Сергій Дацюк Філософ

СТАТУС РЕВОЛЮЦІЇ

21 листопада 2017, 14:02

Головний нерв дискусій щодо Революції Гідності полягає у визначенні її статусу. Для когось це кривавий переворот хунти, а для когось це волевиявлення громади. Для одних революція була поразкою України, для других революція була перемогою України. Комусь досягнення революції здаються дуже малими, а комусь – великими та надзвичайними. Хтось вважає, що революція закінчилася, а хтось вважає, що вона триває.

Чому важливо аналізувати статус революції?

Четвертий рік поспіль я намагаюся аналізувати Революцію Гідності напередодні її річниці: 19 листопада 2104 року стаття "За лаштунками революції-2014", 20 листопада 2015 стаття "Революція Гідності – два роки після початку", 22 листопада 2016 року стаття "Рушійні сили історії та революції".

Отже основна боротьба, яка велася весь час і ведеться зараз навколо революції може бути зосереджена в оцінці її статусу: Революція Гідності все ще діюча чи вона отримала статус "меморіальної революції".

У мене є доволі проста та логічна відповідь – допоки революція не досягла своїх цілей, не виконала всі свої завдання, не отримала бажані для більшості оцінки, вона не може отримати статус "меморіальної".

Чотири роки – це якраз час, щоб підводити попередні підсумки революції, бо і Велика Французька і так звана "Руська революція 1917" за чотири роки вже мали очевидні результати.

Я хочу до четвертої річниці черговий раз зробити аналітичну оцінку статусу Революції Гідності, з розпачем переживаючи оцінки влади та провладних експертів.

Мені здавалося, це ж не важко – взяти і з чистим серцем оцінити: що вдалося, а що не вдалося. Якщо щось не вдалося, то це не обов'язково провина того, хто оцінює. От коли оцінки зробленого подаються як лише перемога (хоча все робиться і не так швидко, як хочеться людям), тоді не просто закрадається сумнів, а народжується упевненість: той, хто бачить лише перемоги там, де є і поразки, однозначно винуватий у цих поразках.

В своїй статті до 2-ої річниці революції я показав основні напрямки революції, з яких складалася Революції Гідності: 1) геополітична; 2) антиколоніальна; 3) антиолігархічна; 4) національна; 5) громадянська. Можна додати ще один напрямок – 6) соціально-економічна.

Чотири з цих революцій є процесуальними – геополітична, національна, громадянська, соціально-економічна, бо в них можна говорити лише про якісь проміжні результати. Дві з цих революцій є становими, тобто такими, що фіксують стан, – антиколоніальна (Україна є колонією чи вже ні), антиолігархічна (є домінуючи вплив олігархів чи нема).

Давайте подивимося, що нам вдалося і що не вдалося по всіх цих напрямках.

Геополітична революція

В цьому сенсі спочатку розглянемо основні геополітичні наслідки Революції Гідності.

1. Підписання та вступ в дію асоціації з ЄС як геополітична переорієнтація України з Росії на Європу призвело до впровадження європейських стандартів в Україні, але це поки що не збільшило інвестиції в Україну, і це поки що не пришвидшило прихід європейського та світового бізнесу на ринок України.

2. Введення безвізового режиму України з ЄС призвело до значного відтоку трудових емігрантів з України. Це найболючіше вдарило по медицині, особливо на тлі так званої медичної реформи, в яку не повірили, перш за все, медики.

3. При цьому Україна у зовнішній політиці, зокрема у питаннях війни з Росією, змушена значно більше орієнтуватися на США, ніж на Європу, оскільки в Європі почалися процеси архаїзації та посилення націоналістичних рухів.

4. Процеси декомунізації, українізації та незалежної гуманітарної політики в Україні конфліктно сприймаються у сусідніх країнах, що призвело до напруження стосунків з ними (Польща, Угорщина, Румунія і т.д.).

5. У українського правлячого класу досі відсутня концепція зовнішньополітичної безпеки, відтак ряд проблем досі не мають рішення: проблема "ядерної парасольки", проблема військового блоку (НАТО чи власна система міжнародної безпеки), проблема покарання Росії за військові злочини тощо.

6. Також у українського правлячого класу немає не те що відповіді на проблеми, але навіть немає усвідомлення масштабу кризи Європи, щодо викликів якої потрібно формулювати принципово нову політику інтеграції в ЄС (чи можливо навіть життя України в ситуації дезінтеграції ЄС).

7. Немає відповіді у України на китайську експансію та на проблему "емігрантського потяга", яка з'явилися саме в зв'язку з безвізовим режимом (поляки – в Німеччину, українці – в Польщу, жителі ще бідніших країн – в Україну). Це нова проблема, Україна її не аналізує і не готова відповісти на цей виклик.

Антиколоніальна революція

Тепер сухо і формально про антиколоніальні досягнення Революції Гідності.

1. Російська агресія зупинена, "Мінський процес" дозволив заморочити голову ворогу, поки Україна створювала армію.

2. Здобута газова незалежність України від Росії, тобто постачання російських енергоносіїв перестало бути важелем геополітичного диктату Росії.

3. Здобута інформаційна незалежність України від Росії, започаткована культурна незалежність України від Росії.

4. Створено обороноздатну українську армію та здобуто військово-технічну незалежність України від Росії по критичних військових технологіях (не по всіх).

5. Започатковано концептуальну незалежність України від Росії в сфері гуманітаристики (зокрема історії та політології), здійснено декомунізацію символічного простору України.

6. Започатковано масштабний процес мовно-культурної українізації освіти, науки та ЗМІ.

Також сухо і формально про антиколоніальні провали Революції Гідності.

1. "Мінський процес" значним чином переклав відповідальність за війну на зовнішньополітичних союзників України, дозволив українському правлячому класу уникати військових та соціальних інновацій, призвів до втрати морального духу в українських військах.

2. Українські олігархи та неолігархічний крупний український бізнес, допоки у них є російські матеріальні інтереси, все ще лишаються головними провайдерами економічного тиску Росії на Україну.

3. В Парламенті безпосередньо знаходиться російське лобі, яке має невелику, але все ще значну підтримку українських громадян.

4. В оточенні Президента знаходяться відкриті агенти Росії, військові злочинці, а також корупціонери, що робить цю гілку влади неймовірно слабкою, а значить суттєво знижує рівень національної безпеки.

5. Російська агентурна мережа в Україні послаблена, але повністю не знищена – ситуація знаходиться у стані нестійкої рівноваги (терористичні акти цієї мережі стали нормою життя українців).

Основний результат – Україна вже не є колонією Росії, але її постколоніальна політика все ще несформована.

Антиолігархічна революція

З антиолігархічною революцією все набагато складніше. У неї є досягнення, яке не належить повністю українській громаді.

Отже, основне антиолігархічне досягнення лише одне.

1. Руйнування олігархічного консенсусу, яке відбувається останнім часом, сталося не так завдяки громадському тиску, як через жорстку міжолігархічну конкуренцію з застосуванням політичної влади олігархом-президентом.

Натомість антиолігархічних провалів набагато більше.

1. Концентрація банківського капіталу за рахунок знищення малих банків з боку НБУ виглядає як олігархізація банківської системи України.

2. В Парламенті залишаються олігархічні групи, корупційні дії яких призвели до контрреволюційного перевороту в квітні 2016 року. Також олігархи корумпували так звану парламентську Коаліцію, яка перейшла до конституційно непередбаченої форми – оказіональної парламентської більшості, що підриває швидкість та успішність процесу реформ.

3. Президент-олігарх з жодним скандалом навколо своїх безнс-активів та навколо звинувачень у корупції не впорався відкрито, чесно та на користь громаді – антиофшорне законодавство не прийняте, корупція в Парламенті, в якій його підозрюють, не розслідувана, бізнес-активів на території країни-агресора він не позбувся. Президент-олігарх становить першу основну загрозу для безпеки України.

4. Парламент та Уряд погодилися на цілий ряд норм олігархічного здирництва, найодіознішими з яких є тарифи на інфраструктурні послуги для населення.

5. Націоналізація Приватбанку виглядає як вибіркова боротьба олігарха-президента з олігархом-непрезидентом.

6. Олігарх Ахметов перетворився на другу основну загрозу для безпеки України – існують докази його причетності до фінансування сепаратизму, спільність його бізнес-інтересів з бізнес-інтересами олігарха-президента гальмує закінчення війни, а відсутність розслідування всього цього з боки влади свідчить про системну корупцію.

7. Цілий ряд більш дрібних злочинів олігархів щодо розкрадання держбюджету, використання свого монопольного становища та корумпування ними центральної та муніципальної влад не знаходить адекватної реакції з боку НАБУ та Генпрокуратури.

8. Олігархи зберегли і значно посилили свій вплив через ЗМІ. Україна захлинається в продукуванні так званого "гібридного телебачення" (де є лише один продукт – новинно-експертна стрічка політико-пропагандистського мовлення). Якщо на момент Помаранчевої революції був всього один гібридний телеканал – "5 канал", то сьогодні таких телеканалів вже 6: "5 канал" (2003), "112 Україна" (2013), "Еспресо" (2013), "ZIK" (2014), "NewsOne" (2014), "Прямий" (ребрендинг та зміна формату "Тонісу" 2017). Отже олігархи перемістили свій вплив в інформаційно-пропагандистську сферу. Натомість майже до 0 скоротилися телетрансляції фільмів, серіалів, документалістики, дитячих передач на інших олігархічних телеканалах. Телебачення в Україні не є бізнесом, воно є пропагандою владно-олігархічного порядку денного. При цьому розвиток суспільного мовлення заблоковано.

Головний висновок – всевладдя олігархів в Україні зберігається.

Соціально-економічна революція

З антиолігархічною революцією жорстко пов'язана економічна революція. Тут я не є експертом. Можу навести лише найбільш очевидні результати.

1. Так звану реформу децентралізації, яка дала поштовх місцевому самоврядуванню, оцінювати ще рано.

2. Позірна судова реформа, поки що неефективна.

3. Контраверсійна пенсійна реформа.

4. Явно злочинна медична реформа.

5. Відмова влади від повноцінної конституційної реформи.

6. Провал земельної реформи.

7. Прийняття безлічі європейських норм, які дозволили Україні отримати безвізовий режим, які не завжди є Україні на користь.

Головний висновок був сформульований мною ще на етапі передвиборчої кампанії нинішнього Президента – відсутність будь-якої стратегії реформування не дозволить досягти бажаного успіху.

Національна революція

Національна революція почалася з запізненням. Це було зумовлене втратою довіри до націоналістично орієнтованих сил. Через деякий час вони відважилися на реванш, який викликає багато суперечливих оцінок у суспільстві.

Отже, національна революція має такі результати.

1. Безумовним успіхом є переорієнтація суспільної свідомості українців, у тому числі і російськомовних, від Росії та усього російського на Україну та український контекст.

2. Енергетика політичної нації породила перемогу Революції Гідності та процес громадської оборони України від російської агресії в той час, коли потужної державної армії ще не було. Спроба деяких етнонаціоналістів прив'язати походження цього процесу до вузького етнічного контексту не знаходить підтримки в суспільстві.

3. Фактично Україна знаходиться в стані виродження етнонаціоналізму та появи справжньої політичної нації. Етнонаціоналісти програють через низький інтелектуальний рівень та архаїчні орієнтації, відсутність бачення майбутнього постнаціонального світу складних ідентичностей.

4. Здійснення декомунізації символічного та культурно-інформаційного простору України заклали умови для розвитку постколоніальної національної самосвідомості українців.

5. Післяреволюційна влада у пошуку рейтингу до наступних виборів була змушена укласти угоду з етнонаціоналістами про свою підтримку в обмін на радикальну українізацію. Водночас у післяреволюційної влади немає стратегії щодо російськомовних мешканців України, яка би давала їм позитивну перспективу в процесі поступової асиміляції. Це повсякчас призводить до епізодичних конфліктів та непорозумінь і загрожує Україні розколом за етнічною ознакою.

6. Українізація освіти, науки та ЗМІ були сприйняті всіма без винятку українцями. Зазіхання на українізацію закладів торгівлі, ситуацій повсякденного життя на побуту контраверсійно сприймається значною частиною українців.

7. Започаткування стимулювання чи хоча б позірної підтримки з боку держави та вітчизняного бізнесу розвитку української літератури, кінематографу та мистецтва. Водночас післяреволюційний відчай та соціальна депресія на тлі контрреволюції та етнонаціональних рецидивів позбавляє митців та літераторів енергетики та натхнення для шедевральної творчості.

Головний висновок – Україна вирішує проблеми та завдання творення нації, яке свого часу не було вирішено. Але бачення життя в постнаціональному світі поки що у правлячого класу України відсутнє. Це призводить до конфліктів прихильників політичної нації з етнонаціоналістами, чим маніпулює олігархічна влада та використовує архаїчні установки етнонаціоналістів для свого збереження.

Громадянська революція

У вищезгаданій минулорічній статті я вже намагався дати оцінку досягнень громадянської революції. Саме в минулому році визріло розуміння нового стану громадянського суспільства в Україні через новий зміст громадянського консенсусу, який я сформулював в роботі "Переформулювання громадянського консенсусу".

Уважно аналізуючи основні положення цього консенсусу, можна побачити такі результати громадянської революції досі невтішні.

1. Конституційна реформа від громади свідомо гальмується спробами влади торгувати конституційним суверенітетом та відсутністю достатніх ініціатив від самої громади.

2. Реальне самоврядування, яке формально започатковане так званою реформою з децентралізації, блокується владною вертикаллю. А регіональна корупція стимулює виникнення самоврядних процесів винятково в ситуаціях конфліктів місцевої громади з місцевою владою.

3. Реального впливу на визначення територіального суверенітету українська громада досі не має. Порушуючи статтю 73 Конституції України "Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України", влада намагається вирішити питання щодо подальшої долі ТОТ ДЛО та Криму за межами України та через прийняття антиконституційних законів про так звану деокупацію.

4. Зниження кількості та масштабу громадських ініціатив для тиску на владу.

5. Слабка і неперспективна позиція української громади щодо кримських татар та відсутність ясності в питанні майбутнього Криму на тілі позірної впевненості влади у тому, що Крим був в буде українським.

6. Слабка антиолігархічна боротьба громади, слабкий антикорупційний тиск громади на владу.

7. Апатія, зневіра, депресія громади на тлі безпрецедентно низької громадської довіри до влади.

8. Стимулювання владою розколу громади – за етнічною ознакою, за ставленням до олігархів, за ставленням до радикалізму і т.д.

Головний висновок – громадянська революція проявилася в Україні найслабше серед інших напрямків революцій. Саме на цьому напрямку Україну може чекати успіх Революції Гідності.

Пафос та перспектива революції

Все це чисто формальні аналітичні оцінки. Водночас потрібна і більш узагальнююча оцінка.

Чого щонайбільше прагнули громадяни в Революції Гідності?

Трьох речей – свободи, гідності та справедливості.

Свобода значним чином досягнута: антиколоніальне звільнення, право геополітичного вибору, прецедентне (поки що неконституційне в Україні) право скидати владу збройним чином, право діяти анархістськими методами проти олігархів та проплачених ними політиків, свобода подорожувати за кордон, свобода здійснювати концептуально незалежну інтелектуальну діяльність.

Гідність досягнута вибірково, оскільки люстрація незавершена і при владі та в командуванні війною багато негідників. Повага значним чином походить із самоповаги, і в цьому плані українців є за що поважати. Наша гідність нині в наших руках, і ми знаємо, що можемо змусити себе поважати. А це найголовніше.

А от справедливість не досягнута зовсім. Ніхто за злочини не покараний, ніхто за зло не покаявся, ніхто не пожалкував про свою зраду. Корупція не зменшується, олігархічне здирництво продовжується, владне приниження зберігається, брехня у ЗМІ про суцільні перемоги триває.

Тому революція продовжується, і її рано переводити в статус "меморіальної".

Удосконалюючи часто повторюваний мем в останньому романі Любка Дереша "Спустошення", можна сказати так:

Революція це дорога. Дійдуть не всі. Але йти варто...

Коментарі — 31
Mike Naplekov _ 23.11.2017 10:24
IP: 46.118.250.---
"Україна вирішує проблеми та завдання творення нації, яке свого часу не було вирішено. "
===
1. В людей взагалі відсутнє розуміння різниці між пол. нацією та етнонацією. Ми у феодалізмі обома ногами.
2. Двигун сусп. процесів зараз – реваншизм ЗУ, а мізки – олігархія. Спробуємо порівняти двигун та мізки передвоєнної Німеччини та СРСР та зараз українські. І Нім., і СРСР мали двигуном реваншизм, але мізки робили такі плани, що результати зростання економіки досі вражають. Тобто, реваншизм (та культ зовн. ворога) був використаний з макс. ккд. А що в нас? для чого використовується реваншизм та з. ворог? подивимося на результати 4-х років – зростання експлуатації населення, розмежування та війна з Росією, голка МВФ. Все, більше нічого не зросло. Тобто, і з цієї т.з. можна казати, що "нація" в нас не будується, а її "строять", тобто, закріпачують, "Не для озеленения эти работы!" – як казав Жванецький.
Orest Jj _ 22.11.2017 20:12
IP: 35.189.212.---
Елена Величко:
Mike Naplekov:
Це вам так здається, а я бачила багато молоді у Києві, що були студентами провідних ВУЗів, зараз молодь хоче виїхати, бо таке паскудство на робочих місцях...кому це потрібно? Або взагалі нема роботи. Молодь йшла, щоб усе це блатне паскудство прибрали й що? Ніхто не займається економікю – сьогодні ххочуть все висмоктати та страх, що взагалі робиться у тому бізьнесі та й люди страшні, ніби усі братки Я-ча.
Не Порошенко?
Елена Величко _ 22.11.2017 20:07
IP: 46.201.78.---
Mike Naplekov:
Це вам так здається, а я бачила багато молоді у Києві, що були студентами провідних ВУЗів, зараз молодь хоче виїхати, бо таке паскудство на робочих місцях...кому це потрібно? Або взагалі нема роботи. Молодь йшла, щоб усе це блатне паскудство прибрали й що? Ніхто не займається економікю – сьогодні ххочуть все висмоктати та страх, що взагалі робиться у тому бізьнесі та й люди страшні, ніби усі братки Я-ча.
Mike Naplekov _ 22.11.2017 16:50
IP: 46.118.250.---
Елена Величко:
Я вважаю, що саме була Революція,й саме Гідності, гідності у понятті зміни свідомості до прагнення гідного життя та самоповаги.
Тобто, до революції прагнення до гідного життя та самоповаги не було, а після є?:)
Це смішно. Але зміна свідомості таки настала, це факт. Це примусова зміна, переоріентація на власних олігархів (власна історія, мова, політика, ідеологія). Це масована медіа-атака, що супроводжує цю вйну.
І цікавим та показовим є ось що – не видно контрреакції молод. покоління. На Заході були панки, хіппі як контрреакція на тиск системи (та і сам євромайдан 1-ї фази можна розглядати як контрреакцію), а в нас нічого, нічогісінько не чути, усі "за". Про що це свідчить?:) про олігархомедіа, та олігархопатріотизм, як на мене. Яка там вже гідність.
Mike Naplekov _ 22.11.2017 16:16
IP: 46.118.250.---
Перше враження від статті – можна було б не лавіювати, а називати все так званим, у т.ч. і саму т.з. революцію.
Друге – навіщо аналізуючи т.з. революцію писати про постпроцеси з іншими вже діючими силами? от у 2014-му до влади просували конкретне прізвище і тут можна було прив'язувати постпроцеси, а у 2014-му між т.з. революцією та постпроцесами був період ваккуму, коли вирішували кого на царство.
От у Уколова чітко видно:), що ніяких гасел в цій т.з. революції не було, не було цілей (окрім євро). То що аналізувати? можна казати про подальші події лише, до чого тут революція?
А резюме подальших подій лаконічне – розв'язані руки Росії та Штатам, нав'язування етнонаціоналізму для закріпачення, розвал економіки, посилення анархії та князівства. Плюсів не бачу, бо плюс – це те, за що можна вчепитися й воно потягне у краще. А де воно? хоч якесь світло? Путін-Х? українізація? війна? газова незал-ть від Росії та зал-ть від олігархів? де?
Orest Jj _ 22.11.2017 15:17
IP: 35.187.20.---
Республіка:
Зря вы так много писали и оскорбляли людей, могли бы просто написать про себя:
– Я РАБ и хочу быть РАБОМ у американцев!
Orest Jj _ 22.11.2017 12:16
IP: 35.195.76.---
Республіка:
В США 400 человек олигархи, а 200 миллионов их обслуживают, и любой украинец просто млеет от счастья от возможности быть приближенным к этой обслуге.
– почему своих олигархов он не любит непонятно?
видно быть у него ген холопа, всегда завидовать ляху или немцу, или русскому, или американцу.
Это навсегда!
Orest Jj _ 22.11.2017 12:09
IP: 35.195.251.---
Республіка:
В Италии показали фильм про грузинских снайперах, которые убивали майдановцев, до этого были польские снайперы, а то и литовские, но скорее это были свои от Парубия, так и этих то же вывозили майдановцы, их били, убивали и всё сваливали на Януковича, и студентов не Янукович разгонял, а Лёвочкин, который сидит сейчас и смеётся над студентами и над страной.
Orest Jj _ 22.11.2017 11:55
IP: 104.155.117.---
Республіка:
Orest Jj:
. Активіст Євромайдану; був викрадений невідомими 21 січня 2014 року і вбитий після катувань" – це про ТАКИХ людей пише нікчема: "Может у людей есть потребность, творить под под прикрытием толпы вещи, которые они бы побоялись делать в одиночку, атут разрекламированный "майдан", всё уплочено, кидай, свисти, стреляй, всё назовут "революцией" и тебя не привлекут к ответственности, может это больше всех манило наш народ на майдан". Убогий, напряги свой хилый "разум" и осознай свою КАТАСТРОФИЧЕСКУЮ "беСдуховность".
В каждом человеке есть что зверской и стадное, когда люди ехали в Киев кидать булыжники в милицию, они знали, что если они толпой нападут на милицию, то избегут наказания. Для них вина милиции в том, что они просто стояли и выполняли приказ Родины.Сейчас только кинь в милиционера камень, тебя майдановцы на кол посадят, они теперь их защищают.
Orest Jj _ 22.11.2017 11:35
IP: 35.195.76.---
Володимир Скачко:
Orest Jj:
Orest Jj:

Может у людей есть потребность, творить под под прикрытием толпы вещи, которые они бы побоялись делать в одиночку, атут разрекламированный "майдан", всё уплочено, кидай, свисти, стреляй, всё назовут "революцией" и тебя не привлекут к ответственности, может это больше всех манило наш народ на майдан, а не непонятная "гидность"?
Людині без честі і гідності слово "гідність" не може бути зрозумілим
Это верно, откуда у нас честь и достоинство, мы при всякой возможности ищем себе защиту перед сильным, то папскую тюфлю целовали, взамен на снижение податей, то польским ляхам служили, то татарам своих матерей и дочерей без боя отдавали, то шведам хлеб соль подавали, то немцам ковровые дорожки стелили и служили у них, теперь вот на майдане, нас пальцем поманили европейцы и мы устроили переворот... А зачем, ведь мы же и так в общем то европейцы.
Orest Jj _ 22.11.2017 11:30
IP: 104.155.82.---
Anatol Zubenko:
А между тем, российские танки зашли в Луганскую область...Порошенко говорит, что пускай только Днепр перейдут,получат по зубам...
Не так грозен Порошенко, как Турчинов, тот вообще зверь, не проходит и недели, что бы он не грозил русне оглушительным ответом. Вот знаменитый командарм всех украинских войск, его нужно держаться, путя при виде этого небритого поросёнка, просто речь теряет от страха.
Володимир Скачко _ 22.11.2017 11:26
IP: 193.104.182.---
Orest Jj:
Orest Jj:
А сами люди, кидая в своих милиционеров булыжники не занимались бесправием?
Может у людей есть потребность, творить под под прикрытием толпы вещи, которые они бы побоялись делать в одиночку, атут разрекламированный "майдан", всё уплочено, кидай, свисти, стреляй, всё назовут "революцией" и тебя не привлекут к ответственности, может это больше всех манило наш народ на майдан, а не непонятная "гидность"?
Людині без честі і гідності слово "гідність" не може бути зрозумілим
Orest Jj _ 22.11.2017 10:19
IP: 35.195.70.---
А сами люди, кидая в своих милиционеров булыжники не занимались бесправием?
Может у людей есть потребность, творить под под прикрытием толпы вещи, которые они бы побоялись делать в одиночку, атут разрекламированный "майдан", всё уплочено, кидай, свисти, стреляй, всё назовут "революцией" и тебя не привлекут к ответственности, может это больше всех манило наш народ на майдан, а не непонятная "гидность"?
Janko Askatasuna _ 22.11.2017 00:36
IP: 104.155.18.---
Добра систематизація! На сьогодні цього й достатньо, бо дійсно занадто широкий діапазон тлумачень навіть базових засновків.
Терміни взагалі аналітикам "не по зубах". Який може бути "правлячий клас" (це ж уже не феодалізм!),коли є лише верства бюрократів/компрадорів, а над ними змінна група олігархів?
Яка могла бути в 1917 році "РУСЬКА" революція!? Це термін етнічного походження, був спільний для всіх 4 етносів після поділу Русі. А революція була саме "РОСІЙСЬКА", бо не мала жодного етнічного кореня, а була ІМПЕРСЬКОЮ (забарвлення не мало значення).
Микола Миколаєнко _ 21.11.2017 22:37
IP: 46.219.221.---
есть у революции начало, нет у революции конца)))
движуем)))
Logic2009 _ 21.11.2017 21:46
IP: 91.196.178.---
атут
==========================
Безмозглый кретин, в третий класс отправляйся.
Logic2009 _ 21.11.2017 21:20
IP: 91.196.178.---
Борис Беккер:
Невежда, наглотавшийся афиш в КВН, я не собираюсь меряться
образованием с занюханным провинциальным урологом.
Взял словарь Ожегова, а там чёрным по белому:
клоун – "цирковой комик" (и не более),
шут – "лицо при барском дворе..." (целая статья с описанием подобных Вам).
И в словаре Фасмера о шутах много, и абсолютно не Ваше толкование.
Vadim Schetinin _ 21.11.2017 20:31
IP: 176.36.53.---
СУГС!!!))))))
Orest Jj _ 21.11.2017 20:20
IP: 35.187.76.---
Елена Величко:
А сами люди, кидая в своих милиционеров булыжники не занимались бесправием?
Может у людей есть потребность, творить под под прикрытием толпы вещи, которые они бы побоялись делать в одиночку, атут разрекламированный "майдан", всё уплочено, кидай, свисти, стреляй, всё назовут "революцией" и тебя не привлекут к ответственности, может это больше всех манило наш народ на майдан, а не непонятная "гидность"?
Orest Jj _ 21.11.2017 20:13
IP: 35.195.121.---
Республіка:
Нужен гимн, флаг и братская могила в честь майдана. Ещё можно воскресить институт жертвоприношения к памятнику "сотни", можно пустить курице кровь или попросить наших чеченских товарищей, отрезать голову барану или колораду, всё равно, но главное придать смысл этому действу. Что бы люди знали и помнили, что они стали беднее, но свободнее только после смерти "сотни".
Елена Величко _ 21.11.2017 20:09
IP: 94.178.96.---
Я вважаю, що саме була Революція,й саме Гідності, гідності у понятті зміни свідомості до прагнення гідного життя та самоповаги. Люди проявили ініціативу й мужність, нажаль заміна влади вийшла кривава та багато невинних жертв на цьому Алтарі.
Однак, треба винести УРОКИ, що коли народ втрачає свої права, віддає потроху власність, не приймає участь в управлінні країною та стає злиднем, тоді ПОВЕРНЕННЯ цих прав може коштувати багато життів. Чим більше безправ"я – тим небезпечніше це для народу. Тому треба повернути права громадянам на гідне життя- це й результат Революції Гідності.
Orest Jj _ 21.11.2017 19:14
IP: 35.195.144.---
по ходу произошло незнамо что и незнамо откуда, и незнамо за что, и наша задача политологов и патриотив найти этому веское название и обосновать как теорему Ферма. Задача поистине сложная, но как говорится, кто платит тот и девушку танцует. Сейчас у майдановцев при поддержки США с её МВФ, есть время не торопясь подогнать этот бардак с трупами под "революцию гидности", вот уже три года подгоняют, но народу от этого не легче, он не поддаётся идеологии и популизму, он нищает и нищает, многие не понимая этой радости, выезжают за бугор на подъем чужих экономик.
Maxim Danielis _ 21.11.2017 17:43
IP: 104.155.82.---
Дякуємо, що поділилися думками на цю тему. Дай нам Боже мудрості і мужності критично дивитися на речі.
Процес триває, всім сил і наснаги!
Борис Беккер _ 21.11.2017 17:07
IP: 104.155.29.---
Logic2009:
Борис Беккер:
У Вас же, шута и афериста, кроме комплекса неполноценности за душой
ничего нет.
Клоун, даю вам совет (по случаю Дня укро-десантника – бесплатный). Если хотите кого-то оскорбить – называйте клоуном, а не шутом. Потому что использовать в качестве оскорбления слово "шут" может только малообразованный человек, не знающий, что обязательным качеством всех шутов был острый и гибкий ум.
Orest Jj _ 21.11.2017 17:00
IP: 77.52.113.---
...Несколько дней назад, из-за проливных дождей, пострадал город Элевсина в Западной Аттике, недалеко от Афин.
Марианна Вардиноянис, привезла пострадавшим 15 контейнеров с водой, едой и необходимыми вещами. Она также, на деньги своего мужа, основала фонд, который построил в Греции несколько самых современных детских больниц, куда, приглашают самых лучших хирургов мира. Марианна – не жена президента, она жена богатого человека, которой удалось не прое...ть свою совесть.
В то же время, иностранные источники написали – Жена президента Порошенко вовлечена в разворовывание денег, предназначенных для детей-инвалидов – Luxembourg Herald

В Украине позор стал нормой...
Народ, который терпит тех, кто не способных обуздать жажду к наживе и воровству, терпит тех, кто убивает и предает их сограждан и братьев по оружию, который не находит в себе совести, разума продемонстрировать свой гнев – такой народ достоин позора и разделит позор со своим вором-президентом и его воровкой женой
ONLINE
Україна та Європа907 Уряд реформ302 тітушки10 Корупція1083 Aтака Путіна1109
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter