Світлана Заліщук народний депутат України

Війна на морі чи гра у виборчий ''Морський бій''

27 листопада 2018, 16:21

Боюся, що на головні питання парламент учора так і не отримав відповіді. Справа ж була не в тому, вводити воєнний стан чи не вводити. Справа в тому, на які загрози він відповідає, і що держава може вирішити за цей час.

Натомість голосування для багатьох депутатів стало вибором між ризиком скасування виборів і відповіддю на реальну ескалацію на морі.

Діагноз небезпекиУчорашня парламентська дискусія сягнула апогею абсурдності. Звинувачення однієї з лідерок партії Президента, що опоненти введення воєнного стану на два місяці на всій території України не згадують у своїх промовах слово Путін, проявили усю високочолість розмови. Серйозно? Ви тримаєте людей за дурнів? Ні в кого нема сумніву, що Путін – режисер цієї трагедії, зокрема в матерів полонених хлопців. Але від кількості його згадок розуміння реальної небезпеки не проясниться. Це все одно, що рак мозку описувати головним болем.

Як сказав Володимир Горбулін в одній зі своїх статтей про такий стиль дискусії "не можна, щоб банальність підмінювала собою спокійний аналіз".

І все таки:

1. Яка реальна ситуація з російськими морськими силами в Азові?

2. Яка готовність інших Чорноморських держав нам допомагати?

3. Що було зроблено для зміцнення наших позицій в Азові з весни, коли Кремль почав активно нарощувати свої сили, передислоковуючи кораблі з Каспію? (Натрапила на один липневий коментар представника МЗС, що питання від парламентарів, що ж відбувається на Азовському морі – це "інформаційне нагнітання". Може, якби були вчасні відповіді про "нагнітання", то не знадобилося б воєнного стану.

4. Чи зможемо ми посунути питання України в рейтингу уваги міжнародних гравців, і таким чином збільшити кількість ресурсів, які світ буде витрачати на нас?

5. Які шанси звільнення наших моряків?

6. Які перспективи подальшого проходження українських та іноземних кораблів через Керченську протоку? Порти далі будуть працювати?

7. Що буде з гривнею на цей період?

8. Як воєнний стан вплине на іноземні інвестиції і на заплановану приватизацію можливими іноземними компаніями? А значить на дохідну частину бюджету і зарплати/пенсії?

Це десята частина питань, які в мене особисто залишилися без відповідей.

Вибори

Введення воєнного стану на шістдесят днів (до речі, вперше з часів Другої світової) та ігнорування Президентом питання виборів стало однією з причин недовіри щодо справжніх мотивів Порошенка. Вибори – це не черговий акт політичних розборок. Це один з найважливіших демократичних інститутів функціонування держави. У тому числі, а в нашій ситуації в першу чергу, через делегування народом права одній людині – Головнокомандуючому – посилати молодих хлопців на захист кордонів, часом ціною життя.

І коли Президент робить вигляд, що зараз його це не цікавить, і не має цікавити суспільство, – то він, безумовно, лукавить. Бо якщо Путін – це знаменник у формулі безпеки України, то вибори – це чисельник у цій формулі. Демократичні, з рівним доступом для всіх учасників, з рівним доступом до медіа, під контролем громадянського суспільства. Бо саме вони дають Президентові ту довіру народу і парламенту, яка в потрібний момент перетворюється в голоси під Указом про воєнний стан.

Парламентаризм спрацювавУчорашнє голосування Ради було єдиним можливим. Не 60 днів, як пропонував Порошенко, а 30. Одразу призначення виборів на 31 березня, як того вимагає Конституція, не залишивши можливості Президенту вирішувати це на власний розсуд. Обмеження території введення воєнного стану певними областями.

Це був не компроміс з боку парламенту, це був здоровий глузд, який об'єднав людей, що навіть не вітаються між собою. Це той випадок, коли ти розумієш цінність парламентаризму, і чому Україна ніколи більше не буде Росією.

Що далі?Мій сусід у Раді лідер кримських татар Рефат Чубаров зробив припущення, що Україна може ефективно скористатися воєнним станом, аби змінити баланс сил на міжнародній арені щодо підтримки України, зокрема щодо деокупації Криму. З ним можна погодитися, анексований півострів незмінно перебуває за дужками дискусії. І це та нагода, коли Україна може піднімати ставки.

Ще одне важливе завдання, яке може реалізувати виконавча влада, – це перевірка роботи державної машини в надзвичайних умовах. Чи зможе Кабмін швидко включити запустити фінансування нових потреб? Як спрацює місцева влада на виконання нових завдань? Часом наша бюрократична машина перекладає папірці лише два місяці на ухвалення якихось тривіальних рішень. Воєнний стан зможе показати всі пробоїни в цій машині. Але хотілося б, аби це не звелося лише до вдягання військової форми під камери.

Також маємо вийти на новий рівень співпраці з НАТО, Радою Безпеки ООН, ЄС та ОБСЄ. Адже "глибоке занепокоєння" міжнародної спільности часом стало міліти. Дуже показовою стала реакція Федеріки Могеріні з закликом до спокою до обох сторін. Це у той час, коли на Раді Безпеки США та інші країни визнали порушення Росією норм міжнародного права.

Насправді оцінка ефективності використання воєнного стану стане зрозуміла через місяць. Нема сумнівів, що нова ескалація в Азові – це новий етап агресії, переростання у бій на морі. Нема сумнівів, що Україна має реагувати. Є сумніви, що деякі "державні мужі" не користуються ситуацією для збивання чужих виборчих "човників", як у дитячій грі "морський бій".

Але не треба себе обманювати – ми в одному човні.

powered by lun.ua
Коментарі — 47
Inna Viktorivna _ 27.11.2018 22:31
IP: 109.207.199.---
Соромно було за вас і ваших колег младопатріотів, недоросли... для вас вибори головніше за людські життя, державу... як папуги повторюєте одне і те, нажаль ви так і не зрозуміли, що в азові москалі вперше відкрито напали на українських моряків тому і на часі ВС... не буду за вас голосувати...
Борис Надточій _ 27.11.2018 22:22
IP: 46.211.74.---
Багато депутатів Опоблоку, Ляшка, Тимошпенко та Березюка -Садового вели себе на позачерговій сесії не як державники, а скоріше за все керувалися пещерними інстинктами, що виглядало як не сповна розуму.
Vovvk Karl _ 27.11.2018 22:17
IP: 35.235.227.---
Vovvk Karl:
Aleks Chuk:
Постійно критикую владу у громадянина складається враження що напав Порошенко на Україну.В тяжкі часи треба гуртуватися,а не роздирати країну, а я розумніший і правіший.Схаменіться!!!!!!!!
----
Враг номер 1 для Украині – коррупция, внешняя агрессия – враг номер 2.
без победы над внутренним врагом 1 невозможно победить в войне с РФ
Vovvk Karl _ 27.11.2018 22:15
IP: 35.235.227.---
Aleks Chuk:
Постійно критикую владу у громадянина складається враження що напав Порошенко на Україну.В тяжкі часи треба гуртуватися,а не роздирати країну, а я розумніший і правіший.Схаменіться!!!!!!!!
-----
Враг номер 1 для Украині – коррупция, внешняя агрессия – враг номер 2.
Aleks Chuk _ 27.11.2018 21:52
IP: 109.162.12.---
Постійно критикую владу у громадянина складається враження що напав Порошенко на Україну.В тяжкі часи треба гуртуватися,а не роздирати країну, а я розумніший і правіший.Схаменіться!!!!!!!!
Oleg Lysenko _ 27.11.2018 21:38
IP: 46.118.237.---
Я намагаюся ніколи не обзивати нікого
Але після вчорашнього позориська у ВР у мене два питання
1. Ви тупа?
2. Вам не соромно за таку свою поведінку?

Сподіваюся Ви більше ніколи не пролізите в політику. Ви та ваші друзі типу Лещенка і Мустафи – то одне з найбільший розчарувань після Майдану. Ми на вас так сподівалися, на ваш розвиток, на молоду кров та принципи в політиці, а ви виявилися просто тупуватими і підлуватими грантожерами

Я це Вам пишу як активний учасник двох Майданів, АТОшник
Vovvk Karl _ 27.11.2018 21:16
IP: 35.235.227.---
Александр 1:
Скажу лише таке: як що депутати будуть більше турбуватись про свої вибори, ніж про долю держави, то вам не буде куди вибиратись, тому що не буде держави. Наш головнокомандувач Порошенко – єдиний політик, з яким не хочуть мати справу агресори, тож українці можуть йому цілком довіряти в питаннях оборони, а депутати не повинні перетворювати прийняття важливих для держави рішень в базар.
=====
у большинства населения, депутатов, сложилось обратное впечатление, что именно у президента нервы сдали от безисходности и он уже пошел на крайние меры ради выборов.
Павло Лук'янчук _ 27.11.2018 20:31
IP: 46.219.239.---
Залищук стало стыдно за вчерашнее позорище, вот и оправдывается.
Павло Лук'янчук _ 27.11.2018 20:30
IP: 46.219.239.---
Юра Лисовский:
От это ты тупая скотина!
Скотный двор. Даун ты со скотного двора.
Log Log _ 27.11.2018 19:59
IP: 178.133.6.---
Юра Лисовский – Унитаз Семижопов, позор Воронежа:
в арифметической прогрессии
Тупая скотина, твоё развитие остановилось во втором классе.
Какие прогрессии? Вспомни как ты рубли в гривни переводил, безграмотное существо.
Семен Ивангородский _ 27.11.2018 19:51
IP: 195.211.142.---
Шановний Юра Лисовський. То, що ви розповіли, описано в романі "1984", а не "Скотний двір". Успіхів Вам!
Log Log _ 27.11.2018 19:50
IP: 178.133.6.---
Yuriy Grytsenko:
Юра Лисовский:
Убогий, ти ж в інтернеті, невже не можна прочитати хоч пару рядків з книги, про. яку пишеш.
Воно читати не вміє. Тупа істота десяток слів на рідній мові не напише без помилок.
Розумово відстав на 30 років.
Olexander Mykhelson _ 27.11.2018 19:45
IP: 35.235.227.---
Я не зовсім зрозумів. Відповіді на всі ці запитання мали бути сформульовані в указі про воєнний стан?
Александр 1 _ 27.11.2018 19:43
IP: 188.163.12.---
Скажу лише таке: як що депутати будуть більше турбуватись про свої вибори, ніж про долю держави, то вам не буде куди вибиратись, тому що не буде держави. Наш головнокомандувач Порошенко – єдиний політик, з яким не хочуть мати справу агресори, тож українці можуть йому цілком довіряти в питаннях оборони, а депутати не повинні перетворювати прийняття важливих для держави рішень в базар.
Log Log _ 27.11.2018 19:42
IP: 178.133.6.---
Юра Лисовский – очередная реинкарнация Унитаза Семижопова, позора Воронежа.:
Скотный двор
Твоя голова, тупое животное.
После того как перепутал сюжеты, молчал бы о книгах Orwell.
Ты умственно отстал на 30 лет, когда эти книги прочитали люди твоего возраста,
а ты сам написал: "недавно прочитал".
Тебе шестой десяток, а пишешь на уровне рассуждений четырёхлетнего ребёнка,
безграмотная невежда.
Віталій Васильєв _ 27.11.2018 19:20
IP: 35.235.227.---
Такий "далекоглядний" аналіз, що на самому початку статті робиться висновок: в усьому винен Путін. Звичайно, нам нетреба збивати виборчі "човники" один одного – насправді ж, ми знаходимося в одному човні! Але таке враження, що той човен розтаскують по дошці на ті човники і незрозуміло ким є ті, хто запевняє про єдиного човна – чи наївними простаками, чи продуманими аферистами, в яких в є запасний човен?
Yuriy Grytsenko _ 27.11.2018 17:56
IP: 35.235.226.---
Юра Лисовский:
Убогий, ти ж в інтернеті, невже не можна прочитати хоч пару рядків з книги, про. яку пишеш.
Микола Щербак _ 27.11.2018 17:36
IP: 109.87.26.---
Sergii Gutsaliuk:
Шатун пережили, переживемо і ВП. Головне, дожити до виборів без втрат.
Sergii Gutsaliuk _ 27.11.2018 17:02
IP: 46.219.216.---
Vovvk Karl:
У Вас проблемы с причинно-следственной связью? Или с русским языком? Нет никаких красных линий... Переворот означает насильственный захват власти. Майдан не захватывал власть, он стал причиной досрочных выборов, честных и признанных всеми, включая Рашку. Назвать Майдан переворотом могут только совершенно безграмотные люди.
Вопрос Автора статьи, вынесенный в заголовок, – есть ли объективные причины для объявления ВП именно сейчас. Простыми словами – есть ли угрозы, более опасные чем вторжение РФ под Новоазовском или Дебальцево, когда военное положение не вводилось. Увы, но президент сослался на уникальную секретную информацию, которой владеет только он. И Рада ему поверила. Правда почему-то обрезала срок ВП вдвое и назначила дату выборов. Но президент не возражал.Только был очень бледный...
Olexiij Babenko _ 27.11.2018 16:57
IP: 35.235.226.---
Ну так хором, моряки, командування, депутати, Президент виконали завдання на відмінно. Хоча це тільки початок. Звичайно найбільше дісталося моряком, але це вже так ведеться в цьому житті, прості громадяни відгрібають найбільше, і краще ніж дехто на верху розуміє, що на війні як на війні.
Vovvk Karl _ 27.11.2018 16:53
IP: 35.235.227.---
Вы, кстати, Стелана Залищук, тоже несете свою часть вины и ответственности за все преступления власти.
Vovvk Karl _ 27.11.2018 16:32
IP: 35.235.227.---
"Боюся, що на головні питання парламент учора так і не отримав відповіді."

- когда Вы наконец-то опеределитесь где красные линии Революция или Переворот, то легко найдете ответы на все вопросы. Проблема не в парламенте, проблема с пониманием у Вас.
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter