Сергій Дацюк Філософ

СЕРЙОЗНО ПРО СТРАТЕГІЮ УКРАЇНИ

30 вересня 2014, 12:24

Чи можна все-таки серйозно поставитися до "Стратегії-2020"? Якщо не брати до уваги, що це чиста піар-акція Президента, за якою, як виявляється, не стоять серйозні розрахунки, широке експертне обговорення і серйозні теоретичні та управлінські інновації.

Як взагалі виникла ідея "Стратегії-2020"?

В 2011 році "Стратегия-2020" була розроблена в Росії для внутрішнього споживання, оскільки справжню стратегію (відродження імперії і війну за територіальну експансію) Путін та його прибічники розробляли у вузькому колі і повідомляти широкому загалу Росії не збиралися.

Це була вже друга редакція КДР (Концепції Довгострокового Розвитку) Росії, оскільки перша редакція, що була розроблена в 2006-2007 роках, стала неможливою до виконання в 2008 році через світову кризу. "Стратегия-2020" розроблялася в 2011 році більше, ніж 1000-ою експертів, під керівництвом Вищої школи економіки і Російської академії народного господарства і держслужби.

Війна 2014 Росії з Україною і світові санкції щодо Росії поставили хрест на можливості виконання і цієї (вже другої) редакції "Стратегии-2020".

Стратегія-2020 була прямо змавпована владою України на чолі з Януковичем.

Мало хто, навіть серед експертів, знає, що напередодні початку Революції Гідності в Україні теж розроблявся проект "Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року". Якщо почитати цей документ, то стає зрозумілим, що, як і попередні, ніхто не збирався виконувати його основні завдання.

"Мізковий центр реформ Адміністрації Президента" під час виборчої кампанії 2014 року в Парламент для цілей просування уявлення про серйозність намірів "Блоку Петра Порошенка" не довго заморочувався з розробкою "Стратегії-2020" – вони змавпували підхід Януковича, тобто вони змавпували мавпування Януковичем другої невдалої спроби "Стратегии-2020" в Росії.

Звичайно, тут можна сказати – неважливо, мавпуванням чого є нинішня "Стратегія-2020", головне це її зміст. Тому давайте розберемось зі змістом. Підкреслюю, давайте поставимося так, ніби це все серйозно. Хоча, як вияснилося протягом останніх днів, тексту "Стратегії-2020" не існує, існує тільки піар-варіант так званої "Стратегії-2020" з показниками, якостями, індикаторами та переліком реформ. Принаймні мої спроби отримати текст "Стратегії-2020" не були успішними.

Давайте уявимо собі для початку 60 реформ протягом наступних 6-ти років. Тобто давайте уявимо собі життя в країні, де щороку відбувається 10 реформ. Це за умови відсутності в країні бодай вузького кола експертів та управлінців, які мають уявлення про довгострокове стратегування.

До речі, перелік реформ чомусь зняли з веб-сайту Президента. Ось він.Зараз в Україні відсутні управлінці такого рівня, які здатні на державному рівні здійснити хоча б 2-3 взаємопов'язані реформи на рік. Навіть за умов здійснення в Україні 2-3 реформ за 2015-й рік в ситуації незакінченої принаймні економічної та інформаційної війни з Росією вже в 2016-му році ми матимемо важку ситуацію, яка буде зумовлена саме цими реформами.

Якщо ж дійсно протягом 2015-го року здійснити 10 взаємопов'язаних реформ, то на наступний 2016-й рік ми не зможемо здійснити бодай одну реформу, тому що наслідки цих 10-ти реформ мають бути якось сприйняті українською громадою, тобто українці мають якось пристосуватися до нових правил.

Здійснювати 10 реформ на рік наступні 6 років це нонсенс. У нас нема такого рівня управлінців, які зможуть узгодити такого рівня реформи в масштабі держави. У Президента немає такого рівня експертної підтримки, яка б дозволила це робити. У держави немає такого запасу ресурсів, навіть за умови зовнішніх запозичень.

Планувати в ситуації війни ситуацію аж до 2020 року це дуже амбітно. Але це не дуже чесно з огляду на таку ситуацію в Україні.

Планувати 60 реформ це мабуть звучить дуже круто для виборців. Але це звучить дуже непрофесійно для експертів.

Інакше кажучи, моя експертна позиція – часовий стратегічний горизонт 2020 для нинішньої ситуації є задовгим, його потрібно зменшити до 2016-го року. Кількість в 60 реформ, які кладуться в простір довгострокового здійснення, є занадто великою, її потрібно зменшити.

Тобто з точки зору коротшого горизонту і меншої кількості реформ реальним є такий підхід. 2015-й рік – здійснення військової реформи (в тексті – реформа системи національної безпеки та оборони) та конституційної реформи (куди ввійде децентралізація та реформа державного управління і початок реформи правоохоронної та судової систем у вигляді лише процесу люстрації, як початку в тому числі антикорупційної реформи та оновлення влади). Конституційна реформа, до речі, серед першочергових реформ не згадується, хоча в переліку 60-ти реформ і є (третій стовпчик, номер 4). 2016-й рік здійснення взаємопов'язаних реформ – дерегуляція та розвиток підприємництва та податкова реформа.

А далі – аналіз здійснених реформ, знову стратегування наново, нова Стратегія-2020 з новим переліком реформ.

Фактично мова іде про те, що в тій ситуації, в якій ми знаходимося, ми можемо дозволити собі планувати (а не стратегувати) лише в горизонті 2-ох років. Навіть це дуже амбітна мета, за досягнення якої ще потрібно буде дуже поборотися.

Відповідно до цього, не потрібно наполягати на таких гарних, але некоректних планах, як підвищення ВВП на душу населення в 2 рази, чи інші індикатори та показники. Це гарно звучить для виборчої кампанії, але це не чесно по відношенню до виборців.

Пане Президент і його експерти. Давайте будемо чесні з виборцями, і тоді виборці будуть чесні з нами.

powered by lun.ua
Коментарі — 20
Теодор Дяків _ 30.09.2014 22:58
IP: 74.125.18.---
Mihail Yalovenko:
Об истинной и мнимой стратегии реформ.
Истинная стратегия реформ это:
ВЕЛИКАЯ СОЦИАЛЬНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ!
СОЗДАНИЕ НОВОГО ОБЩЕСТВЕННОГО СТРОЯ!
Именно как революция, как глубинные системные преобразования в самом базисе развития истории – в науке, образовании, экономике. государстве, социальной сфере, техническом развитии, практическом естествознании – такой должна быть истинная стратегия реформ. Ее научной основой и предпосылкой явилось решение еще более глубокой исторической задачи – создание новых основ фундаментальных наук и основанной на них идеологии научно-исторического развития по осуществлению этих глубинных преобразований (см. мой фейсбук). Таков должен быть истинный путь реформ.

Естественно, ничего этого в "стратегии-2020" нет. Это очередная пустышка для подкрашивания фасада существующего средневекового общественного строя, нисколько не изменяющая его основы.
- Як я Вас розумію! І як нас мало...
Теодор Дяків _ 30.09.2014 22:55
IP: 37.55.206.---
На сторінці групи "Народний суверенітет" у ФБ викладена обгрунтована Програма зміни с и с т е м и влади та суспільних відносин і План дій з іі реалізаціі. Мова йде про зміну правового регулювання 4-х ключових інститутів влади (місцеве самоврядування та державне управління, судова, правоохоронна та виборча системи) і 2-х визначальних інститутів суспільства (функціонування праці та власності). Проведення якісних, с и с т е м н и х змін у цих сферах дозволить сформувати в суспільстві нове русло громадсько -політичноі авктивності. Інакше Майдан -3 практично неуникний.
Mihail Yalovenko _ 30.09.2014 20:16
IP: 78.111.187.---
Об истинной и мнимой стратегии реформ (продолжение).
Естественно, ничего этого в "стратегии-2020" нет. Это очередная пустышка для подкрашивания фасада существующего средневекового общественного строя, нисколько не изменяющая его основы. Отсутствие действительной стратегии и действительных реформ продолжает и дальше толкать Украину, раздираемую войной и противоречиями, к гибели.

Поэтому, необходимо не сочинять бесплодные утопии, а принять решение президентом или парламентом о проведении одновременно с парламентскими выборами выборов-референдума по утверждению обществом идеологии научно-исторического развития в качестве краеугольного камня для создания нового общественного строя и стремительного подъема над достижениями цивилизации. Создание нового общественного строя на новом базисе и будет выступать как великая социальная революция.
30.09.2014г.
Mihail Yalovenko _ 30.09.2014 20:14
IP: 78.111.187.---
Об истинной и мнимой стратегии реформ.
Истинная стратегия реформ это:
ВЕЛИКАЯ СОЦИАЛЬНАЯ РЕВОЛЮЦИЯ!
СОЗДАНИЕ НОВОГО ОБЩЕСТВЕННОГО СТРОЯ!
Именно как революция, как глубинные системные преобразования в самом базисе развития истории – в науке, образовании, экономике. государстве, социальной сфере, техническом развитии, практическом естествознании – такой должна быть истинная стратегия реформ. Ее научной основой и предпосылкой явилось решение еще более глубокой исторической задачи – создание новых основ фундаментальных наук и основанной на них идеологии научно-исторического развития по осуществлению этих глубинных преобразований (см. мой фейсбук). Таков должен быть истинный путь реформ.

Естественно, ничего этого в "стратегии-2020" нет. Это очередная пустышка для подкрашивания фасада существующего средневекового общественного строя, нисколько не изменяющая его основы. Отсутствие действительной стратегии и действительных реформ продолжает и дальше толкать Украину, раздираемую войной
Mihal Kyryk _ 30.09.2014 18:30
IP: 74.125.18.---
Mihal Kyryk:
Стратегия-Кучмизму'нищо не зминювати-красти-вбивати,вбивати красти-ми оба пострадавшие Мы оба потерпевшие-твои Безвинно ПАВШИЕ мои Безвинно СЕВШИЕ.
IO95 _ 30.09.2014 18:07
IP: 46.172.151.---
Існує рівень, вище якого країна об'єктивно не може скочити. Наприклад глибина люстрації обмежена Президентом з величезною легітимністю і роботою міністром в уряді часів Януковича. Сам народ не вважає це злочином і відповідно мандат на люстрацію аж такої глибини не дає. Аналогічно виборці готові лише до певного рівня реформування. Взагалі є певна доля безглуздя в апелюванні до влади – там же люди, яких серед інших обрав народ. Тобто політичне рішення (оці люди і оці кроки) вже прийнято. Це об'єктивна реальність якій можна протиставити тільки політичну боротьбу:
Вимагаймо у влади виконання обіцянок і не більше.
Або пропонуймо опозиції інший план дій.
Або самі йдімо в політику і створюймо попит на наші ідеї агітуючи виборців за них.

Проблема не в тих, хто каже ЯК, а в тих, хто ЗРОБИТЬ.
Mihal Kyryk _ 30.09.2014 17:54
IP: 74.125.18.---
Стратегия-Кучмизму'нищо не зминювати-красти-вбивати,вбивати красти-ми оба пострадавшие Мы оба потерпевшие-твои Безвинно ПАВШИЕ мои Безвинно СЕВШИЕ.
Vasil Martinyuk _ 30.09.2014 17:39
IP: 95.81.0.---
Лише список – для агітації не більше, не менше! А у Пороха навіть риторика на рахунок реформ така ж як і у Яника...А ми всі знаємо що зробив Яник зі своєї програми 2014 для країни...
cityzen _ 30.09.2014 17:37
IP: 74.125.181.---
Серьезно можно будет говорить про стратегию Украины, когда олигархия будет отстранена от управления государством. Когда перестанут так званые социологи обслуживать своих работодателей, рисуя им заоблачные рейтинги и навязывая выборы в один тур. У ПАПа есть одна стратегия, и это – стратегия второго срока президентства, 2020 – год на который Порошенко взял курс. А это значит, что система власти в стране не изменится, пока он у руля, следовательно и реформ никаких не будет, так как нет у него команды, способной на революционные изменения, а "любих друзiв" iдея стратегii не цiкавить. Так что первоочередная задача народа Украины – не голосовать за тех, кто "по-новому" им пыль в глаза пускает.
Alyna Glavatska _ 30.09.2014 17:10
IP: 95.111.149.---
Так текста нет его. Не расписано, как к этим реформам прийти. Назвать их и я могу. А пути исполнения? И почему 2020, когда реформы нужны сегодня! Красиво говорят все, а выполняют не все. Как бы сказал Кличко: "... и не каждый может это делать". А как у Порошенко с обещаниями, мы все знаем – АТО за часы закончу, з/п военных 1000 грн в день, с террористами переговоров не ведем...
Mihal Kyryk _ 30.09.2014 16:52
IP: 74.125.18.---
Стратегия Украини,це арештувати Л.Кучму та все його награблене в Казну-у прилизаних Кчмистов теж,та близько до влади таких перевертнив не допускати.
А вийна це прикриття Мародерского злодия Л.Кучми...
Вадим Петриченко _ 30.09.2014 15:52
IP: 109.104.190.---
Я згоден, що треба коротше й більш концентровано. Не згоден, що чистий ПиАр. 50/50 – як і все в нашому житті.
anno_domini _ 30.09.2014 14:19
IP: 109.106.20.---
Зверніть увагу на думки інтелігенції зі Сходу, які вони висловлювали на засіданні круглого столу у Києві. По-перше, ці люди опинилися в тій ситуації, коли позаду залишили свої домівки, розклад свого життя і встали на дорозі перед новими горизонтами з питанням: "як жити далі? що робити?".Вони більше зможуть зараз зробити в питанні реформації держави, суспільства. І ще, прогресивне суспільство повинно йти попереду. Тоді й реформи підуть. Контроль суспільства, залучення суспільства, широкий фронт розгорнути. Відбудова Донбасу, України в цілому тільки через народну волю. А хто встане "во главу угла" – життя підкаже само. Хто Майдан підняв? Народ піднявся, бо як казав один з Героїв Майдану " Я так жити не можу...".
Mykola Pinchuk _ 30.09.2014 13:43
IP: 109.251.124.---
І ще, Сергію! А чи не є ЗАНАДТО примітивним (як для філософа) говорити про 10 реформ щороку тільки тому, що згадано 60 реформ протягом 6-ти років? А чи не продуктивніше було б, якби пан філософ, з філософських позицій. сформулював завдання для влади і суспільства, виконання якого уможливило б реалізацію цієї амбітної (за оцінкою п. Сергія) стратегії.
Scribouillard Ant _ 30.09.2014 13:32
IP: 46.200.109.---
Порошенко – продавець обіцянок (ППО), такого собі передвиборчого "сиру" для екзальтованих "гав".
Маємо класичну байку, тільки з реверсним сюжетом:
"Лестивця кормить той, хто його слуха.
Без сумніву вартує сиру ця наука."
(Жан де Ляфонтен, "Ворон та лис").
Mykola Pinchuk _ 30.09.2014 13:31
IP: 109.251.124.---
Пане Сергію! А думати інакше, ніж Ви – це апріорі НЕ ПРАВИЛЬНО? Не чесно? Ану, скажіть ЧЕСНО!
P712 _ 30.09.2014 13:17
IP: 92.113.134.---
Пане Сергію, ви кого до чесності закликаєте, та порох – патологічний брехун, який сьогодні не пам"ятає, що ліпив вчора. Який сам спростовує сказане ним же. Тому закликати брехуна до чесності, це як крадія до життя без крадіжок. Стосовно суті написано – погоджуюсь з Вами, цей піар до реформ немає жодного стосунку, більше того це все не є реформами. А стосовно ВВП на душу населення, так його можна досягти не тільки зростанням виробництва, а і зменшенням кількості населення.
Леонід Климчук _ 30.09.2014 13:17
IP: 94.179.32.---
Навпаки, нам дуже потрібна зараз як ніколи стратегія виживання і розвитку в нинішній глобальній агресивній ситуації, в якій Україна опинилася. І тут однією українською стратегією не обійтись: потрібна словянська стратегія, а не західноєвропейська. Адже ми дійсно укри – нащадки креативних творців індоєвропейського словянського етносу. Саме цей етнос організував середньовічну словянську імперію Київська Русь. А тому боротьба з із самоназваною Росією буде дуже затяжна, бо з відродженням словянської Української держави насправді Московитська імперія втратила свою міфологічну словянську основу. В результаті чого "русские" були правильно переназвані вогулом Єлциним "росіянами", а вепсом Путіним Російська імперія була остаточно перетворена на евразійську Росіянію.Чимало ж словянських "русских" в Росії, та й в Україні і досі вважають її все ще Росією, на чому спекулює вепс Путін, притлумлюючи зовні-українські і внутрі-русские словянські впливи на євразійський характер постперебудовної Росії
djtel _ 30.09.2014 13:09
IP: 91.231.240.---
Що за пессимізм – ще НІ разу нЕ робили НІ одної реформи, а вже ВИНЕСЛИ вирок і ПОХОРОНИЛИ.

Ви, бл...ть, ЕКСПЕРТИ – спрацювать намагалися, а НЕ плескати ЯЗИКАМИ?
Світлана Михалюк _ 30.09.2014 13:03
IP: 78.159.63.---
Ні Порошенко разом з АП, ні ВРУ на чолі з Турчиновим, ні КМУ з Яценюком за сім місяців не зробили жодної кардинальної реформи, з тих які вони обіцяли. Однак, очолювана ними система з їх благословення зїла двох нових несистемних людей, які хотіли змінити ситуацію в держуправлінні на краще та хоча би почати боротися з корупцією-це Шеремета і Чорновол. Т, Чорновол назвала їх гієнами- це для них комплімент! Всі ці вчорашні яценюки. авакови, гелетеї і так по ланцюжку мають піти!. вони не тільки не здатні провести реформи і скасувати всі ті сотні нормативних актів Кабміну, які створюють купу проблем для малого і середнього бізнесу – для цього вистачило б тижня. Вони не хочуть і не будуть цього робити. Вони прийшли очолити корупцію.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter