Чи виконає рішення Європейського суду з прав людини щодо незаконності арешту Юлії Тимошенко Президент України Віктор Янукович?
Сьогодні, через три місяця після ухвалення, набуде статусу остаточного та набере законної сили рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за заявою Юлії Тимошенко щодо незаконності її арешту.
Три місяці надається сторонам для внесення клопотань про передачу справи на розгляд Великої палати ЄСПЛ. Наскільки мені відомо, ані захист, ані Уряд з такими клопотаннями до Європейського суду не звертався.
Захист, напевне тому, що цілком задоволений рішенням ЄСПЛ від 30 квітня 2013 року. Уряд – тому, що розуміє усю юридичну безперспективність можливих змін рішення ЄСПЛ по арешту Юлії Тимошенко.
Нагадаю, що у своєму рішенні ЄСПЛ встановив порушення §1, 4, 5 статті 5 та статті 18 Європейської конвенції з прав людини та визнав арешт лідера української опозиції Юлії Тимошенко незаконним, політично вмотивованим та свавільним.
Незаконним та свавільним, тому що у законі не передбачено ті підстави її арешту, на які вказав суд. Юлія Тимошенко справно ходила на судові засідання та не порушувала підписку про невиїзд. Тому залишається питанням: яким чином вплинула на повагу до суду зміна запобіжного заходу із підписки про невиїзд на тримання під вартою?
Політично вмотивованим рішення є тому, що Європейський суд визнав – метою арешту було далеко не забезпечення участі Юлії Тимошенко у судовому процесі. Водночас ЄСПЛ відзначив, що кримінальне переслідування лідера опозиції відбулося після зміни влади в Україні та підкреслив, що справа Тимошенко подібна до справи Юрія Луценка, яку суд вже розглядав та встановив політичні мотиви тримання під вартою колишнього міністра внутрішніх справ.
Судові рішення повинні виконуватися беззастережно, подобається це комусь, чи ні. Тим більше, що зобов'язання України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини зафіксовані як у міжнародних договорах, так і у національному законодавстві, зокрема у Законі України "Про порядок виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини". Усі державні органи та посадові особи України зобов'язані зробити усе можливе та вжити усіх заходів для виконання рішення Європейського суду. У тому числі це обов'язок і Президента України Віктора Януковича, у тому числі і по справі щодо незаконного арешту лідера української опозиції.
Але це лише правове підґрунтя. А як же будуть розвиватися події надалі? Зрозуміло, що захист Юлії Тимошенко буде наполягати на негайному звільненні екс-прем'єра.
Аргументи тут прості і зрозумілі: відповідно до статті 10 Закону України "Про виконання рішень Європейського суду та застосування практики Європейського суду", з метою відновлення порушених прав особи державою застосовуються усі необхідні засоби для відновлення її попереднього правового стану, який позивач до ЄСПЛ мав до моменту порушення Європейської конвенції з прав людини, тобто її статусу вільної людини.
Важливо, ЄСПЛ також у своєму рішенні від 30 квітня 2013 року встановив, що свавільні та незаконні рішення приймалися не лише щодо арешту Юлії Тимошенко, а й системно – під час всього "газового процесу". А це означає, що як мінімум такої ж точки зору він буде притримуватися і під час оцінки судового вироку за основною скаргою лідера опозиції.
А що ж влада? Поки що вона обмежується заявами про те, що рішення ЄСПЛ по незаконному арешту Юлії Тимошенко виконано, оскільки ухвалено новий Кримінально-процесуальний кодекс. Дивна логіка: адже свавілля, незаконність та політична мотивація арешту суперечить як нормам старого, так і нового КПК, та й усій разом узятій Конституції України, хоч в редакції 1996 року, хоч в редакції 2004 року.
Президент України Віктор Янукович насправді отримав унікальний шанс відносно безболісного виходу з того глухого геополітичного кута, куди він завів Україну та й себе самого, прийнявши рішення про ув'язнення Юлії Тимошенко.
Усі експерти та політики розуміють, що без унеможливлення вибіркового правосуддя в Україні, символом якого стала Юлія Тимошенко, підписання Угоди про Асоціацію між Європейським Союзом та Україною неможливе. Тому рішення ЄСПЛ по арешту Юлії Тимошенко надає українській владі додаткові можливості, аби вирішити це питання та звільнити лідера української опозиції.
Однак чи скористається цим шансом український Президент покаже час. Саме зараз вирішується доля нашої країни. М'яч на нашому боці, від нас залежить чи підпишемо ми Угоду про Асоціацію на листопадовому саміті "Східного партнерства", а отже остаточно зробимо свій цивілізаційній вибір.
P.S. Через декілька днів виповнюється два роки з моменту ув'язнення Юлії Тимошенко. Зробили усе можливе, аби вона зламалася – вона встояла та помудрішала. Зробили усе можливе, аби роз'єднати опозицію – вона є лідером об'єднаної опозиції. Зробили усе можливе, аби на її прикладі залякати країну – вона стала символом протесту, а країна відповіла Врадіївкою.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.