Ярослав Юрчишин Виконавчий директор "Transparency International Ukraine", Співголова Ради Реанімаційного Пакету Реформ

Прозорість+активність громадян = ефективність міст

13 квітня 2017, 14:29

Що є найважливішим у процесі децентралізації, коли все більше влади, а головне, коштів, іде на місця? Знати, що вони будуть використані за призначенням – на будівництво доріг, ремонт шкіл та дитячих садків. Тобто – прозорість місцевої влади. Без цього ми не побачимо жодної користі від децентралізації.

Ми в Transparency International Україна поставили собі мету – за 2 роки підвищити прозорість щонайменше 15 міст нашої країни. Для цього ми залучимо громадськість – спочатку навчимо, як боротися з корупцією та підвищувати прозорість, а потім підтримаємо проекти активістів спрямовані на підвищення прохорості та участі громадян в управлінні містом.

Зараз ми завершили перший етап проекту – виміряли прозорість 25 міст за 91 показником, який охоплює 13 сфер – інформація про роботу органів місцевої влади, доступ та участь, закупівлі, дані про житлову політику, бюджетування та контракти, гранти, виділення фінансів, соціальні послуги, кадрові питання, професійну етику та конфлікт інтересів, відомості про землекористування та будівельну політику, комунальні підприємства, комунальне майно, а також освіту. Поставили містам оцінки від 0 до 100. Подібний рейтинг супроводжують наші пратнери по глобальній мережі Трансперенсі Інетрнешенл Словакія і в основу оцінки лягли їх підходи, адаптовані до наших умов.

Отримали цікаві результати: перший став Кропивницький, далі – Київ, Івано-Франківськ, Миколаїв та Львів. Але це відносна першість, адже навіть у лідера тільки 54,9 бали з 100. Тобто до максимальної прозорості нашим лідерам ой як далеко. Та це тільки початок:).За що Кропивницький став першим? Найбільше балів він отримав за такі сфери, як комунальне майно, бюджетування та контракти, а також освіта. З цікавинок, які є в місті – використовується форма відкритого розподілу місць у дитячих дошкільних установах, оприлюднений перелік об'єктів, приміщень комунальної власності, які можна взяти в оренду. Також у лідери місто вивела доступність та структурованість інформації на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради, який було реорганізовано у 2016 році. Найгірше в Кропивницькому з такими сферами, як комунальні підприємства, соціальні послуги та кадрові питання. Зокрема, річні звіти наглядової ради та виконавчого органу підприємств, аудит консолідованої звітності не оприлюднено; немає можливості подати онлайн-заяви на отримання місць або послуг в установах соціального захисту; інформації про зв'язки мера з комерційними організаціями і некомерційними організаціями перед вступом на посаду немає.

Київ заробив найбільше балів на таких сферах, як інформація про роботу органів місцевої влади, доступ та участь та закупівлі. В столиці є бюджет участі, громадськість може бути присутньою на засіданнях комісій ради без дозволу депутатів. На офіційному сайті є дуже багато інформації – оголошення, анонси, повідомлення від ради, виконкому, комунальних підприємств, установ та організацій, звіти державної аудиторської служби, протоколи пленарних засідань сесії. Що ж не вистачає Києву? Кадрові питання, виділення фінансів, комунальні підприємства – ось три сфери, в яких отримано найменше балів. Інформація про зв'язки мера з комерційними організаціями і некомерційними організаціями перед вступом на посаду відсутня. Громадськість не може бути присутньою на засіданнях з обговорення виділення фінансування фізичним або юридичним особам. Також не оприлюднено структуру, принципи формування і розмір винагороди виконавчого органу підприємств та членів наглядової ради.

Номери 3 і 4 в рейтингу, Івано-Франківськ і Миколаїв, дещо подібні: мають найбільше балів у таких сферах, як інформація про роботу органів місцевої влади, закупівлі, а також – землекористування та будівельна політика. На сайтах цих міст оприлюднений не тільки перелік земельних ділянок, пропозицій для інвесторів, а також сказано, які потрібно зібрати документи, щоб оформити оренду земельної ділянки, здійснити приватизацію. Найменше балів ці міста мають у сферах "гранти, виділення фінансів" та "комунальні підприємства".

Львів отримав максимум балів за сферою "бюджетування та контракти" – 7 із 7. В місті проводяться бюджетні слухання, з 2008 року публікуються звіти про виконання бюджету. А от комунальне майно кульгає: немає електронних аукціонів, тільки традиційні, інформація про актуальні результати та протоколи продажу або оренди майна громади відсутня.

Детальніше інформацію про всі міста можна подивитися на сайті http://transparentcities.in.ua. Там є можливість порівняти міста за різними сферами, подивитися лідерів у сферах, побачити, в кого найбільше нулів у яких сферах. Ще можна почитати детальну методологію дослідження та цікавинки прозорості.

Загалом, якщо дивитися по всіх містах, то сфери-лідери, в яких усі міста набрали найбільше балів, це – доступ та участь; інформація про роботу органів місцевої влади, а ще – бюджетування та контракти. Сфери-антилідери, де найменше балів загалом про країні – комунальні підприємства, освіта та житлова політика. Сфера "доступ та участь" характеризує, чи може бути громадськість присутньою на засіданнях комісій ради без дозволу депутатів, наскільки активно мешканці користуються веб-сайтом, чи є бюджет участі, чи оприлюднюються проекти рішень, чи є можливість надіслати електронний запит. Тішить, що в багатьох містах ці речі є можливими. Але є куди розвиватися, і ми на наших регіональних тренінгах та семінарах будемо звертати особливу увагу на ті сфери, де міста набрали найменше балів. Підвищення прозорості міст має відбутися за співпраці активістів, влади та медіа, адже тільки спільними зусиллями можна цього досягти. Бо лише прозорість помножена на активну участь усіх зацікавлених сторін гарантуватиме не лише відсутність корупції, а й максимальну ефективність міст.

Матеріал підготований командою проекту на чолі з Катериною Цибенко. Оцінку міст проводили експерти ТІ Україна та Інституту політичної освіти.

Коментарі — 9
LYCIV_OLGA _ 15.04.2017 11:07
IP: 35.187.173.---
Aleksandr Ruslanov:,
Adam Viter:

Ваша письмова "творчість" (просто кажучи – словесний пронос) " – не просто шокує, а вже до сліз розчулює!...
Ні, я розумію, що "у кого що болить, той про те і говорить (клавою стукає) ", але – ЧИ НЕ МОЖНА ХОЧ ТРОШЕЧКИ "ЗА ТЕМОЮ"?... Чи "кишка тонка", або за таке грошей не платять?...
Aleksandr Ruslanov _ 13.04.2017 21:42
IP: 77.52.78.---
...16 июня 2014 года "Газпром" обратился в арбитраж с иском к "Нафтогазу" 29 млрд $, из которых 2,604 млрд $ – задолженность за 2013-2014 годі плюс пеня, 200 млн $ – за незаконные поставки газа в Луга/дон, а вся остальная сумма – это штрафы по т.н. "бери или плати" за 2012, 2013 и 2014 годы.
И шо вы себе думаете, "Нафтогаз" обратился в международный арбитраж, как это сделала "RWE Transgas" и добилась в Венском арбитраже судебного решения, согласно которому она имеет право отбирать меньше газа, чем прописано в контракте с "Газпрмом", без штрафов, тем самым похоронив схему "бери или плати" (take-or-pay)?!
Да ничуть не бывало, "Нафтогаз" обратился в арбитраж с целью ретроактивного изменения цены на газ и возмещения в пользу истца всех переплат, осуществленных им с 20 мая 2011 года (по оценке истца – не менее $ 6 млрд) и... обратите внимание – отмене запрета реэкспорта!!!

И шо, у кого-то хватит наивности сказать, что у этой винницкой мишпухи государственные интересы?
Aleksandr Ruslanov _ 13.04.2017 17:13
IP: 77.52.136.---
Ярослав Юрчишин:
Aleksandr Ruslanov:
По рейтингу який оцінює рівен корупції в бізнесі, до якого ні НАБУ, ні САП і тільки часткового НАЗК не має відношення.
в мєнє свій рейтінг вакханалії корупції в країні. Якщо би я мав змогу нагороджувати відзнаками "за корупцію" то корона з діамантами гарно гармоніювала на макітрі "вождя" з написом на його грудях "життя по- новому".
Ярослав Юрчишин _ 13.04.2017 16:16
IP: 104.199.59.---
Aleksandr Ruslanov:
По рейтингу який оцінює рівен корупції в бізнесі, до якого ні НАБУ, ні САП і тільки часткового НАЗК не має відношення.
Ярослав Юрчишин _ 13.04.2017 16:15
IP: 130.211.103.---
Ігор Баган:
Голослівне звинувачення. Аргументуйте
Aleksandr Ruslanov _ 13.04.2017 16:13
IP: 77.52.136.---
Adam Viter:
...Есть люди, в которых живет Бог; есть люди, в которых живет Дьявол; а есть люди, в которых живут только глисты. (Раневская)
Ігор Баган _ 13.04.2017 15:35
IP: 104.155.87.---
якщо Київ на другому місці за прозорістю, набравши 54,45 SIC! із 100, то, або ваша методика, м"яко кажучи, не дуже відповідає українським реаліям, або ваша Transparency International Ukraine марно проїдає гроші іноземних платників податків! Для українців власне це однаково, і називається Ваша діяльність окозамилювання.
Adam Viter _ 13.04.2017 15:29
IP: 37.55.35.---
Тимошенко, Садовий, ... повинні не говорити багато, а представити на всенародне обговорення свої альтернативні плани повернення окупованих територій. Якщо такі плани взагалі існують? Якщо ні, то все решту – це звичайна балаканина, просто балачки і марна трата часу. В той час коли Порошенко четвертий рік успішно воює і активно діє, стримуючи ворога на межі. Хоч він теж далеко не святий і не ідеальний. Згідно Конституції Порошенко, як слуга Народу України всіх національностей, придатний ще на один президентський термін, якщо не знайдемо більш достойного захисника нашої цілісності. Це при тому, що щоденно, вже четвертий рік підряд, потрібно виділяти із бюджету мільйонні суми коштів на оборону Святого Києва і України в цілому. А де ж їх взяти?
Уявляєте, як би ми сьогодні добре жили, якби не було гібридної війни РФ Путіна – Кирила? Уявляєте, які в РФ досі правлять придурки. Своєю агресією і окупацією вони вже спинили розвиток цивілізації на десятки років на перед. І не тільки в Україні
Aleksandr Ruslanov _ 13.04.2017 14:41
IP: 77.52.90.---
......НАБУ + САП + НАЗК = перше місце по рівню корупції серед 41 країни Європи, Близького Сходу, Індії та Африки. ©
Корупція1097 Уряд реформ307 Україна та Європа917 Aтака Путіна1112 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter