19 червня 2016, 12:28

Соціально-політична революція буде продовжуватися

"СУСПІЛЬСТВО ЗА ДВА РОКИ ТАК І НЕ ВЗЯЛО ХАБАРНИЦЬКІ ПІРАТСЬКІ ФОРТЕЦІ"

Це інтерв'ю для газети "День", яка св'яткує свій заслужений ювілей.

Повністю інтервю тут

- У нещодавньому матеріалі ви писали про втому українського суспільства, яка має дві сторони: з одного боку, люди страшенно виснажилися і розчарувалися, а з другого – в суспільстві наростає агресія. Яка з цих тенденцій із часом переважить і до яких наслідків призведе?

- Це специфічна втома від очікування змін. Із втоми суспільства витікає або пасивність із бажанням сховатися у внутрішню мушлю, або, навпаки, агресія і навіть лють, яка в революційний спосіб хоче змінити життя. Думаю, що надалі в суспільстві будуть переважати все-таки революційні тенденції. Можливо, до чергового Майдану не дійде, але спалахуватиме то тут, то там. Особливо в умовах, коли провідний клас країни й надалі гаситиме та приховуватиме ці спорадичні вогнища гніву. Гадаю, що соціально-політична революція буде продовжуватися. Та вона й не зупинялася. Це – логічний результат, оскільки не було виконано її основні завдання. Не було усунуто від влади олігархічні клани. Не було подолано дисфункційність держави, а саме вона й є джерелом корупції. Коли не працюють державні інститути (прокуратура, суди і навіть такі інститути, як парламент), коли вони приватизовані тими ж суддями, прокурорами, міліціонерами тощо, то буквально все пожирає корупція. За останні два роки суспільство усвідомило глибину ураженості дисфункційністю (тобто корупцією в її справжньому значенні) цих визначальних для держави інституцій. І жахнулося. Вони перетворилися на агресивні корупційні кластери, на корупційні корпорації – суддівські, прокурорські й т.ін., які зайняли кругову оборону, а суспільство за ці два роки так і не взяло ці хабарницькі піратські фортеці. Штурм продовжується. От дійшло до Конституційного Суду, який взагалі хоче визнати неконституційною будь-яку люстрацію. Хоче влада та суспільство цього чи ні, проте ці завдання необхідно виконати. Якщо це не вдасться зробити у спосіб легальний, то доведеться вжити не надто приємних методів. Якщо ще й Конституційний Суд заб'є осикового кола у мирну трансформацію країни, то чекаймо "Жакерії".

"НЕ ЛИШЕ ВОРОЖЕНЬКИ ВИННІ..."

- Є втома, є лють... А чи відчуває суспільство відповідальність за власний вибір, який виявився продовженням старої системи?

- У тому, що зміни не відбуваються так швидко, як очікувалося, без сумніву, винні не стільки олігархи та корупціонери, скільки ті, хто вже чверть століття рік за роком приводить їх до влади. У нас, як правило, сам народ прикидається, що він білий і пухнастий, у той час як злі олігархи та корупціонери, невідомо звідки взявшись, грабують країну і не дають їй розвиватися. Проблема – у свідомості народу, його інфантильності, у певній хитруватості, коли він ухиляється від відповідальності за свою ж долю. Він з року в рік обирає як не місцевого олігарха та його холуїв, то чергового напівграмотного, хорошого хлопця, бо він герой Майдану, чи козак, чи в тюрмі відсидів... Писати закони – це не в тюрмі сидіти, це не метати "коктейлі Молотова". Для того потрібні зовсім інші люди. А час спливає. Його вже немає. Люди 1991 року очікували на зміни – скільки їх за ці чверть століття так і не дочекалися?... А ми все бавимося у побудову держави. Тому в мене немає сентиментів до нашого співочого народу. Ми ще не усвідомили до кінця, чому сотнями років не мали державності. Не лише вороженьки винні... Як це змінити, і чи взагалі реально? Це велике запитання. Є така чудесна країна, яка називається Сомалі. Те, що там твориться, коли немає держави і "Bellum omnium contra omnes – усі ріжуть усіх", – результат не стільки роботи бандитів і мафіозі, скільки самого сомалійського народу, який привів їх до влади років так із 20 тому. Як наслідок – вони мають 20 років "райського" життя в Сомалі. Те саме стосується кожного народу. Всім відома дещо цинічна приказка: "Кожен народ вартий тієї влади, яку має". З одного боку, ми знаємо цю приказку, а з другого – вдаємо, що вона нас не стосується... Ще й як стосується!

"ВІДБУВАЄТЬСЯ СТИХІЙНЕ ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ПРОЕКТУ"

- "Україні потрібен державний проект, заснований на громадянському суспільстві, котре вже провело "ремонт" національного характеру", – зазначила Лариса Івшина під час Днів "Дня" у Львові. Як, на ваш погляд, проводити цей "ремонт"?

- Національний характер спочатку має бути усвідомлений принаймні певною вузькою групою людей. У середині ХІХ століття граф Камілло Кавур висловив свою думку про об'єднану Італію під проводом Джузеппе Гарібальді: "Італію ми створили – тепер маємо створити італійців". Те, що називається "ремонтом національного характеру", означає ще й конструювання новітньої ментальності сучасного українця. Усвідомлення потрібності, а потім і шляхів реалізації цього завдання спочатку має відбутися у провідної верстви, яка у нас поки що не до кінця виконала цю свою основну роботу. Вживаю термін "провідна верства", оскільки "еліта" – це щось таке безвідповідальне, що може займатися тільки самим собою. І в Україні еліта сама собою і займається. А провідна верства – це ті, хто має не лише знання, можливості, владу, не тільки вміє керувати суспільством, а й веде народ уперед – не будь-куди, а до цивілізованого світового співтовариства. Куди веде нас та група людей, яка ось уже чверть століття незмінно сидить у Верховній Раді та урядових кабінетах? У нашій Верховній Раді є тільки сім-вісім депутатів – власне, всім нам відомих олігархів. Решта – "кордебалет". На ці виклики і на запитання, куди вони нас ведуть, повинні дати відповідь самі українці. Я знаю відповідь: вони привели нас туди, де ми зараз перебуваємо, – неначе тавтологія. Однак, ні. Вони привели нас у ту державу Україна, в якій нам так некомфортно. Але для олігархату – сім-вісім осіб – держава Україна найкраща з усіх можливих. У ній, і тільки у ній вони реалізували і будуть реалізовувати себе на всі 100%. Тому вони бережуть саме таку Україну як зіницю ока. Навіть два Майдани, війна з Росією, анексії територій, десятки тисяч трупів не похитнули їхньої рішучості змінити максимально все, щоб усе залишилося так, як було... Бо для них це – рай.

Значною мірою також відбувається стихійне формування національного проекту. За останні роки українство провело велику роботу над собою в контексті усвідомлення того, на якій базі може формуватися держава Україна. У ХІХ – ХХ століттях політичні нації формувалися на інших базисах – монархічних, етнічних, мовних, релігійних. Два роки розвитку сучасної України актуалізували іншу модель – принцип громадянства, про який і говорить Лариса Івшина. Україна de facto поліетнічна, різномовна та полірелігійна, тому по-старому будувати й згуртовувати суспільство виключно на націоналістичній чи релігійній ідеї не вдасться. Отже, українське суспільство почало консолідуватися на громадянській основі, відповідно до якої українцями є всі громадяни України. Це – принцип, народжений в горнилі Великої французької революції. І він спрацював. І не лише з огляду на те, що ми не маємо внутрішніх етнічних чи мовних конфліктів, а й тому, що суспільство, згуртоване в такий спосіб, виявилося ще й ефективним. Це підтвердив не лише останній Майдан, а й два роки війни з Росією. І це заскочило країну-агресора – Росію, адже Путін розраховував на ренесанс російського націоналізму всередині України, сформульованого ним у формі концепції "русского мира". Зрештою, він спіймав облизня. Не лише російськомовні українці, а й власне росіяни тримають фронт на сході. Так, йому вдалося у постреволюційному сум'ятті, коли не було армії і влади, віддерти кілька шматків України, проте більша частина народу не сприйняла націоналістичного принципу, запропонованого Путіним. Саме тоді ми почали форсовано консолідуватися в новітню українську політичну націю. Цей процес іде правильним шляхом, але повинен бути доповнений, розширений і осмислений. Водночас не треба підміняти поняття громадянської консолідації, творення цієї нової політичної спільноти, ігноруванням української суті України. Важливо, щоб Україна не перетворилася в країну без національних ознак. А тому ганебна позиція Верховної Ради в питаннях україномовних квот у ЗМІ є тривожним симптомом. Толерантність і плюралізм не може перетворитися на україножерство в незалежній Україні. А дзвоник і тут задзеленчав – медіа-олігархи у своїй зажерливості ладні на все. І врешті-решт це приведе їх на шлях "діми табачніка".

"ПІСЛЯ ДВОХ МАЙДАНІВ "ОЛІГАРХІЧНИЙ КЛУБ" ТАКИ УКРАВ У НАС ЦІ ПЕРЕМОГИ"

- "Quo vadis, сучасний українцю?" Якщо проаналізувати тенденції сьогодення, куди, на вашу думку, прямує українське суспільство?

- Українське суспільство генерально вже вибрало свій шлях – це європейська та північноатлантична інтеграція. Це – повернення в коло європейських народів, оскільки після війн Богдана Хмельницького Україна була вирвана з європейського контексту, з європейського історичного процесу й потрапила в євроазійський контекст, і так понад 300 років мучилася в неадекватному для себе геополітичному обширі. Зараз головний геополітичний вибір принаймні декларативно зроблено. Інше питання – наповнити змістом цей вибір. Недостатньо його просто оголосити, а слід імплементувати, впровадивши в Україні європейські стандарти. І це стосується всіх сторін життя суспільства і всіх персонально. Змінитися маємо ми всі – а з цим найважче. Але найближчим часом генеральний напрям українця та українства не зміниться – й це добре.

- Та чи можемо ми похвалитися вагомими результатами цих Майданів?

- Ми ще повинні навчитися користатися плодами революції. Не давати красти у нас перемоги. А після двох наших Майданів "олігархічний клуб" таки украв у нас ці перемоги. Тому я й кажу, що соціально-політична революція в Україні не завершилася – вона іде, хочуть вони цього, чи ні. Тому потрібно й далі вчитися не тільки протестувати, але й потім мозольно й вперто працювати, контролювати процеси. Після першого Майдану ми всі були як діти – думали, що, відспівавши "Ще не вмерла Україна", виконали свою роботу. Владу залишили в руках людей, які, напевно, просто через свої інтелектуальні можливості із нею не справилися. А ще були відомі "наперсточники" – вони й вкрали у нас перемогу. Ніяк не забуду червень 2005-го, коли Ющенко зібрав олігархів, щоб "порадитися", і формально віддав їм Україну. Саме тоді почалася анексія Криму та війна на Донбасі, а не 2014 року. Це я- про історичну відповідальність. Після другого Майдану були та є спроби суспільства так чи інакше контролювати владу. Однак олігархат відчайдушно продовжує спроби ігнорувати суспільство, обслуговуючи тільки самих себе. Як на мене, то наразі відбулася контрреволюція олігархічних кланів. Однак принаймні зараз ми це усвідомлюємо, адже в 2005 – 2006 роках ми цього навіть не розуміли. Залишилося ще зрозуміти, як на це реагувати.

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...

Відвага українців дозволила бути відважним світові

Культуролог та політолог, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк в інтерв'ю Миколі Вересню на телеканалі Еспресо розповів про убезпечення ціннісних експонатів, український феномен, наслідковість воєн та різницю культурних парадигм України й Росії Пане Тарасе, ми довго знайомі...

Майбутнє вже входить в нас

17 грудня 2022 року Капітула Незалежного культурологічного часопису "Ї" традиційно провела церемонію вручення Ордену "За інтелектуальну відвагу"...