20 жовтня 2020, 19:58

Процес отримання громадянства іноземцями, які воювали за Україну, знову спускають на гальмах

Громадянство для іноземних добровольців – одна з гучних обіцянок Зеленського, яку він озвучив щойно прийшов до влади. Минулого року навіть підписав укази для майже 40 добровольців і додав, що по всім іншим справа триватиме не довше 2-3 місяців. На цьому все й закінчилось. До нас звернулися іноземні добровольці різних підрозділів, справи яких на сьогодні вже є в Офісі Президента. Вони очікують підписання Указу про українське громадянство понад два місяці. Ані Міграційна служба, ані Офіс Президента не дають відповіді на запитання: коли можна буде отримати український паспорт.

На сьогодні за різними підрахунками в Україні перебувають 300 іноземних добровольців. Менше половини з них мали шанс стати повноцінними громадянами. Але скоро вони його можуть втратити і ось чому.

Причина N1: законодавчі перепони

Сьогодні, щоб отримати український паспорт, треба відмовитися від громадянства іншої країни. Це можливо зробити лише на території цієї країни. Більшість іноземних добровольців – у розшуку в Росії та Білорусі за участь у війні. Наприклад, учасник Революції Гідності, а потім – боєць тактичної групи "Білорусь" Ян Мельников. На батьківщині проти нього вже відкрили кримінальну справу. Перетнути кордон Білорусі для нього означає добровільно здатися ФСБ. Сьогодні Ян допомагає своїм побратимам збирати документи на отримання українського паспорта і одного дня сподівається, що всі вони стануть повноправними громадянами України.

Ще коли я був депутатом Верховної Ради, працював над законопроектом N3433, який мав спростити прийняття громадянства для іноземних добровольців. При Порошенку проект постійно відкладали і знаходили мільйон причин не голосувати. Після того, як Зеленський підписав закон, вже його уряд на чолі з Гончаруком завалили процес розробки підзаконних актів. За 6 місяців владці не змогли ухвалити механізм реалізації закону, затвердили його в останній момент – і добровольці просто не встигли скористатися можливістю отримати український паспорт.

Зараз військові, яким Зеленський підписав укази на громадянство, мають тимчасові посвідчення на проживання на два роки. І вже у 2021-му – вони будуть недійсні.

Причина N2: саботаж та корупція у ДМС та СБУ

Теоретично, для оформлення документів необхідно максимум 3-4 тижні. 300 людей може оформити один працівник міграційної служби. Але для того, щоб "процес пішов", треба отримати довідки від СБУ про перевірку – цей "папірець" чекати можна місяцями.

Ходять чутки, що не давати громадянство іноземним добровольцям – це одна з умов Росії для "перемир'я". Сусідня держава неодноразово втручалася у діяльність ДМС. Підтвердженням цих чуток є історії двох білорусів з "Азову", які подали документи на отримання українського громадянства. Якимось "чарівним чином" про це дізналися у ФСБ, і подали запит з Білорусі до української міграційної служби про нібито "загублені" паспорти хлопців. Згідно нашого законодавства людина не може змінити громадянство, якщо її документи втрачені. Тому в Україні хлопцям сказали їхати на батьківщину та відновлювати документи.

Не можна виключати фактор корумпованості працівників ДМС. Пригадую скандал 2015 року з головою служби Тетяною Біляк. Тоді під її керівництвом за хабар у $5000 міграційна служба надавала громадянство бойовикам з ОРДЛО. І цей процес тривав значно швидше, ніж надання громадянства українським добровольцям. А в цей час у черзі за українським паспортом від раку помер боєць батальйону "Донбас" Гія Церцвадзе. Росія подала його в міжнародний розшук, українські правоохоронці затримали та кинули до СІЗО. А після того, як Гія опинився на волі, в нього діагностували тяжке захворювання. Якби Гія в той час отримав українське громадянство, то зміг би поїхати на лікування за кордон.

Що в результаті?

Зеленський в ейфорії старту президентства розпочав підписувати укази про громадянство для іноземних добровольців, але не довів справу до кінця. Сотні ветеранів-іноземців після війни за Україну тепер воюють з нашою бюрократією. А в будь-який момент, якщо позиція Зеленського зміниться – їх можуть видати за запитом Росії або Білорусі.

powered by lun.ua

Зустріч Зє і Пу, як синдром миттєвої амнезії

Пішла друга доба сенсації – зустріч Зеленського і Путіна таки відбудеться! Єрмак організатор! В стилі водевілю, притаманного нинішній владі – охороною зустрічі, мабуть, займуться звільнені Єрмаком вагнерівці...

Територіальна оборона – опора державності

Сьогодні на наших кордонах збираються десятки тисяч живої сили та тисячі одиниць техніки російського ворога – це нас не має лякати, але повинно мотивувати до дій...

Для тих, хто хоче зрозуміти, що таке націоналізм і чи існує він у ХХІ столітті

"Президент Байден підписав Указ про посилення закупівель американських продовольчих товарів і забезпечення майбутнього Америки, створеного в Америці усіма працівниками Америки Джо Байден підписав розпорядження, яким посилив указ свого попередника Дональда Трампа під назвою "Buy American" ("Купуй американське")...

Чи є різниця, якою мовою говорити?

Минуло понад 30 років відтоді, як українська стала державною, та тиждень від запровадження обов'язкової української мови у сфері послуг. Ресторани, спортзали та магазини по всій країні навіть у соцмережах починають писати рекламні тексти українською...

Будапештський меморандум: історія першого політичного програшу Незалежної України

Сьогодні річниця Будапештського меморандуму – першої української зовнішньополітичної капітуляції. Його підписали 5 грудня 1994 р. на саміті ОБСЄ...

Процес отримання громадянства іноземцями, які воювали за Україну, знову спускають на гальмах

Громадянство для іноземних добровольців – одна з гучних обіцянок Зеленського, яку він озвучив щойно прийшов до влади. Минулого року навіть підписав укази для майже 40 добровольців і додав, що по всім іншим справа триватиме не довше 2-3 місяців...