Сергій Дацюк Філософ

КОГО ВИБИРАТИ НА НОВИХ ВИБОРАХ?

20 квітня 2018, 09:44

Виборча кампанія вже почалася. Принаймні так говорять багато експертів та політиків. І в передвиборні проекти вкладаються вже реальні гроші. А це більш серйозний аргумент, ніж навіть те, що говорять експерти та політики.

Тому найважливіше питання – кого вибирати на нових виборах? Тобто хто саме потрібен на нових виборах?

Відповідь на це питання залежить не від того, як ми оцінюємо нинішню ситуацію, а як ми з вами розуміємо ситуацію політичних виборів як ситуацію вибору подальшої долі країни.

Ми можемо вважати, що все добре, перемог більше, ніж поразок. А можемо вважати, що поразок більше, ніж перемог, і відтак зрадників дуже багато. Але це нічого не скаже нам про засадничу довіру до владних представників правлячого класу – чи в принципі вони готові змінюватися самі і змінювати ситуацію на краще.

Тому найправильнішою тут буде оцінка не довіри до влади взагалі, а довіри до владної частини правлячого класу в контексті довіри до їх намірів. Це інший тип довіри – фундаментальна довіра, довіра за великим рахунком, довіра не до їх нинішніх дій, а довіра до бачення ними перспективи, яка зазвичай приховується за гарними словами, та ще й написаними політтехнологами.

Якщо все йде у вірному напрямку, хоча і є певні проблеми, то вибирати можна ту саму владу. Якщо все йде в неправильному напрямку, то потрібно змінювати не тільки владу, але і саму структуру вибору потрібно змінювати принципово.

Як би владні представники правлячого класу не намагалися приховати дійсну перспективу, завжди є спосіб прямо дізнатися – за тими діями і тими оцінками, які отримують найбільший резонанс у суспільстві.

Але ще один підхід – це аналіз дискурсу, тобто слів, понять, способів оперування ними,, посилань, віднесень, послідовності, логіки їх використання і т.д.

Тому окрім оцінки дій, треба також слідкувати за словами.

Найбільш проблемним є уявлення про те, що нам потрібні нові лідери.

Тобто в проекті "Нові лідери" найгіршим є зовсім не олігархічне походження цього проекту чи уявлення про те, що це спосіб наявного політичного класу оновлюватися в контрольований ним спосіб.

Найгірше в ньому є повне нерозуміння потреб громади України. Звичайно Україні потрібні нові лідери. Але це не є найважливіша потреба.

Лідери це не ті, хто змінює світ, систему, країну. Лідери це ті, хто йдуть попереду в наявних процесах, ведуть за собою, очолюють уже наявні процеси, здійснюють вплив.

В чому збираються лідирувати нові лідери – в корупції, в олігархічному здирництві, в торгах навколо війни?

Україні потрібні не лідери наявних процесів. Україні потрібні новатори.

Лідер – уявлення, що походить з менеджерського підходу. Менеджери – важлива функція. Але змінюють світ чи країну не менеджери. Тобто стати новатором може і менеджер і навіть лідер. Але нам шукати потрібно не лідерів і не менеджерів. Нам шукати потрібно новаторів та ініціаторів, що здатні до роботи з громадою.

Нетерпимість громади досягла такого рівня в Україні, що громада вперше можливо готова не до консервативних підходів, а до інноваційних (соціологи, як завжди, постфактум зможуть це поміряти).

Що це за новатори, які потрібні Україні? Чи можна задати якісь їх нові якості?

Отже інновації на невеликий період стали можливі в Україні, тому що революція розбурхала уяву та ініціативу, псевдореформи показали, що система їх або саботує, або вдало пристосовується, каналізуючи при цьому уяву та ініціативу громади, а війна та олігархи блокують все, що революціонізує цю ситуацію.

Щонайперше, за функцією, нам потрібні не лідери, а новатори (інноватори) або ініціатори, які також здатні до впровадження інновацій та своїх ініціатив, тобто такі, які не тільки можуть запропонувати інновацію-ініціативу, а здатні показати, які її реально можна впровадити.

Тому навіть не думаю, що програма це найкращий спосіб представлення свого підходу в нинішній виборній політиці. Найкраще це проектно-програмний підхід з елементами стратегії, а найкраще – описані моделі нового співжиття в Україні, основу чого складають нові уявлення, нові оцінки, нові смисли, інновації, нові перспективи.

По-друге, нам потрібні такі політики-новатори, які вперше вийдуть на світовий рівень проблематики. Досі українські політики залишалися провінційними і колупалися винятково у своєму національному болоті. Нам потрібно змінити масштаб української політики. Тому нам потрібні політики, які не просто колупаються у світовому болоті, а намагаються привнести туди ініціативи світового рівня з позиції України.

Тобто нам потрібен відхід від споживацького ставлення України до світу. Це важливо також з огляду на те, що досі Україна намагалася лише використовувати сильні країни та міжнародні структури для вирішення питань війни, реформ та навіть продовження олігархічного монополізму та корупції. Пропонуючи інновації для себе, потрібно одразу ж масштабувати їх для світу. Це найкращий спосіб глобального масштабування національної політики, яка дасть несподіваний ефект міжнародної підтримки.

По-третє, такий підхід потребує декількох нових спроможностей. Не маю нічого проти фінансової спроможності – але лише, якщо доведено її неолігархічне та некорупційне походження. Найменший натяк на олігархічні чи корупційні гроші вбиватиме перспективу партії та так званих політичних лідерів.

По-четверте, обов'язково потрібні чіткі проекти чи програми: 1) деолігархізації; 2) не вічної боротьби, а кардинального подолання корупції; 3) не реформ, а конкретних соціальних, політичних та культурних інновацій; 4) плани поновлення територіальної цілісності України.

Окрім того, для нових політиків потрібні дві нові спроможності – соціальна спроможність та дискурсивна спроможність.

Соціальна спроможність нових політиків це здатність опиратися на широкі верстви громади та їх ініціативи, яка має бути вже продемонстрована. Соціальна спроможність – більш важлива навіть, ніж фінансування, яке в олігархізованій країні завжди виглядає підозріло.

А дискурсивна спроможність це здатність опиратися нав'язаному бла-бла-дискурсу олігархічних ЗМІ та просувати власний дискурс.

Чи можна це все проектувати?

Звичайно.

Але це точно не може бути олігархічний централізований проект. Такому віри нема. Неможливо бути залежним від олігарха і боротися з олігархами.

Гроші верств середнього класу, дрібного та середнього бізнесу це найбільш перспективний підхід фінансування.

Кожен новий політик повинен сам рухати свій інноваційний підхід через соціальну та дискурсивну спроможності. Ініціативи громади та соціальні мережі їм на допомогу.

Отже не лідери, а спроможні новатори. І не під вибори, а на довгу перспективу.

powered by lun.ua
Коментарі — 29
Сергей Соломон _ 23.04.2018 13:13
IP: 104.199.37.---
Волкова Наталья:
Это "лучше" чем выражалось? А при Ющенко было лучше, чем при януковиче, а при Кучме ещё лучше, а при брежневе- вообще чудесно, при сталине- безумно чудесно, при Николае втором было замечательно...
Зицпредседателя Фунта напоминает. Страна называется Украина, значит герои этой страны те, кто боролись за создание этой Украины, а это Грушевский, Бандера, Шухевич и другие, если кто не согласен, не вопрос- есть масса других стран с другими героями и другой историей, жить в стране и ненавидеть её это очень тяжело и невыносимо для нормальной психики, поэтому к вам вопросов больше не имею.
Сергей Соломон _ 22.04.2018 12:15
IP: 35.195.92.---
Прочитавши комментарии, ещё раз говорю- умоляйте, упрашивайте Левка Григоровича или Степана Ильковича!!! Разве есть ещё моральные авторитеты, которых знает вся страна, которые не накрали, которые остались честны и справедливы, которые разбираются в политике и действительно любят Украину?!
Сергей Соломон _ 22.04.2018 12:10
IP: 35.195.49.---
Попова Натали:
Откуда такая ненависть? Пока, что в Украине все президенты одинаковы, а на росии – разные (алкаш и педофил).
Сергей Соломон _ 22.04.2018 12:04
IP: 35.190.200.---
Волкова Наталья:
Аргументируйте! Или это "свои мысли"? Свои мысли не интересны, а если вы ненавидите Украину, то выход прост- уезжайте отсюда.
Сергей Соломон _ 22.04.2018 12:01
IP: 35.190.200.---
mihaylenco:
А кто конкретно это сделает, у кого будет политическая воля для таких шагов?
mihaylenco _ 22.04.2018 09:44
IP: 93.171.75.---
Evgeniy Rovenskiy
Треба зробити те, що в усіх успішних країнах зроблено...

А саме: Навести порядок в державі. Примусити абсолютно всіх громадян жити за законами. Не зважаючи на соціальний статус. Незворотність покарання за злочини. Без виконання цієї умови не те що зростання, а й порятунку не буде.
mihaylenco _ 22.04.2018 09:41
IP: 93.171.75.---
lohik
Займатись виробнийтвом ге вигідно...Всф хочуть торгуваьи та перепродувати готові імпортні товари...

Не зовсім так. Виробництво вигідне. Особливо високотехнологічне. Але воно не приносить таких швидких грошей, як спекуляції. Тому Практично весь "великий бізнес" зосереджений на спекуляціях.
Сергей Соломон _ 21.04.2018 18:31
IP: 35.195.49.---
Oleg Chemerchenko:
З якого "0"? Може потрібно почати з питань: хто такий Я, хто такий Бог, що таке матеріальна природа, час та діяльність людини, яка дає добрі та погані наслідки? А на ці питання віповідає духовна ідеалістична культура, носіями якоі є наша мова та назва краіни (Україна- санскритською буде ГоКрійаНа, де Го-корова, Крійа-край,територія, На-насолода). Треба вивчати історію об'єктивно, користуючись логікою та здоровим глуздом, раджу книжку Миколи Посєвіна "Хто ми? Нащадки аріїв або раби жадання?!".
Трофименко Виктор _ 21.04.2018 17:56
IP: 176.36.141.---
Болтовня...
Evgeniy Rovenskiy _ 21.04.2018 10:09
IP: 46.211.146.---
Інновації світового рівня – це б не погано було:)
Але, на мою думку, це зараз недосяжна мрія для країни, яка значно відстає у розвитку.
Все простіше.
Треба зробити те, що в усіх успішних країнах зроблено – нормальну буржуазну революцію, вирішивши проблему олігархії та коррупції.
А решта – вже потім.
Vitaly Zadorozhny _ 21.04.2018 08:52
IP: 92.112.33.---
Шановний пане Сергію! Останній раз я був у Польщі в 1988р., коли "Солідарність" була лише на транспорантах у Кельце...Але т.з. малий та середній бізнес чудово торгував з СРСР і Турцією але "10 рублів СРСР" була валюта будь -де у Польщі нарівні з марками, а вінницькі ігри на мікроконтролері вітчизняного виробництва "ну погоди" розходилися з 400% наваром. Питання, невже "польський лідер-єлектрик" у той час міг би стати лідером нації, якби не списання боргів ПНР -90 млрд.дол. (можу помилятися?) та інші дії Заходу на зміцнення кордону ЕС по Західному Бугу. Сьогодні наше "болото-Україна", 500 млн. ЕС підтримувати не бажає- "європа для європейців", то хто підтримає нашого ЛІДЕРА – тільки місцеві олігархи призначать:).
Oleg Chemerchenko _ 21.04.2018 00:52
IP: 35.187.78.---
Сергiю, потрiбно починати з 0. Перш за все – не викидати огульно все марксове з енгельсовим. Розiбратися з классами, бо коли середнiй класс, як двигун революцii, запродався олiгархам – то дурiсть, iмхо. Розiбратися з вартiстю людини як цiнностi (об'екту), як грошового еквиваленту, та як суб'екту творчостi. Провести классiфiкацiю, аналiз та синтез сучасного iз застосуванням сучасних знаннь... Тодi, можливо, й знайдеться той шлях до справжньоi революцii...
Сергей Соломон _ 20.04.2018 21:26
IP: 104.155.13.---
Надо на коленях умолять Хмару или Лукьяненка, и полномочия им дать огромнейшие, и, если кто то из них согласится, то это будет шанс для Украины не исчезнуть с политической карты. А если опять очередного миллиардера выберут, то скоро дограбят окончательно и разделят между москвой, Польшей, Венгрией, Румынией. А жаль...
Van Kane _ 20.04.2018 17:13
IP: 77.52.27.---
lohik:
Van Kane:
А яка, приміром, повинна бути ваша національна ідея?...Назад в імперію?...
наша, наприклад,, може бути "Загальна безпека і добробут кожного". А ваша?
Попова Натали _ 20.04.2018 17:05
IP: 35.190.200.---
Elena Dykun:
"народ нищает" это по европейски, а не по русски.
- русские не нищают уже с развала СССР.
Попова Натали _ 20.04.2018 16:34
IP: 35.189.212.---
На Украине нет лидеров, которые могут управлять страной и даже районом, все наши политики популисты и вруны, и выборы им нужны только для наживы и не более.
Как только развалилось государство после переворота в Киеве, то это отребье, которое никогда ничего не делало, пришло к власти на популистских речёвках и с лозунгами типа "украина це европа", этот обман сейчас сравнял украинцев с неграми с Африки, теперь мы не украинцы, рабы Европы и с нами перестали считаться как со страной.
Давид Альперович _ 20.04.2018 16:29
IP: 93.72.202.---
Пусті слова. Коли немає чого сказати, ліпше мовчати. Треба було так.
Товариство, проаналізувавши всіх наявних відомих осіб, що можуть бути кандидатами в президенти, пропоную вам розглянути таких:
1. Пан/пані такий-то/та... має такі переваги:... в той же час має недоліки... його команда:....
2. Пан... його сильні сторони такі:... наявність команди:...

Пропоную розглянути також таких......

Дякую за увагу.

Все інше – самопіар!
Александр 1 _ 20.04.2018 16:23
IP: 188.163.12.---
В основі статті лежить помилкова теза: треба судити політичних лідерів не по ділах, а, фактично, по обіцянках ("довіра не до їх нинішніх дій, а довіра до бачення ними перспективи "). Що-що, а обіцяти всі майстри, особливо професійні популісти.

Ще одна помилка: гроші малого і середнього бізнесу хороші (їх можна брати на політичну діяльність), а гроші олігархів погані. Але насправді, всі гроші однаково погані і тому сенсі, що, як що ти береш гроші, то автоматично стаєш залежним від того, хто їх надав. Крім того, і в малому і в середньому бізнесі також не всі святі, і там можуть бути брудні гроші.

Тут все складніше, ніж уявляє собі пан Дацюк. Наміри – це для філософів, а для реальної політики потрібні гроші. І це проблема.
Галина Руденко _ 20.04.2018 14:24
IP: 87.76.254.---
В Украине у лидеров,которые воюют за кресло президента нет программы,а есть схемы,которые передаются в неизмененном виде по наследству!Кто когда из президентов выполнил свою предвыборную программу?Откуда у нас взяться лидеру с "колоссальным"опытом правления государством?Со знанием"схем"есть,а государством не управлял никто,работали схемы,поэтому мы оказались в таком положенииТреба перезагрузка и начинать с нуля,к сожалению!Авось повезет!
Tim Vlas _ 20.04.2018 13:43
IP: 95.158.43.---
Чому тоді українці вірять у демократію і вибори??? Адже всі рішення в державі приймають кілька тисяч мільйонерів-власників України, або навіть кілька десятків "українських" та закордонних мільярдерів!
Ключовим є питання хто власники цієї країни народ чи олігархи. Без розв'язання питання про власність україні майбутнього всі розмови про вибори, інноваторів пустопорожня балаканина!
Елена Величко _ 20.04.2018 12:40
IP: 178.94.250.---
Вірно написані коментарі з приводу ідеї, у тому числі об"єднавчої. Але...Треба налагодити хоч якийсь економічний порядок для початку. Бачимо блог про контрабас, тобто чорні дири, усюди.з країни качають, що можна... Треба вибрати – або країну розвиваємо, або кожен хапає, а там...Щоб країну розвивати, ТРЕБА БЮДЖЕТ більший у рази та ЗАРПЛАТУ білу, а також РЕГУЛЮВАННЯ націнки – тобто налагодження, наразі запущено поцес некерованого зростанняі цін та зниження майже до нуля витрат на населення...- ТОБТО НАВПАКИ.Тут знову вже чую "вільний ринок", "бізнес сам", – це все бачимо на таможні, а це тіньова економіка, й треба методи, щоб з цього вийти – а це ТІЛЬКИ БІЛА економіка, що треба створити, тобто КЛАСТЕР власний, що буде вироб.ляти та споживати, й його пропорція десь спочатку 30%, потім 50%, й до 80%, тобто суспільно-керована економіка, що при пропорціях та зростанні може стати саме законно-ринковою та такою, що є суперсучасною, але це КЕРОВАНИЙ процес.
Van Kane _ 20.04.2018 12:02
IP: 77.52.34.---
усі потуги марні є "нові лідери" чи керують старі кадри бо немає для суспільства об'єднавчої ідеї на кшалт "Дойчланд юбер алес" чи "Америка – страна возможностей, в которую едут за американской мечтой".
Вихідці з бизнесу, який би він не був успішний, апріорі не можуть генерувати такі месіджі чи керувати државою, навіть якщо вони вміють керувати багатотисячним колективом. Навіть якщо зберуться таких сотня та зроб/лять "мозкову атаку" то з "єтого роя не вийде нічого", бо мозкова діяльність бізнесменів має іншу складову а ніж мислення політиків чи філософів.
При СРСР для керування державою вчили у такому закладі як ВПШ. В Україні подібних закладів немає, тому тільки "заграница нам поможет". Але не по "европейскому" зразку а суто амеріканському.
Але це вже другорядне. Головне – нема ідеї. Ті що пропонуються на кшалт об'єднання на фундаменті націоналізму – "середньовічча" та ще й для країни смертельно небезпечна.
Нема ідеї – це не країна а теріторія.
Елена Величко _ 20.04.2018 11:25
IP: 178.94.250.---
Тому, насправді є, дійсно, кілька методів – то захват та законний. Наразі треба привести законним методом людей, що 100% зроб.лять зміни. Такі люди є, й треба розуміти, що створений "капіталізм" повинен бути повністю трансформований, а це можливо, як казав Тягнибок, – люстрацією, або по – простому – відсторонення багатьох керівників та новими методами, тому все це не просто та потребує часу, тому перші – то ЕКОНОМІЧНІ іновації потрібні бутию. Наразі треба вже підготуватись та проаналізувати усю економіку, що й пропоную зробити партії Батьківщина та іншим й озвучити, що саме у ЕКОНОМІЦІ буде робитись. Саме озвучити.
Елена Величко _ 20.04.2018 11:19
IP: 178.94.250.---
Реально є вже нові партії та нові змісти. Однак, на майже усіх рівнях нічого втілити неможливо – бо усюди усе "схвачено". Тут діє принцип, що не можна зробити добро кримінальними та іншими, що порушує закон методами, а з іншого боку, якщо проти гідних людиней, що хочуть спиратись на закон, ідуть ті, хто є злочинями та використовуют усі злочинні методи та спирається на кероване та підкорене середовище, яке давно забуло, що таке закон, справедливість, повага до людини? Які інновації можна на такому рівні втілити? Очевидно, що треба ЯДРО створити, бо непогана ініціатива з Новими Лідерами, але це більше ШОУ. ЩО означає ЯДРО? Це означає близькі за менталітетом, свічені та професійні люди, що довіряють один одному, та завдяки підтримці та єдності з однодумцями, створять цілий КЛАСТЕР для змін. бо насправді,існує зомбо-система, що поганить усе на кшталт -"совки, бідні, не успішні..."та інше зі сторони тих, хто усе вивозив з країни та руйнував, я вже не говорю, про вкрадені великі кошти.
tarasboiko _ 20.04.2018 10:46
IP: 35.195.195.---
Товариство! проголосуйте за ВО Свобода!)
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter