Сергій Дацюк Філософ

УСПІШНІ ТА НЕУСПІШНІ РЕВОЛЮЦІЇ або філософія протесту 2013-2014 років в Україні, частина 2

16 січня 2014, 10:31

У чому успіх революції? Чи можна вважати Велику Французьку революцію та Велику Жовтневу революцію успішними? Багато хто вважає, що так. Водночас оцінка залежить не від власного на хвилі революційної романтики бачення революції, а від бачення її в історичній перспективі. Історична ж оцінка найближча не стільки до культурних здобутків революції, скільки до цивілізаційних наслідків.

Соціальні революції супроводжуються жертвами серед обивателів, серед правлячого класу, серед інтелектуалів, які активно підтримують чи активно виступають проти революції. Ефективність соціальної революції може бути оцінена як максимальні досягнення при мінімумі жертв. Революції також призводять до економічного спаду, руйнування міст та інфраструктур, екзистенційних випробувань населення і т.д. Проте питання про людські жертви революції є найболючішим, оскільки існують історичні прецеденти культурного захоронення соціальної архаїки не шляхом людських жертв.

Давайте подивимося на революції та громадянські війни країн, що претендували на світове лідерство впродовж останніх чотирьохсот років. Цей схематичний огляд не є вичерпним, так що прошу істориків не дуже перейматися. Водночас пропонований огляд дає уявлення про тенденції, які достатні для висновків. Всі цифри взято з відкритих джерел, які є більш-менш авторитетними.

Англія. Англійська революція (1640-1660) була не першою (першою була Нідерландська буржуазна революція (1566-1609)), проте була однією з найвпливовіших. Англійська революція почалася з замовлення Єлизавети I нового соціального проекту "науки" Френсісу Бекону ("Новий органон", 1620). Події 1640-1660 – вже наслідок золотого століття Єлизавети I. Жертвами громадянської війни (1642-1651) були 100 000 солдатів, більшість яких померли від висипного тифу. Англійська революція не знищувала аристократів і інтелектуалів в таких кількостях, як пізніше французька чи російська революції. Англійська революція призвела до створення лібералізму і утилітаризму, що стали основним ідейними течіями економіки вільного світу до теперішнього часу. Революція відкрила шлях промисловому перевороту, науковому піднесенню і колоніальному розвитку, що перетворив Англію на Великобританію (1707). Експорт знань і технологій в колонії привів зокрема до незалежності США, і в перспективі до виникнення англо-американської цивілізації, домінуючої в світі і сьогодні.

США. Війна за незалежність (США – Британія) або Американська революція 1775-1783 рр. Всього 8000 вбиті, 17000 померли від хвороб. Ця революція привела до прийняття Американської конституції в 1787 році, першої сучасної конституції. Принципи демократії цієї конституції мали не менш сильний вплив на світ, ніж принципи французької Декларації. Громадянська війна в США 1861-1865 рр. призвела до жертв з обох сторін (Північ і Південь) – 258000 жителів півдня, 360222 сіверян (всього 618222 людини). Проте за останніми даними – близько 750 000 чоловік. Втрати на фронтах Другої світової війни США були менші. Громадянська війна призвела до скасування рабства, прискореного розвитку промислового і с/г виробництва. Конституція США була прийнята раніше французької, але справила в той час на Європу менший вплив через віддаленість США.

Франція. За чверть століття з 1789 до 1814 (реставрація) революція зжерла від 3,5 до 4,5 млн. чоловік при населенні Франції 25 млн. чоловік. До часу Революції населення Франції становило 25 млн. чоловік, Великобританії – 11 млн., Німеччини – 24 млн., а до кінця XIX століття відповідно: 38 млн., 37 млн. і 56 млн.; тобто населення Німеччині зросло у два з гаком рази, Великобританії – навіть в три з гаком, а Франції – всього лише на 50 відсотків. Причому у французькій революції гинули в значній мірі аристократи та інтелектуали. Ідеї французької революції були втілені найбільш повно в США (Алексіс де Токвіль "Демократія в Америці"). Однак Франції знадобилося 2 імперії і 5 республік, щоб до теперішнього часу набути сучасну форму демократії. Франція так і не стала гегемоном, ні світовим, ні європейським, хоча у неї для цього були всі можливості. Сьогоднішня Франція це споживацька країна, без претензій на світове інтелектуальне лідерство. Остання спроба французького інтелектуального лідерства – постмодерністська інтелектуальна революція 60-70-х років, яка здійснила критику модерністського проекту. Остання французька недореволюція (1968) з її головним постмодерністським гаслом "Забороняти забороняється" стала основою нового індивідуалістичного руху розгнузданої вседозволеності та споживацтва. Постмодернізм відтоді став глобальною філософією, але в силу дефіциту конструктивних ідей не зміг здійснити жодні соціальні перетворення, окрім сумнівного надання прав різним традиційно упослідженим верства – емігрантам та секс-меншинам. Нинішня світова криза – наслідок еклектичного постмодерністського проекту. Постмодернізм як ідейна течія навіть на десяту частину не несе на собі того позитивного цивілізаційного потенціалу, який несли ідеї Великої Французької революції.

Німеччина. Німці, які запізнилися до розподілу колоній, розв'язали в ХХ столітті дві світові війни, перша з яких закінчилася революцією в 1918 р. і породила Веймарську республіку (1919-1933), друга (1939-1945) закінчилася розділом Німеччини. Перша світова війна забрала приблизно 10 млн. життів. Друга світова війна забрала близько 55 млн. життів. Німеччина більше всіх інших країн загубила чужих життів за власні соціальні перетворення. Німеччина 30-40 -х років ХХ століття була світовим науковим лідером. Але після поразки у Другій світові війні багато німецьких знань і технічних винаходів цього періоду вкрали переможці (США, СРСР, Великобританія). Націонал-соціалісти репресували (відправляли в концентраційні табори) і знищували як обивателів, так і інтелектуалів. Сьогодні Німеччина це бюргерська країна, яка вже не мріє ні про державну велич, ні про інтелектуальне лідерство. Сьогоднішня Німеччина виробляє товари і послуги для суспільства споживання. Спроба Німеччини (Хабермас) реалізувати проект об'єднаної Європи на противагу англо-американському домінуванню в світі поки не є успішною.

Росія. З 1917 по 1923 рік померло 29,5 млн. чоловік. Приблизно половина з них – жертви громадянської війни. З 1929 по 1933 рік померло 18,4 млн. чоловік, приблизно половина з них жертви репресій. З 1934 по 1938 рік померли 9,6 млн. чоловік. Отже міф 1937 року про масові репресії не підтверджується. (В.Кожинов "Россия. Век ХХ-й."). Однак в 1937 році в СРСР репресували саме інтелектуалів, воєначальників і менеджерів вищої ланки. Росія демонструє найвищу ціну у власних людських життях за соціальну революцію. Найголовнішим досягненням СРСР є те, що СРСР був світовим науковим лідером у 60-70-ті роки ХХ століття. Другим цивілізаційного рівня досягненням є космічна експансія СРСР в 60-80-ті роки ХХ століття. У 1991 році СРСР розпався і перестав існувати як цивілізаційне утворення. Наукове лідерство втрачено разом із самою наукою. Космічні досягнення після радянської доби Росія намагається зберігати за допомогою міжнародного співробітництва. Імперські ідеї відродження СРСР все ще розбурхують уяву російських інтелектуалів і політиків.

Найбільш ефективною була англійська революція і пов'язана з нею культурно американська революція: 1) був запропонований новий цивілізаційний проект (наука (Френсіс Бекон), обґрунтований прагматичною філософією (Бентам (англ.), Пірс (амер.), Джеймс (амер.), Дьюї (амер.)); 2) був започаткований масштабний рух передачі знань та культури в Європі – Просвітництво, що досягло найбільшого розвитку у XVIII ст. у Франції; 3) майже не знищували інтелектуалів; 4) знищили взагалі мінімальну кількість людей порівняно з іншими революціями; 5) забезпечили випереджальний розвиток англійської та американської промисловості і домінування на міжнародному ринку. Англо-американське домінування у світі сьогодні є наслідком ефективних революцій в Англії та США.

Найменш ефективними були війни і революції Німеччини: 1) знищили найбільшу кількість людей у світі; 2) привели до розчленування Німеччини після другої світової війни; 3) привели до знищення великої кількості німецьких інтелектуалів; 4) призвели до того, що плодами науково-технічних досягнень Німеччини 30-40-х років скористалися країни-переможці, а не Німеччина; 5) Німеччина втратила цивілізаційний потенціал.

Середню соціальну ефективність мали революції у Франції та Росії: 1) мали ідейний вплив не весь світ, але не дуже ефективно впливали на власні країни; 2) знищували та репресували інтелектуалів; 3) дали поштовх до культурного та науково-технічного розвитку у своїх країнах; 4) здійснили важливі цивілізаційні кроки в 60-70-ті роки ХХ століття – у Франції постструктуралізм-постмодернізм, в СРСР світове наукове лідерство, космічна експансія та СМД-методологія. Сьогодні Франція і Росія є під гнітом англо-американського домінування.

Окремо можна сказати про індійський національно-визвольний рух (1920-1950), який зовсім не був революцією. З усіх соціальних перетворень це найбільш взірцеве. У цьому русі брали участь всі страти та соціальні групи суспільства. Це був масштабний та довгостроковий рух, який очолювався Індійським Національним Конгресом, загальнонаціональною партією. Ідеологом руху був Махатма Ганді, який розробив філософську доктрину, впливову і досі – сатьяграха. Жертв практично нема. Сьогодні за номінальним обсягом валового внутрішнього продукту Індія займає 10-е місце в світі, а за обсягом ВВП, перерахованим за паритетом купівельної спроможності – третє місце.

Такий короткий огляд різних революційних перетворень показує прості істини: 1) чим менше жертв в революції, тим краща довгострокова перспектива країни в цивілізаційному плані; 2) чим менше революція жертвує інтелектуалами та більше дослухається до них, тим більше досягнень вона може мати; 3) висока соціальна ефективність революції у власній країні може привести до її світового домінування; 4) дуже низька соціальна ефективність революції рано чи пізно приведе до руйнування країни (Німеччина, СРСР) чи довгих поневірянь країни (Франція).

В загальному вигляді можна сказати, що успіх революції прямо залежить від здатності правлячого класу країни до соціальних інновацій, які випрацьовуються в самому суспільстві (власними інтелектуалами), публічно просуваються в суспільстві, враховують інтереси всіх соціальних груп та сміливо і водночас поступово впроваджуються. Найбільше зусиль революціонери мають докласти не стільки до впровадження інновацій, скільки до роботи по культурному захороненню і утилізації соціальної архаїки.

Революції відбуваються не на Майдані. Революції відбуваються у мисленні і мотиваціях. Мислення та мотивації змінюється повільно. Змусити людей змінити мислення і мотивації, не тільки залишивши їх в живих, але і включивши в соціальний процес інновацій – це головне завдання будь-якої успішної революції.

Філософія протесту 2013-2014 років в Україні", частина 1 та частина 3.

powered by lun.ua
Коментарі — 86
Любов Антоненко _ 16.01.2014 15:44
IP: 74.125.17.---
да,понаприймали рагонали... на свою голову... І вже сьогодні будуть перемогу святкувати,але завчасно... Це буде велике цунамі, яке змиє зло з нашої землі.Господь,покаже свою силу!
kren _ 16.01.2014 15:43
IP: 188.0.104.---
ганна ахметова:
kren:
Вітаю на жіль, засилля неосвічених дурнів і злодіїв у нинішній влада перевищує все допустимі норми. Межигірський, пахло, рибак – люди, які формують не тільки сьогодення, але й майбутнє!...

Доброго вечора.На жаль,на жаль,але таке засилля явище закономірне з т.з. будь якої філософії.
Нова система завжди будується на залишках попередньої.За умов незмінності,збереження її еле
ментів,збереження загального ментального змісту і голобальних умов,за яких с-ма.не випробовує
на собі зовнішнього тиску,нова с-ма.у своїх якостях.максимально повторює попередню,з усіми її проя
вами.І,в цікавому для нас випадку,просто інакше і бути не могло.Ну не може с-ма від початку свого
заснована злочинцями,побудована на принципах озу,збережена вцілому і маючи у своїх руках держ.
ресурс,під тим чи іншим виглядом не повертатися до своїх природніх витоків.
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:33
IP: 93.74.80.---
DURACHINA Іванівна:
ганна ахметова:
Дочитала до того, що СРСР був світовим науковим лідером у 60-70-ті роки ХХ століття й доста!
На допомогу тим, хто не пам'ятає:

