1 липня 2010, 00:02

"...И ни церковь, и ни кабак – ничего не свято..."

Сайт Інституту релігійної свободи (ІРС) оприлюднив відкрите звернення керівників християнських Церков України до української громадськості з приводу потреби захисту високих моральних засад та сімейних цінностей

Перше враження нормальної, інтелігентної людини, що прочитала цей документ – в неї просто одвисає щелепа. Друге – занепокоєння, страшенне занепокоєння. Я знаю кількох людей, що ледь не з інфарктом злягли.

Що це? Яке право має церква таким чином впливати на мирян, лізти в мирські діла? Вона може молитися, відмолювати гріхи, але в піар-акціях брати участь вона не може. Священики навіть не мають права виступати по телебаченню, і про це треба нагадати, бо вони там з'являються. Вже не кажу, що вони їздять на мерседесах, ніби не Богу служать, а Дону Карлеоне. І ці страшні коробки з баблом – навіщо вони у церквах? Куди вони їх весь час тягають? Можна заставити замовчати ЗМІ, але як ти заставиш мовчати водія таксі, що розповідає: я возив проституток у Лавру, до батюшки. Правда завжди випливе на поверхню. Так що цей папірець не має ніякої цінності, він нічому не допоможе, не варто було руки бруднити.

От вони пишуть у цьому зверненні: переважна більшість віруючих людей підтримує НЕК. Виникає пропозиція: давайте тоді диктатуру встановимо. Натягнемо дроти, візьмемо кулемети. Хай буде не переважна більшість, а усі. Одразу в'єтнамці з китайцями приєднаються, як завжди.

Багато чого є у цьому папірці, немає лише здорового глузду. А віруючій людині здоровий глузд треба мати. Рацію має той, хто має силу. В нас є грамотні люди, але вони бояться, вони навчені досвідом і знають наперед, що через сто років тут буде дірка. Ніхто не поспішає вкладати сюди гроші, і ми ніби відділені від усього світу.

Нашим панотцям треба частіше ходити в народ, і тоді би вони знали, що народу зараз не безпеки інформаційного простору не вистачає, а безпеки життя. От у нас тиждень тому у ліфті людину зарізали. Ментів було море. Нікого не знайшли. Ніби чувак сам себе зарізав. Так давайте про це мовчати.

Це виникає бажання перевірити цей документ на ідентичність, чи дійсно панотці у курсі, що вони підписали. Бо аж якось не віриться. І якщо вони в курсі, тоді з цієї країни лишається тільки тікати. Причому – на острів. Тому що неможна нормальній людині жити у такій атмосфері – це усе рівно, що річкового карася у солону воду кинути – він подохне.

Це піар, причому піар, зроблений невдало. Такий понт панотців, щоби ми просто про них згадали. Що вони теж участують, і у такий хитрий спосіб мирять конфесії. А якщо підійти з іншого боку, то це пахне громадянською війною.

Панотці усе-таки люди не від миру цього, і можливо не розуміють, що вони не мораль захищають, а піарять НЕК – караючий орган. Я ніколи не забуду, як ми зібралися обговорювати, як можна відкликати той експертний висновок, і пан Костицький, голова НЕКу, почав: "ну що, усі ми славно пропіарилися..." Я пам'ятаю це слово в слово. Так що це хитрощі, махінації і тінь на релігію, тобто на віруючих людей, які і слухом не знають, що воно таке. А якщо додати 30 млн атеїстів, які взагалі ні у що не вірять, то це звернення християнських церков для них буде пустим підписаним папірцем, з яким можна зробити що завгодно, у тому числі і дуже велику каку. Країна напружена до неможливого, а вони бавляться. Народу ця комісія – як галці п'ята нога. А вона існує, тому що є Закон про захист суспільної моралі, і тут нічого не вдієш, хіба що знайдеться достатня кількість чесних депутатів, які проголосують за відміну цього безглуздя. Навіщо забороняти реальність? Порнографія усе рівно буде, буде і проституція, вона стане навіть сильніша, хитріша і нахабніша, і нікуди не дінешся, і треба цьому давати якусь раду, а інакше держава буде прогнивати як сифіліс, зсередини.

На гроші, які держава у рік на витрачає на Національну експертну комісію з питань моралі, можна побудувати дитсадок. Так шановні, візьміть гроші у НЕКу і зробіть щось для українців. Допоможіть ветеранам, бабусям, бомжам. Скільки людей постраждали від НЕКу. Хіба ці люди навіть не можуть скаржитися? Хіба вони, як платники податків, не можуть протестувати?

Хто взагалі переслідує Національну експертну комісію? Критикують? Так вона для того і існує, щоби її критикували. З владою гармонії не вийшло, так вони до попів полізли. А попи чим допоможуть? НЕК – це каральний орган, і його хтось травить, так виходить?

Не те що я за порнографію, але я за нормальне суспільство, де усе має своє законне місце. Панотці – у церквах, порнографія – у секс-шопах, ніхто не лізе на чужу територію, і від усього доходи поступають у державний бюджет. Хіпі у парку курять травку – хай ведуть себе тихо і платять податки. І усе, і проблема знімається. А то починається святенницька мораль: боже, вони курили! Ну то й що? Вони нікого не чіпають, на відмінність від моралістів. В нормальній країні людей попереджають, а у нас одразу хапають, нахабно, не пояснюючи, у чому вони винні.

Не розумію, чому в цьому цирку взяв участь Любомир Гузар – людина розумна і мудра, яку я глибоко поважаю. Про це варто подумати. Він завжди хотів об'єднання, я знаю це точно. Священики намагаються втриматися. Вони – щит проти війни. Наш шар земний такий перекручений, такий перенаселений, що людям вже нема чого робити, половина людства просто ходить і нічим не займається. Це хороший намір, благородний – об'єднатися в одну церкву, Бог-то один. В мене багато розумних, просунутих знайомих, в них питаєш: ти в яку церкву ходиш? Відповідають: а мені однаково.

Але якщо об'єднати церкву з державою, одразу буде війна. В Євангелії що написано? – "Кесарю – кесареве". Неможна йому давати божого. Вибачте, Ісус Христос відділив церкву від держави. У цьому зв'язку часто згадують інквізицію. Я нічого не знаю про неї, народився не тоді і не в тій країні. Знаю тільки, що католицька церква її засудила та покаялась. Але про українську інквізицію поки що не йдеться, бо ми не маємо держави, ми маємо тільки здоровенну територію з 47 млн маргіналів. Спочатку треба тут все привести до ладу. Як ні крути, а ми колонія колишньої імперії. По-друге, ми аграрна країна, тобто колгоспники. Нам би зібратися разом та навести порядок. А ми радіємо: В сусіда корова здохла? – Гага! Як чудово, чула Манька, у Івана корова здохла. І ці дрібниці ліпляться у якісь кавалки, і з них складається життя країни. У Іспанії таке саме було у 30 роки минулого століття, коли Франко до влади прийшов. Він усе владнав. У першу чергу він почав хапати інтелігенцію і творчу еліту, а кого ж? І виходить, що це і є реальний шлях до об'єднання – знайти ворога. Якщо усе це служить для нашого об'єднання, якщо це об'єднає церкви, то тоді я – "за".

Але якщо ні, то я – "проти".

powered by lun.ua

Кошляк: інший подих

У фільмі "Куля" молодший брат говорить старшому, єврейському Дон Кіхоту, босяку Кулі: "Пікассо називав мистецтво найбільшим шарлатанством. Ти береш олівця і папір, що коштують кілька центів, а отримуєш мільйони" На що Куля відповів: "А чим поганий мільйон доларів?" Спробуйте загнати інтелект у фарби...

ВІталій Кошляк. Під крилом Сведенборга

Сам по собі Кошляк – цікава людина. Такий звідусюди помітний мужик під два метри. І на подив піжонистий, з манерами прямо-таки голохвастівськими...

"...И ни церковь, и ни кабак – ничего не свято..."

Перше враження нормальної, інтелігентної людини, що прочитала цей документ – в неї просто одвисає щелепа. Друге – занепокоєння, страшенне занепокоєння...

Заява Ініціативної групи українського ПЕНу

В останні роки в Києві особливо активно знищується культурне середовище міста – послідовно залишаються без приміщень книжкові крамниці, галереї художників, арт-кав'ярні і редакції періодичних видань...