Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Для стримування інформаційної агресії "руского міра" потрібен окремий закон, а не зміни до декомунізаційного

24 жовтня 2018, 16:55

У Верховній Раді України зареєстрували два законопроекти N9139 та N9200 про засудження і заборону пропаганди "руского міра". Український інститут національної пам'яті підтримує мету цих законопроектів, але зазначає, що вони не вповні відповідають заявленим авторами цілям та можуть спричинити розбалансування чинного закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки".

В Інституті вважають недоречним законодавче оформлення стримуючих механізмів проти загроз "руского міра" у формі змін до закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки". Адже пропоновані правки суперечать логіці декомунізаційного закону. В ньому йдеться про засудження двох злочинних тоталітарних режимів, а не їх ідеології. Тому чинний закон забороняє не ідеї, а використання визначеної символіки. Натомість у законопроектах N9139 та N9200 пропонується засудження і заборона "імперської ідеології держави-агресора" або "пропаганди руского міра", але не засуджується жоден режим. Крім того зазначений у законопроекті N9200 перелік забороненої символіки є недостатньо чітким та повним для його ефективного застосування.

Також запропоновані в законопроектах визначення ключових термінів "руский мір" і "пропаганди пропаганди руского міра" не чітко прописані, що також викличе труднощі при застосуванні норм закону на практиці і створить простір для довільного трактування.

Те саме стосується й інших визначень, наприклад, "формування культу осіб перших керівників РФ" чи "поширення ідеї об'єднання в єдиний "триєдиний російський народ". Крім того, термін "пропаганда руского міра" містить визначення, які підпадають під ознаки злочинів, вже окреслених низкою статей Кримінального кодексу України (ст. 109 ККУ "Дії по насильницькій зміні чи поваленню конституційного ладу", ст. 110 "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України", ст. 111 ККУ – "Державна зрада" тощо). З точки зору кримінального права це створює невизначеність у кваліфікації діяння та навпаки ускладнить притягнення до відповідальності. Відтак не спростить спроби зупинити такого роду правопорушення, а ускладнить їх.

Обидва законопроекти є недоречною модифікацією закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" і не вирішують завдань, поставлених їхніми авторами в пояснювальних записках, не дають юридично конкретних визначень "рускому міру", не прописують реальних механізмів боротьби з пропагандою чи символікою РФ та ОРДЛО. Натомість правки несуть загрозу розбалансування чинного Закону, спричинять негативну реакцію з боку Європейського Союзу та Венеційської комісії, дадуть критикам декомунізації аргументи для публічних атак на Закон.

Для його опрацювання пропонуємо скористатися нашим досвідом підготовки декомунізаційного пакету законів і провести низку експертних обговорень. Український інститут національної пам'яті готовий взяти участь в таких заходах.

powered by lun.ua
Коментарі — 9
Ivan Hohanov _ 26.10.2018 14:53
IP: 188.163.107.---
Захожу порой почитать статейки, а в комментариях тролли московские одни и те же и пишут одну и ту же неграмотную чушь. В западных интернетах то, чем они занимаются. называются whatabouism – мол, ну и что, а вот они (бандеровцы/США/Европа/нужное подчеркнуть) еще хуже.
Александр 1 _ 25.10.2018 13:16
IP: 188.163.12.---
Дуже розумно аргументує В'ятрович: не ідеології треба забороняти, а варварські режими (комуністичний, нацистський), які ці ідеології використовували в антигуманний злочинний спосіб.
Елена Величко _ 25.10.2018 11:37
IP: 92.113.193.---
Перед тим, як щось робити, а тим паче такий закон, треба добре подумати, бо ви зробите систему ідеологічного зашморгу та залякування й ще, не дай бог. 37 рік, коли будуть доносити, що може бути саме вигідне олігархату, тобто проти наседення, й в кінці кінців обернеться проти вас. То ж засвойте урок СРСР, коли людей нищили та робили рабами за рахунок вигаданої ідеології, тобто у даному випадку та такій ситуації – КРАЩЕ НЕ РОБИТИ, так би мовити зараз, поспішно, або й зовсім.
Сергей Папков _ 25.10.2018 01:03
IP: 35.235.227.---
Пане В'ятрович, у Вас було ЧОТИРИ роки, щоб розробити і подати ДОСКОНАЛИЙ НА ВАШУ думку закон. Але Ви цього не зробили. То навіщо зараз намагатися торпедувати хоч якусь спробу дати відсіч агресивній російській великодержавній ідеології? При тому, що подібне рішення вже запізнилося на ті самі 4 роки. Це той випадок, коли синиця в руках однозначно краща за журавля в небі!
Mike Naplekov _ 24.10.2018 22:01
IP: 35.235.227.---
Судя по реакции, почуяли чье мясо съели:), видимо им указали что новые веяния попахивают старым неонацизмом. Кто кто, а уж пан Вятрович отлично знает, что т.н. "декоммунизационные законы", которые он представлял в парламенте, де-факто вводят государственную идеологию в стране, а запрет на ненационалистическую символику и прочее лишь следствие этого. И боится он простецки неонацистских формулировок т.н. "идеологии русского мира" по той причине, что этот идиотизм выведет на него и его институт, на преступление, ибо Конституция есть норма прямого действия, а она запрещает иметь госидеологию. "Дек. законы" погнали волну, и уже армия даже идеологизируется – введено официальное приветствие ОУНовцев законом.
А ведь придется за все это отвечать, когда перестанут покрывать.
Tatyana Supryaga _ 24.10.2018 21:51
IP: 93.77.37.---
Для стримування іформаційної агресії "руского міра" потрібні справжні патріоти на вищих державних посадах. А щоб бути патріотом мало вдягнути вишиванку, потрібно любити Україну, а не свої бізнеси і своїх торгівельних партнерів.
Анатолій Сокоринський _ 24.10.2018 20:05
IP: 35.235.226.---
Закон необхідний з суворим покаранням до цього "русизму"за висловом світлої пам"яті Дудаєва,це одна з форм неонацизму з такоюж огидною звірячою пикою.Ми зобов"язані були закрити всі канали які пропагандуть цю печерну людиноненависність в тому числі не забути феесбешну секту русскоє православіє в Україні.
Anatol Zubenko _ 24.10.2018 19:02
IP: 35.235.226.---
А в мене своє:...коли буде перейменована Південно-Західна залізниця?
Індра _ 24.10.2018 17:27
IP: 94.76.81.---
В перекладі з московьскої українською мовою то є "московський мир", бо корені "рус" та "рос" є нашими власними і до московитів ніякого стосунку не мають.
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter