Енергетики заздрять. Або трохи hate speech про енергетичний фронт.
Після чотирьох років при владі Президент Зеленський вирішив стати головним борцем із корупцією. Як не вітати таке бажання?! З багатьма колегами по галузі обговорювали останні події і щиро заздримо – коли ж час дійде до державної енергетики...
Україна побачила череду обшуків і звільнень у чиновників цивільно-військових адміністрацій, чиновників податкової, митниці, Міноборони, Мінрегіону тощо. Завітали правоохоронці і до пріснопам'ятного Ігоря Коломойського, фактичного "хрещеного батька" проекту "Слуга народу" і, згідно журналістських розслідувань, найбільшого вигодонабувача корупційних схем в українській енергетиці. ПАТ Укрнафта, ПАТ Центренерго, ДП Енергоатом, державні вугільні шахти, державні обленерго постраждали на мільярди доларів від цих схем напряму. Решта стратегічних підприємств – НЕК Укренерго, ДП Гарантований Покупець, зрештою, державний бюджет – опосередковано.
Нагадаю тим, хто забув. Понад десятиріччя, аж до моменту відставки Уряду Олексія Гончарука, в українській електроенергетиці не існувало системних заборгованостей. Розрахунки між споживачами і виробниками здійснювались вчасно і в повному обсязі. Як тільки Прем'єром став Денис Шмигаль, великі державні виробники енергії перейшли під контроль сумнівного менеджменту. Почалася епоха договірної біржової торгівлі, що призвела до фактичного банкрутства і всієї державної генерації і приватної відновлюваної енергетики. Нові інвестиції у розбудову малої і розподіленої по всій території України генерації – згорнулись. Інвестори пішли з України ще задовго до лютневого вторгнення. Вони втекли від українських корупціонерів, не від російських окупантів.
Було багато складних і якісних журналістських розслідувань протягом останніх трьох років. "Схеми" Радіо Свобода показали закупівлю сировини за завищеними цінами https://www.radiosvoboda.org/a/schemes/30651030.html, продаж енергії "у піддавки" на компанії-посередники https://www.radiosvoboda.org/a/schemes/30725466.html, навіть знайшли нецільове використання енергії для кріпто-майнінгу посеред феросплавного заводу https://www.radiosvoboda.org/a/skhemy-kolomoyskyy-kryptoferma-zavod/31600205.html. Денис Бігус показав як можна "умикнути" ПАТ Центренерго і фактично заховати компанію у лісі на таємній базі відпочинку https://www.youtube.com/watch?v=dxdDXJ-Oqq8 і також про "прокладки" на постачання палива https://www.youtube.com/watch?v=2kAXQWRGGFU. Багато про що писали журналісти. Але все марно.
Надзвичайно дивує і насторожує неспростовний факт. Зараз, у 2023 році в українській владі лишились всі ті самі обличчя, які і призвели до катастрофи енергетичного сектору 2019-2022 років!!!
На своїй посаді Прем'єр Шмигаль, який несе пряму відповідальність за призначення неефективних і корумпованих керівників на державні компанії. Який постановами КМУ затвердив правила біржової торгівлі без обмеження розміру лоту. Який дозволив торгувати абсолютно всією електроенергією на єдиному майданчику – приватній кишеньковій біржі. Який передав застарілі, морально і фізично зношені ТЕЦ у відання НАК Нафтогаз, скасувавши приватизацію цього металобрухту і саму можливість пошуку ефективного власника. З останнього. Всі ж розуміють, чиїм насправді помічником і заступником багато років і на різних посадах був затриманий за відкати на закупівлях генераторів під час війни заступник міністра Василь Лозинський?
На своїй посаді головний архітектор енергетичного трешу – голова комітету ПЕК Андрій Герус. Саме він кілька років здійснював "курування" членів НКРЕКП – колишнього голови (нині все ще члена комісії) Валерія Тарасюка, та члена комісії Дмитра Коваленка. Жодної політичної чи юридичної відповідальності за трирічне затягування об'єднання з європейською енергомережею ENTSO-E, за ганебну схему імпорту енергії з ворожої Білорусі, за затвердження, всупереч діючому законодавству, тарифів на економічно необгрунтованому рівні. За підробку прогнозів виробитку товарної продукції ВДЕ, за знищення інвестиційного клімату і зупинку розбудови нової генерації. Все, що накоїв у цій каденції комітет ПЕК – тотальна маячня. Часткова компенсація "зеленого" тарифу з держбюджету, проти якої протестували самі виробники і яка, за три роки існування, так і не запрацювала жодного разу.
Відмова від запуску системи аукціонів на нові потужності. Це взагалі за гранню аморальності. От я, як підприємець, маю відношення до 51 малої електростанції. Худо-бідно, наша група компаній забезпечує виробництво електроенергії, достатньої для 200 тисяч домогосподарств. А, уявіть, якби таких компаній в Україні було б 500? 1000? З розпорошеною по всій країні генерацією. Комуно-кдбістській мразоті не вистачило б ніяких ракет аби вибити всю цю генерацію. Але зараз живемо у системі, де 90% потужностей сконцентровано в руках держави і приватної компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Така система дуже вразлива як для агресора так і для корупціонерів із владою. І розмова про, начебто, дорожнечу відновлюваної енергетики вже смішна. Бо зараз зелена енергія дешевша за собівартість виробництва енергії традиційними газовими і вугільними ТЕЦ, навіть такими застарілими як в нас. І визнається США, ЄС і Китаєм основним пріоритетом розвитку енергетики.
Повернемось до видатних менеджерів енергетичної галузі. Зберігає свою посаду міністр енергетики Герман Галущенко. Від самого моменту свого призначення до міністра накопичився мільйон претензій. Його призначали майже одночасно із звільненням Коболєва з НАК "Нафтогаз". Мені тоді дуже різануло формулювання цих кадрових змін. Коболєва звільнили за рекордні збитки. А Галущенка призначили за рекордні збитки на попередній роботі? Л – логіка. ДП "Енергоатом" та ВП "Енергоатом-Трейдинг" є корупційною безоднею, на жахливий фінансовий стан яких неможливо не звернути увагу. Помітили це і основні союзники України – американці. В останній угоді України з МВФ – прямо записана вимога з боку іноземних кредиторів "хочете наших грошей – здійсніть корпоратизацію "Енергоатому". Трохи наївні кредитори сподіваються, що майбутня незалежна наглядова рада "Енергоатому" поліпшить його фінансовий і операційний стан. Нещодавний похід Вітренка до корпоратизованого НАК "Нафтогаз" свідчить, що ні, не поліпшить.
Висловлю крамольну думку. Посада міністра енергетики в Україні взагалі не потрібна, якби були приватизовані всі без виключення ТЕЦ і ТЕС і обленерго, регулятор НКРЕКП був би фактично незалежним і сформованим із професіоналів із почуттям власної гідності, якби корпоратизоване ДП "Енергоатом" і ПАТ "Укргідроненерго" мали міноритарних приватних власників – чим взагалі командував би міністр? Кому і навіщо він потрібен? А зараз міністр вручну і дуже топорно "рулить" галуззю, як бувало у часи СРСР. Видає незаконні накази про обмеження тарифів. Впливає на рішення регулятора. Нуль нових здобутків. Ні системи аукціонів на нові потужності. Ні стимулів для розбудови високоманеврової газо-поршневої генерації. Ні стимулів для систем накопичення. Ні впровадження системи гарантій походження енергії (в країнах ЄС передбачена доплата за виробництво "зеленої" енергії). Проте є час впроваджувати мутні схеми на кшталт вугільного ПСО, коли заведеному у борги ПАТ "Центренерго" відмовляють у кредитах вже останні банки – можна незаконно вилучити ліквідність у прибуткового НЕК "Укренерго". Можна взагалі все, що заманеться. Війна спише?! Ще міністр мені особисто запам'ятався недолугим піаром щодо експортних можливостей України вже у час ракетних обстрілів. "Ми врятуємо ЄС від зростання цін, експортуватимемо дешеву атомну енергію". Якщо у росіян і були до того сумніви, що обрати основною мішенню для ракетних атак – то їм допомогли зробити правильний вибір.
Згадував вже про ДП "Енергоатом". Технологічно найскладніша і найбільш відповідальна компанія в Україні. Якою керує людина з обмеженими інтелектуальними здібностями Петро Котін. Людина, яка не може відповісти по суті на жодне питання журналістів про корупцію і мафіозні зв'язки. Енергоексперт Віктор Куртєв у своїх блогах переконливо доводив зв'язок команди Галущенка-Котіна до підсанкційного зрадника і перебіжчика до Росії Андрія Деркача https://www.facebook.com/100063458505237/posts/480738927384720/. Варто згадати про страждання і багатомільйонну корупцію при будівництві об'єктів у Чорнобилі https://www.radiosvoboda.org/a/skhemy-skhovyshche-milyardiv/31663349.html. Як же може бути, що ці люди керують українською енергетикою? Може, той факт, що третина працівників окупованої Запорізької АЕС співпрацює з окупантами – не випадковість? Бо їх керівництво завжди історично тяжіло до російських технологій, бо лише там можна безпечно домовитись про відкати?
Можемо піти на рівень нижче. Окремі, але системно дуже важливі державні підприємства. Хто в нас контролює державне Запоріжжяобленерго? Так там менеджмент, афілійований з групою Ігоря Коломойського не змінився. Навіть зараз у 2023 році. Як і в Харківобленерго https://www.radiosvoboda.org/a/skhemy-na-kharkivoblenerho/31463773.html. Не конфісковані ключові активи росіян в Україні – обленерго російських власників так званої "лужніковської" групи. По їх готелях рішення є, а по в тисячу раз важливішим обленерго – немає. Може тому, що багаторічний керівник НКРЄКП Валерій Тарасюк разом з Герусом займаються військовим туризмом, піаряться на фоні відвойованих ЗСУ територій. Натомість, Тарасюк, якби мав хоч краплю совісті, міг би за одну годину довести, що ці обленерго належать злочинцям з близького оточення Путіна, а не міфічним словакам. Бо до роботи в НКРЄКП працював головним юристом цієї групи і знає про неї абсолютно все... Поставлю риторичне питання – чи не може бути більш ефективним ураження агресорами об'єктів української енергетичної інфраструктури, коли в них є можливість через представників підконтрольних підприємств знати про підключення до напруги військових частин, підприємств ВПК, об'єктів НЕК "Укренерго", приватних електростанцій і так далі?!
Я підприємець, за освітою економіст і викладач. Не енергетик. Мене можна звинувати в упередженості, бо владна енергетична команда зруйнувала галузь відновлюваної енергетики і мрії учасників цього ринку. Бо ми з колегами втратили мільйони інвестицій і опинились у боргах. Тож, раджу громадськості дослухатись до думок професійних енергоаналітиків та консультантів. Мені здаються людьми з кришталевою репутацією Юрій Кубрушко і його команда. Вони професійно консультують західних кредиторів та інвесторів. Також Юрій з колегами широковідомі у військово-волонтерському середовищі як засновники проектів Saving Lives / Leleka Foundation, що організували фантастичну кількість якісного тактмеду для ЗСУ з 2014 року. На минулому тижні мав честь живого спілкування з Олексій Хабатюк, який пише глибокі енергетичні дослідження, а нині є сержантом ЗСУ. Це неправда, що в Україні нема з кого сформувати ефективну управлінську команду, ми багаті і на професійних і на порядних. Багато світу на темну сторону української енергетики могли б пролити добре освічені і професійні колишній Прем'єр Олексій Гончарук, колишній міністр енергетики та екології Олексій Оржель, колишня заступниця керівника Офісу Президента, а нині посол України в Канаді Юлія Ковалів. Могли б, але не хочуть. Може, страшно.
Мені також страшно. Всім моїм колегам страшно. Всім громадянам України з IQ вище 70 повинно бути страшно. Що з такими очільниками ключової галузі Україна зустрічає свого смертельного ворога. Що люди, причетні до фантастичної неефективності і корупції, зберігають ключовий вплив на наші долі і життя.
І ще. Чому це важливо. In USA & EU we trust. Західні демократії зараз рятують власні країни і власні цінності, фінансуючи нашу боротьбу за виживання. Але ж, у демократичних країнах в урядів немає власних грошей. Є гроші платників податків. І їх треба контролювати. Корупція неприпустима і неминуче призведе до погіршення відношення до нас і скорочення обсягів підтримки. Якщо експертне середовище, журналісти і іноземні інвестори в один голос кажуть про неефективність і корумпованість енергетичної вертикалі влади в Україні – то саме їх почують уряди США і ЄС. Кому їм довіряти фінансування? З ким їм обговорювати стратегію відновлення?
Наостанок. Навіть, якщо припустити малоімовірний сценарій швидкого завершення війни і початку відбудови нашої економіки – важливо розуміти, що енергетична стабільність досягатиметься, принаймні, років десять, не менше. Нам потрібно цілком перебудовувати і замінювати половину всієї базової і напівпікової генерації, теплової когенерації, будувати з нуля високоманеврову, інтегруватися повніше до ENTSO-E, в тому числі економічно. Для цього потрібні три основні дії.
Перша, створення ініціатив для приватних інвесторів. Держава не здатна ні організаційно ні технологічно побудувати нічого, крім енергомереж, про цю утопію, яка зветься "нова державна генерація" треба забути.
Друга, Офіс Президента не повинен втручатись у внутрішньогогалузеві питання. Тарифи повинні бути економічно обгрунтованими, а субсидії нужденним – виключно через грошову компенсацію з бюджету. Регулятор – незалежним. Тотальна приватизація неефективних держпідприємств.
Третя, приборкання корупції і покарання тих, хто накоїв біду. Хто не вивчив урок, завжди знову помиляється. Енергетичний фронт наступний за важливістю після воєнного.
Нам потрібна зміна кадрів. Бажано, всіх одночасно.