24 січня 2014, 17:11

Наступним завданням є – наповнення змістом 5 статті Конституції України та легалізація протестів знизу

Влада в Україні стрімко втрачає свою легітимність.

Виникає вакуум влади. Тобто безвладдя.

Гіперконсолідована Партією регіонів та Януковичем влада на значній частині території України втратила свою будь-яку довіру.

Логічним мав би бути ріст довіри до влади, яка є в опозиції. І вона зросла. Але частині території.

Однак не достатньо, щоб перейняти владні повноваження у банкрутуючої офіційної влади.

Коли лідери об'єднаної опозиції, не змігши привести на переговорах до тями своїх візаві, повернулися до Майдану, то вони це відчули. Нарешті почали трохи відчувати настрої Майдану як репрезентанта народу.

Такий вакуум влади призвів до трьох наслідків.

1. Політичну ініціативу почав брати на себе народ. Його можна називати героями чи екстремістами, але це саме народ. Коли нема віри владі і опозиція не репрезентує його бачення на даний момент того, що потрібно робити – він робить це сам. Робить, як вміє. Це є причиною протестів і повалень цілого ряду обласних державних адміністрацій. Звісно, у різних областях це відбувається по-різному – від козацької вольниці, як у Черкасах, до Львівської організованості.

2. Це переймання влади з напругою спостерігає друга половина України, яка з різних причин не примкнула до Майдану. Вже третій місяць лише спостерігає. Чим обов'язково скористається офіційна влада вже не кокетуючи сепаратизмом, а реально до нього переходячи – не вдалося у Києві, то зробимо у Донецьку. І вже є відозви з цього приводу.

3. Реалізація проекту розколу України цілком лягає у плани Путіна. Тому наша неохайність у перейманні влади йому на руку.

А тому на цій стадії конфлікту попри все потрібно не скотитися до козацької вольниці. Різного роду підпали адміністрацій потрібні не повстанцям – а вже йдеться не про протестантів, а саме про повстанців проти дискредитованої влади.

Має йти не захоплення чи повалення влади, а її переймання. Переймання у кого? У обласних адміністрацій.

Яким чином? І чи легально?

Очевидно, що напрацювання конкретних механізмів переймання влади чи встановлення контролю з боку легальних! територіальних рад (обласних, районних, міських) над виконавчими органами, якими і є різного рівня адміністрації повинні підказати правники.

Але вже є певний досвід у Львівській обласній раді, яка ще літом 2010 року напрацювала перший шкіц відкликання здійснення певних делегованих функцій, які раніше належали раді, від управлінь облдержадміністрації. Це відкликання тягне за собою і врегулювання фінансових аспектів, які тоді не розв'язалися. Ці функції після того логічно було б віддати створюваним тією ж обласною радою Виконавчим комітетам. Багато хто чудово пам'ятає, що для України така система влади не новинка.

Разом з тим це відкликання є реалізацією і наповненням змістом 5 статті Конституції України.

Таке відкликання функцій легалізує процес переймання влади принаймні в значній його частині.

Отже кроки легалізації сплесків народного обурення мали б легалізовувати відповідні обласні ради (де вони функціональні, а не так само девальвовані) в кілька етапів:

Скликання позачергових сесій (з огляду на екстраординарні обставини)

Відкликання делегованих адміністраціям функцій

Відкликання делегованих адміністраціями коштів на виконання цих функцій

Створення Виконавчих комітетів

Передача цих функцій Виконавчим комітетам.

А як подолати бар'єр казначейств, запитаєте ви? Складно. Це проблема.

Тому на перехідний період, коли де факто повстанці вигнали голів облдержадміністрацій чи вони втекли і не здатні здійснювати свої функції варто пригадати досвід успішних революціонерів з огидною репутацією. Варто згадати про інститут комісарів.

Підрозділи адміністрацій мають працювати. Однак нічого особливого не було б у тому, якщо б депутати відповідних рад і відповідних депутатських комісій курували їхню діяльність. І так нагляд за освоєнням делегованих ними коштів є їхнім обов'язком.

Звісно, що вигнані голови держадміністрацій та їхні заступники, які вигнані народом не можуть брати у цьому участі. Однак решта управлінців, як на мене, мають все ж працювати.

Звісно, якщо повне блокування роботи рад всіх рівнів не є інструментом тиску на владу. А це блокування і є реальним страйком. Бо ж не можна вважати страйком призупинення роботи якоїсь перукарні.

І тепер повернемося до наповнення змістом 5 статті Конституції.

Попередньо я виставляв на сайт "Декларації зборів студентських і громадських активістів Майданів Львова та Львівщини", яке прийняли у Львові, створюючи ГО "Майдан".

Задекларована нещодавно на Майдані, але ще не створена, Народна Рада цілком могла, беручи за взірець цей документ, запропонувати його і Верховній Раді чи прийняти для самої себе, з тим, щоб спробувати перезавантажити владу знизу.

Суть пропозиції має полягати у досягненні обома сторонами взаємної згоди щодо необхідності формування системи влади знизу вверх з відповідною передачею повноважень, фінансування і механізмів контролю, що є практичним втіленням статті 5 Конституції України.

Це дозволить вирішити як питання все більшого вакууму влади, зберегти цілісність України

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...

Відвага українців дозволила бути відважним світові

Культуролог та політолог, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк в інтерв'ю Миколі Вересню на телеканалі Еспресо розповів про убезпечення ціннісних експонатів, український феномен, наслідковість воєн та різницю культурних парадигм України й Росії Пане Тарасе, ми довго знайомі...

Майбутнє вже входить в нас

17 грудня 2022 року Капітула Незалежного культурологічного часопису "Ї" традиційно провела церемонію вручення Ордену "За інтелектуальну відвагу"...