Тарас Березовець Політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу "Berta Communications"

Нові політичні циклади

12 березня 2008, 13:53

Оскільки демократія постійно відчуває потребу свіжої крові у вигляді виборів, час їхнього проведення знаходиться у прямій залежності від швидкості зміни політичних циклів. Під час гострих політичних криз цикли змінюють один одного з калейдопічною швидкістю, що врешті призводить до зменшення строків між виборами. За нормального розвитку ситуації вибори можуть відбуватися із звичайної періодичністю – раз на чотири-п'ять років.

Наразі питання стосовно можливості проведення нових дострокових виборів в Україні (причому йдеться як про парламентські, так і президентські та місцеві) перейшло з розряду дискусійно-політологічних до цілком реалістичних. Причому сама доцільність таких виборів і те, що суттєвої зміни розкладу сил не відбудеться, нікого не цікавить. Адже логіка передчасних виборів диктується зовсім іншою причиною – від президентської кампанії та конституційної реформи 2004 року Україна увійшла до нового політичного циклу. Точніше, низки політичних циклів, що змінюють один одного з надзвичайною швидкістю.

Пригадаємо, як блискавично змінювали один одного уряди та коаліції лише за три роки президентства Віктора Ющенка у порівнянні з його попередником Леонідом Кучмою. Від січня 2005 року змінилося принаймні п'ять політичних циклів та чотири уряди!

Перший: січень-вересень 2005 року – Ющенко, Тимошенко і Литвин утворюють більшість у Верховній Раді; Тимошенко стає прем'єром; Партія регіонів опиняється в опозиції.

Другий: вересень 2005 – червень 2006 – Тимошенко та Порошенка відправлено у відставку; сформовано уряд Єханурова; газова війна між Україною та Росією, "Росукренерго" стає ексклюзивним постачальником газу в Україну; Партія регіонів і БЮТ набрали найбільше голосів на виборах до ВР; провал переговорів БЮТ, НСНУ та СПУ про створення коаліції.

Третій: липень 2006 – квітень 2007 року – ПР, СПУ і КПУ утворюють "антикризову" коаліцію; Мороз стає головою ВР; Ющенко подає кандидатуру Януковича на посаду прем'єра та підписує з ним Універсал національної єдності; БЮТ і НСНУ опиняються в опозиції; ПР майже повністю контролює ситуацію в країні, вона намагається здобути конституційну більшість у ВР внаслідок приєднання депутатів-перебіжчиків з фракцій БЮТ і НУ.

Четвертий: квітень-грудень 2007 року – Президент розпускає Верховну Раду; ПР, СПУ і КПУ саботують проведення дострокових виборів та організовують мітинги; Ющенко переконує прагматичне крило ПР у необхідності виборів в обмін на обіцянку утворити з ними "широку коаліцію"; силове захоплення Генпрокуратури; замість блоку "Наша Україна" утворено НУНС, лідером якого стає Юрій Луценко; ПР здобуває перше місце на виборах, проте їй не вдається утворити коаліцію з НУНС.

П'ятий: грудень 2007 – до нині – БЮТ і НУНС утворюють більшість у парламенті; Тимошенко попри небажання Ющенка вдруге стає прем'єром, Яценюк – головою ВР; друга газова війна з Росією, невдала спроба уряду позбутися "Росукренерго"; робота Верховної Ради фактично заблокована 2 місяці Партією регіонів, яка вимагає провести референдум щодо вступу до НАТО; Президент заявляє про можливість других дострокових виборів ВР за рік; ПР називає датою виборів до парламенту 15 червня та починає дискусію щодо можливого імпічменту Президента; Тимошенко в Брюсселі говорить про неминучість переходу України до парламентської моделі устрою; Ющенко утворює Національну конституційну раду та говорить про можливість ухвалення нової Конституції на референдумі.

З наведеного абсолютно очевидним виглядає те, що тривалість останніх політичних циклів щоразу зменшувалася (другий цикл – 10 місяців, третій- 9, четвертий – 8, п'ятий – вже 4). А це означає лише одне – країна невдовзі перейде до шостого циклу, який за попередньою логікою має призвести до чергової зміни складу коаліції та уряду, а також дострокових виборів.

Подібний висновок має чимало прямих підтверджень у сучасній політичній ситуації. Це і постійне зростання напруженості у відносинах Президента з прем'єром (згадаймо, як це було у 2005 році), і початок розколу всередині НУНС та маргіналізація НСНУ Ющенком і Балогою, і відверті контакти секретаріату Президента з Ринатом Ахметовим і Борисом Колесніковим, і спроби розколу ПР (призначення Раїси Богатирьової секретарем РНБО), і створення нового пропрезидентського партійного проекту, і врешті ініціалізація другої конституційної реформи.

Зрештою, усі ці протиріччя є відвертими сигналами нової гострої політичної кризи, що має вибухнути, якщо уважно проаналізувати зменшення строків попередніх політичних циклів, вже у травні-вересні. Саме на цей період має припасти початок нового циклу, який має повністю видозмінити політичний ландшафт. Найбільш очевидним поштовхом до шостого циклу може слугувати нова спроба ревізії Конституції.

Безсумнівним є головне – новий політичний цикл вже не за горами. Він, як це було у попередні рази, має принести дострокові вибори. Причому не обов'язково парламентські. Адже підстав для загальних місцевих і навіть президентських вже предостатньо. Готові до них і потенційні кандидати.

Така швидкоплинність циклів триватиме доти, поки не буде досягнуто повноцінного балансу Конституції, адже саме її реформа стала постійним реальним каталізатором усіх останніх політичних криз.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Историчка _ 12.03.2008 21:43
IP: 91.124.210.---
12.03.2008 21:13___ Unique ----------Треба переобирати, допоки не оберемо достойних.

Мечты, мечты
В чем ваша сладость
Unique _ 12.03.2008 21:13
IP: 91.124.11.---
12.03.2008 17:49___ Kanada

Чому на посміховисько? Ще одна, еволюційна, логічна і безкровна сходинка до громадянського суспільства...
Треба переобирати, допоки не оберемо достойних. Не відстрілювати ж?
Я розумію, що дуже хочеться. І мені – теж. Але – патронів шкода...
Kanada _ 12.03.2008 17:49
IP: 198.62.158.---
Безсумнівним є головне – новий політичний цикл вже не за горами.
Сумно. Знову Україна виставляє себе на посміховисько...
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 17:06
IP: 193.34.20.---
Опечатка. Хотів сказати "Я, звісно, НЕ людина з гордовитим титулом "політтехнолог"... Далі – по тексту.
Віктор Коваленко _ 12.03.2008 17:05
IP: 193.34.20.---
Така швидкоплинність циклів триватиме доти, поки не буде досягнуто повноцінного балансу Конституції, адже саме її реформа стала постійним реальним каталізатором усіх останніх політичних криз.
Я, звісно, людина з гордовитим титулом "політтехнолог", але дозволю собі одне припущення, базоване на досвіді. Можливість швидких перевиборів слід пов"язувати тільки з двома факторами:
1. Небажанням Партії регіонів, деяких інших політсил і бізнесу, що стоїть за ними, перебувати поза владою. Навіть якись час, кілька років до чергових виборів.
2. Стрімке збагачення української еліти в останні роки (переважно біло-блакитної, рожевої та червоної її частини), яке вселяє в цих людей ейфорію, що "тепер все можна купити", а саме: перевибори, нову Конституцію і так далі.
Unique _ 12.03.2008 14:41
IP: 91.124.16.---
..."і те, що суттєвої зміни розкладу сил не відбудеться"..., - чому Ви так думаєте?
Не зауважити ДУЖЕ СУТТЄВІ, КАРДИНАЛЬНІ зміни рейтингів основних політичних сил – може тільки сліпий або відверто заангажований журналіст.
Окрім того, принципово змінилося власне українське суспільство, внаслідок дочасних парламентських виборів та всього, що після них сталося.
Президенту відкритим текстом інкримінується зрада національних інтересів, той у відповідь принизливу й вульгарну позу страуса прийняв, мовляв, не бачу й не чую, значить не буває така скотина. А як від того реальність міняється? Вона собі є.
Далі треба врахувати інтелектуальні можливості виборчих піар-кампаній політичних сил, рівно як і об'єктивні економічні та політичні реалії, які мають місце віднедавна і в дуже нерівні умови ставлять "несунів", президента та ПР вже на старті.
В тому-то й найголовніше і найактуальніше, що будь-які вибори приречені на дуже суттєві зміни розкладу політичних сил...
"...Найбільш очевидним поштовхом до шостого циклу може слугувати нова спроба ревізії Конституції" – не думаю.Знаючи категоричну позицію парламенту, Ющенко не буде наполягати, власну агонію затягуючи.
Дострокове припинення його повноважень буде наслідком публікації ним піддписаних в 2006 та лютому 2008 угод про газопостачання України. Що й об'єднає більше 440 депутатів.
Дочасні президентські доречно було б провести одночасно з до місцевого, але на мажоритарній основі.
Такий найреальніший і найлогічніший сценарій.
Ockham _ 12.03.2008 14:39
IP: 195.5.37.---
другий цикл – 10 місяців, третій- 9, четвертий – 8, п'ятий – вже 4
шостий – 2, сьомий 1...:)
Адже підстав для загальних місцевих і навіть президентських вже предостатньо
Хоча б декілька назвав: (
VNC _ 12.03.2008 14:30
IP: 212.82.192.---
Взагалі то спочатку непогано було б хоч трохи повчитись. Реально, а не за батькові гроші.;))
tanu _ 12.03.2008 14:17
IP: 194.106.208.---
Відпрацювати
tomb123 _ 12.03.2008 14:10
IP: 91.124.203.---
Тарас Березовець – Політтехнолог, медійник, директор PR-групи Polittech

Что, заработать надо?
ONLINE
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

1
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

12
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

Євген Бистрицький

ПІДВОДНІ КАМЕНІ 7-ГО КОМІТЕТУ

7
Айдер Муждабаєв

"Русский писатель" Захар Прилепин: самый кассовый из убийц

5
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter