Мар’ян Заблоцький Економіст, Голова ГО "Українське товариство економічних свобод", Голова ГО "Центр ефективного законодавства", заступник Голови "Української аграрної асоціації"

Від перестановки влади сума корупції не змінюється. Україні потрібна дерегуляція!

23 лютого 2014, 12:08

Українське законодавство пронизане спеціально розробленими дозволами та процедурами, у яких одна мета – забезпечувати діяльність вертикально інтернованої корупційної системи.

Незалежно від того, хто буде при владі, у нього буде сильна спокуса скористатись добре налагодженою системою збирання хабарів, будь то видача закордонного паспорту, чи дозволу на будівництво.

В Україні часто змінюються керівники всіляких інспекцій, агентств, міністерств, проте на посадах часто залишаються ті ж заступники та керівники департаментів. Результат – корупція продовжується, лише змінюється кінцевий отримувач хабарів. Так в Україні триває з початку незалежності.

Єдиний вірний спосіб знищити корупцію – нарешті прибрати непотрібні погодження та максимально спростити процедуру всіх послуг державних органів.

На практиці це зовсім нескладно. Для прикладу, щоб без проблем проходила реєстрація прав власності в країні, достатньо перенести бази земельного кадастру та БТІ до єдиного державного реєстру речових прав. До цього часу дана процедура блокувалась як Держземагенством, власником даних до 2013 року, так і Державною реєстраційною службою. Щоб в Україні таки був нормальний реєстр прав власності потрібна політична воля керівників відомств та відповідні зміни у законодавстві.

Необхідно також скасувати абсолютну більшість із 153 дозволів, які передбачені Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності". Для цього Верховній Раді потрібно прийняти законопроект із єдиним словом "вилучити" навпроти дозволів, які відсутні у цивілізованих країнах. Результат – кінець корупційним схемам, які щороку коштували підприємцям десятки мільярдів гривень.

Наразі Україна знаходиться на 112 місці з легкості ведення бізнесу, зокрема, на 172 місці з легкості підключення до системи електропостачання, 97 місці з легкості реєстрації прав власності, 164 місці з легкості сплати податків.

Через останні події в Україні іноземні інвестори будуть щонайменше заморожувати інвестиції. Тільки різка дерегуляція та ріст України в рейтингу легкості ведення бізнесу переконає інвесторів та підприємців, що на цей раз Україну чекає добре майбутнє.

Так, наразі Грузія знаходиться аж на 8 місці в світі з легкості ведення бізнесу, і є однією з найбільш швидко ростучих економік світу. Наразі в Грузії просто відсутні більшість із корупційних схем з видачі дозволів та реєстрації прав, які колись годували чиновників. Ввести нові корупційні механізми значно важче, ніж захищати діючі. Тому навіть при зміні влади в країні бізнес почуває себе безпечно, і економіка продовжує розвиватись.

Перші тижні роботи нового парламенту покажуть, чи нова більшість здатна приймати рішення, які так активно блокувались урядом протягом останніх років.

Проте, на ініціативу з боку чиновників та депутатів надмірно надіятись не варто. Зараз усі профільні асоціації повинні наполягати на негайному розгляді усіх наявних ініціатив щодо дерегуляції ведення бізнесу в країні. Також бізнесу слід самостійно розробляти та негайно подавати через народних депутатів нові законопроекти, направлені на ліквідацію дозволів та спрощення процедур надання державних послуг.

Якщо втратити момент, то корупційна машина швидко дасть метастази на всі рівні влади та знову буде ефективно блокувати розгляд антикорупційних законів.

powered by lun.ua
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter