5 вересня 2022, 10:17

(Не) все так однозначно...

Ця фраза давно перетворилася на мем. Історія є суспільною наукою і часто ми досліджуємо її за свідченнями безпосередніх учасників подій. Суб'єктивний фактор ніхто не в силах скасувати і кожен, хто пише мемуари, звіти, рапорти тощо – потроху прикрашає свою позицію і дискредитує опонентів.

Проходить кілька десятиріч – і відновити правдиву картину стає все важче. Одного з моїх прадідів розстріляли комуняки у 1938 у житомирській тюрмі за звинуваченнням у допомозі білогвардійцям за 20 років до того під час громадянскої війни. Іншого прадіда погнали на фронт у складі чорної піхоти у Другій Світовій, де він і загинув. Приблизно як зараз росіяни примусово мобілізують мешканців Херсонщини. Історію пишуть переможці – і підлітком я не знав історії власної родини, не знав про розкулачення, про голод, про мовну русифікацію тощо.

Пізніше дізнався багато і зненавидів комуняцько-кдбшну систему і всі її метастази. Я був підлітком країни рад, совдепії. Факт того, що вся моя система цінностей виявилася суцільною іллюзією, цинічною брехнею – вплинув надзвичайно. Нема довіри до жодної партії на все життя, будь-які слова політиків і громадських діячів сприймаю критично і підсвідомо аналізую. І на кожному кроці бачу все тих самих перевдягнених комсомольців, з показово палаючими очима і чорними цинічними мотивами.

(Не) все так однозначно?! Треба лише уважніше придивитися – і для себе особисто все з'ясувати остаточно й безповоротньо. Треба визначитись по яку сторону барикади ти знаходишся й припинити вагатись.

Три роки тому новообраний Президент привів у владу чимало своїх старих друзів. Були (і лишаються) серед них такі собі Іван Баканов та Олександр Бєляєв. Партнери по бізнесу, одружені до того ж на рідних сестрах. Баканова Президент Зеленський призначив головою СБУ. За 10 років до того ці два псевдопідприємця були звичайними аферистами. Колись спробували обікрасти мене з партнером але не вийшло, програли у судах, ледь не сіли у тюрму. І от пройшло 10 років. Друг дитинства надав убогому надзвичайну владу. Як скористатися нею? Правильно! Для особистої помсти і збагачення! Я точно знаю, що колишній голова СБУ давав пряму вказівку свїм підлеглим знайти спосіб посадити мене і відібрати активи, майно.

Найпростіший спосіб дискредитувати когось – голослівно звинуватити. Тож більше 3 років "доблесна" СБУ розслідувала стосовно мене справу щодо "можливого фінансування терористичних ДНР і ЛНР". Жодних фактичних звинувачень не було висунуто, бо не було і підстав. Але така стаття КК передбачає ведення всього спектру негласних і гласних слідчо-розшукових дій. Обшуки, виїмки документів, злами пошти й телефонів, зовнішнє стеження тощо.

Я медійно і юридично "пручався". Писав статті. Писав скарги у прокуратуру та бізнес-омбудсмену, публічно висміював цього недолугого "месника". Мною доручили займатись щойно призначеному бригадному генералу СБУ Андрію Наумову. А щоб менше патякав – ініціювали ще 24! кримінальні справи стосовно групи компаній. Що хош є серед статей Кримінального кодексу. Екоцид, шахрайство, ухиляння від сплати податків, нанесення шкоди бюджету і проче бла бла. Але найболючіші для бізнесу дії – вони не помітні стороннім спостерігачам. Один дзвінок "зверху" і державний банк припиняє видавати кошти в межах раніше укладених договорів. Не відомо як завершувати розпочате будівництво. Інший дзвінок – і тобою активно цікавиться Антимонопольний комітет. Третій – і тоби призначає три десятки перевірок екологічна інспекція. Податкова. Фінансовий моніторинг. Служба праці. Поліція. Прокуратура.

У 2019 році я давав роботу 1900 людям. Зараз не набереться і 800. І активізація війни тут має другорядне значення. А тиск "поліцейської країни" – першочергове. Знищуючи креативне підприємництво ми впевнено рухаємось у напрямку ненависної російської федерації, точно така історія не можлива була б у жодній з країн ЄС.

Війна виступила каталізатором змін. Баканова відправив у відставку Президент після шквалу публічної критики суспільства щодо неефективності СБУ і "проспаної" російської агресії. Війну на порозі "не помітили" мамкіни пінкєртони. А як її помітити якщо дружини обох аферистів і Баканова і Бєляева – громадянки РФ?! Як займатись безпекою країни коли уповноважений "ганяти" бізнес Андрій Наумов із валізою готівки і відомим контрабандистом збігає з країни? А тепер, можливо, заради збереження своєї шкіри, буде просити політичного притулку у лютого ворога?

Позавчора я отримав відповідь на своє звернення до нового очільника СБУ. Мені сухо повідомили, що справа номер такий-то про можливе фінансування терористів закрита у зв'язку із відсутністю складу злочину. Ну, дякую... Мого прадіда також у 80х роках реабілітували. Посмертно. Розібралися, що розстріляли бо більше двох корів мав і був етнічним поляком, до колгоспу не хотів. А білогвардійці ні до чого були. Дякую, що одну справу закрили! Нагадую, що ще біля двадцяти лишилося. І слідчі з прокурорами дуже хочуть їсти. І постійно кажуть, що "не все так однозначно" з нашими бізнесами. І мільйонний хор заздрісних і все ще совдепівських громадян вторить їм. "Як це він так гроші заробив? Напевно, вкрав".

У 2022 році, у страшний період війни і окупації частини країни, абсолютно нічого не змінилося у ставленні влади до приватного бізнесу. Комсомольці лишилися тими ж самими. Просто тепер вони народні депутати, полковники поліції, голови державних комітетів, керівники державних монополій. Не всі, звісно, у владі негативні персонажі, але вцілому організм дуже хворий. Може померти.

З 2014 року наші компанії сплатили кількасот мільйонів гривнів податків. А могли б більше. Я придбав і передав біля 50 автомобілів на фронт за цей час. Кількасот бронежилетів, касок, комплектів одягу. Десятки приладів нічного бачення, квадрокоптерів, дизельгенераторів і казна-ще чого. А міг би більше. Ми сплатили декілька мільйонів доларів відсотків державним банкам за кредитами. А могли б більше. Побудували десяток нових бізнесів, а могли б три десятки. Україна – це країна втрачених можливостей! Страшно, але необхідно це визнавати. Бо якщо не мінятися зараз, то навіщо наша боротьба?! Чим ми відрізняємось від кдбшного агресора?

Скільки тисяч слідчих і прокурорів прямо зараз кошмарять бізнес і не помічають бюджетну корупцію? Чому робота у СБУ, суді і в прокуратурі всі 30 років незалежності в рази престижніша за роботу у науково-дослідному інституті? На оборонному заводі? У галузі освіти?

Путін – перш за все радянський мєнт. Це його суть. А вже потім йдуть всі інші іпостасі.

Україна не переможе у нинішній війні на виживання, якщо нею керуватимуть такі ж кадри, як у росіян. Війна швидко показує хто придатний до керівництва і лідерства, а хто ні. Страх перед високомотивованими і озброєними людьми примушує забути про кумівство і номенклатурні зв'язки у ЗСУ. Проте у держапараті, у силових відомствах, митниці, суддівській системі – ми мало відозмінились з 1991 року.

В мене немає за межами України абсолютно нічого, ніякого майна. Лише пустишки "shell-companies", компанії, зареєстровані у ЄС, аби вести бізнес в Україні. Виключно з метою можливого захисту у європейських (а не українських) судах. Національний капітал, внутрішній інвестор, завжди краще розуміються на ризиках своєї країни, ніж іноземці, і готовий нести вищі ризики. Ще не вигадали спосіб як залучити іноземних інвесторів в умовах, коли внутрішній капітал боїться інвестувати. Поки кошмарять українських підприємців – не буде й іноземних.

Але українські президенти традиційно віддають перевагу відданим служакам, які старанно заглядають в очі. Сотні підприємців звертались до Зеленського аби звільнити хама й комуніста за поглядами Гетьманцева – а той навпаки став фаворитом. Десятки журналістських розслідувань про корупцію у енергетиці залишились без реакції. Її організатори Гєрус і Галущенко – при посадах. Ок, не повезло мені окремо з Бакановим, особисті мотиви, як-ніяк. Але ж мав обшуки і віджими бізнесу і при всіх попередніх президентах: при Порошенкові, при Януковичі, при Ющенкові. Бо форма влади змінюється, але суть її – ні.

Все дуже просто й однозначно. У ЄС політика і служба в правоохоронних органах майже ніколи не призводять до багатсва. У Росії й інших диктаторських країнах, навпаки, приналежність до політичної та правоохоронної верхівки – є основним способом збагачення. І Україна ніяк не визначиться куди їй – до гарних чи до розумних?

Діти підростають і задають дедалі складніші запитання. І іноземні партнери також. Вони не розуміють як мільйони людей готові йти на смерь у бій і при цьому не мають часу і натхнення у мирний час вимагати ефективності від обраних ними ж депутатів та урядовців. Це ж пов'язані речі! На нас напали тому, що ми слабі. А слабі ми тому, що корумповані. А корумповані ми тому, що пробачаємо попередні злочини.

Не хочу я лист, що справа закрита. Хочу вирок тим, хто писав завідомо неправдивий наклеп, заводив і вів, хто не закривав всі ці роки. Хочу Президента, який вірить бізнесу і активним робітникам. А не робить ставку на пенсіонерів, бюджетників, силовиків із ностальгією по СРСР. Інакше не виграємо.

Для мене все однозначно.

Дарвін проти Енергоатому

Міністерство енергетики відкатів з атому браво відзвітувало про заливання бетоном фундаментів під додаткові реакторні блоки на Хмельницькій АЕС...

Копаємо собі могилу глибше.

Мало нам енергетичного терору від рашистів – власні чиновники час від часу наносять шкоди більше за ворожі ракети і дрони. Прочитав щойно проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на імпортерів електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії протягом дії воєнного стану"...

Памʼяті Олексія Хабатюка

Зранку дізнався про смерть на фронті свого колеги по енергетичній галузі і доброго надійного друга Олексія Хабатюка... Олексій був публічною людиною, непересічним фінансовим аналітиком та енергетичним експертом, тисячі читали його...

Помста корупціонерів, або як відволікти увагу і продовжувати рекет у Києві.

Минулого тижня Київрада проголосувала за виделення в оренду моїй компанії земельної ділянки розміром 1.28 га за адресою Оболонська набережна, 18...

Енергетики заздрять. Або трохи hate speech про енергетичний фронт.

Після чотирьох років при владі Президент Зеленський вирішив стати головним борцем із корупцією. Як не вітати таке бажання?! З багатьма колегами по галузі обговорювали останні події і щиро заздримо – коли ж час дійде до державної енергетики...

Злочин Уряду, гріх Президента, трагедія України.

У кожної людини є свої улюблені й ненависні справи. Я, наприклад, бізнесмен за професією, економіст за освітою, але дуже не люблю торгуватися...