила занепокоєння щодо рівня дотримання прав людини в контрольованому росіянами Криму, зокрема, необґрунтовані арешти та тортури, дотримання прав кримських татар.

Перед тим, як російські війська зайшли до Криму, не було ані необґрунтованих арештів, ані тортур.

Перед захопленням Криму Росією назву парламенту в Криму було написано російською, українською та кримськотатарською мовами. Зараз – тільки російською.

Після заходу російських військ рівень дотримання прав людини різко погіршився.

А що думають люди в Криму?

Ми цього не знаємо. 16 березня Росія організувала так званий "референдум", мета якого – показати, що кримчани хочуть бути частиною Росії. Але ми не маємо уявлення, як насправді проголосували люди. Ми не знаємо й того, які результати могли би бути в разі, якби була дозволена вільна кампанія та дебати, або якби виборці мали справжній вибір між двома питаннями, що б мали сенс.

Але ми знаємо, що авторитетне опитування, проведене в лютому 2014, засвідчило, що тільки 41% кримчан прагнули воз'єднання з Росією. Ми також знаємо, що під час останніх виборів у Криму, за якими слідкували міжнародні спостерігачі, партія "Руська єдність" набрала 4% голосів.

Кілька років тому в Криму я балакав російською з водієм таксі – колишнім моряком Чорноморського флоту, який вирішив залишитися у Криму після виходу на пенсію у 90-х роках. Його цілком влаштовував Крим як автономна республіка у складі України: "це не проблема", він сказав.

Андрій Зубов, професор Московського державного інституту міжнародних відносин, написав 16 березня, що Росія хотіла обмежити здатність України вирішувати своє майбутнє так само, як Радянський Союз стримувати суверенітет "невільних союзників" Варшавського пакту – таких як Чехословакія, Угорщина та Польща.

Я глибоко поважаю народ України. Саме він – а не чужинці – мають вирішувати майбутнє своєї країни.

І жодна країни не хоче, щоб у Росії чи у будь-якої іншої держави не склалось враження, що військова сила – це безкарний спосіб впливу чи захоплення території.

Саме тому 15 березня Рада безпеки ООН проголосувала за резолюцію, яка засуджувала референдум як "антиконституційний" та "нелегітимний", залишивши Росію ізольованою. Саме тому минулого тижня на засіданні Генеральної асамблеї ООН 100 країн проголосували за рішення, згідно з яким російський референдум у Криму не є чинним, у той час як тільки десять проголосували з Росією.

Саме тому ОБСЄ надсилає неупереджену місію спостерігачів до України, аби допомогти встановити факти про права людини в Україні.

Український журналіст Віталій Портников написав 7 березня: "Ви (Росія) виграли Крим, але втратили Україну. Ви втратили Україну назавжди. Прощавайте!" 19 березня російське видання Ведомости написало: "Приєднуючи Крим, Росія точно втрачає Україну... Казахстан та Білорусь, де проживають великі російські меншини, не можуть почуватись безпечно".

Ось до чого призвела Росію нелегальна анексія Криму: Росія ізольована міжнародним співтовариством, яке було шоковано порушенням українського суверенітету з її боку. Позбавлена довіри найближчих сусідів. Змушена мати справи з партнерами, які рішуче переглядають свої довгострокові стосунки з Росією, включаючи довгострокові поставки енергоносіїв.

За цим сумно спостерігати після двадцяти років спроб Великої Британії та інших країн допомогти Росії розвинути економіку та інтегруватися у міжнародну систему. Більшість росіян, як інші народи, не бажають нічого, окрім стабільності, миру і гідних стандартів життя.

Захоплення Росією української суверенної території піддало все це ризику.

Для Росії зараз час повернутися на шлях деескалації, діалогу і співпраці. Велика Британія та міжнародне співтовариство відкриті до цього.

powered by lun.ua
Коментарі — 73
Валерий Дунин _ 04.04.2014 12:10
IP: 195.238.176.---
Я таки стесняюсь спросить, было ли в Ираке то страшное оружие... и как то, что там происходит относится к демократии?
Олександр Олександренко _ 04.04.2014 10:09
IP: 46.211.132.---
Панове,події з Кримом говорять швидше про те,що у Путіна в Росії не все так добре,як хотілося Путіну.Крим у тому стані,яким він був до анексії Путіну більш вигідний ніж він є зараз.Толку з нього (з Криму) в екеномічному сенсі для України ніякого,а вплив Росії на Україну через Крим дуже великий.З анексією Криму цей вплив буде де-що проблематичним і сама анексія поки що виглядає як боротьба ні за що.Пройде небагато часу і Путін зрозуміє,що це не він на кордоні України виставить військову загрозу для України,а навпаки.На наших кордонах будуть стояти військові,які будуть загрожувати Путіну в будь-яку мить забрати Крим назад.Але ми це навряд чи коли будемо робити.Крим це якраз не ключ до панування на чорному морі,але та перепона на шляху до панування на чорному морі,яку Росія за багато років так і не спромоглася подолати.Тепер з Ай-Петрі Путіну буде добре видно Чорне море,але панувати з цієї гори на тому морі не є можливим.
Uruz _ 04.04.2014 08:47
IP: 94.153.48.---
Лев Призушский:
Продолжение: от татарского курултая.Крымские татары решили послать своих представителей в российскую администрацию Крыма,как им и было предложено,за что курултай и проголосовал единогласно. А экс-глава меджелиса вздорный старикашка Джемилев без толку мотается между Европарламентом и Сов.безом ООН рассказывая о "циничном и абсурдном референдуме" о статусе Крыма. Противно смотреть на его сморщенную,искореженную злостью рожу. Сидел бы дома,няньчил внуков,как все порядочные люди в его возрасте.
ну вы и свинья, причем с душком, на шашлык никак, и кто вас только забил, руки ему оторвать за такое, сидел бы на пенсии и не лез туда, в чем ничего не понимает
Georg Peresichnuj _ 04.04.2014 02:06
IP: 94.179.107.---
Stanislav Nastenko:
Thank you Mr. Lee for support.
+1
naukova _ 04.04.2014 01:52
IP: 74.125.182.---
Lee,Thanks!
Dmitri Merkel _ 04.04.2014 00:25
IP: 94.179.35.---
God Save the Queen
Stanislav Nastenko _ 03.04.2014 23:08
IP: 74.125.181.---
Thank you Mr. Lee for support. #UnitedForUkraine
Grandfather Drossel _ 03.04.2014 22:46
IP: 74.125.181.---
Лев Призушский, куда Вы пропали?!

Скорей отожгите какой-нибудь пророссийский бред и пожелайте нам неспокойной ночи.)))

Желательно про коварных марсиан в жовто-блакитных штанах,пытающихся завоевать матушку-Рассею.)))

Grandfather Drossel _ 03.04.2014 22:40
IP: 74.125.181.---
Лев Призушский:
...Великобритания совместно с украинским СБУ и в Крыму планировала начать резню русского населения.Для этого они хотели...
Лёва проснулся...)))

Сейчас на головы читателей обрушатся параноидальные кликушества отставного замполита батальона стройбата.)))
Grandfather Drossel _ 03.04.2014 22:29
IP: 74.125.181.---
Макс Москаленко, Александр Миг, дети, ложитесь спать!
Ostap Max _ 03.04.2014 21:48
IP: 78.111.187.---
Путинское коррупционное бюро сообщает:

Захват Крыма произошел в соответствии с Планом рейдерского захвата и создания дачного кооператива "Крымское ОЗЕРО" для членов Путинского коррупционного бюро.
Путину и его семье нужен Царский пляж в Крыму и почести Императора, которого назначил Ельцин.И демократия здесь неуместна.
И.О.Наместника Императора РФ в Крыму, главный консультант кремлевского террористического центра "Нет выбора", – В.Медведчук
teres _ 03.04.2014 21:12
IP: 74.125.17.---
Виталий Иваненко:
так время еще есть...дойдут...так что копайте схроны...панове

ой-ой-ай-ай! Нє пужай ти мєнэ так! А то я спугаюсь!
То-бішь, тем танькам до Ла-Маншу надоть Україну проєхать да дєнь-два?
Ну так ви-же-ж умєєтє!
Грозний вот взялє, але всі танькі сгарєлі...Ну биваєт, отак-от. хлоп' ята
Микола Бандерський _ 03.04.2014 21:03
IP: 93.77.253.---
Vlad Pol:
юлька сдала страну и никто этого не видит.10% за нее хотят голосовать? Вы что решили все умереть?

Вся вина Тимошенко в тому, що ПАПА її боявся.
Під Тимошенко влада копала і обріхувала її чотири роки... Але нічого не знайшли: ні банківських рахунків, ні нерухомості, ні офшорів...На питання що вона вкрала і де тримає награбоване, відповіді не знашли..."Не варто шукати чорну кішку в темній кімнаті, якщо її там нема" (Китайська поговірка)...
Grandfather Drossel _ 03.04.2014 20:43
IP: 74.125.18.---
Александр Миг:
Российский телеканал сообщил...
Российским каналам верят только пресмыкающиеся, алкоголики и приматы.)))
Grandfather Drossel _ 03.04.2014 20:41
IP: 74.125.18.---
Александр Миг:
Автор попытался написать объективную статью, но однобокость и предвзятость ставит Ли на последнюю строчку среди романистов и сценаристов. Его статья это все равно что Терминатор без программки человечности. все предсказуемо и скучно.
Куда лучше читать на ночь произведения Путина,Жириновского и Лимонова.

Хлопцы смешно и объективно отжигают в стиле Тимоти.)))
reflexbill _ 03.04.2014 20:31
IP: 37.53.245.---
Александр Миг:
це було б вірно,якби це стосувалось не мене -українця. Сьогодні-для України США і Росія помінялась місцями. І те що засуджуєте по відношенню до США, ви повинні були б засуджувати і по відношенню до Росії. Не грайтеся із подвійними стандартами. Для нас,українців, Росія,безперечно-ВОРОГ, Ворог-гірший США,бо ластився до нас як друг України.
Виталий Иваненко _ 03.04.2014 20:09
IP: 74.125.18.---
teres:
За цим сумно спостерігати після двадцяти років спроб Великої Британії та інших країн допомогти Росії розвинути економіку та інтегруватися у міжнародну систему

Ну, не змогли ви, британці, розвинути кацапську "економіку",
інтегрувати кацапщину у міжнародну систему. Але чому сумувати?
раша ясно показала своє рило – так ви радійте, що не інтегрували цих міжнародних "подонків"!
Якби ви "розвинули" їм "економіку", то фашистські танки ще раз би дійшли до Ла-Маншу.
Радійте, друзі.
так время еще есть...дойдут...так что копайте схроны...панове
teres _ 03.04.2014 20:03
IP: 74.125.181.---
За цим сумно спостерігати після двадцяти років спроб Великої Британії та інших країн допомогти Росії розвинути економіку та інтегруватися у міжнародну систему

Ну, не змогли ви, британці, розвинути кацапську "економіку",
інтегрувати кацапщину у міжнародну систему. Але чому сумувати?
раша ясно показала своє рило – так ви радійте, що не інтегрували цих міжнародних "подонків"!
Якби ви "розвинули" їм "економіку", то фашистські танки ще раз би дійшли до Ла-Маншу.
Радійте, друзі.
Игорь Северченко _ 03.04.2014 19:46
IP: 178.151.34.---
Автору – Перестаньте перепрятывать у себя наворованное в Украине и все наладится. А так это все традиционные бесплатные советы в пользу бедных...
Robert Bruce _ 03.04.2014 19:34
IP: 74.125.181.---
Історія – досить цікава штука. Північний Кіпр просився назад до Південного Кіпру перед вступом останнього до ЄС, а греки сказали – фіг вам Євросоюз.

Хай кацапня годує гебешних пенсіонерів в Криму... Поки ті не повиздихають...
James Hydzik _ 03.04.2014 19:31
IP: 93.74.57.---
"Президент Путін каже, що Крим "завжди був невід'ємною частиною" території Росії"

Таким чином Путлер визнав, що території Росії, а може, й самої Росії, не існувало до 1783 року. Навіть у нього вже очі помалу відкриваються:)
Микула Звитяжний _ 03.04.2014 19:20
IP: 77.52.33.---
Та й Крим вони ненадовго виграли.
А за цей виграш сама Росія до 2017 року рохзпадеться на країни, що нині є субєктами федерації.
Виталий Ященко _ 03.04.2014 19:18
IP: 37.229.221.---
Олег Карнаухов:
Условность – это Россия. Вы сами придумали ее и сами себя убеждаете, что вы пуп земли. А оглянитесь вокруг, 300 км от Москвы вас уже нет. Калмыки, татары, чуваши, ханты, мансы и пр. завоеванные вами народы. Не даром Ленин называл Российскую империю тюрьмой народов. Теперь эта империя пытается опять утвердиться в тех же границах, потому что без поляков, украинцев, прибалтов вы не страна, а полное недоразумение.
Зачем вам нужна Украина? Это военная база в Крыму, чтобы пугать соседей, это промышленный потенциал, без которого у вас ничего не летает и не ползает. Это наши заводы, без которых ваш флот это корыто с парусами. Украинцы это европейская нация, а вы как были азиатами немытыми, так ими и останетесь навсегда. Рожденный ползать, летать не может.
Taras Grivna _ 03.04.2014 19:06
IP: 178.95.194.---
Dolento:
Рома Коломиец:
Ви правильно вказали, чому Петро Вальцман не повинен стати Президентом! На жаль, не всі це розуміють!
==========
от себя добавлю. У пети нет представления о совести. 100% цинизм ради денег.
Brentano _ 03.04.2014 18:40
IP: 77.121.119.---
Elena Helena:
Brentano:
Россия как ни жаль это осознавать полностью фашистская страна. Страна построенная на лжи и насилию. Россияне считают что им позволено все! Ведь они самые умные,самые изобретательные и проворные, самые сильные и т.д. самые самые. С самой великой историей (которую и сами сфальсифицировали). И это ежедневно звучит в ЗМИ (авторитарных). Это политика страны! Политика что люди других национальностей им в долю не падают,что все остальные кроме них в какой то степени дураки, ведь они не русские! Все логично.
Если это будет продолжаться, рано или поздно начнется большая война.
Вся эта риторика точь-в -точь повторяет вопли б*андерлогов из "Книги джунглей" Киплинга. На всякий случай, для самых образованных и начитанных в мире россиян подчеркну, что б*андерлоги не имеют никакого отношения к Бандере.
Типичный бред гебешников. Наговорить всякой взаимонесвязанной чепухи. Чтоб людям было противно читать...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter