Сергій Дацюк Філософ

УСПІШНІ ТА НЕУСПІШНІ РЕВОЛЮЦІЇ або філософія протесту 2013-2014 років в Україні, частина 2

16 січня 2014, 10:31

У чому успіх революції? Чи можна вважати Велику Французьку революцію та Велику Жовтневу революцію успішними? Багато хто вважає, що так. Водночас оцінка залежить не від власного на хвилі революційної романтики бачення революції, а від бачення її в історичній перспективі. Історична ж оцінка найближча не стільки до культурних здобутків революції, скільки до цивілізаційних наслідків.

Соціальні революції супроводжуються жертвами серед обивателів, серед правлячого класу, серед інтелектуалів, які активно підтримують чи активно виступають проти революції. Ефективність соціальної революції може бути оцінена як максимальні досягнення при мінімумі жертв. Революції також призводять до економічного спаду, руйнування міст та інфраструктур, екзистенційних випробувань населення і т.д. Проте питання про людські жертви революції є найболючішим, оскільки існують історичні прецеденти культурного захоронення соціальної архаїки не шляхом людських жертв.

Давайте подивимося на революції та громадянські війни країн, що претендували на світове лідерство впродовж останніх чотирьохсот років. Цей схематичний огляд не є вичерпним, так що прошу істориків не дуже перейматися. Водночас пропонований огляд дає уявлення про тенденції, які достатні для висновків. Всі цифри взято з відкритих джерел, які є більш-менш авторитетними.

Англія. Англійська революція (1640-1660) була не першою (першою була Нідерландська буржуазна революція (1566-1609)), проте була однією з найвпливовіших. Англійська революція почалася з замовлення Єлизавети I нового соціального проекту "науки" Френсісу Бекону ("Новий органон", 1620). Події 1640-1660 – вже наслідок золотого століття Єлизавети I. Жертвами громадянської війни (1642-1651) були 100 000 солдатів, більшість яких померли від висипного тифу. Англійська революція не знищувала аристократів і інтелектуалів в таких кількостях, як пізніше французька чи російська революції. Англійська революція призвела до створення лібералізму і утилітаризму, що стали основним ідейними течіями економіки вільного світу до теперішнього часу. Революція відкрила шлях промисловому перевороту, науковому піднесенню і колоніальному розвитку, що перетворив Англію на Великобританію (1707). Експорт знань і технологій в колонії привів зокрема до незалежності США, і в перспективі до виникнення англо-американської цивілізації, домінуючої в світі і сьогодні.

США. Війна за незалежність (США – Британія) або Американська революція 1775-1783 рр. Всього 8000 вбиті, 17000 померли від хвороб. Ця революція привела до прийняття Американської конституції в 1787 році, першої сучасної конституції. Принципи демократії цієї конституції мали не менш сильний вплив на світ, ніж принципи французької Декларації. Громадянська війна в США 1861-1865 рр. призвела до жертв з обох сторін (Північ і Південь) – 258000 жителів півдня, 360222 сіверян (всього 618222 людини). Проте за останніми даними – близько 750 000 чоловік. Втрати на фронтах Другої світової війни США були менші. Громадянська війна призвела до скасування рабства, прискореного розвитку промислового і с/г виробництва. Конституція США була прийнята раніше французької, але справила в той час на Європу менший вплив через віддаленість США.

Франція. За чверть століття з 1789 до 1814 (реставрація) революція зжерла від 3,5 до 4,5 млн. чоловік при населенні Франції 25 млн. чоловік. До часу Революції населення Франції становило 25 млн. чоловік, Великобританії – 11 млн., Німеччини – 24 млн., а до кінця XIX століття відповідно: 38 млн., 37 млн. і 56 млн.; тобто населення Німеччині зросло у два з гаком рази, Великобританії – навіть в три з гаком, а Франції – всього лише на 50 відсотків. Причому у французькій революції гинули в значній мірі аристократи та інтелектуали. Ідеї французької революції були втілені найбільш повно в США (Алексіс де Токвіль "Демократія в Америці"). Однак Франції знадобилося 2 імперії і 5 республік, щоб до теперішнього часу набути сучасну форму демократії. Франція так і не стала гегемоном, ні світовим, ні європейським, хоча у неї для цього були всі можливості. Сьогоднішня Франція це споживацька країна, без претензій на світове інтелектуальне лідерство. Остання спроба французького інтелектуального лідерства – постмодерністська інтелектуальна революція 60-70-х років, яка здійснила критику модерністського проекту. Остання французька недореволюція (1968) з її головним постмодерністським гаслом "Забороняти забороняється" стала основою нового індивідуалістичного руху розгнузданої вседозволеності та споживацтва. Постмодернізм відтоді став глобальною філософією, але в силу дефіциту конструктивних ідей не зміг здійснити жодні соціальні перетворення, окрім сумнівного надання прав різним традиційно упослідженим верства – емігрантам та секс-меншинам. Нинішня світова криза – наслідок еклектичного постмодерністського проекту. Постмодернізм як ідейна течія навіть на десяту частину не несе на собі того позитивного цивілізаційного потенціалу, який несли ідеї Великої Французької революції.

Німеччина. Німці, які запізнилися до розподілу колоній, розв'язали в ХХ столітті дві світові війни, перша з яких закінчилася революцією в 1918 р. і породила Веймарську республіку (1919-1933), друга (1939-1945) закінчилася розділом Німеччини. Перша світова війна забрала приблизно 10 млн. життів. Друга світова війна забрала близько 55 млн. життів. Німеччина більше всіх інших країн загубила чужих життів за власні соціальні перетворення. Німеччина 30-40 -х років ХХ століття була світовим науковим лідером. Але після поразки у Другій світові війні багато німецьких знань і технічних винаходів цього періоду вкрали переможці (США, СРСР, Великобританія). Націонал-соціалісти репресували (відправляли в концентраційні табори) і знищували як обивателів, так і інтелектуалів. Сьогодні Німеччина це бюргерська країна, яка вже не мріє ні про державну велич, ні про інтелектуальне лідерство. Сьогоднішня Німеччина виробляє товари і послуги для суспільства споживання. Спроба Німеччини (Хабермас) реалізувати проект об'єднаної Європи на противагу англо-американському домінуванню в світі поки не є успішною.

Росія. З 1917 по 1923 рік померло 29,5 млн. чоловік. Приблизно половина з них – жертви громадянської війни. З 1929 по 1933 рік померло 18,4 млн. чоловік, приблизно половина з них жертви репресій. З 1934 по 1938 рік померли 9,6 млн. чоловік. Отже міф 1937 року про масові репресії не підтверджується. (В.Кожинов "Россия. Век ХХ-й."). Однак в 1937 році в СРСР репресували саме інтелектуалів, воєначальників і менеджерів вищої ланки. Росія демонструє найвищу ціну у власних людських життях за соціальну революцію. Найголовнішим досягненням СРСР є те, що СРСР був світовим науковим лідером у 60-70-ті роки ХХ століття. Другим цивілізаційного рівня досягненням є космічна експансія СРСР в 60-80-ті роки ХХ століття. У 1991 році СРСР розпався і перестав існувати як цивілізаційне утворення. Наукове лідерство втрачено разом із самою наукою. Космічні досягнення після радянської доби Росія намагається зберігати за допомогою міжнародного співробітництва. Імперські ідеї відродження СРСР все ще розбурхують уяву російських інтелектуалів і політиків.

Найбільш ефективною була англійська революція і пов'язана з нею культурно американська революція: 1) був запропонований новий цивілізаційний проект (наука (Френсіс Бекон), обґрунтований прагматичною філософією (Бентам (англ.), Пірс (амер.), Джеймс (амер.), Дьюї (амер.)); 2) був започаткований масштабний рух передачі знань та культури в Європі – Просвітництво, що досягло найбільшого розвитку у XVIII ст. у Франції; 3) майже не знищували інтелектуалів; 4) знищили взагалі мінімальну кількість людей порівняно з іншими революціями; 5) забезпечили випереджальний розвиток англійської та американської промисловості і домінування на міжнародному ринку. Англо-американське домінування у світі сьогодні є наслідком ефективних революцій в Англії та США.

Найменш ефективними були війни і революції Німеччини: 1) знищили найбільшу кількість людей у світі; 2) привели до розчленування Німеччини після другої світової війни; 3) привели до знищення великої кількості німецьких інтелектуалів; 4) призвели до того, що плодами науково-технічних досягнень Німеччини 30-40-х років скористалися країни-переможці, а не Німеччина; 5) Німеччина втратила цивілізаційний потенціал.

Середню соціальну ефективність мали революції у Франції та Росії: 1) мали ідейний вплив не весь світ, але не дуже ефективно впливали на власні країни; 2) знищували та репресували інтелектуалів; 3) дали поштовх до культурного та науково-технічного розвитку у своїх країнах; 4) здійснили важливі цивілізаційні кроки в 60-70-ті роки ХХ століття – у Франції постструктуралізм-постмодернізм, в СРСР світове наукове лідерство, космічна експансія та СМД-методологія. Сьогодні Франція і Росія є під гнітом англо-американського домінування.

Окремо можна сказати про індійський національно-визвольний рух (1920-1950), який зовсім не був революцією. З усіх соціальних перетворень це найбільш взірцеве. У цьому русі брали участь всі страти та соціальні групи суспільства. Це був масштабний та довгостроковий рух, який очолювався Індійським Національним Конгресом, загальнонаціональною партією. Ідеологом руху був Махатма Ганді, який розробив філософську доктрину, впливову і досі – сатьяграха. Жертв практично нема. Сьогодні за номінальним обсягом валового внутрішнього продукту Індія займає 10-е місце в світі, а за обсягом ВВП, перерахованим за паритетом купівельної спроможності – третє місце.

Такий короткий огляд різних революційних перетворень показує прості істини: 1) чим менше жертв в революції, тим краща довгострокова перспектива країни в цивілізаційному плані; 2) чим менше революція жертвує інтелектуалами та більше дослухається до них, тим більше досягнень вона може мати; 3) висока соціальна ефективність революції у власній країні може привести до її світового домінування; 4) дуже низька соціальна ефективність революції рано чи пізно приведе до руйнування країни (Німеччина, СРСР) чи довгих поневірянь країни (Франція).

В загальному вигляді можна сказати, що успіх революції прямо залежить від здатності правлячого класу країни до соціальних інновацій, які випрацьовуються в самому суспільстві (власними інтелектуалами), публічно просуваються в суспільстві, враховують інтереси всіх соціальних груп та сміливо і водночас поступово впроваджуються. Найбільше зусиль революціонери мають докласти не стільки до впровадження інновацій, скільки до роботи по культурному захороненню і утилізації соціальної архаїки.

Революції відбуваються не на Майдані. Революції відбуваються у мисленні і мотиваціях. Мислення та мотивації змінюється повільно. Змусити людей змінити мислення і мотивації, не тільки залишивши їх в живих, але і включивши в соціальний процес інновацій – це головне завдання будь-якої успішної революції.

Філософія протесту 2013-2014 років в Україні", частина 1 та частина 3.

powered by lun.ua
Коментарі — 86
Вадим Aк-Мурза _ 17.01.2014 02:47
IP: 93.74.102.---
враження, що автор пише на тему: успішні та неуспішні контрреволюції. поміняйте заголовок.
Анатолий Лазаренко _ 16.01.2014 23:55
IP: 94.179.173.---
Цікаво було би почути від автора і конструктивні пропозиції щодо розгортання української революції – це буде частина 4 чи 3? Погугліть, будь ласка "Панове олігархи!" – ще рік тому прямим текстом було сказано, що йде революція – чи зарано?...
Roman Scherbinin _ 16.01.2014 23:46
IP: 109.122.34.---
Статья 5 балов. Автору респект.
Тролям-с песнями: мы как один умрем за власть жидовскую...!!!--вперед
Victoria Nansen _ 16.01.2014 23:43
IP: 95.81.58.---
van4in:
Цілком правильно. Все є: смисли, розуміння історії, бачення майбутнього. Потрібна воля кожного, а простіше – сміливість. От і все.
smaragl _ 16.01.2014 22:58
IP: 178.137.162.---
В одному оповіданні з циклу альтернативної історії я прочитав, як автомобілісти кожного робочого дня робили на основних магістралях столиці і великих міст що півгодини дрібні аварії. Там по сюжету завмирав рух транспорту. На переїздах поїздів зупинялися автобуси, причому кожний день інші. Там були і інші дрібні прибамбаси. Як Ви думаєте? В тій альтісторії почалися конткрені заворущення. Але не відбулося головного. Народу було до...аписати коментар...
Дубраввушкин Жук _ 16.01.2014 18:31
IP: 74.125.18.---
Почитаешь большинство коментов и ловишь себя на мысли, что не нужно было Путину оказывать никакой помощи, пусть бы им Запад помог. Диву даешься тупости и глупости этих людей. Вам нужна плетка пся крев и газовые печи товарищей немцев, куда вы пойдете строем и с песнями: мы как один умрем за власть жидовскую...!!!
ганна ахметова _ 16.01.2014 16:32
IP: 93.74.80.---
Судячи з останніх подій в ВР – нас Б"ють, а ми крєпчаєм...
ганна ахметова _ 16.01.2014 16:30
IP: 93.74.80.---
kren:
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:

в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Ні, у сортірі, коли хазяйн вєрхніх частєй адьожі без ніжніх
Ви гадаєте,що питанням труда був виключно даний аспект,виділений з загального масиву проблеми?
А ви спробуйте, пробачте, без штанів наздогнати злодія. Тоді й проаналізуєте
Я не про те.Ви аналізуєте питання з точки зору вузької спеціалізації,що обмежує доступ до ресурс
ної бази і вцілому не сприяє розширенню сфери впливу,що загалом суперечить принципам планової
єкономіки з погляду матеріалістичної діалектики.
Отож...
Николай Злочевский _ 16.01.2014 16:21
IP: 37.115.226.---
van4in:
Смисли – це ідеали. кажуть: який мені смисл іти на майдан? А 60 % киян бачать смисл в тому щоб ходити а іноді біжати на майдан. 30% – не бачать смислу. Пояснення просте – вони ще живуть російсько – сталінськими ідеалами (смислами). Серед них богато вихідців з росії. І їх присилали сюди щоб вони навязували російські смисли-ідеали хохлам-українцям.
Серед українських інтелектуалів є люди які створювали нові українські смисли- ідеали і підтверджували традиційні укр. смисли. це письменники Шкляр, Щербак, Ліна Костенко, це літературознавці Дзюба і Пахльовська. список можна продовжити
Так що в українців є смисли – ідеали. Не вистачає сил боротися. раджу автору вносити свою лєпту в боротьбу українців за свою землю і за свої права тобто знову ж таки йти на майдан і підносити дрова
+++
van4in _ 16.01.2014 16:13
IP: 213.169.90.---
останні двадцять років сходу і півдню України навязувались старі сталінські смисли... Як? З допомогою
телебачення. Тепер маємо сталінську частину населення яке не хоче чути нічого про незалежну українську державу. Але росіянам цього мало – вони вирішили розширити цей процес на всю територію України. Включіть інтер, стб, 1+1, 2+2, тоніс, к – 1, к – 2, м – 1, мега, сіті, юбр, і так далі по списку- (виняток-5 к., 24 к. та tvi)
всі друхно траслюють російсько – сталінські програми. і українське для них не існує.
вони захопили наші телеканами і тепер міняють ідентичність (національність) глядача з допомогою російських смислів.
kren _ 16.01.2014 16:11
IP: 188.0.104.---
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:

в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Ні, у сортірі, коли хазяйн вєрхніх частєй адьожі без ніжніх
Ви гадаєте,що питанням труда був виключно даний аспект,виділений з загального масиву проблеми?
А ви спробуйте, пробачте, без штанів наздогнати злодія. Тоді й проаналізуєте
Я не про те.Ви аналізуєте питання з точки зору вузької спеціалізації,що обмежує доступ до ресурс
ної бази і вцілому не сприяє розширенню сфери впливу,що загалом суперечить принципам планової
єкономіки з погляду матеріалістичної діалектики.
muza _ 16.01.2014 16:11
IP: 74.125.181.---
Lets be realistic -to ask nicely a current government which consists of people with such primitive mentality to listen to THE opposition's demands or people on Majdan is naive,childish and THUS VERY DANGEROUS.
Majdan is doing its best to wake up the nation from indifference but what has happened today in VERXOWNA RADAt is a wake up call for people of Ukraine to mobilize their power and organize their own Government,their own police,their own army, to be ready to get rid of bandits.
All the nonsense they were voting for today in Verxowna Rada is RIDICULOUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
van4in _ 16.01.2014 16:06
IP: 213.169.90.---
Смисли – це ідеали. кажуть: який мені смисл іти на майдан? А 60 % киян бачать смисл в тому щоб ходити а іноді біжати на майдан. 30% – не бачать смислу. Пояснення просте – вони ще живуть російсько – сталінськими ідеалами (смислами). Серед них богато вихідців з росії. І їх присилали сюди щоб вони навязували російські смисли-ідеали хохлам-українцям.
Серед українських інтелектуалів є люди які створювали нові українські смисли- ідеали і підтверджували традиційні укр. смисли. це письменники Шкляр, Щербак, Ліна Костенко, це літературознавці Дзюба і Пахльовська. список можна продовжити
Так що в українців є смисли – ідеали. Не вистачає сил боротися. раджу автору вносити свою лєпту в боротьбу українців за свою землю і за свої права тобто знову ж таки йти на майдан і підносити дрова
ганна ахметова _ 16.01.2014 16:04
IP: 93.74.80.---
kren:
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:
...Та й проффесор – доктор економіки... Він навіть якусь нову науку створив, ще коли був молодим ученим. Як казав один прокурор6 молодий, але вчений...
Це ж яку? Щось на кшталт-сравнітєльний аналіз ефєктіфності процесов умиканія вєрхніх частєй адьожі
в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Ні, у сортірі, коли хазяйн вєрхніх частєй адьожі без ніжніх
Ви гадаєте,що питанням труда був виключно даний аспект,виділений з загального масиву проблеми?
А ви спробуйте, пробачте, без штанів наздогнати злодія. Тоді й проаналізуєте
kren _ 16.01.2014 16:00
IP: 188.0.104.---
ганна ахметова:
kren:
ганна ахметова:
...Та й проффесор – доктор економіки... Він навіть якусь нову науку створив, ще коли був молодим ученим. Як казав один прокурор6 молодий, але вчений...
Це ж яку? Щось на кшталт-сравнітєльний аналіз ефєктіфності процесов умиканія вєрхніх частєй адьожі
в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Ні, у сортірі, коли хазяйн вєрхніх частєй адьожі без ніжніх
Ви гадаєте,що питанням труда був виключно даний аспект,виділений з загального масиву проблеми?
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:57
IP: 93.74.80.---
kren:
ганна ахметова:
...Та й проффесор – доктор економіки... Він навіть якусь нову науку створив, ще коли був молодим ученим. Як казав один прокурор6 молодий, але вчений...
Це ж яку? Щось на кшталт-сравнітєльний аналіз ефєктіфності процесов умиканія вєрхніх частєй адьожі
в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Ні, у сортірі, коли хазяйн вєрхніх частєй адьожі без ніжніх
Любов Антоненко _ 16.01.2014 15:55
IP: 74.125.181.---
ганна ахметова:
Нас Господь давно почув і ми всі повині вірити в перемогу і не сумніватись.Господь допускає,щоб народ і світ побачив істине лице властьімущих.Так будемо вірити і надіятись на перемогу добра і надіятись на Бога. Написано проклята та людина,яка надіється на багатство неправидне.,
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:53
IP: 93.74.80.---
Любов Антоненко:
Явдоха Іванівна:
ти єва браун
Та куди там. Просто стара нікчема, жертва комундр истичного ескременту запліддненя комсомолок гамадриламиі
kren _ 16.01.2014 15:52
IP: 188.0.104.---
ганна ахметова:
...Та й проффесор – доктор економіки... Він навіть якусь нову науку створив, ще коли був молодим ученим. Як казав один прокурор6 молодий, але вчений...
Це ж яку? Щось на кшталт-сравнітєльний аналіз ефєктіфності процесов умиканія вєрхніх частєй адьожі
в усовіях тєсноти в обчєствєнм транспортє і в условіях тьомного падьєзда када нікто нє мєшаіт-?
Любов Антоненко _ 16.01.2014 15:48
IP: 74.125.181.---
Явдоха Іванівна:
ти єва браун
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:48
IP: 93.74.80.---
Любов Антоненко:
ганна ахметова:
Все буде добре!
Сподіваюся, Вас Бог чує...
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:48
IP: 93.74.80.---
kren:
ганна ахметова:
Доброго вечора.На жаль,на жаль,але таке засилля явище закономірне з т.з. будь якої філософії.
Нова система завжди будується на залишках попередньої.За умов незмінності,збереження її еле
ментів,збереження загального ментального змісту і голобальних умов,за яких с-ма.не випробовує
на собі зовнішнього тиску,нова с-ма.у своїх якостях.максимально повторює попередню,з усіми її проя
вами.І,в цікавому для нас випадку,просто інакше і бути не могло.Ну не може с-ма від початку свого
заснована злочинцями,побудована на принципах озу,збережена вцілому і маючи у своїх руках держ.
ресурс,під тим чи іншим виглядом не повертатися до своїх природніх витоків.
Ну не може с-ма від початку свого
заснована злочинцями,побудована на принципах озу,збережена вцілому і маючи у своїх руках держ.
ресурс,під тим чи іншим виглядом не повертатися до своїх природніх витоків)))) – ОТож, отож...
Любов Антоненко _ 16.01.2014 15:46
IP: 74.125.181.---
ганна ахметова:
Все буде добре!
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:45
IP: 93.74.80.---
Любов Антоненко:
да,понаприймали рагонали... на свою голову... І вже сьогодні будуть перемогу святкувати,але завчасно... Це буде велике цунамі, яке змиє зло з нашої землі.Господь,покаже свою силу!
Отож... Але людей школа, які постраждають через цю наволоч
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:44
IP: 93.74.80.---
DURACHINA Іванівна:
ганна ахметова:
Дочитала до того, що СРСР був світовим науковим лідером у 60-70-ті роки ХХ століття й доста!
На допомогу тим, хто не пам'ятає:

Домашний тест позволяет найти у себя признаки деменции за 15 минут

Специалисты по неврологии из Wexner Medical Center при университете штата Огайо разработали тест, позволяющий менее чем за 15 минут самостоятельно оценить уровень своих когнитивных способностей и выявить признаки угасания мозговой функции. Испытания теста SAGE (Self-Administered Gerocognitive Examination) на большой группе пожилых респондентов показали его удобство и эффективность в качестве инструмента массового скрининга на ранние симптомы наступления деменции или болезни Альцгеймера.
Й не надійся, стара клі зьмо, тобі вже й інастранниє спєціалісти не поможуть, щоб вони не розробляли. Краще біжи хутко, пляшки здай, а то зять знову пєн делєй навіша, ...
Корупція1412 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter