1 квітня 2009, 16:36

Хрущовки і злидні

Ну вибачайте, захотілось і мені вставити свої три копійки що до київських трущоб, бо – скажу вам по секрету – я сильно компетентна в цьому питанні.

Ах, скільки прекласних київських трущоб я перебачила!

А в скількох жила, то не переказати!

Жила я і в "гостінках" (і не просіть писати – "готельки", бо то були саме "гостінки") в яких крім мене жило багато вгодованих пацюків, що любили перебігати мені дорогу і підскакувати під ноги, як тягла коляску з дитиною перед себе і їх не бачила, і багато великих зелених мух, бомжів і алкоголіків, котрі любили ночами влаштовувати посиденьки в коридорі, де в ящиках із замками зберігалась картопля, трохи підгнила.

Жила в хрущовках різної масті, і таких, що трамвай під вікном тарабанить по рейках, аж вся хата деренчить, і будить дбайливо, як заводський гудок, о шостій годині ранку. Жила в хрущовках без трамваю, але з шприцами в під'їзді, тісних і з забитою вентиляцією, так, що чути, що сусіди зверху і знизу смажать і варять собі на обід (сніданок і вечерю). А ще чути коли вони перуть, і коли миють руки, труби дуже мелодійно соплять, деренчать і риплять.

Коли я вперше потрапила в цей район хрущовок, то дивувалась – чого тут у кожному вікні чиясь голова стримить? А воно і логічно – хоч виглянути на дорогу хочеться, хоч від задухи хати від низької стелі, від тісноті хоч на небо подивитись – хууух... І знов назад.

Жила в старих київських хатах, дуже романтичних, затиснутих між сусідами на своїх п'яти сотках, зі старим садочком з меблями початку століття, тільки без каналізації і з туалетом, в який бігти, замотавшись хусткою, або чалапати в плащі під дощем.

І ще в тій хатці були вікна, затінені сусідськими парканами, вічна сирість, пліснява по підлозі, сморід з підвалу, залитого водою, мурахи, які зжеруть все, що забудеш на столі, або і в шафку з крупами доберуться, якщо забудеш долити води в консервні бляшанки, в яких стоять ніжки отої шафки.

Ще там були ледве видимі репродукції на стінах, і неромантичне помийне відро у кухні, в яке виливається вода від помитого посуду, до речі, гарячої води нема, як нема і води на кухні, і її доводиться носити з ванни кухликом, і гріти в каструльці.

А скільки гарних трущоб я перебачили в часи "шукаю нову квартиру, бо хазяйка прийшла по гроші, побачила, що я вагітна, і веліла, щоб завтра тут духу нашого не було". Ах, що то були за квартири, наприклад – без газового опалення, на дровах, в хаті – піч, на вулиці – колонка, звідки воду носити відром.

Або прекрасна Дарниця, де просто цілі райони хрущовок і "гостінок", і їхні голі страшні двори, і їхні засипанні сміттям смердючі під'їзди. І люди, які там живуть – які рано-рано встають, їдуть кудись на свої роботи, замучені, не стрижені, неголені, невмивані, в заношених, непраних штанах і старих латаних черевиках...

А то ще в одній з "романтичних хаток" був гарний випадочок. Та хатка продавалась, і нам дозволили там дешево пожити, але з умовою, що ми будемо готові виселитись у будь-який момент і відкриватимемо ворота і двері всім покупцям, як приходитимуть хату подивитись.

Одного разу – в мене якраз було немовля дуже мале, і я сиділа на ліжку в маленькій кімнатці, куди влазило тільки те саме ліжко, шафа і комп'ютерний стіл – прийшло двоє нових покупців.

Покупцями були серйозний сивуватий дядечко в дуже дорогому чорному костюмі і юна гламурна дівчина в тонкій сукні з макіяжем і прекрасним волоссям. Дядечко стримано оглянув кімнати і вийшов, а дівчина тикнула свого носа в ту, де я годую дитя, глипнула на мій старий монітор з маленьким випуклим екраном, на мене саму, незачесану, втомлену, задовбану і з немовлям, і так і стояла на порозі, а на її мордочці було: "о! Ух ти! Оце ж справжня... справжня ніщєта!"

Активісти, комуністи, комсомольці і Голодомор

Перші з них прийшли в село Комиші нині Сумської області, а тоді – Харківської губернії, 1918 року. Ті, перші, були дикі і жорстокі. Вони сказали, що вони – комуністи, нова власть, і першим ділом змусили церкву заплатити їм за те, що вони її не закриють...

Ветерани Великої Вітчизняної

Я сиділа в архіві СБУ і читала справу. Справа була товста, по одному вбивству комуніста судили шість чоловік. Всі вони на допитах признавались спокійно і щиро, що вступили в УПА, що ходили на збори (збори?) і читали листівки (нащо?) а потім признавались, що вбили "комуніста", прийшли на вечорниці де він випивав, викликали за хату і вбили а труп кинули в річку Устю...

Тернові хустки – на онучі. Про Голодомор

Вона багато любила розказувати про себе. Про те, як батько її шив чоботи, як вона впала з коня, як ходила до школи, як валили в селі церкву і розкопували могли священників, щоб дістати золоті хрести...

Путін не спить

Є така традиція – проводити паралелі. "От в Росії такого-то року було так", ну і в нас теж має бути, як в Росії того року. Ці всі прогнози зазвичай не збуваються, просто потім той, хто писав, тихо не нагадує, що він був говорив...

В Росії зараз відбувається Майдан

Коли я натрапляю на чергову статтю про те, що Росії скоро кінець, уже навіть не серджуся. Це наш інформаційний фон з ранньої весни. "Зелені чоловічки захопили Крим, Росії скоро кінець", "В Донецьку, Луганську і Харкові зворушення, але не бійтесь, бо Росії скоро кінець"...

Що сьогодні святкуємо?

Не треба святкувати – кажуть деякі, це просто день пам'яті, могло б усе закінчитись абсолютно не так, було страшно, дуже страшно. І досі нічого не закінчилось – додають інші...