Домашний тест позволяет найти у себя признаки деменции за 15 минут

Специалисты по неврологии из Wexner Medical Center при университете штата Огайо разработали тест, позволяющий менее чем за 15 минут самостоятельно оценить уровень своих когнитивных способностей и выявить признаки угасания мозговой функции. Испытания теста SAGE (Self-Administered Gerocognitive Examination) на большой группе пожилых респондентов показали его удобство и эффективность в качестве инструмента массового скрининга на ранние симптомы наступления деменции или болезни Альцгеймера.
Тобі старій дурепі вже й іностранниє науковці не поможуть, хутко біжи пляшки здай, а то зять знову пику натовче.
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:29
IP: 93.74.80.---
Николай Злочевский:
ганна ахметова:
Николай Злочевский:
Ніку, вітаю, . Такі як історичка, можуть і самі з собою розмовляти чи з портретом Леніна – результат однаковий. Я вже думаю, що не тільки для дискредитації юща садовлять на блоги дебілів, але й інших достойників – ПР чи КПУ. Почитаеш деякі коменти й розумієш, що за них самі ідіоти. Й подозрюю, що це праця не іностраних агєнтов, а Вищого розуму, який ставить все на свої місця. Богу Богове, мерзотникам – дебілове...
Історичка – розумна жінка. Вона кандидат фізичних наук.Метафізика її не цікавить.
Та й проффесор – доктор економіки... Він навіть якусь нову науку створив, ще коли був молодим ученим. Як казав один прокурор6 молодий, але вчений...
Николай Злочевский _ 16.01.2014 15:28
IP: 37.115.226.---
Явдоха Іванівна:
Шановна Явдохо, от скажіть, де це я Вас оклєветал?
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:26
IP: 93.74.80.---
kren:
Вітаю на жіль, засилля неосвічених дурнів і злодіїв у нинішній влада перевищує все допустимі норми. Межигірський, пахло, рибак – люди, які формують не тільки сьогодення, але й майбутнє! Які перспективи має країна, де начальники ментально відстали років на 30 від суспільсва не кажу вже про Європу... Це й є наслідок панування в РС не нормальної філософії, а марсистько-ленніської, штучної, антигуманної
Николай Злочевский _ 16.01.2014 15:23
IP: 37.115.226.---
ганна ахметова:
Николай Злочевский:
Ніку, вітаю, . Такі як історичка, можуть і самі з собою розмовляти чи з портретом Леніна – результат однаковий. Я вже думаю, що не тільки для дискредитації юща садовлять на блоги дебілів, але й інших достойників – ПР чи КПУ. Почитаеш деякі коменти й розумієш, що за них самі ідіоти. Й подозрюю, що це праця не іностраних агєнтов, а Вищого розуму, який ставить все на свої місця. Богу Богове, мерзотникам – дебілове...
Історичка – розумна жінка. Вона кандидат фізичних наук.Метафізика її не цікавить.
ганна ахметова _ 16.01.2014 15:19
IP: 93.74.80.---
Николай Злочевский:
Явдоха Іванівна:
Николай Злочевский:
Явдоха Іванівна:
Ну шо, товарищи иностранные агенты, доскакались, довиборювались???
А что Вам не так, уважаемая Явдоха?
Да боюсь, что скоро не с кем будет поговорить на блогах. Иностранные агенты без долляров работать не будут.
Уважаемая Явдоха, да Вам всегда собеседник найдется.
Ніку, вітаю, . Такі як історичка, можуть і самі з собою розмовляти чи з портретом Леніна – результат однаковий. Я вже думаю, що не тільки для дискредитації юща садовлять на блоги дебілів, але й інших достойників – ПР чи КПУ. Почитаеш деякі коменти й розумієш, що за них самі ідіоти. Й подозрюю, що це праця не іностраних агєнтов, а Вищого розуму, який ставить все на свої місця. Богу Богове, мерзотникам – дебілове...
SARA21 _ 16.01.2014 15:18
IP: 91.226.4.---
якщо робити революцію то із зброєю і добре підготовленою,а не з концертами,і співами,а тим більше не з молитвами,до глухих дебілів,котрі вийшли з жорстокого комуністичного минулого,і що таке молитва і як до неї відноситися,і що таке любов до ближнього,вони не знали і не знають,а знають вони силу кулі і силу доброго кулака межи очі.Тому вони підчинятися будуть,но не молитві і не демократії.
Николай Злочевский _ 16.01.2014 15:15
IP: 37.115.226.---
vestnik2012:
_14:41_:) Голубчик Колюшка, поздравляю тебя с твоим эпохальным открытием:) Каким? Ты же сказал "под вечер буду". То выходит у тебя в 14:41 начинается вечер.
Потемнело уже, уважаемый Эскудо.
Михайло Довгий _ 16.01.2014 15:07
IP: 92.112.61.---
Віктор Собчинський:
Якось, п. Дацюк, Китай не вписується у ваші схеми, і у філософію революцій. Може поясните, чому?
Може тому, що китайську революцію в Україні не зробиш – населення дещо менше мільярда?
Михайло Довгий _ 16.01.2014 15:05
IP: 92.112.61.---
Дубраввушкин Жук:
Модератор, ты позволяешь себе не позволенное...
Вы решили пообщаться с роботом? На УП действует автоматическая пре-модерация, устраняющая посты с нецензурщиной и со ссылками на другие сайты.

Например, в слове "пидраxуй" надо менять букву "х" на икс, иначе робот не пропускает. Иногда робот ошибается, особенно на слишком длинных комментах, не стОит из-за этого переживать.
Віктор Собчинський _ 16.01.2014 15:04
IP: 77.121.178.---
Якось, п. Дацюк, Китай не вписується у ваші схеми, і у філософію революцій. Може поясните, чому?
Дубраввушкин Жук _ 16.01.2014 14:51
IP: 74.125.18.---
Модератор, ты позволяешь себе не позволенное. Я понял, что ты следишь за моим текстом и, пользуясь влас тью делаешь подлости, прерывая на недостказанном. Пусть это будет на твоей совести. Ты убрал прежний текст, теперь не дал доработать последний на ту же тему. Твоя власть, только все более становится ясным кому и чему служит редакция и ее прислуга. Для вас, господа дороги интересы не Украины и ее народа, а интересы дяди Сема – штатовского обкома и из этого следует делать радикальные выводы и я думаю, что будут сделаны в ближайшее время.
На вашем сайте открыто призывают к свержению власти, к кровопролитию к организации сопротивления и т.п. В чьих интересах это делается? Может в интересах украинского народа?!Это делают бандитские формирования оплаченные ЦРУ и моссадом и за такие действияч нужно отвечать ибо все что звучит – чистое государственное преступление.
Николай Злочевский _ 16.01.2014 14:47
IP: 37.115.226.---
Явдоха Іванівна:
Николай Злочевский:
Явдоха Іванівна:
Ну шо, товарищи иностранные агенты, доскакались, довиборювались???
А что Вам не так, уважаемая Явдоха?
Да боюсь, что скоро не с кем будет поговорить на блогах. Иностранные агенты без долляров работать не будут.
Уважаемая Явдоха, да Вам всегда собеседник найдется. Кстати, рекомендую товарища Эскудо, он же Мес, сегодня еще что-то, типа праведник.
kren _ 16.01.2014 14:46
IP: 188.0.104.---
kren _ 16.01.2014 14:43
Вибачаюсь в коменті-в умах,читати як в умовах-.
kren _ 16.01.2014 14:43
IP: 188.0.104.---
ганна ахметова:
Колесніченко не підтримує обговорення вжє вдруге.Що,в рамках проблеми Дацюка,про смисли,
є яскравим свідченням важливості свободи слова і в революціях і в звичайному житті.Ваш прик
лад стану науки в РС.є теж показовим в такому смислі.І сам РС періоду з "27р.і до -гласності-
якість режиму в умах соцреалізму в мисецтві і партійної організації і парт.літератури вцілому.П.Да
цюк не робить наголос саме нацьому питанні,хоча для людини підготовленої має бути зрозуміло,
що не винищення інтелектуалів само собою передбачає свободу слова.Успішні сус-ва досягли та
кого успіху в першу чергу саме завдяки даному феномену.Яскравий тому приклад Україна,доволі
пригадати яким було Укр.тб.ще кілька років тому.Або ж блоги де громадяни можуть вільно обміню
ватися думками.Що навіть навіть деякі тупикові явища еволюції змушує рефлексувати,так що найпершим смислом,неговорю революції,змін-має бути свобода слова,а все інше додасться.
Николай Злочевский _ 16.01.2014 14:42
IP: 37.115.226.---
Явдоха Іванівна:
Ну шо, товарищи иностранные агенты, доскакались, довиборювались???
А что Вам не так, уважаемая Явдоха?
Дубраввушкин Жук _ 16.01.2014 14:41
IP: 74.125.18.---
Вот оно истинное лицо людей, творящих сегодняшнюю историю. И вы, господа, претендуете на лучшую жизнь? Научитесь уважаеть не только себя, но и других людей и не паскудить прошлое нашего народа, но вы даже запрещаете даже говорить в слух об этом, поощряя гадить и гадить и после этого смете говорить о демократии. Я привел очень важное высказывание одного из теперешних лидеров Фарион, которое разоблачает полностью ее и Ко истинную суть презрения и ненависти не к "москалям", как она часто утверждает, а к украинскому народу, его государственности и всему украинскому национальному. Она ненавидит всю нашу ист
Николай Злочевский _ 16.01.2014 14:41
IP: 37.115.226.---
Явдоха Іванівна:
Ну шо, товарищи иностранные агенты, доскакались, довиборювались???
А что Вам не так, уважаемая Явдоха?
Николай Злочевский _ 16.01.2014 14:39
IP: 37.115.226.---
Юрій Шеляженко:
"Николай Злочевский", очень странно, что философ прячется за псевдонимами, чтобы говорить о материальном. Надо быть целостным, хранить единство слова и дела. Пора тебе прикупить немного откровенности и заняться таким видом спорта, как дискуссия без маски. Удачи.
Спасибо, уважаемый Юра! Это все у меня от скромности. Я не публичный человек. Поэтому всегда комментировал под никами. Ты шо то разнервничался, и зачем спрашивается? Я вот люблю "видеть" человека без его фотки. Но вот как-то смотрел твои комменты, то увидел херню какую-то несусветную. Даже в Ихельзона логичнее. Хотя тоже бред. Поэтому вот и подумал над причинами твоего падения в хаос мысленный.
-vts-m- _ 16.01.2014 14:35
IP: 74.125.18.---
Пане Дацюк,
я с благоговеніем воспріму третью часть Вашего трактата как Істіну Абсолютную, но про условіі, еслі Ви ім немедленно закроете
законотворческую деятельность в блогах Главного Фігуріста Севастополя...

П.С. Це добре, що Ви врешті-решт наважились на діалог: так, дивись, і доб*ємо разом Істину...
Sigurd _ 16.01.2014 14:33
IP: 95.135.217.---
Hogben2013:
Бо йому ще не підказали так позбавлятись опонентів кремлівські політтехнологи.
Sigurd _ 16.01.2014 14:26
IP: 95.135.217.---
Hogben2013:
Не тіште себе ілюзіями.
Це – африканська диктатура.
ганна ахметова _ 16.01.2014 14:21
IP: 93.74.80.---
Дочитала до того, що СРСР був світовим науковим лідером у 60-70-ті роки ХХ століття й доста! Всі Нобелі у радянських вчених! Науково-технічна революція в СРСР! А й відповідне лідерству економічне й політичне зростання! Аффтор – докази в студію! Яке може бути наукове лідерство країни, де було під корінь знищено філосфію разом з філософами! А немає філософії, немає й інших наук, немає й технічного прогресу! Німецькі інженери виросли з німецької класичної філософії! Мерседеси – діти Канта В СРСР 60-70-х псевдовчені захищали дисертації на кшалт "Вплив марсистько-ленінської філософії на репродуктивні функції...", а генетика та кибернетика вважалися продажними дівками імперіалізму", у Вольтерах був не фельдфебель, а 1-й відділ!? Згадаймо долю Глушкова, одного зі світових геніїв...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter