Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Павло Садоха – русифікатори добралися і до Португалії – далі океан

09 січня 2013, 12:44

Пропоную загалу текст Голови Спілки українців у Португалії Павла Садохи щодо того як доморощені русифікатори нищать українство вже не те що в Україні, але й по світах – одним словом – з Святами тебе, український народе:

"Конфлікт, який нещодавно набув розголосу в українських ЗМІ щодо відкриття російських класів в українській школі "Дивосвіт" у Мадриді, насправді стосується всіх українських громад трудових мігрантів у Європі.

Більшість освітніх закладів такого типу пройшли за свою історію "критичні" моменти національної самоідентифікації. Свого часу, наприклад, у Лісабоні розділилася найбільша у Португалії школа при Спілці українців у Португалії. Внаслідок цього зараз мирно співіснують школа "Родина" (або Родіна) для так званих мігрантів зі Сходу і українська суботня школа "Дивосвіт" при Спілці. Кожен отримав згідно своїх переконань, і конфлікт вичерпався. Тепер українські мігранти з Донбасу мають свобідний вибір: якими мовами вони хочуть, щоб їхні діти володіли. Багато вибрали школу "Дивосвіт", де викладання ведеться виключно українською. Парадоксально, але такої можливості вони не мали на Батьківщині.

Насправді, суботня школа за кордоном – це завжди складні відносини. Вимагати від вчителів-волонтерів виконання статутів, правил та положень в умовах, коли вони знаходяться під тиском прискіпливих батьків і дають собі раду з дітьми, які перевантажені різномовними школами, і все це, за символічну винагороду, позбавляючи себе відпочинку після тижневої роботи, – надзвичайно важко. В більшості випадків, така самопожертва базується на патріотичних почуттях педагогів та щирій любові до дітей.

Українські суботні (недільні) школи, як і масова українська міграція, мають понад двохсотлітню історію. І, власне, завдяки національному самоусвідомленню, українським церквам і організованим школам, вдалося українцям не розчинитися у інших культурах, а створити потужну світову інституцію – українську діаспору, що зробила важливий внесок у становленні української державності.

Добре організована, з вагомим політичним впливом у світі, українська діаспора не давала спокою комуністичному режиму Радянського союзу, не дає вона спокою і теперішнім послідовникам антидержавницької та антинаціональної політики в Україні та за її межами. Всі зусилля спецслужб СРСР дискредитувати діаспору, посіяти в ній зерна розбрату, не увінчалися успіхом, за винятком фізичного знищення провідників українського націоналізму. Але й це не порушило моноліту української спільноти за кордоном.

Та вже після здобуття де-юре незалежності України, у світ була випущена нова багатомільйонна сила – трудові мігранти. Окрім, суто економічної вигоди (мільярдні надходження валюти для, по-суті, підтримки олігархічної системи правління в Україні) потенційно на цю силу покладалося і інше гуманітарне спецзавдання – протистояти старій діаспорі у прагненнях українців вийти з-під панівної опіки російського світу.

На перешкоді таким намірам стоять українські церкви і національна самосвідомість, чого не вдається підкорити ні спецслужбам, ні потокам ворожих ідеологій. Тому, черговим дієвим об'єктом ідейної національної стійкості для українських мігрантів, їх дітей і внуків, – є українські суботні школи.

Проблема національної самоідентифікації, якою після століть зовнішньої дії хворіє українське суспільство, істотно відчувається і в громадах трудових мігрантів за кордоном. Але, на відміну від "материкової" України, де інформаційний простір заповнений ворожими до національної єдності силами, в умовах вільного світу, тобто, сформованих національних суспільств, українці в повній мірі починають розуміти важливість національної самоідентифікації.

Не називають себе португальці, чи іспанці – іберійцями, так само, як і французи, чи німці – германцями. Тому, вираз "слов'яни", або більш екстравагантно – вихідці з країн СНД (оригінальна назва, запропонована посольством України в Португалії), сприймаються європейцями з іронією, що, відповідно, відображається і на ставленні до особи. А для того, щоби в повній мірі усвідомити свою національну ідентичність, кожній людині потрібно першочергово розібратися в історії власного народу.

То ж, в розрізі мадридського конфлікту виникає фундаментальне питання: в якій інтерпретації викладатимуть українську історію в школі, де російські і українські діти знаходяться в одному виховному просторі? В розрізі бачення цієї історії Міністра освіти України Дмитра Табачника, який то визнає, то заперечує Голодомор в Україні – геноцидом? Чи на основі політики МЗС України, яке на офіційному сайті відомства, на догоду Кремлю, взагалі зняло інформацію про страшний злочин проти українців?

Уявіть собі, що в українському класі такої інтернаціональної школи, на уроці історії дітям доводять, що УПА воювало за незалежність України, а в російському – що повстанці були фашистами і бандитами, як це стверджує офіційна Москва. А потім, на перерві, молоді люди з'ясовують між собою цю дилему. Що це – "ноу-хау" науки конфліктології?

Очевидно, що тут йдеться про інший аспект: такі школи – банальне заробляння грошей. З 2009 року діє проект МОН України "Міжнародна українська школа", участь в якому дає можливість суботнім школам залучати більшу кількість охочих отримати український атестат про середню освіту за кордоном. Навчання у таких школах платне, а політика МУШ не вимагає збереження національних цінностей. Такі школи дуже співзвучні з програмами російського світу – не відпустити українців з-під російського панування, де б вони не проживали. Бо ж, як інакше, пояснити потребу, чи комфортність росіян вчитися в українській діаспорній школі?

Для прикладу, в Іспанії діє багато російських громадських організацій, об'єднаних Координаційною радою російських співвітчизників http://ks-spain.org/index/madrid/0-20. Російська програма співпраці зі співвітчизниками передбачає на 2013 рік фінансування на загальну суму 11,4 млн. євро, а відповідна програма українського уряду – 445 тис. євро. При тому, в Іспанії російська громада за чисельністю вдвічі менша за українську. Отже, або російські організації в Іспанії не приймають урядову допомогу, а простих росіян не лякає український націоналізм в суботніх школах; або українські суботні школи почали на практиці виконувати закон про регіональні мови партії регіонів.

У цьому контексті приклад Португалії взагалі демонструє, що офіційна Україна не тільки не зацікавлена у розвитку національних освітніх закладів за кордоном, але й допомагає розвивати проекти "Російського світу".

Так, у 2010 році Посольство України в Португалії рекомендувало МЗС України профінансувати по бюджетній програмі 1401150 "Заходи щодо підтримки зв'язків з українцями, які проживають за межами України", проект Асоціації іммігрантів "Amizade". Організації, про яку на сайті www.bilingual-online.net зазначено: "Ассоциация иммигрантов из Восточной Европы – популяризацией русской культуры и языка посредством организации культурных мероприятий, школы для детей иммигрантов, дополнительных курсов и кружков (хор, танцы) ".

Спілка українців у Португалії пробувала з'ясувати у посла України в Португалії – Олександра Никоненка, чи ознайомлений він хоча б зі статутом цієї організації, але відповіді так і не отримали. І тепер, виходить, що багатолітня робота української громади на роз'яснення європейцям, що українці – це окрема нація, а Україна – незалежна держава, фактично заперечується політикою МЗС і МОН України.

На жаль, якоїсь юридичної бази в українському законодавстві, яка б могла змусити чиновників служити реальним національним інтересам України, немає. Тим більше, приватні ініціативи, як от суботні школи, взагалі діють за законами країн проживання, що не розраховані на розв'язування внутрішніх українських питань.

Виправити ситуацію могло б, наприклад, законодавче визнання українських громадських організацій і освітніх закладів за кордоном через критерії української самоідентифікації у статутних документах або через визнання всесвітніми українськими надбудовами, такими як СКУ, ЕКУ чи УВКР, що послідовно діють у площині захисту і розвитку українського світу і є визнаними авторитетами серед української громади за кордоном.

Без зазначених вище дій українська школа за кордоном залишатиметься назвою, зміст якої наповнюватимуть світогляди окремих людей чи інших народів."

Голова Спілки українців у Португалії,

Голова Комісії УВКР з питань української трудової міграції,

Павло Садоха

powered by lun.ua
Коментарі — 61
Светлана Музыка _ 13.01.2013 11:37
IP: 92.112.248.---
:)
Мій БРАТЕ,
Що сказати тобі маю?
Коли ми вільні
від взаємних обіцянок -
то й ЗРАДІ неможливо
бути поруч...
Тобі не винна я -
і ти мені простися...

І щоб не було поміж нашими родами –
то я СЕСТРА твоя,
по крові непокора...
Мене тримає РІДНЕ РУСЬКЕ СЛОВО
і ПРАВДА РУСЬКА,
як тебе – СВОБОДА.

Якщо сестру
ти зберегти спроможен –
то буде і РОДИНА,
далі буде...;)
Ctarperch _ 11.01.2013 12:50
IP: 91.124.95.---
Volodymyr cat:
Певно в іспанських школах де діти вчаться пять днів на тиждень теж викладають скільки буде 2+2. Ну і якість іспанської шкільної освіти вища, самі розумієте.
Volodymyr cat _ 11.01.2013 00:49
IP: 89.131.72.---
Певно євро з кишень батьків робить їх розумнішими за ровесників в Україні, котрі цю програму освоюють цілий тиждeнь
Volodymyr cat _ 11.01.2013 00:48
IP: 89.131.72.---
Ці прохання стосуються фінансового утримання членів екзаменаційних комісій (проїзд з України до Іспанії та назад і проживання протягом 2-3-х тижнів).Такі дії мали б тягнути мінімум на статтю про корупцію. Адже якщо членів комісії утримують батьки то, відповідно, ті можуть закрити очі на те, що українські діти за кордоном всього лише за кілька годин в суботу "успішно" складають повну програму української школи.
Volodymyr cat _ 11.01.2013 00:29
IP: 89.131.72.---
Ситуація в українській суботній школі "Дивосвіт" в м.Мадриді склалася через цілеспрямовану політику МУШ та "безхребетність" директора О.Горін. В освітніх колах української діаспори в Іспанії давно відомо, що п.Горін без заперечень виконує всі "прохання" Міжнародної української школи та не допомагає відстоювати загальні інтереси більшості суботніх шкіл.
Volodymyr cat _ 11.01.2013 00:28
IP: 89.131.72.---
Павло правий
Volodymyr cat _ 11.01.2013 00:16
IP: 89.131.72.---
Павлові 100%
Стаття дуже важлива!
nuchuzhyj _ 10.01.2013 22:17
IP: 78.94.98.---
скарбник:
Риторичне питання. Але зверніть увагу: в Вашому викладі висловлення Путіна йдеться про "МОВУ". Можливо він мав на увазі і щось більше. Але він знає де, коли і що говорити. Зі статті же п. Садохи явно вбачається, що мова йдеться не тільки за "МОВУ", а, скорше, не стільки за "МОВУ", як за брак грошей на діяльність організації, яку він очолює (створив?), для виховання дітей в певному дусі. Судячи з вислову про "олігархічну владу", мета п. Садохи по "політичному" та історіко-етнографічному вихованню дітей не співпадає, з точки зору, теперішньої ("олігархичної") влади, з її розумінням цих напрямків.
"Тато, дайте мені гроші на виховання моїх дітей в дусі неповаги до вас". А для вивчення власне української мови бажано було би зі сторони держави виділяти більше грошей, наскільки це є можливе, безвідносно до політико-ідеологичних уподобань як можновладців, так і організаторів цього процесу. Майбутнє покаже, хто з них був правий.
autumn _ 09.01.2013 23:02
IP: 37.54.37.---
koine:
Я сам тобі пам'ять вставлю
koine _ 09.01.2013 22:53
IP: 194.44.172.---
скарбник:
Шановний коіne, на сайті спілки spilka.pt почитайте про сімейний підряд п.Садохи. Прокоментуйте вислів В.В.Путіна що Росія закінчується там та закінчується російська мова і цифри про фінансування соотечественников за рубежом
зайшов на сайт, про спілку, її статут маю: Not Found

The requested URL /uk/2009-04-27-22-59-31 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
тобто не має інформації!
на рахунок фінансування РФ і вислів Путіна, то Росія завжди мала імперські амбіції і це відповідає логіці її прагнень, а Україна будується на інших засадах і не має газо і нафто грошей! гроші українських платників податків повинні залишатися в Україні!
koine _ 09.01.2013 22:44
IP: 194.44.172.---
autumn:
koine:
Салабоня, не виключено, що ми з твоїм папіком одночасно твою маму на дискотеці "танцювали"
паплюжити пам"ять моєї мами я не дозволю нікому!
МОДЕРАТОРУ: прошу передати мені дані цього дописувача для заяви в органи МВС!
скарбник _ 09.01.2013 22:11
IP: 77.54.203.---
Шановний коіne, на сайті спілки spilka.pt почитайте про сімейний підряд п.Садохи. Прокоментуйте вислів В.В.Путіна що Росія закінчується там та закінчується російська мова і цифри про фінансування соотечественников за рубежом
Голден Лион _ 09.01.2013 21:56
IP: 95.135.98.---
Цю окупацію ще до 2017 як мінімум терпіти, потім все українське треба відновлювати.
hot80022 _ 09.01.2013 21:25
IP: 82.145.216.---
Светлана Музыка:
Голден Лион:
Светлана Музыка:
НАРОДЖЕНА ДИТИНА НІКОМУ НЕ ВИННА... І українізація як адаптація для ДИТИНИ від своєї ДЕРЖАВИ – це ЗЛОЧИН... рукотворний...
Сук.а, скільки ви русифікували Українців – 360 років. ОЦЕ І Є ВАШ ЗЛОЧИН РУКОТВОРНИЙ, нацисти російські. Ви лиха накоїли сстільки, що після вас потім прийдеться ще довго розгрібати.
Не принижуй українців, що їх хтось чомусь примушував... З нами – тільки рідне. І якщо рідних ДВА – то й радості – любові ДВІ...
:))
autumn _ 09.01.2013 21:25
IP: 37.54.37.---
pravdabelorusi:
Я – ні.
Але салага мене вчити життя НЕ БУДЕ.
autumn _ 09.01.2013 20:57
IP: 37.54.37.---
koine:
Салабоня, не виключено, що ми з твоїм папіком одночасно твою маму на дискотеці "танцювали"
autumn _ 09.01.2013 20:54
IP: 37.54.37.---
koine:
koine:
autumn:
koine:
koine:
поїхали до Португалії і самі розбудовують іншу країну, а Україну люблять на відстані! більше того переживають кому виділять гроші! все, що виділяє МЗС, це гроші українців в Україні, чому ми повинні навчати їх дітей за наш кошт, які точно сюди не повернуться?
Судячи з тексту – пише чинуша з новоявлених ПРизначенців.
Чому ви не забезпечили конституційне право цим українцям тут, в Україні.!?
cудячи з усього Ви утриманець мами заробітчанки! я гроші сам зароблюю і не хочу, щоб мої податки йшли чи то на золоті унітази чи то на дітей українських португальців! хто має голову на плечах, бажає і вміє працювати той заробляє в Україні і добре живе!
Малыш, ты слишком мал и глуп и не видал болиших за...треднений.
Добре, що маєш предків грошовитих, які прилаштували тебе заробляти (точніше робити через відкати) гроші коло своїх друзів.
ПРиматів і рого-аналів за милю видно.
Владимир Афендиков _ 09.01.2013 20:25
IP: 212.66.42.---
Phideaux:
Голден Лион:
скільки ви русифікували Українців – 360 років.
А 360 роков вас не русификували, а полонизировали.
Не 360, а 600! Но дело в том, что полонизация в прошлом, о ней забыли, а вот русификация существует и поныне.
скарбник _ 09.01.2013 19:41
IP: 77.54.203.---
Шановний коіne, на сайті спілки spilka.pt почитайте про сімейний підряд п.Садохи. Прокоментуйте вислів В.В.Путіна що Росія закінчується там та закінчується російська мова і цифри про фінансування соотечественников за рубежом
Голден Лион _ 09.01.2013 19:18
IP: 95.135.98.---
Светлана Музыка:
Голден Лион:
Светлана Музыка:
НАРОДЖЕНА ДИТИНА НІКОМУ НЕ ВИННА... І українізація як адаптація для ДИТИНИ від своєї ДЕРЖАВИ – це ЗЛОЧИН... рукотворний...
Сук.а, скільки ви русифікували Українців – 360 років. ОЦЕ І Є ВАШ ЗЛОЧИН РУКОТВОРНИЙ, нацисти російські. Ви лиха накоїли сстільки, що після вас потім прийдеться ще довго розгрібати.
Не принижуй українців, що їх хтось чомусь примушував... З нами – тільки рідне. І якщо рідних ДВА – то й радості – любові ДВІ...
Рідне для українців – українська мова, все інше штучно нав'язано в наслідок 360 літньої русифікації.
Светлана Музыка _ 09.01.2013 19:15
IP: 94.178.112.---
Голден Лион:
Светлана Музыка:
НАРОДЖЕНА ДИТИНА НІКОМУ НЕ ВИННА... І українізація як адаптація для ДИТИНИ від своєї ДЕРЖАВИ – це ЗЛОЧИН... рукотворний...
Сук.а, скільки ви русифікували Українців – 360 років. ОЦЕ І Є ВАШ ЗЛОЧИН РУКОТВОРНИЙ, нацисти російські. Ви лиха накоїли сстільки, що після вас потім прийдеться ще довго розгрібати.
Не принижуй українців, що їх хтось чомусь примушував... З нами – тільки рідне. І якщо рідних ДВА – то й радості – любові ДВІ...
pavlusyk _ 09.01.2013 19:12
IP: 195.23.113.---
Светлана Музыка:
О, ну з цим питанням зверніться до Думи РФ і їхнього президента. Вони якраз, нещодавно, дуже гуманний щодо сиріт закон прийняли. Назло капіталістам!
Голден Лион _ 09.01.2013 19:08
IP: 95.135.98.---
Светлана Музыка:
НАРОДЖЕНА ДИТИНА НІКОМУ НЕ ВИННА... І українізація як адаптація для ДИТИНИ від своєї ДЕРЖАВИ – це ЗЛОЧИН... рукотворний...
Сук.а, скільки ви русифікували Українців – 360 років. ОЦЕ І Є ВАШ ЗЛОЧИН РУКОТВОРНИЙ, нацисти російські. Ви лиха накоїли сстільки, що після вас потім прийдеться ще довго розгрібати.
Светлана Музыка _ 09.01.2013 19:04
IP: 94.178.112.---
НАРОДЖЕНА ДИТИНА НІКОМУ НЕ ВИННА... І українізація як адаптація для ДИТИНИ від своєї ДЕРЖАВИ – це ЗЛОЧИН... рукотворний...
Голден Лион _ 09.01.2013 18:53
IP: 95.135.98.---
Светлана Музыка:
pavlusyk:
Светлана Музыка:
Запитайтесь пана Колєсниченка про європейську практику щодо мов (він стверджує, що є фахівцев з цього питання). У кожній європейській країні для отримання дозволу на проживання потрібно здати національний іспит з мови. І ніхто ці правила ксенофобськими не називає. Якщо Ви хача б трохи знаєте українську історію, то мусите розуміти, що в силу політики російської імперії, російська мова в Україні – окупаційна. Поки, українське суспільство цього не визнає, то не зможе перейти до наступного кроку – вибору економічної моделі. Зрештою, це стосується і Росії. Але, це вже не наш головний біль.
Мені ДОЗВІЛ від СВОЄЇ країни не потрібен... Я маю ПРАВО у своєй країні а – пріорі. Як і Ви, доречі. І Ваше право я поважаю. То ж поважайте і моє... І буде злагода.:)
СПОЧАТКУ ВИКОНУЙ ОБОВ'ЯЗОК,
Уряд реформ366 Україна та Європа1001 Aтака Путіна1153 Корупція1227 Свобода слова561
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter