Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Досі триває наша столітня війна за свободу

17 березня 2017, 15:01

Текст промови на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди відзначення сторіччя Української революції 1917-1921 років.

24 серпня 1991 року Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки у цій залі готувалася ухвалити одне з найважливіших в її історії рішень. Рішення, яке стало для неї фактично останнім, адже ставило крапку в існуванні УРСР. Пропозицію його ухвалення запропонувала тодішня демократична меншість. Але факт, що її готові були підтримувати тисячі людей на вулицях, змушував погодитися на ухвалення і назагал непоступливу комуністичну більшість парламенту.

Проте, навіть, попри тиск вулиць не обійшлося без гарячих дискусій і вимушених поступок з боку демократів. В результаті документ, проект якого доручили підготувати одному з найбільших авторитетів в демократичному таборі, багатолітньому політв'язневі Левку Лук'яненку, змінив назву. Написаний ним чорновик Акту відновлення незалежності України став називатися "Актом проголошення незалежності України".

Ця здавалося б не суттєва поступка комуністам, на яку погодилися їх опоненти, насправді відіграла визначальну роль протягом наступних двох десятків років розвитку держави. Незалежна Україна таким чином відмежувалася від попередніх спроб утвердити її державність, відмовилася від спадщини українського визвольного руху. Її поява на мапі світу відтак розглядалася як така, що стала можливою не завдяки тривалій майже столітній боротьбі українців, а лише унікальній міжнародно-політичній кон'юнктурі, яка призвела до розвалу СРСР.

Відречення від спадщини визвольного руху дозволило колишнім комуністам утримати в суспільній свідомості здебільшого радянські уявлення про минуле. А це в свою чергу дозволило їм ще довго залишатися владною елітою новопроголошеної держави. І продовжило фактичне існування УРСР навіть після проголошення незалежності 24 серпня 1991 року. Передача у 1992 році президенту Кравчукові державних реліквій УНР стала гарним символічним актом, про який швидко забули.

Двічі після 1991 року (у 2004 та 2013) українці піднімалися на небачені за масштабами протести, щоб не дозволити владі повернути країну в авторитарне минуле. Щойно після другого разу, оплаченого кров'ю, ми почали системно долати тоталітарну спадщину.

Ухвалені в цьому залі два роки тому закони з декомунізації дозволили позбутися тисяч пам'ятників тим, хто нищив українську державу в 1917-1921 роках та український народ протягом наступних семи десятиліть. Їх імена нарешті зникли з мапи нашої держави. Серед нових назв, які з'явилися – зокрема ті, які пов'язані з Українською революцією 1917-1921 років. Законом про правовий статус учасників боротьби за незалежність нинішня держава врешті віддала належну шану усім тим, хто зі зброєю в руках чи ненасильницькими методами наближали її незалежність, зокрема воякам збройних формацій доби Української революції.

Тож Україна поступово повертає собі державотворчу спадщину, якої так необачно зреклася чверть століття тому. Завданням інформаційної роботи, яку розгортає Український інститут національної пам'яті, є нагадати, що події, які сталися сто років тому, заклали початок ключових державних інститутів. Нині в річницю створення Української Центральної Ради ми говоримо про століття українського парламенту. Будемо говорити про століття українського уряду, збройних сил, дипломатії, академії наук. Нам надзвичайно важливо розповісти про це не лише українцям, але й світові, аби заперечити одну з ключових тез російської пропаганди, що Україна лише геополітичне непорозуміння, яке з'явилося на мапі світу через розвал СРСР.

Але важливо говорити не лише про спадщину Української революції 1917-1921 років, але й про її жорстокі уроки. Їх актуальність загострюється тим, що Україна нині як і тоді протистоїть російській агресії. Досі триває наша столітня війна за свободу.

Уроки Української революції 1917-1921 років повинні уважно вивчити в першу чергу сучасні політики. Один з найважливіших з цих уроків – в Україні кожен з них може мати друзів, союзників, конкурентів, суперників, опонентів. Але вороги, з якими треба боротися справді безкомпромісно, – за межами країни, у Росії, яка веде війну проти усіх нас. Конкуренти, суперники, опоненти можуть бачити Україну іншою. Вороги її просто не бачать у майбутньому. Вони можуть вдавати союзників чи навіть друзів, формулювати спокусливі пропозиції для боротьби з опонентами, але не можна забувати – їх метою є знищити цю державу.

Учасники Української революції 1917-1921 років зрозуміли цей урок надто пізно. Тому полишили країну на поталу ворогу, тому дописували свої повчальні мемуари в кав'ярнях Відня, Парижа чи Берліна. Нині ми ще маємо шанс зробити так, щоб нащадки могли без брому читати про нашу епоху.

Скористаймося цим шансом в повній мірі.

Слава Україні!

Коментарі — 137
Yaroslav Yurkiv _ 19.03.2017 20:45
IP: 146.148.121.---
Кирюха Корженко:
Yaroslav Yurkiv:
Кирюха Корженко:
всякий раз как укр гетманы получали свободу, начиналось безумие.
Типично барская безответственность перед судьбами людей.
Всё что происходит с 1991 ого года, это и есть свобода по украински.
А ти по-якому желал би?
вся эта Ваша свобода, мне всё больше напоминает WARNER BROTHERS. Фабрика грез.
Помнишь, в Бег, булгаковский Хлудов, задает вопрос Врангелю – как вы могли вступить в борьбу с ними, когда вы бессильны? Вы понимаете, как может ненавидеть человек, который знает, что ничего не выйдет, и который должен делать?

Вот и я вижу, как вы роете всем нам яму. Да, блокада, борьба, всё верно – но что взамен? У вас есть что-то реальное, материальное, работающая моделька будущей свободы,экономическая программа возрождения? – одни грезы.
СВОБОДА має ПРОГРАМУ!
А хто це усі ви?
Можна конкретизувати?
Ти, особисто, хто: українець, усскій, помєсь..., ху?
Ольга Луцив Сидорова _ 19.03.2017 20:15
IP: 130.211.103.---
(закінчення) "Доля" на УП цього Олега Зуба, як і усіх його "реінкарнацій (бувших чи наступних) – ЗАВЖДИ (!!!) однакова – "сконати як шолудивий пес під парканом", тобто – більшість його дописів приречені бути видаленими, а сам він – бути "забаненим"!

Тож НАГАДУЮ ВСІМ – БУДЬ ЯКІ "РОЗМОВИ-ДІАЛОГИ" з цим навіженим параноїком Олегом Зубом – ЦІЛКОВИТО БЕЗГЛУЗДІ (типичный "мартышкин труд")! ТОЖ І – НЕ ТРЕБА ДАРЕМНО "ГОДУВАТИ ТРОЛЯ"! (Звісно – якщо тільки – ви не переконаний (або, навіть, штатний) "годівник" таких особин)
Ольга Луцив Сидорова _ 19.03.2017 20:14
IP: 35.187.34.---
(продовження)
Зазвичай він (зараз Олег Зуб) СТРАЖДАЄ НА ЯВНУ/ВИРАЗНУ МАНІЮ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ галичанами ("підляшками, греко-католицькими ксьондзами, гірськіми команчами"), всі які – за його термінологією – "єзуїтського семені" (???);майданівцями/ бандерівцями/ націоналістами/ свободівцями/ "правосєками" – тобто всіма громадянами України, які мають українську національну свідомість, та іншими "ворогами людства" та "руSSкава мира". Інколи до цього додаються якись "Олечки Луціви" та інші "тоталітарісти" (???)...
Тобто – він постійно плутає кабінет свого психіатра зі сторінками для коментарів на "УП", тому щиро, не криючись ділиться з нами всіма своїми хворобливими галюцинаціями/мареннями/жахами та привидами.
І при цьому – ще жодному (!) дописувачу жодного (!!) разу на протязі багатьох років (!!!) не вдавалося хоч в чомусь "переконати" або "переспорити" жодну його "реінкарнацію" (див.закінчення)
Ольга Луцив Сидорова _ 19.03.2017 20:13
IP: 130.211.103.---
НАГАДУЮ УСІМ, що користувач УП Олег Зуб – чергова "реінкарнація" одержимого ватяного рашистського пропаганд*она та патологічного брехуна, найбільш відомого як jut
Всіх його "іпостасєй" – деякі з яких "прожили" на УП декілька днів, навіть годин – і згадати неможливо!
Багато разів був викритий іншими користувачами УП у брехні та у спробах маніпуляцій, тобто неодноразово ними "макався власним личком у власне лайно", але – з маніакальною впертістю – продовжує з'являтися під новими "ніками". І в кожній його "іпостасі" – його сутність – тваринна українофобія, фанатичне проповідування "руSSкава міра", відсутність логіки, механічна ретрансляція одних і тих самих тем, навіть фраз, зневага, презирство та образи інших – ніколи (!) і ні за що (!) не змінються!
(див.продовження)
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 19:34
IP: 37.53.184.---
Любомир Черняховский:
Кирюха Корженко:
Проханова чи Прєлепліна?
всё равно, ты яловый.
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 19:31
IP: 37.53.177.---
Кирюха Корженко:
Проханова чи Прєлепліна?
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 19:29
IP: 37.53.177.---
Олег Зуб:
Що турбує скорочення популяції "справжніх" ряджених кізяків на Донбассі?
Хто такий кошкодав? Це йому пам'ятник в Криму поставили?)))
Й кого це така цікава цитата?
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 19:26
IP: 37.53.184.---
Любомир Черняховский:
ты спросил, я тебе ответил. А выворачиваться наизнанку не желаю.
Читай романы о Робин Гуде дальше.
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 19:19
IP: 37.53.177.---
Кирюха Корженко:
Свекла в тебе ще не заколосилась, кури надої дають стабільні?)))))))
Досить брехати, дядьку!!!!
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 19:15
IP: 37.53.184.---
Любомир Черняховский:
Кирюха Корженко:
За чий кошт живуть ти і тобі подібні?
Земля дает очень высокую рентабельность. Вот, вчера люцерну закончил сеять, готовлюсь к посеву кукурузы.
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 19:14
IP: 37.53.184.---
Yaroslav Yurkiv:
Кирюха Корженко:
всякий раз как укр гетманы получали свободу, начиналось безумие.
Типично барская безответственность перед судьбами людей.
Всё что происходит с 1991 ого года, это и есть свобода по украински.
А ти по-якому желал би?
вся эта Ваша свобода, мне всё больше напоминает WARNER BROTHERS. Фабрика грез.
Помнишь, в Бег, булгаковский Хлудов, задает вопрос Врангелю – как вы могли вступить в борьбу с ними, когда вы бессильны? Вы понимаете, как может ненавидеть человек, который знает, что ничего не выйдет, и который должен делать?

Вот и я вижу, как вы роете всем нам яму. Да, блокада, борьба, всё верно – но что взамен? У вас есть что-то реальное, материальное, работающая моделька будущей свободы,экономическая программа возрождения? – одни грезы.
Сергей Папков _ 19.03.2017 18:58
IP: 93.73.27.---
"Ухвалені в цьому залі два роки тому закони з декомунізації дозволили позбутися тисяч пам'ятників тим, хто нищив українську державу в 1917-1921 роках та український народ протягом наступних семи десятиліть. Їх імена нарешті зникли з мапи нашої держави." (В. В'ятрович).
Але й тут наша влада, і центральна, і місцева, не надто рішуча і послідовна.
Досі бовваніють на вулицях міст і сіл порожні постаменти знесених пам'ятників, ніби чекаючи, що раптом надійде команда "Відставити". Свого часу "більшовики" напрочуд оперативно оновлювали на початку минулого століття меморіальний ландшафт країни, як варіант встановлюючі тимчасові гіпсові моделі майбутніх пам'ятників. Можливо, й ми могли запозичити цей досвід.
Або чому Україна не наполягає на негайному нанесенні на всі закордонні і міжнародні карти нової кримсько-татарської топоніміки Криму, тим самим примушуючи РФ її визнати, а разом з тим і юрисдикцію України над Кримом? Чому ми відтермінували ці перейменування на невизначений час?
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 17:18
IP: 37.53.177.---
Олег Зуб:
Знаєш все ж кізяк-справжній тобагос!
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 15:57
IP: 37.53.177.---
Олег Зуб:
Ти то чий будеш? З якої дЯрьовні Сцисрані?
Любомир Черняховский _ 19.03.2017 13:15
IP: 46.200.195.---
Кирюха Корженко:
За чий кошт живуть ти і тобі подібні?
Yaroslav Yurkiv _ 19.03.2017 13:08
IP: 130.211.68.---
Кирюха Корженко:
всякий раз как укр гетманы получали свободу, начиналось безумие.
Типично барская безответственность перед судьбами людей.
Всё что происходит с 1991 ого года, это и есть свобода по украински.
А ти по-якому желал би?
Ua Gall _ 19.03.2017 12:27
IP: 91.200.113.---
Кирюха Корженко:
Тебе поплохело?, - поди опохмелись.

Как же нам не вспомнить снова
Киселёва,Соловьёва;
Для них свобода слова-
Всё отрицать или лгать,
Чтобы правду заболтать.

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
ЗашИбись!
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 12:20
IP: 195.5.29.---
Ua Gall:
иди работай, придурок.
МВФ не будет содержать таких идиотов как ты вечно.
Ua Gall _ 19.03.2017 12:17
IP: 91.200.113.---
Кирюха Корженко:
всякий раз как укр гетманы получали свободу, начиналось безумие.
Типично барская безответственность перед судьбами людей.
Всё что происходит с 1991 ого года, это и есть свобода по украински.
Балда,а почему Севастополю дали героя токо аж в 1964-ом?К тому времени осталось мало свидетелей русского позора;кто ушёл в мир иной,кого упрятали в Гулаг и на остров Валаам,а кому закрыли рот...

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
Хайль Путлер
Кирюха Корженко _ 19.03.2017 11:50
IP: 195.5.29.---
всякий раз как укр гетманы получали свободу, начиналось безумие.
Типично барская безответственность перед судьбами людей.
Всё что происходит с 1991 ого года, это и есть свобода по украински.
Ua Gall _ 19.03.2017 11:19
IP: 91.200.113.---
Ua Gall:
Вечная память бойцам и севастопольцам преданных Родиной да ещё названных предателями!
Балда,а почему не было эвакуации?Потому шо бабы новых нарожают!
Раньше думай о себе,а потом о Родине!

Балда,глляди,генерала Павлова расстреляли,а генерала Петрова нет,почему?Потому што он спас драгоценности из банка,а ген.Павлов -нет.
Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
Ua Gall _ 19.03.2017 10:56
IP: 91.200.113.---
Узелок на память

"...Битва за Севастополь закончилась поражением.Город оставили.Вместе с жителями и армией.Эвакуации не было...Генерал Петров с партактивом и драгоценностями из банка часом позже уплыл на подлодке в Новороссийск...За этот час он успел отдать указание о взрыве пещер Икермана.Там находился огромный подземный госпиталь,где наших раненых лежало 20 тысяч человек.Взрыв слышали все.Взорвали хлебзавод,детсад...Почти стотысячная группировка войск осталась на милость врагу.Всех попавших в плен потом объявили предателями."
Виктор Астафьев,"О русском героизме;не надо лгать себе.",кругозор,интернет -журнал,март"17

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
Ua Gall _ 19.03.2017 10:46
IP: 91.200.113.---
поправляюсь;У кого что болит,тот и об этом говорит.

К нам сегодня загостил
Зуб Олежка -зоофил.
Прибыл он из полонин
Там он вместо либертин,
Мило козочек любил.

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
Ua Gall _ 19.03.2017 10:39
IP: 91.200.113.---
Олег Зуб:
Любомир Черняховский:
Олег Зуб:
Тебе таки по-п'яні й поспіхом зробили.
А тебе – досить тверезий гуцул шляхом запліднення молоденької ангорської кізочки...
У кого что болит,тот о том и говорит.

К нам сегодня загостил
Зуб Олежек-зоофил.
Прибыл он из полонин
Там он вместо либертин,

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
ЗашИбись!
Мило козочек любил...
Ua Gall _ 19.03.2017 10:31
IP: 91.200.113.---
Кирюха Корженко:
Свобода, для "Свободы".
Украинцам – закон.
Без украинской "СВОБОДЫ"-
Закон совсем невозможен!

Легендарный Севастополь,эх
Город славы немецкой боевой!
Корупція1097 Уряд реформ307 Україна та Європа917 Aтака Путіна1112 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте