Сергій Дацюк Філософ

СИСТЕМНА ТА КОНТРСИСТЕМНА ОПОЗИЦІЇ В УКРАЇНІ

20 жовтня 2017, 11:06

Поки що сталося так, як і прогнозувалося. Дрібні цілі бунтівників від 17 жовтня 2017 року спричинили кризу протестного руху, якою вже скористалася влада та її аналітики, щоб дискредитувати опозицію.

Водночас саме цей протест жовтня 2017 року, перший настільки масштабний антивладний виступ громади після Майдану 2013-2014-х років, показав необхідність визначатися у принциповій позиції – ми продовжуємо революцію чи ми погоджуємося на ситуацію, коли влада під тиском громади повільно і дуже довго буде здійснювати потрібні зміни в країні.

Саме в цьому контексті ми маємо розглянути дві принципово різні опозиції до влади – системну та контрсистемну.

Традиційно існує трохи інше розрізнення. Візьмемо хоча б визначення з української Вікіпедії: "за ставленням до системи влади виокремлюють системну (яка поділяє основні цінності, принципи та цілі існуючої політичної системи, але заперечує методи здійснення політики) та позасистемну (яка не згодна не лише з діями владних структур, а й з самими підвалинами суспільно-політичного ладу в країні) ".

Водночас більш правильно говорити не про системну та позасистемну, а про системну та контрсистемну, бо контрсистемна опозиція може бути як внутрісистемна (парламентська опозиція), так і позасистемна (громадянська опозиція, опозиція нових політичних сил, опозиція старих політичних сил, які ще не потрапили чи вже опинились поза Парламентом і т.д.)

В Україні можна чітко побачити прояви системної опозиції – "Радикальна партія Олега Ляшка", "Батьківщина", "Самопоміч". Водночас деякі з цих партій-фракцій Парламенту спричиняются до контрсистемних дій. Коли представники "Самопомочі" блокують торгівлю з ОРДЛО чи представники "Батьківщини" заявляють про необхідність дострокових перевиборів Президента, вони діють як контрсистемна опозиція, хоча і чисто внутрісистемна (парламентська). Відтак частина нашої внутрісистемної опозиції епізодично виступає як контрсистемна опозиція.

З іншого боку, коли представники БПП Лещенко та Найем виступають організаторами протесту задля громадського тиску на Парламент (бо це не тиск на Президента), вони діють як системна опозиція. Отже частина парламентської більшості (бо Парламентської Коаліції всупереч Конституції та Регламенту ВР у нас немає) теж може діяти як системна опозиція.

Ще з одного боку, бути позасистемною опозицією, як, наприклад, ВО "Свобода", ще не означає бути контрсистемною опозицією. Остання публічна позиція націоналістів чітко зафіксувала той факт, що у них немає жодної контрсистемної вимоги. Відтак позасистемна опозиція ВО "Свобода" є навіть більш системною опозицією, ніж внутрісистемна опозиція "Самопоміч" чи "Батьківщина". Це ще раз підтверджує той факт, що "галицький консенсус" це не політологічна вигадка, а доконаний факт. Отже частина позасистемної опозиції діє у нас як системна опозиція.

Деякі не дуже розумні теоретики іноді ототожнюють системну опозицію з конструктивною, а контрсистемну опозицію з деструктивною. Насправді це не так. Діяти контрсистемно це означає не просто руйнувати наявну систему, а творити нову систему. Тому тут часто буває навпаки – системна опозиція може діяти деструктивно на перспективу, а контрсистемна опозиція може діяти конструктивно на перспективу.

До речі саме так зараз провладні політики та експерти-аналітики намагаються критикувати нинішній протест – за його епізодичну деструктивність. І для цього є багато підстав. Бо нинішні протести просто пришвидчують політичні дії Парламенту – вони не виходять на рівень контрсистемних вимог.

Особливо смішно і знущально навіть над здоровим глуздом виглядає назва нинішнього протесту – "Велика політична реформа". Давайте ще раз згадаємо вимоги цих горе-революціонерів: скасування депутатської недоторканності; створення Антикорупційного суду; зміна виборчого законодавства. Це справді ВЕЛИКА політична реформа?

Велика політична реформа є лише конституційна реформа на рівні Нової Конституції від громади. Ніщо інше великою політичною реформою не є.

Що робити протестантам тепер, коли влада показала половинчату готовність ці вимоги виконувати, і, спираючись на чисто законодавчі норми, підвисила ці питання надовго? Це ж було неважко спрогнозувати. Чи все-таки у протестантів була домовленість з владою злити протест і каналізувати протестний потенціал, тобто що називається "випустити пар"?

Ніхто з громадян, та і я також, не піддає сумніву необхідність виконання цих вимог. Але називати їх "великою політичною реформою" та сподіватися на те, що вони викличуть всезагальний протест, це зовсім невірно.

Виникає питання – де ж нам шукати не просто позасистемну опозицію, а контрсистемну?

Суть контрсистемної дії у тому, що ця дія повинна бути спрямована на зміну системи, перезаснування держави, повне заміщення представників нинішньої влади тими, кому довіряють.

В своїй попередній роботі щодо планованого протесту я сформулював деякі вимоги справжньої контрсистемної опозиції.

Провладний критик Олеся Яхно справедливо дорікає нинішнім протестантам за те, що їх вимоги знаходяться в сфері політики, я б уточнив навіть – в сфері інституційної політики. Вона також дорікає їм за те, що у них немає нових ініціатив, та за те, що всередині них ідуть чвари. Отже ці докори можна узагальнити так – системна та навіть позасистемні опозиції досі не готові виступати як контрсистемні.

Отже контрсистемна опозиція формується сьогодні поза владою. Саме там, всередині активної громади, з'являється сьогодні бачення нової України. Саме там знаходиться справжня контрсистемна опозиція.

Мене глибоко схвилював і порадував пост на Фейсбук за 19 жовтня 2017 року харків'янина Олександра Ружанського, який я приведу в частині вимог.

"1. Як можна скоріше зібрання патріотичних активістів, політиків і представників націонал-патріотичних рухів, які беззаперечно опозиційно налаштовані щодо діючої влади. Таке зібрання повинно в найкоротший термін відпрацювати лише одне, але надважке питання: вибори в Конгрес національного порятунку України (назва умовна), який стане громадянською альтернативою існуючій владі.

2. Обраний Конгрес створює свої представницькі органи на місцях, в першу чергу, в обласних центрах і максимально акумулює навколо себе патріотичний громадський актив.

3. КНПУ оголошує вимоги:

- негайна відставка Порошенка;

- прийняття Верховною Радою в найкоротший термін нового закону про вибори, винятково на пропорційній основі, за відкритими спискам, і з забороною обиратися до ВР більше двох разів;

- відставка діючого складу ЦВК і обрання нового з обов'язковим узгодженням нових членів з КНПУ;

- розпуск, одразу після прийняття вказаних законів, діючої Верховної ради і оголошення нових виборів до неї.

4. КНПУ створює конституційну комісію, яка або виробляє нову Конституцію, або пропонує зміни до діючої. За цими змінами повноваження Президента максимально звужуються до церемоніальних і підстраховочних функцій. Єдиною головою виконавчої влади стає Прем'єр-міністр обраний парламентом.

5. Аби уникнути збройного протистояння в державі, на період до обрання нової ВР, КНПУ, разом з діючим парламентом, створює технічний уряд де усі силові міністри та міністр закордонних справ призначаються тільки за узгодженням з КНПУ.

Це, щодо технології зміни діючої влади. Все дуже схематично і з урахуванням запобігання громадянського конфлікту.

Щодо подальших змін в країні. Моє особисте бачення:

1. Ліквідація ГПУ в нинішньому вигляді і створення нової прокуратури з єдиною функцією державного обвинувачення. Скорочення за таким сценарієм прокурорів мінімум в 3 рази.

2. Створення справжнього суду присяжних. Звільнення і перепризначення всіх суддів за відкритим і публічним конкурсом.

3. Скорочення МВС мінімум в 2 рази з переходом від окремих оперативних і слідчих структур до загальної служби детективів.

4. Повна ліквідація державних адміністрацій. Вся влада на місцях – органам місцевого самоврядування.

5. Радикальне зниження розмірів і кількості податків. Ліквідація корупційного ПДВ і перехід на податок з продаж.

6. Ніяких соціальних податків з робітників на підприємствах. Всі податки на фізичну особу людина платить самостійно, завдяки чому починає самостійно оцінювати розмір податків через власну кишеню.

7. Максимальне залучення великих і технологічних інвестицій. Компанія, яка вкладає не менше $50-100 мільйонів звільняється від всіх податків на 10 років за єдиною умовою – Мінімальна заробітна плата некваліфікованих робітників – 500 доларів, у кваліфікованих та інженерів – 1000 доларів.

Інвестиційні галузі: автобудівництво, авіаційна та космічна промисловості, робототехніка, сучасне верстато- і приладобудування, електронні технології і тому подібне.

8. Безмитове і безподаткове ввезення уживаних автівок з Заходу не старше 15 років. Єдина платня при реєстрації такої автівки – 100 доларів на дороги.

10. Визнання неконтрольованих територій Донбасу і Криму окупованими Росією з припиненням соціальних виплат усім, хто там знаходиться на постійній основі. Зекономлені гроші видавати переселенцям з окупованих територій для придбання житла

11. Негайне встановлення візового режиму з РФ, поступове, але швидке припинення усіх економічних зв'язків з Росією до звільнення УСІХ захоплених нею українських територій, включаючи Крим.

12. Введення процедури підтвердження українського громадянства для всіх громадян України шляхом проходження іспитів на знання української мови та Конституції України. Особи, які не пройдуть дані іспити, або відмовляться від них, позбавляються громадянства України і отримують статус негромадянина, або часткового громадянина зі збереженням соціальних гарантій, але позбавленням права обирати і бути обраним до органів державної влади і займати державні посади.

13. Відміна усіх законів прийнятих ВР з порушенням регламенту і процедури та встановлення суворої кримінальної відповідальності за голосування за іншого депутата у ВР та у всіх інших представницьких органах влади.

UPD. Не став писати тут про обов'язкове притягнення до відповідальності всіх з очільників діючої влади, які задіяні в корупції і державній зраді, бо це потребує більш детального опису. Проте, необхідність повернути дію принципу невідворотності покарання саме для держслужбовців є одним з ключових моментів.

UPD 2 Друзі, вибачаюся, поспіхом забув написати про дуже важливу річ. Вважайте це пунктом 14.

Обов'язкове повернення у власність держави всіх стратегічних об'єктів енергетики. Я не соціаліст. Мова йде про енергетичну безпеку країни і про забезпечення населення України енергоресурсами за справжніми цінами, виходячи з собівартості загальнонеобхідного товару і амортизаційних та направлених на перспективу видатків. Існуюча "ринкова" ціна на енергоресурси, це шахрайська схема і корупційна маніпуляція..."

Звичайно багато позицій тут підлягають критиці та корекції. Особливо сумнівними є відцентрові тенденції (вся влада місцевим органам влади) та підтвердження знання української мови для всіх громадян (для чиновників, освітян та працівників державних та муніципальних закладів торгівлі це правильно, але от для всіх громадян – дуже сумнівна річ).

Водночас мислення саме в цьому напрямку породжує умови для докорінного перезавантаження держави.

Тут є інновації, тут є державницьке мислення, тут зрештою є засновки для контрсистемної опозиції, яка водночас є конструктивною опозицією.

Тому Україні сьогодні потрібна саме контрсистемна конструктивна опозиція. Саме така опозиція може і має право організовувати всезагальні протести. Саме така опозиція може стати носієм змістів того майбутнього для країни, яке має позитивну перспективу.

powered by lun.ua
Коментарі — 75
Дмитрий Владимирович _ 24.10.2017 17:58
IP: 46.133.164.---
Хлебнем мы ещё с этим Дацюком
Олександр Волинський _ 24.10.2017 07:51
IP: 35.202.178.---
"Саме така опозиція може і має право організовувати всезагальні протести."
Тобто, всяка інша опозиція протестувати не має права?
І тільки ваша думка є правильною, я нічого не переплутав, пане філософ?
Vlad Doroshenko _ 23.10.2017 17:08
IP: 93.72.70.---
у випадку проведення президентських виборів найбільшу електоральну підтримку у першому турі виборів отримали б Порошенко (14,0% серед тих, хто має намір взяти участь у виборах), Юлія Тимошенко (8,4%), Анатолій Гриценко (7,2%)
Була Юля лідером, завела Саака через кордон – і Кинула. От результат. Саак з пацанами Самопомочі = головні захисники народу на мікромайдані. Не стало Мами у країни, значить прихилимось до діючого Тата.
Oleksander Matvienko _ 23.10.2017 08:15
IP: 188.231.190.---
Маніловщина.

п. 15 Змусити Дацюка заплатити всі податки з раніше отриманих доходів.
Теодор Дяків _ 23.10.2017 00:16
IP: 178.93.154.---
"... настала пора визначитися з цінностями і сформувати вимоги до ключових інститутів держави (виборча система, судова система, правоохоронна система, функціонування власності, функціонування праці, місцеве самоврядування) та методологію переходу від існуючих до якісно нових державних інститутів.
 ...   Як би утопічно не виглядали сьогодні такі пропозиції, ми переконані, що в ближчому чи дальшому майбутньому вони стануть актуальними. В цьому контексті підписання угоди про асоціацію з ЄС не знімає необхідності внутрішніх корінних перетворень в українському суспільстві – їх не уникнути.
Дяків Теодор, Ткачук Володимир, Карачевський Роман, стаття "До засад Третьої Української Республіки", 02.10.2012 р.
Vlad Doroshenko _ 22.10.2017 15:01
IP: 93.72.70.---
Цікаво, а Юля і Тягнибок відступили від протестного мітингу Саакашвілі? Типу-мочіте його-чужоземця окремо від нас? Уже Юлине "справедливість є, за неї треба боротись" не катіт? Завела козла через кордон на убой?-Луценчиха на козлах знається, вже готова з чоловіком.
А якщо ті палатки, що стоять не впадуть? А наповняться боротьбою за колишню Юлину справедливість?, за програну нею боротьбу за тарифи? Плюс гра в соціалізм – безтолкову підписку про заборону дозволу про продаж землі. Дискредитують і виженуть Саака, тоді всю опозицію придавлять, головним оппо буде Ляшко (аналог варіанту Собчак+Пу).
А в Дацюка, як ні у кого, є безмежне поле писати про наше (обгрунтовано ним щасливе) майбутнє, лити
мед на варіанти можливої реалізації нашого потенціалу як лідера Європи, створювати наш мрії як бути самостійними, конкурентними і вільними від олігархів; а не своєю критикою заганяти нас у бунти. Маркс+Ленін писали-ми їх конспектували, Дацюк киває на опозицію. Кого конспектуватимуть наші онуки?
valsh01 _ 21.10.2017 14:18
IP: 85.238.122.---
Большое СПАСИБО, Сергей Аркадьевич, за Ваше вчерашнее, очень маленькое по времени, но чрезвычайно интересное по сути, выступление на Tелеканале ZIK – "Народ проти"! Кратко, аргументированно, убедительно, архи-важно!
Елена Величко _ 21.10.2017 10:09
IP: 178.95.198.---
Автор пропонує діалог. Суспільний діалог стосується теми:"Що робити?"
Якщо казати про іншу політичну модель, то,з моєї точки зору, саме зміни є підходящими, але потребують запобіжника, що як колесо буде діяти у системі:"вибори- вибори", а це Програма та послідовне втілення Програми розвитку та перетворень для громадян. Тобто без ЧІТКО прописаних економічних перетворень не можливо нічого зробити. Гасла можуть бути самі яскраві, однак ПРОЦЕДУРИ та втілення – жахливі або взагалі відсутні. Це як з медичною реформою – яскраві гасла, а...ліки не закупили... – розумієте рівень? Тобто жахливі наслідки революцій та перетворень в недооцінці саме Програми та ВТІЛЕННЯ позитивного, що при руйнуванні попереднього досвіду та структур та не втіленні НОВОГО, веде до хаосу.
Orest Jj _ 21.10.2017 09:24
IP: 77.52.85.---
...Конституционный суд Молдовы лишил Додона права назначать министра обороны

А у нас конституционный суд готов назначить Портрет пожизненным императором с правом передачи ярлыка наследникам.
Orest Jj _ 20.10.2017 22:42
IP: 77.52.95.---
Наем, Залищук и другие гапоны пытались встретиться с ПАПой и показать, что из четырех рошенкарамелек "Азбука" с буквами "О", "Ж", "П", и "А" никак не получается сложить слово "счастье"
Orest Jj _ 20.10.2017 22:26
IP: 77.52.95.---
monia_b:
Orest Jj:
ещо пол года назад Пупсік в окруженії пол сотні фронтовіков с трибуни требовал судить Юлю за госизмену.

ba.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/apm0720-690x450.jpg

неісповедіми господі путі твої... ((((

теперь скажі мне шо слухі про Юлю і Авакова ето слухі...
це вжэ не интересно. Такими темпами скоро в каждом землячестве будет свой президент – кому и Парашенка кобыла а кому и Авакян невеста.
"Особый статус" послужит катализатором "парада особостатусников" и ускорит события.
Реформаторы допилят госсмаколики та землю до выборов – а там, если не смогут толпу пушками прямой наводкой расстрелять, свалят за кордон а охлос друг друга начнет "за чуба таскать". Часть пипла будет от мордоровцев защищать страну а часть –...
monia_b _ 20.10.2017 22:14
IP: 35.184.134.---
браво Мустафа...!!!!
ето для історіїїї...!!!

ba.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/apm0709-690x450.jpg

ето Чумак угробівшій Юліни мечти на президенство.
посчіте прізіденскіє дебати...

неісповедіми господі путі твої... ((
monia_b _ 20.10.2017 22:10
IP: 35.195.76.---
Orest Jj:
ещо пол года назад Пупсік в окруженії пол сотні фронтовіков с трибуни требовал судить Юлю за госизмену.

ba.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/apm0720-690x450.jpg

неісповедіми господі путі твої... ((((

теперь скажі мне шо слухі про Юлю і Авакова ето слухі...
monia_b _ 20.10.2017 22:04
IP: 35.195.125.---
Юля подписивает приговор президенту.

ba.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/apm0637.jpg

правда колечка немного смущают...
monia_b _ 20.10.2017 21:52
IP: 35.190.219.---
Із світу цікавого 3.

Згідно з законопроектом президента, введення самого закону про недоторканість в дію відбуватиметься не через перехідні положення Конституції, а шляхом запису, що він вводиться з 1 січня 2020 року.

Але потім ніяких гарантій немає, що наступний парламент простими 226-ма голосами не змінять і цю норму.
Наприклад ввести в дію закон про зняття недоторканості з 1 січня 2040 року.

ги ги ги

хо хо хо

хі хі хі

.
monia_b _ 20.10.2017 21:40
IP: 35.196.17.---
Вести с полей.

Сьогодні у місті Конотоп, що на Сумщині, на автостоянці скоєно напад на депутата Конотопської міської ради від фракції "Батьківщина" Сергія Тягнія.
Депутата витягли з автівки та жорстоко побили.
Наразі Сергій Тягній перебуває у хірургічному відділенні Конотопської центральної районної лікарні.

шото у нас с неприкасаемостью не так...
monia_b _ 20.10.2017 21:34
IP: 35.196.109.---
я так панімаю шо Альона Шкрум не в захваті від "Великої політичної реформи"...))))
monia_b _ 20.10.2017 21:25
IP: 35.189.208.---
Я вважаю, що даний проект є найбільшим популізмом у нашому політичному шоу, яке вже затягнулося і дуже набридло мені за 29 років життя своїм ідіотизмом і примітивізмом тем.

Уесь народ тримають за пустих нікчем.

"Піпл сховає". Направимо ще разів п'ять до Конституційного суду і напишемо "Перемога! Ура!". От тільки результату – нуль. І знову – все по колу.

Сумно, що в цей популізм почали гратися й ті, хто мав би стати острівцем правди та конструктиву у новому парламенті.

Це зла посмішка та "кістка" громадянам, які хочуть, насправді, не пустих законодавчих змін, а лише того, щоб політики були рівні перед законом, щоб закон був вищим за політичні забаганки і великі гроші, щоб політична верхівка перестала сприймати всю країну, як своє поле для гольфу і розваг, а парламент – як маленький бізнес-клуб.

Щоб банально перестали нарешті хапати,
monia_b _ 20.10.2017 21:23
IP: 35.195.116.---
Це така гра, вистава, фарс; всі обіцяють, критикують один одного, направляють у КСУ чергову нісенітницю, знову критикують один одного і знову обіцяють: "от-наступного-разу-так-одразу".

А реальний простий механізм обмеження недоторканності, який би вилікував хворобу, а не симптоми – не цікаво пропонувати. Тоді гра завершиться.

Сьогодні табло показало більше 300 голосів – за направлення проекту до Конституційного суду.

А на виході з сесійної зали "старожили" парламенту радісно "мірялися" спогадами, хто скільки разів за свої роки у ВР голосував за скасування недоторканності та направляв ці зміни до КСУ.

Хтось пам'ятає 5 таких голосувань, хтось хвалиться, що сам голосував вже 6 разів!...

"И что? Опять обманули людей?" – це каже колега, який пам'ятає 6 таких голосувань.
"Не "поять", а "вкотре", – посміхаються інші.

І парадокс у тому, вони у цьому цирку, щиріші, ніж ті, хто завзято кричить про "проголосуємо" і "зробимо" з трибуни і співає ди
monia_b _ 20.10.2017 21:21
IP: 104.196.9.---
Альона Шкрум: Гірка правда про недоторканність

Іноді пост у Facebook пишется не для уподобань і навіть не для пошуку однодумців, а просто тому, що хочеться хоч десь, комусь, голосно сказати правду.

А вона така: ніколи ця Верховна Рада НЕ проголосує за зняття недоторканності у тому вигляді, в якому подав проект пан президент.

Тому що на це немає голосів, тому що навіть їм страшно давати Порошенку необмежену нічим владу без незалежного суду і прокуратури.

Тому що в Україні – дике політичне поле, де опозиціонерів після подібного проекту не залишиться. А провладні депутати стануть лише маленькими сумними "хлопчиками на побігеньках".

Вам, щоправда, більшість моїх колег цього публічно не скаже – бо це наче б то "непопулярний" меседж. Популярно кричати: "Та я вже 100 разів голосував проти недоторканності і завжди її знімав! От хрест на пузі!"
Orest Jj _ 20.10.2017 20:54
IP: 77.52.95.---
monia_b:
Orest Jj:
monia_b:
Mike_Kharkov:
В Украине сейчас нет ни одной партии, которая бы представляла интересы народа, особенно для будущего.
Есть такая партия...!! (с)

таварищ Каплан и ево партия – ето будущее.

зря ви ево недооцениваете.
сьодня он в раде такую речь толкал, Ляшко чуть не плакал.
а биомасса ево на руках носит...
новая появилась. Для середнячков. Кормильцев страны.
я не шучу, Каплана роскручивают по полной.
глянь ево речи, биомасса глотает получше чем речи Пидора... ((
потому что он знает что говорить. Что ласкает слух охлоса.
...Охлос снизу, а олигархи сверху двумя мощными прессами придавили и без того узкий слой демоса до молекулярного уровня.
Если средний класс не сможет структурироваться то наилучший выход для следующего поколения – эмиграция и строительство где то "нью Украины".
Останутся только феодалы, рабовладельцы и их обслуживающий персонал.
monia_b _ 20.10.2017 20:46
IP: 35.187.20.---
Orest Jj:
monia_b:
Mike_Kharkov:
В Украине сейчас нет ни одной партии, которая бы представляла интересы народа, особенно для будущего.
Есть такая партия...!! (с)

таварищ Каплан и ево партия – ето будущее.

зря ви ево недооцениваете.
сьодня он в раде такую речь толкал, Ляшко чуть не плакал.
а биомасса ево на руках носит...
новая появилась. Для середнячков. Кормильцев страны.
учитивая шо Каплан наезжает на Авакова неподецки, большая вероятность шо он проект Вальцмана.
шоб не тратить деньги на картавого Югочку, і начинать новую партию с ним во главе...
monia_b _ 20.10.2017 20:40
IP: 35.190.219.---
Orest Jj:
monia_b:
Mike_Kharkov:
В Украине сейчас нет ни одной партии, которая бы представляла интересы народа, особенно для будущего.
Есть такая партия...!! (с)

таварищ Каплан и ево партия – ето будущее.

зря ви ево недооцениваете.
сьодня он в раде такую речь толкал, Ляшко чуть не плакал.
а биомасса ево на руках носит...
новая появилась. Для середнячков. Кормильцев страны.
я не шучу, Каплана роскручивают по полной.
глянь ево речи, биомасса глотает получше чем речи Пидора... ((
Orest Jj _ 20.10.2017 20:27
IP: 77.52.95.---
monia_b:
Mike_Kharkov:
В Украине сейчас нет ни одной партии, которая бы представляла интересы народа, особенно для будущего.
Есть такая партия...!! (с)

таварищ Каплан и ево партия – ето будущее.

зря ви ево недооцениваете.
сьодня он в раде такую речь толкал, Ляшко чуть не плакал.
а биомасса ево на руках носит...
новая появилась. Для середнячков. Кормильцев страны.
monia_b _ 20.10.2017 20:22
IP: 35.196.246.---
Mike_Kharkov:
В Украине сейчас нет ни одной партии, которая бы представляла интересы народа, особенно для будущего.
Есть такая партия...!! (с)

таварищ Каплан и ево партия – ето будущее.

зря ви ево недооцениваете.
сьодня он в раде такую речь толкал, Ляшко чуть не плакал.
а биомасса ево на руках носит...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter