Олексій Братущак журналіст

Як віце-спікера Сироїд підставили "депутатами 16 січня"

07 грудня 2014, 22:35

Прозорий законодавчий процес – це довіра суспільства. Довіра суспільства – це зняття соціальної напруги. (Оксана Сироїд в ефірі Громадського радіо, 6.12.2014)

* * *

У четвер 4 грудня сталася насправді історична подія. Уперше за часи незалежності у президії Верховної Ради з'явилася жінка – Оксана Сироїд з "Самопомочі".

Під час виборчої кампанії вона носилася з ідеєю відродження парламентаризму в Україні. Про це сама пані Оксана розповіла журналістам Громадського радіо. Але перші враження від роботи парламентаря у неї були сумні: "Я шокована рівнем нещирості і навіть у багатьох випадках шахрайства".

Судячи з усього згадане "шахрайство" сталося з Сироїд 4 грудня, коли вона зареєструвала свій перший документ у якості законотворця. Це був проект постанови N1009 про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України восьмого скликання. Це саме той документ, вміст якого призвів до так званої "першої бійки 8 скликання".І все через те, що у проекті постанови за підписом Сироїд депутати побачили з півтора десятка прізвищ тих, хто голосував за так звані "диктаторські закони 16 січня".

Дізнатися позицію самого віце-спікера щодо присутності "депутатів 16 січня" на керівних посадах мені не вдалося. Телефоном пані Оксана не відповідає на запитання журналістів...

Але за логікою вона мала б бути проти. Принаймні озвучена у сесійній залі Олегом Березюком позиція Самопомочі була наступною:

Ми підтримаємо наших колег по коаліції, що жодного депутата, який голосував за злочинні закони 16 січня не повинно бути в керівництві Верховної Ради і комітетів.

Скоріше за все Сироїд лише запропонували/попросили зареєструвати проект постанови, який погодили "усі фракції". Погодили, звичайно, кулуарно. А от офіційно (формально, юридично) пропозиція ввести до керівництва комітетів "депутатів 16 січня" залишиться за Сироїд.

Прикро.

Прикро, що депутат, який ставить амбітну мету відродити парламентаризм, робить помилку наче зелений першачок.

Сподіваюся, що цей "перший млинець комом" лише розлютить віце-спікера. У доброму сенсі. Вона відвела 3-4 місяці для запровадження нових правил у Раді. Одним з таких правил має стати прозоре формування комітетів.

Так звана "шахматка" має формуватися не проти ночі у кабінеті спікера, а шляхом офіційного подання фракціями пропозицій щодо керівництва комітетів. З подальшим публічним обговоренням. Щоб заздалегідь було зрозуміло, хто за кого виступає.

"Депутати 16 січня" залишилися у керівництві комітетів

У п'ятницю Українська правда поспішила поширити новину: У керівництві комітетів не буде Довгого і "голосувальників 16 січня".

Насправді це дещо не так. Навіть у самій Раді ще не визначилися, як подати результати голосування.

В електронній базі даних документ досі не з'явився. Це при тому, що ухвалена того ж дня постанова про обрання першого заступника Голови ВР та заступника Голови ВР, вже введена до цієї бази. Останнім документом, що надійшов від парламенту.Таке гальмування пов'язане із Володимиром Гройсманом. Точніше з його незграбними діями під час голосування за відповідну постанову.

Спікер дійсно щось згадував про врахування поправок Луценка, Турчинова, Філатова, як про це писала УП. От тільки після цього Гройсман кілька разів повторив "за основу та в цілому". Ось уривок стенограми останніх фраз головуючого ДО голосуванням:

Шановні колеги... (Шум у залі) За основу і в цілому. Прошу ставити на голосування. Прошу ставити на голосування за основу і в цілому. Прошу голосувати! Прошу голосувати. Прошу голосувати за основу і в цілому. Була пропозиція Юрія Луценко за основу і в цілому. Голосуємо!

За-249


Формулювання "за основу та в цілому" не передбачає врахування будь яких поправок.

Більше того, закон про регламент не передбачає поправок до проектів постанов. На це справедливо вказав у сесійній залі Руслан Князевич. Ось, як це виписано у Регламенті:

Стаття 138. Порядок прийняття постанов та інших актів Верховної Ради

Постанови та інші акти Верховної Ради приймаються з дотриманням процедури, передбаченої для розгляду законопроектів у першому читанні з прийняттям їх у цілому, якщо Верховною Радою не прийнято іншого рішення.

Гройсман ще не встиг вивчити Регламент. Тож заплутав ситуацію до абсурду своїми висловами вже ПІСЛЯ голосування:

Внесли пропозицію народні депутати України голосувати за основу і в цілому. Вніс координатор коаліції Юрій Віталійович Луценко. В порядку надходження я це зробив. Народні депутати України проголосували 246 зі всіма поправками і тими озвученими пропозиціями, які лунали. Поставимо на цьому крапку.

Таке довільне поводження з законотворчим процесом може завести і парламент, і спікера у глухий кут. Порушення процедур вже призвело одного разу до скасування конституційних змін. Як закладені Гройсманом міни вибухнуть у майбутньому можна лише здогадуватися.

Але хочу звернути увагу ще на одну деталь.

Газета "Голос України" (офіційне видання Верховної Ради) вже надрукувала свою інтерпретацію, за що саме проголосували депутати 4 грудня. У номері від 6 грудня офіційна хроніка двічі вказала: парламентарі голосували "за основу та в цілому". І жодної згадки про врахування поправок виключити з керівництва комітетів "депутатів 16 січня":

...народні депутати ухвалили за основу та в цілому проект постанови про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України восьмого скликання (реєстр. N1009).

...головуючий запропонував парламентаріям підтримати проект постанови про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради за основу і в цілому.


* * *

Як висновок: при формуванні керівництва парламентських комітетів посади отримали "депутати 16 січня". І сталося це у тому числі завдяки і спікеру Гройсману (як головуючому), і віце-спікеру Сироїд (як офіційному автору документу), і лідерам коаліційних фракцій (які погодились на кулуарне формування комітетів).

Виправити ситуацію з "депутатами 16 січня" у керівництві комітетів потрібно у відповідності з Регламентом. І ініціювати це може та ж таки Сироїд.

Потрібен проект постанови, яким "депутатів 16 січня" з керівних посад переводять у статус рядових членів комітетів. І вже у вівторок Гройсман з депутатами-коаліціантами можуть виправити свої помилки.

powered by lun.ua
Коментарі — 36
Микола Козовий _ 08.12.2014 02:32
IP: 109.122.19.---
Просто уроди. Дайте Парасюку пістолет і право на росстріл уродів.
Кохэй Тайхо _ 08.12.2014 00:48
IP: 31.31.98.---
депутаты, т.н. патриоты, вы что это ваньку валяете? как вы смеете быть такими трусливыми и безответственными – допускаете разрастание очередного беспредела в правительстве: "депутати 16 січня" в руководстве комитетов; создание "министерства правды"; договорняки с террористами; торговля с оккупантами; преступная деятельность\бездеятельность генпрокуратуры, Нацбанка, и т.д., и т.п. Не смейте сдавать идеалы Майдана, боритесь за новую Украину без бандитского олигархата, воров и паханов! Все, у кого "кишка тонка" – на кислород!
Індра _ 08.12.2014 00:41
IP: 94.76.81.---
МОВА: 1) вона зареєструвала свій перший документ у якості законотворця. ------ Ну, а чому не написати так: "вона зареєструвала свій перший документ у ліжку законотворця". За змістом два вирази однакові тому, що має бути лише так: вона зареєструвала свій перший документ, як законотворець. 2) Дізнатися позицію... мені не вдалося ----- тут вже починається вищий пілотаж: розкриваємо дієслова зворотної дії і читаємо ще раз: Дізнати себе позицію... мені не вдало себе. ---- це все біда, яку принесла в нашу хату комуно-совєтська політика мовного занепаду. Справа в тім, що мова – це не просто звук, який розповсюджується в матерії, це ще і вібрації простору в якому ця матерія перебуває. Тому, спотворені дієслова зворотної дії накликають біду на голови промовців – відрух від зворотної дії б'є по промовцю, якщо він не правильно формує зворотні дієслова. Правильно так (хоч можуть бути і варіанти): Почути її позицію... я не зміг. 3) Спікер ---- по нашому це промовець (або речник).
Taras Mykytyn _ 08.12.2014 00:35
IP: 46.219.240.---
Шановний, Олексію! Ця Постанова – це не законопроект від Оксани Сироїд, а проект Поставнови Підготовчої депутатської групи (не Ради коаліції). Оксана Сироїд була заступником Голови підготовчої групи, тому повинна була завізувати колегіальне рішення цієї групи щодо подання Постанови, оскільки Гройсман на той час уже був Головою ВР. Це формальне візування. В групу входили представники всіх фракцій, в тому числі Хомутиннік, Новінській і багато іншого. Ви ж подали це як ініціативу Оксани Сироїд. Можна було дочекатися понеділка і все зясувати.
R777 _ 08.12.2014 00:01
IP: 74.125.18.---
Ще раз переконався, що шановна віце-спікер як і інші депутати живуть в іншій площині. Після виборів пройшло більше місяця, а вона незнає яка мінімальна пенсія чи зарплата, повинно бути соромно, хоча вона мабудь Йшла в політику досягати, як завжди власні цілі. Збагачувались одні тепер будуть інші, от вме, що помінчлось!!!
Ігор Бурдяк _ 07.12.2014 23:56
IP: 188.230.47.---
80000:
Дуже гнітюче враження від цієї Сироїд...це млява сіра мишка яка за шматок сиру буде гризти де хочеш і кого??? Дай Бог помилитися.
Можливо. Та від заступника спікера мало що залежить, слава Богу.
Лариса Сердиченко _ 07.12.2014 23:32
IP: 46.33.39.---
Нам дуже хотілось би щоб Сироїд помилилась,це зовсім не означає що вона помилилась?Якби помилилась,то мала багато щоб про помилку заявити,але...телефон вимкнуто...Тож маємо те що маємо.
moskel _ 07.12.2014 23:20
IP: 74.125.18.---
80000:
Дуже прикольні в неї окуляри – мабуть Коляденко Дімон дав поносити. Млява дуже млява і незрозуміла.
Порівнюючи з попередніми депутатками активістками типу Кужель Богословська Герман Тимошенко і т.д.- це млява сіра мишка яка за шматок сиру буде гризти де хочеш і кого??? Дай Бог помилитися.
а на експрессо тіві в началє недєлі бойко чірікала какуюто партєйную хєрню.
я даже не помню о чом, іскать неохота.
а у шустєра навєрно уже поняла как єйо "подставілі". в подставу не верю – там у ніх грамотниє юрісти.
в суботу на гр тіві ужє вовсю обсуждалі ету суку і єйо закон.
Andriy Trofimov _ 07.12.2014 23:18
IP: 46.200.181.---
Peter Blood:
я тебе знаю, ти відомий пи.зд.ун та інтрнет-воїн))) займись ділом нездаро)
Andriy Trofimov _ 07.12.2014 23:15
IP: 46.200.181.---
80000:
Кужель Богословська Герман Тимошенко просто істерички та відьми.
80000 _ 07.12.2014 23:00
IP: 46.202.244.---
Дуже гнітюче враження від цієї Сироїд на Шустер -ліве. Говорила вона мляво невиразно на запитання взагалі верзла щось незрозуміле. А питання чи можна голосувати за інших – і вона млявила щось -замість того щоб коротко і ЧЕСНО відповісти...???
Дуже прикольні в неї окуляри – мабуть Коляденко Дімон дав поносити. Млява дуже млява і незрозуміла.
Порівнюючи з попередніми депутатками активістками типу Кужель Богословська Герман Тимошенко і т.д.- це млява сіра мишка яка за шматок сиру буде гризти де хочеш і кого??? Дай Бог помилитися.
ONLINE
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter